Sonnet Echo Express

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 161
Registrován: 03 srp 2011 14:24

Sonnet Echo Express

Příspěvek od pixel »

Je libo stavebnici?
23. 4. 2013

Jak si zajisté mnoho fanoušků „železa“ se zářivým nakousnutým jablíčkem ve znaku všimlo, Apple i nadále pokračuje ve svém trendu liposukce nejenom svých přenosných počítačů, ale nyní i stolních all-in-one řešení. Pro běžného uživatele se většinou jedná o vítanou změnu, ale profesionál mnohdy zapláče. Vždyť jen v posledních dvou novinkách z jablečné notebookové rodiny zmizel ethernetový port, stejně jako FireWire ve variantě 800 - byť je Apple ještě úplně neodepsal a doplnil portfolio příslušenství o adaptéry na rozhraní Thunderbolt. Inu, vůle Steva Jobse a snaha o inovaci je stále vidět.

O tom, jak nadčasové a univerzální rozhraní Thunderbolt je a jaké jsou jeho výhody a nevýhody, jsem se již zmínil v minulém článku. Snad jen připomenu, že toto plně digitální rozhraní vyvedené do malé zdířky Mini DisplayPortu v sobě kombinuje PCI Express sběrnici a právě zmiňované grafické rozhraní DisplayPort. PCI Express sběrnici si většina z nás spojuje s možností rozšíření starého známého PC v šedé krabici kdesi pod stolem. Avšak multiplexovaná v Thunderbolt rozhraní nám nabízí velmi široké možnosti jak počítač, v našem případě Macbook Pro s Retina displejem, rozšířit o funkce, které bychom od notebooku jen stěží očekávali.

Využít možností nabízených rozhraním Thunderbolt se opět rozhodla společnost Sonnet, která již na loňském NAB představila Sonnet Echo Express a Echo Express Pro. Trochu nečekaně pak nedávno uvedla i Sonnet Echo Express SE jako reakci na podobný produkt společnosti ATTO.

ObrázekO co se jedná?
Sonnet se snaží držet „jablečného“ standardu a proto z krabice vybalíte poměrně těžký kus hliníku s žebrováním na boku a perforací na čele. Na první pohled tedy žádná výhra. Rozhodně lepší dojem ale Echo Express Pro udělá, pokud posunete jeho horní část a odhalíte tak útroby samotného produktu. Vykouknou na vás dvě PCI-E 16x (mechanicky i elektronicky) sběrnice a v tu chvíli je již jen a pouze na vás, co do nich zasunete.

Možnosti se zdají být téměř nekonečné. Potřebujete 4K HD-SDI výstup z notebooku v mobilním balení? Osaďte AJA Kona 3G. Potřebujete kopírovat data na vícero externích disků co nejvyšší rychlostí? Vložte 4x eSATA Sonnet Tempo kartu. Potřebujete pracovat s daty uloženými na firemním SANu? Připojte ATTO Fibre Channel kartu, klidně 8 Gbit. Nemáte SAN, ale pro změnu úložiště s 10Gbit technologií? Nevadí, stačí použít například Myricom 10Ge kartu a sledovat stovky megabajtů za vteřinu valících se sítí. Připojit se dá opravdu téměř cokoliv a v dnešní době, kdy trhu vládne mobilita, tedy především notebooky, se takováto rozšiřitelnost opravdu může hodit.

Jenže ve chvíli, kdy byste si mysleli, že vám nic nebrání v možnosti nadupat svůj notebook po strop high-tech hračkami, je třeba zvednout varovný prst s rodičovským „ale“. S počtem připojených zařízení totiž mobilita rapidně klesá a při dosažení limitního počtu připojených zařízení by vše přenesla na vedlejší stůl už snad jen chobotnice. Navíc se Echo Express Pro chová malinko nestandardně, neboť za něj lze připojit pouze další čtyři zařízení, nikoli pět. Příkladem může být rychlý přenos dat ze čtyř jednotek LaCie Little Big Disk spojených do jednoho stripped RAID pole, Sonnet Echo Pro s vloženou Myricom 10Ge Metalic CX4 kartou a nakonec monitorem připojeným skrze Mini DisplayPort to HDMI redukci. Zde se názory zainteresovaných odborníků liší. Sonnet tvrdí, že monitor na konci je šesté zařízení, Apple naopak zastává názor, že monitor je DisplayPort zařízení, které nelze do šestičlánkového daisy chain započítávat.

Zmíněná sestava čtyř disků, jednoho Echa a monitoru dosahovala velmi zajímavých přenosových rychlostí. Na Mac Pro osazeném pěti 1TB disky Hitachi, z nichž čtyři byly spojeny do softwarového stripped RAIDu, jsem byl schopen kopírovat 20 QuickTime souborů ProRes 4444 o průměrné velikosti 9 GB rychlostí 334 MB/s. Na centrální storage, avšak skrze optickou variantu Myricom síťové karty, byla rychlost ještě o příjemných 120 MB/s vyšší.

Sonnet evidentně počítal s tím, že do rozšiřujících slotů budou uživatelé vkládat pouze nízkoodběrové karty a tak u karet s vyšším odběrem můžete narazit. Například čtyřportová FireWire 800 karta sice dokáže zprostředkovat připojení externího 3.5“ disku, ale již nedokáže dodat dostatek proudu pro roztočení mobilního disku bez externího napájení. Chtěli byste připojit výkonnou herní grafickou kartu kvůli nejnovější hře? Nebo naopak akcelerovat CUDA technologií nějakou aplikaci? Pak dobře vybírejte kartu s napájením skrze PCIe sběrnici, protože klasický šestipin v této hliníkové krabici nenajdete.
Další velkou bolístkou je poměrně velmi hlučné chlazení obou variant jednotek Echo Express. Ventilátory jsou automaticky regulovány dle teploty uvnitř boxu a jednotka dokonce umí brát jako referenci teplotu vložené karty, pokud tato čidlo teploty obsahuje. Bohužel i uslyšíte i nejnižší otáčky nevelkého ventilátorku. Zapomenout bych neměl ani na velikost napájecího zdroje, který je v případě Echo Express a Echo Express Pro vestavěn přímo do boxu a zabírá překvapivě velkou spodní část. U Echo Express SE je zdroj již externí a proto mohl být box zcela jinak koncipován.

Ovladače, hlavní kámen úrazu
Spousta z nás „mackařů“ již téměř zapomněla, že počítač ke své funkci potřebuje ovladače. U Sonnet Echo Express tomu není jinak a zde nastává hlavní kámen úrazu. Mnoho výrobců hardwaru nevydává ovladače podporující hotplug, který je pro Thunderbolt zařízení potřebný a dokonce vyhrožují fyzickou likvidací hardware vlivem napěťových špiček, pokud byste se o hotplug pokusili. Pokud se tedy chystáte vložit nějakou kartu do Sonnet Echo Express či varianty Pro, vždy si napřed ověřte, že je karta na seznamu podporovaného hardwaru na stránkách společnosti Sonnet. To je oficiální doporučení.
Moje zkušenost je však taková, že do Sonnet Echo Express lze vložit jakoukoli kartu, které bude stačit napájení boxu a k níž bude mít váš Mac příslušné ovladače. To, že ovladače nejsou uzpůsobeny pro Thunderbolt, vám pouze ubírá možnost použít hotplug, což většinou nevadí, pokud zařadíte jednotku jako první článek řetězce. Pro správné fungování takové sestavy je ale nezbytné mít Echo Express připojeno a napájeno ještě před zapnutím samotného počítače.
Další nemilou zprávou je fakt, že je sice přítomna hardwarová kompatibilita s PC základními deskami obsahujícími port Thunderbolt, ale stejně jako u jiných Thunderbolt zařízení jsou potřeba Windows ovladače, aby zařízení bylo možné vůbec najít, natož s ním pracovat. Ovladačů pro Windows je bohužel jako šafránu, o Linuxu ani nemluvě.
Obrázek
Rozdíl mezi verzemi
Sonnet uvedl na trh tři modely Echo Express, které se navzájem liší především v množství karet, které lze osadit. V případě nejvyšší verze Echo Express Pro lze připojit dvě jednoslotové karty či jednu dvouslotovou. Echo Express dokáže pojmout jednu až dvouslotovou kartu a nejlevnější model Echo Express SE lze osadit pouze jednou jednoslotovou kartou. Všechny tři modely jsou řetězitelné s ostatními Thunderbolt zařízeními a lze je zařadit v podstatě na jakékoliv místo řetězce. Z hlediska mobility je na tom pak nejlépe právě zmiňovaná nejlevnější verze, neboť má napájení řešené externím adaptérem a lze ji tak bez měniče snadno napájet z 12V baterie, což je v profesionálním prostředí často zapotřebí.

Mirek Sochor

Odpovědět