Sony Vegas Pro 12

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

Sony Vegas Pro 12

Příspěvek od pixel »

Nová verze profesionálního video editoru a produkčního prostředí pro zpracování SD a HD videa (s rozlišením až 4K) rozšiřuje některé editační funkce včetně trimování videa, má nové korekce barev, dokonalejší GPU akceleraci, přidává několik nových plug-inů a mimo jiné má více funkcí pro práci se stereoskopickým videem.
21. 12. 2012

ObrázekRok se s rokem sešel a nová verze Sony Vegas Pro je na světě jako téměř každý podzim. Revoluce ve střihu a postprodukci videa se sice nekoná, nicméně hned na úvod podotýkám, že zajímavých a především v praxi použitelných novinek je ve dvanácté stěžejní verzi editoru víc než dost.

Sony Vegas Pro 12 je stejně jako nová verze Adobe Premiere Pro dispozici pouze v 64bitové verzi, v případě Vegas Pro ovšem pouze pro Windows. Uživatelům programu již důvěrně známé prostředí editoru slouží nejen ke studiovému střihu videa a doprovodného zvuku, nýbrž také ke specializovaným korekcím barev, postprodukčním efektům a také k autorské tvorbě DVD a Blu-ray videa i ke zpracování náročnějších HD projektů s filmovým 2K a 4K rozlišením. 32bitová verze Vegas Pro není z logických důvodů dále vyvíjena, což by mělo v budoucnu přinést i lepší optimalizace pro stávající či budoucí 64bitové systémy.

Součástí Vegas Pro 12 je opět profesionální edice balíku DVD Architect Pro v jeho stávající verzi 5.2. Pokud vám stačí autorizační funkce pro DVD a Blu-ray video obsažené přímo ve Vegas Pro 12, můžete si pořídit verzi Vegas Pro 12 Edit, která DVD Architect Pro neobsahuje a je podstatně levnější.
Obrázek
Project Media a Vegas Explorer
Okna, respektive panely Vegas Explorer a Project Media i nadále v programu slouží k práci s multimediálními objekty a obsahují několik užitečných novinek. Jednou z nich je zvýraznění obrysů kolem náhledů video klipů a optimalizace pro poměr stran 16:9 v panelu Project Media a náhledy mediálních souborů s jiným poměrem stran než má aktuální projekt.

Pravým tlačítkem myši se na náhledu objektu v panelu Project Media můžete rychle dostat na časové události video klipů, kde lze zobrazit pozici klipu v časové ose, druhou novou funkcí je možnost přesunu označených objektů klávesovými zkratkami.

Nastavení vlastností projektu nově nabídne dialogové okno Match Project to Media, které slouží k přizpůsobení rozlišení a dalších základních vlastností projektu podle prvního video klipu vloženého do časové osy. V okně Project Media můžete navíc hromadně upravovat vlastnosti mediálních souborů - například poměr stran obrazových bodů, 3D režim pro video, barevný prostor, pořadí řádků aj. Šikovnou pomůckou pro práci s digitálními fotografiemi ve Vegas Pro 12 je podpora metadat snímků (platí i pro fotky z mobilních zařízení), které umí editor podle obsažených metadat správně natočit.
Obrázek
Panel Project Media nově umožňuje katalogizovat mediální soubory s klíčovými slovy alias tagy, přičemž tagování lze použít na celý klip nebo dokonce i jen na vybrané úseky video klipu! Každý klip označený klíčovým slovem či slovy se automaticky umístí do složky Media Bins (což jsou něco jako „chytré“ šuplíky v knihovně souborů), kde lze klipy vyhledávat a interaktivně filtrovat pomocí nových funkcí Quick Search nebo komplexnějšího dialogu Search Media. Následná organizace obsahu Smart Bins je pak při změně klíčových slov rovněž plně automatická a soubory se mezi jednotlivými šuplíky přesouvají samy podle přiřazených tagů. Šuplíčky Media Bins můžete navíc využívat pro sdílení mediálních obsahů projektů a spojovat je s jinými Media Bins v aktuálním projektu.

Prostřednictvím panelu Vegas Explorer můžete vyhledávat multimediální soubory na pevných discích a dalších typech datových úložišť. Novinkou ve Vegas Exploreru je zobrazení náhledových obrázků (se zvětšováním přes [Ctrl] a kolečko myši), podpora mediálních knihoven Windows pro složky My Videos, My Pictures apod., dále automatické doplnění textů a drobečková navigace při procházení stromové struktury složek.

Import/export a rozšířená GPU akcelerace
Protože každé video studio zpravidla používá „své zažité“ video editory a postprodukční systémy, je velmi důležité mít možnost přenést obsah projektu napříč různými platformami a střihovými systémy. Sony Vegas Pro 12 rozšiřuje funkce exportu a importu obsahu projektů o konverzi z VEG souborů do AAF formátu projektů systémů Avid Pro Tools, dále do datové struktury XML pro Apple Final Cut Pro, DaVinci Resolve a též do formátu projektů pro Adobe Premiere Pro a Adobe After Effects včetně verzí CS6. Materiály pro střih tedy můžete relativně snadno převádět mezi zmíněnými aplikacemi, počítejte ale s tím, že zpravidla bude možné převést pouze „hrubý“ obsah projektů a nikoliv jejich celou stopáž včetně všech efektů.
Obrázek
Majitelé kamkordérů Sony PMW-F3 a dalších modelů řady F (F23, F35 a F65) mohou nahrávat video včetně křivky citlivosti dynamického rozsahu (S-log) daného modelu kamery. Vegas Pro 12 umí v rámci zpracování videa a technologie OpenColorIO pracovat s S-logem v barevném prostoru ACES (Academy Color Encoding System), speciálně navrženém právě pro práci s vysokým dynamickým rozsahem u videa. Vegas Pro 12 nabízí export videa do profesionálního masteringového formátu HDCAM SR s vysokým datovým tokem (až 880 Mb/s pro variantu SR 444) na bázi tzv. Simple Studio Profile s kodekem MPEG-4 SStP. Výsledkem jsou MXF soubory kompatibilní se všemi kamerami typu HDCAM SR, SR Mss a VTRs. Další novinkou Vegas Pro 12 je možnost importovat nahrávky ze studiových kamkordérů Panasonic P2 a nativně editovat formáty AVC-Intra 50/100 MXF a DVCPRO 25/50/100.

V šablonách renderingu HD videa pro Blu-ray média najdeme přednastavené šablony pro výstup renderování enkodérem MainConcept s datovým tokem až 40 Mb/s. Inovována je i podpora AVCHD videa podle nových specifikací AVCHD 2.0 pro výstupní enkodér Sony AVC s podporou AVCHD streamů.

Průběh renderingu projektu se nově zobrazuje také v task manageru ve Windows, ukončení výpočtů signalizuje volitelné zvukové znamení. GPU akcelerace má novinek hned několik. První zrychlení v rámci GPU akcelerace nabízí plug-in Titles & Text, u kterého přebírá grafická karta rendering statických i animovaných titulků, což se současně projevuje v lepších odezvách časové osy. GPU rendering mohou využívat OpenFX rozšíření včetně OpenGL textur, což opět může zrychlit výpočty u OpenCL architektury plug-inů.

GPU akceleraci využívající technologii Intel Quick Sync najdeme u renderingu formátů Sony AVC/MVC, v šablonách jednotlivých přednastavení jsou dvě varianty Quick Sync optimalizované na rychlost výpočtů nebo kvalitu videa. Výsledky aktivní Intel Quick Sync akcelerace jsou pozoruhodné - rychlost renderingu je minimálně srovnatelná s těmi nejrychlejšími NVIDIA CUDA kompatibilními GPU a leckdy je i předčí!

Prostředí editoru, střih, trimování a rozšířená editace
Prostředí editoru umožňuje nově dokovat okna a panely nejen vodorovně, ale též svisle pod sebe v plovoucích docích. Grafické rozhraní Vegas Pro 12 je celkem sympatické, stále mám však k němu jednu zásadní výtku. Pokud si nezvyknete důsledně využívat klávesové zkratky, budete mít u monitorů s menší úhlopříčkou a současně s vyšším rozlišením dost velký problém s klikáním na miniaturní grafické ovládací prvky editoru. U dalších verzí programu se autoři budou určitě muset zamyslet nejen nad přidáváním nových funkcí, nýbrž i nad celkovým zjednodušením GUI aplikace.

Zpět k novinkám editoru. Na první pohled se v časové ose ani v prostředí Vegas Pro 12 nic zásadního nezměnilo, nicméně program přináší celou řadu užitečných novinek, které pomáhají při úpravách videa. Ikonky pro některé speciální efektové, manipulační a ořezové operace jsou u Vegas Pro 12 nyní na spodním okraji objektů, úchyty hran objektů mají navíc kontrastnější barvy.

V rozšířeném režimu editace v časové ose můžete například dočasně rozstřihnout stopu mezi dvěma objekty na mezistopu A a B, díky čemuž lze okamžitě vidět mediální obsah podél editačního bodu či spíše časového klíče. Snímky před i za editačním bodem lze plynule posouvat do obou směrů a stále přitom sledovat nepoužité snímky. Kolem bodu editace s aktivní oblastí smyčky (Loop Region) navíc můžete přidávat či naopak odebírat jednotlivé snímky, a to dokonce i během přehrávání videa.
Obrázek
Několik nových funkcí v podobě přidaných ikonek slouží ke střihu a manipulaci s objekty v časové ose. Konkrétně se jedná o ikonku Splitting pro rozdělování mediálních objektů v panelu nástrojů a modré grafické symboly u objektů v časové ose pro výběr a manipulaci s jejich modifikátory. Poslední mediální objekt přidaný do časové osy má nově žlutý obrys, což o něco zjednodušuje orientaci v projektu. Upravena je kontextová nápověda u nástrojů, která nově obsahuje nejen název nástroje, ale navíc i stručný popis jeho funkce.

Vylepšené trimování obsahuje funkci pro ignorování seskupení objektů (přes klávesu [Shift]), díky které lze střihat okraje videa nezávisle na zvuku (tzv. L a J střih) bez nutnosti rušit a zpětně nastavovat skupiny videa a zvukových složek u daného objektu. Trimování má i další nový režim Trim Start-End, kde si můžete zastřihnout oba konce klipů podle pozice kurzoru, nebo naopak vybrat úsek videa a odstřihnout vše ostatní mimo tento zvolený časový úsek.

Maskování, titulky a 3D video
Ke stávajícímu nástroji Bezier Masking Tool na tvorbu přesných masek pro efekty přidává Vegas Pro 12 doplňkové nástroje pro maskování jednoduchých čtvercových, obdélníkových, kruhových a elipsových geometrických tvarů pro přímé maskování v objektech, a to například včetně zaoblených rohů masek přes podržení kláves. Další zajímavou novinkou je možnost maskování výsledných efektů namísto obrazové stopy, což se může hodit hlavně pro tzv. motion blur efekty, efekty pixelizace apod.

Ve vestavěném editoru titulků Titles & Text konečně někoho napadlo inteligentně pojmenovávat jednotlivé titulky jejich nativním textem a ne pouze obecnými názvy jako u předchozích verzí Vegas Pro - velmi užitečná vlastnost pro snazší identifikaci titulků v okně Project Media i v časové ose. Vylepšen je generátor animovaných titulků Credit Roll s rolováním titulků používaným například v úvodu a na konci filmu.

Vylepšená je ve Vegas Pro 12 mimo jiné i práce se stereoskopickým videem. Importované 3D video klipy můžete v časové ose hromadně spárovat, dříve editor uměl postupně spárovat pouze jednotlivé dvojice klipů. Další novinkou u 3D videa je možnost automaticky spárovat stereoskopická videa z kamery Sony PMW-TD300, případně přes 3D Link přímo spárovat ve stereoskopickém režimu kamery PMW-F3.

Úpravy barev a nové efekty
Nová funkce Vegas Pro 12 umožňuje v plug-inu Color Match pro sjednocení barev kalibrovat a upravovat barvy v barevném prostoru L*a*b. Plug-in má několik standardních přednastavení pro sjednocení barev a pochopitelně také ovladače Image Source pro výběr obrazu (i kopírováním ze schránky nebo výběrem části stávající scény), podle jehož vzorových barev budou upraveny barvy zvolených obrazových materiálů. Součástí Vegas Pro 12 je nový efektový plug-in LAB Adjust a histogram pro barevný prostor L*a*b, který používá shodnou technologii jako plug-in Color Match a umí s pomocí nového typu zobrazení Video Scopes: L*a*b zobrazit rozložení jednotlivých barevných kanálů.
Obrázek
Zcela nový je efektový plug-in Layer Dimensionality a jeho analogická varianta Compositor, ve kterých můžete přidávat statické grafice a textům třetí rozměr a manipulovat s alfa kanálem pro tvorbu stínů, záření kolem objektů či titulků a dosažení efektu reliéfu.

Smart Proxy a 64bitové audio plug-iny
Prakticky každý lepší video editor má či spíše využívá nějaký typ renderingu projektů na pozadí, který většinou dokáže odlehčit procesoru a v případě GPU akcelerace vlastně i grafické kartě a celkově zrychluje odezvy aplikace. Sony Vegas Pro 12 má pro zmíněné účely systém tzv. Smart Proxy workflow, s jehož pomocí můžete v okně Project Media pracovat se Smart Proxy video klipy a přehrávat je rychle i na pomalejších hardwarových konfiguracích.

Největší využití má tedy Smart Proxy u video sekvencí náročných na výpočetní výkon jako jsou například DPX sekvence a formáty s vysokým datovým tokem. Přepínání ze systému Smart Proxy na originální video je automatické a můžete ho nastavit v Preview playbacku. Pro finální výpočty video projektů se samozřejmě Smart Proxy již nepoužívá.

Protože je Vegas Pro 12 dostupný už pouze jako 64bitová aplikace, byla by skoro ostuda, kdyby důležité plug-iny zůstaly pouze ve 32bitových verzích. Aktualizovány jsou tedy v programu i prakticky všechny nejpoužívanější audio plug-iny pro úpravy zvuku. Jedná se o doplňky skupiny Noise Reduction 2.0 se čtyřmi plug-iny Audio Restoration, Click and Crackle Removal, Clipped Peak Restoration a Noise Reduction a dále o efektové audio moduly Acoustic Mirror, Zplane Élastique Pro Timestretch a Wave Hammer. Zvukový výstup můžete nově posílat pro účely náhledu či spíše „náslechu“ i na SDI výstup náhledových zařízení AJA a Blackmagic Design.

Závěr
Zhodnocení nových funkcí a přidaných či vylepšených vlastností ve Vegas Pro 12 nepotřebuje podrobnější komentář. Celkově se jedná o špičkový střihový a produkční software pro zpracování videa s řadou předností i unikátních funkcí, díky kterým může dobře posloužit profesionálním uživatelům, kteří by chtěli vyzkoušet řešení koncepčně odlišné od obecně zavedených produktů typu Adobe Premiere, Apple Final Cut apod.

Luboš Němec

Odpovědět