Sony Catalyst Production Suite

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

Sony Catalyst Production Suite

Příspěvek od pixel »

Sada multimediálních aplikací pro přípravu projektů a zpracování videa nabízí tři vzájemně propojené programy pro prohlížení a katalogizaci video klipů z kamer a digitálních fotoaparátů a jejich základní úpravy včetně střihu a korekcí barev.
4. 1. 2016

Balík Catalyst Production Suite vznikl v rámci softwarové podpory zpracování multimediálních souborů produkovaných prakticky všemi současnými digitálními fotoaparáty a především jako nově koncipovaný produkční nástroj pro zpracování videa z novějších digitálních kamer značky Sony s rozlišením až 4K. Je třeba říci, že Catalyst Production Suite primárně nenahrazuje žádný z domácích video editorů Sony Movie Studio a už vůbec ne Vegas Pro, jehož zaměření čistě na detailní editaci videa a jeho efektové zpracování je hodně odlišné.

Za celou sadu aplikací Catalyst Browse, Catalyst Prepare a zbrusu nový video editor Catalyst Edit požaduje Sony částku 400 USD, což opravdu není málo. Na druhou stranu máte zaručenou nativní podporu video formátů XAVC, XAVC S a také Sony RAW s možností transkódování opět do XAVC a jiných „běžnějších“ formátů. Všechny jmenované aplikace jsou k dispozici ve verzích pro Windows a Mac OS X, umí mezi sebou spolupracovat a podporují i aktuální 64bitové verze Windows 10.

Co Catalyst Production Suite umí?
Obecně vzato je celý balík zaměřen zejména na typické produkční workflow pro video, což obnáší zmíněné nejčastěji využívané funkce k prvotnímu prohlížení video klipů, jejich roztřídění, kopírování, primární korekce barev, označkování pro střih, případné převedení souborů do jiného formátu a následné detailnější úpravy videa ve střihové aplikaci. Prohlížeč i editory podporují GPU akceleraci videa u vybraných grafických karet ATI/AMD, NVIDIA a Intel v rámci standardů OpenGL a OpenCL. Pro práci s 4K videem je doporučeno diskové pole RAID nebo SSD disk.

Prohlížeč a současně přehrávač a jednoduchý správce videa a zvukových souborů Catalyst Browse má vestavěné funkce pro tvorbu časových značek, základní úpravy barev a otáčení obrazu, vše s výstupem do zvoleného video formátu.

Catalyst Prepare je pak v podstatě prodloužená ruka prohlížeče Browse, který obohacuje o vestavěný katalogizér mediálních souborů, jednoduchý střih a dokonalejší korekce barev i export pro specializované video editory.

Třetí a určitě nejvýznamnější aplikací v balíku Catalyst Production Suite je Catalyst Edit určený pro zpracování 4K, RAW a obecně takřka libovolného HD videa (nejen z profesionálních) video kamer Sony.

Catalyst Browse, Prepare i Edit lze přepnout do režimu celé obrazovky. Všechny tři aplikace navíc podporují kontrolní realtime náhledy na externích zařízeních, typicky na monitorech připojených přes HD-SDI rozhraní například přes hardware Blackmagic nebo Ultrastudio. Všechny aplikace mají shodné grafické rozhraní v tmavých barvách s postranními výsuvnými panely a záložkovými pracovními sekcemi s poměrně velkými ovládacími prvky a ikonami, které umožňují používání jednotlivých programů i editoru také prostřednictvím dotykových displejů a gest, i když to asi není jejich zásadní vlastností. Proto nikde v GUI aplikací nenajdeme klasické kontextové menu ovládané pravým tlačítkem myši, všechny rozbalovací panely a menu jsou dostupné na jedno kliknutí.
Obrázek
Catalyst Browse 1.2
Program na prohlížení video a audio nahrávek vyžaduje registraci, sám o sobě je však momentálně k dispozici zdarma a jeho používání zjevně není po registraci nijak časově omezeno. Aktuální verze Catalyst Browse má dvě pracovní sekce Browse a View, kde si soubory prohlížíte, upravujete a převádíte do cílového formátu. V obou sekcích lze zapnout panel Inspector s živým náhledem souboru a informace o metadatech a vytvořených časových značkách.

Catalyst Browse si poradí s importem souborů ve formátech AVCHD, Sony RAW, XAVC Intra/Long, XAVC Proxy, XAVC S a MPEG včetně různých HD variant. Nahrávky můžete transkódovat či exportovat opět do formátu XAVC, XDCAM, dále s běžným kodekem H.264/AVC do kontejneru MP4, případně do formátů ProRes (pouze u verze pro Mac), DPX, Open EXR, SStP a v případě zvukových záznamů též do formátů BWF a AAC. Vlastnosti jednotlivých kodeků pro různá obrazová rozlišení a odlišné účely použití (například včetně exportu pro mobilní zařízení) jsou přednastaveny zhruba ve třiceti exportních profilech.
Obrázek
Sekce Browse nabízí systém velkých ikonkových náhledů na soubory, nebo zhutněný textový výpis též s malými náhledy a základní operace se soubory včetně jejich odeslání e-mailem nebo na cloudové úložiště Sony Media Cloud Ci. Dvojklikem na soubor přejdete k přehrávání videa do sekce View, kde jsou dále na výběr funkce na tvorbu časových značek ve videu, kontrolní histogramy a několik panelů pro korekce barev - manipulace s tonálními křivkami a klasické úpravy jasu, kontrastu, saturace a jednotlivých barevných kanálů v několika variantách. Změnit můžete navíc i celý barevný prostor, k dispozici je šest profilů barevných prostorů včetně sRGB, S-Log a Rec. 709.

Catalyst Prepare 2.0
Catalyst Prepare lze koupit i samostatně za 200 USD a později upgradovat na Catalyst Edit. Prepare má oproti Browse rozšířený systém správy souborů s integrovaným organizérem a možností zálohovat videa či zvukové soubory do složek a importovat mediální obsah do uživatelem vytvořených knihoven.
Obrázek
Obrázek
Organizér v sekci Organize nabízí přidávání médií opět do složek a pracovního Storyboardu, odkud je pak můžete editovat, případně lze celou knihovnu použít jako zdroj pro video editor Catalyst Edit. Storyboard slouží k hrubému střihu a skládání video sekvencí, opět v rámci přípravy pro finální editaci a zpracování projektů. Obsah Storyboardu je vždy svázán s konkrétní knihovnou, do které se Storyboard automaticky ukládá. Další velmi zajímavou funkcí je možnost exportovat obsah Storyboardu (čili hrubého střihu a základních barevných korekcí úprav) přímo jako projekt pro aplikace Sony Vegas Pro EDL, Apple Final Cut Pro X, Adobe Premiere, DaVinci Resolve a Avid Media Composer, vše samozřejmě včetně exportu mediálního obsahu.

Primární funkcí Catalyst Prepare je tedy zpřístupnit uživateli přehledný způsob, jak rychle roztřídit všechny zdrojové video materiály a audio nahrávky do samostatných složek a knihoven a připravit je pro následné převedení do jiného formátu či pro editaci a další zpracování formou hrubého projektu nejen v aplikaci Catalyst Edit, nýbrž i v jiných profesionálních video editorech.
Obrázek
V sekci Edit lze video stranově převrátit, nechat anamorfně přepočítat, respektive roztáhnout, označit pro střih a poté exportovat. Vestavěné úpravy barev v Catalyst Prepare jsou podobné jako u Catalyst Browse, navíc je zde například import a export kalibračních předvoleb a barevných nastavení. Prepare podporuje také GPS metadata, zeměpisné souřadnice lze přímo otevírat ve zvoleném mapovém systému - v nabídce jsou Google Maps, Bing Maps, OpenStreet Maps a trochu překvapivě i již zrušené Yahoo Maps.

Transkódované video klipy můžete v rámci exportu uložit do zvolené složky a nechat je automaticky přejmenovat a očíslovat. Druhou možností je klipy pouze zkopírovat bez kódování, podmínkou je pak shodný vstupní a výstupní formát, přičemž u XAVC Intra se automaticky uloží i časové značky.

Catalyst Edit 1.0
Video editor pro rychlý střih a post processing médií připravených v Catalyst Prepare může pochopitelně pracovat i samostatně a slouží k pokročilejším úpravám videa v časové ose. Jako mediální obsahové zdroje lze používat jednotlivé uživatelské knihovny Catalyst Prepare, což je poměrně rychlé a praktické řešení při nutnosti upravit větší množství souborů.
Obrázek
Obrázek
V Catalyst Edit si v časové ose jednoduše několika způsoby dostříháte mediální obsahy z Catalyst Prepare, nebo si můžete celý projekt sestavit od začátku (což ale opět není hlavním úkolem editoru). Výhodou editoru je podpora vysokého dynamického rozsahu a širokého gamutu v RAW a XAVC záznamech, kde můžete efektivněji uplatnit barevné korekce i pro 4K video s „filmovým“ rozlišením.

Catalyst Edit si celkem dobře poradí i s vícekanálovým zvukem, u kterého můžete v jednotlivých stopách doladit hlasitost, případně lze některé kanály úplně vypnout. Do časové osy můžete též přidávat titulky s volitelnou barvou, stínem a obrysem. Barvy v sekvencích a klipech lze rovněž upravovat stejným způsobem jako v Catalyst Prepare, podobná je i nabídka kodeků a formátů pro rendering a export projektů. Efektové schopnosti editoru jsou v podstatě nulové, jediným nástrojem ve smyslu práce s přechodovými efekty je možnost nastavit úvodní a koncový fading pro obraz i zvuk.
Obrázek
Obrázek
Závěr
Kombinace tří aplikací v jednom produkčním balíku bohužel v rámci Catalyst Production Suite nepřináší žádnou cenovou úsporu, neboť balík je sám o sobě dost drahá záležitost. Funkce Catalyst Browse a Catalyst Prepare se částečně prolínají a Browse možná nebudete používat příliš často. Při srovnání s editačními schopnostmi Sony Vegas Pro působí Catalyst Production Suite pouze jako velmi chudý příbuzný, nicméně znovu připomínám, že celý produkt je určen k celkovému zrychlení produkce a přípravě video projektů společně se základními střihovými operacemi a barevnými korekcemi. Uplatní se tedy zejména při práci s větším množstvím nahrávek od jejich výběru přes úpravy barev až po základní zpracování ve video editoru Catalyst Edit. Zkušební verzi balíku si můžete stáhnout zdarma, aktivace trialu vyžaduje registraci na webu Sony Creative Software.

Výrobce: Sony Creative Software
Zapůjčil: ERPEA s.r.o.

Luboš Němec

Odpovědět