Blackmagic Video Assist

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

Blackmagic Video Assist

Příspěvek od pixel »

Cenově dostupný monitor a rekordér v jednom.
27. 1. 2016

Když počátkem ledna loňského roku představila firma Blackmagic Design na veletrhu NAB 2015 monitor a rekordér Video Assist, byl tento přístroj spíše v pozici doplňkového nástroje pro novinku v podobě Micro Cinema Camery. Tato drobná kamerka určená spíše pro instalaci na drony logicky postrádá vlastní monitor a tak ji firma prezentovala právě ve spojení s Video Assistem. Tento monitor a rekordér však rozhodně není pouhým doplňkem nového modelu kamery.

To si pochopitelně záhy uvědomila i společnost Blackmagic Design a vytáhla do boje proti zavedeným přístrojům především značky Atomos, jež v sobě také spojují profesionální náhledový monitor s nahrávacím zařízením. Dokáže Video Assist v této konkurenci obstát?
Obrázek
Za uživatelem
Občas se objevuje námitka, že kupříkladu takový iPad v nejnovější verzi má přece dostatečné rozlišení na to, aby se mohl stát skvělým náhledovým monitorem. Je pravda, že například ve spojení s fotoaparátem Panasonic GH4 a aplikací Image App je možné sledovat přímý náhled fotoaparátu, nicméně s drobným zpožděním a z toho plynoucími omezeními. Dobrý náhledový monitor totiž tvoří nejen rozlišení, ale i konektorová výbava, spolehlivost bez jakéhokoli zpoždění, informace o nahrávaném obrazu a v případě rekordéru pak i dostatečná kodeková volnost.

Video Assist jde v tomto případě cestou solidního výběru konektorů i možnosti záznamu. Kupříkladu na rozdíl od přístrojů Atomos Ninja či Samurai nabízí Video Assist zároveň vstupní a výstupní konektory HDMI a 3G/6G SDI, přičemž co se týče nahrávacího média, volí SD karty místo SSD disku. Nahrávání je pak možné pouze maximálně do Full HD, což však v dané cenové relaci postačuje.

Možná byste čekali, že vzhledem k ceně bude šasi monitoru z tvrzeného plastu, avšak firma Blackmagic zvolila i funkčně lepší hliník, který zároveň funguje i jako pasivní chladič monitoru. Pokud by se však při nahrávání rekordér příliš zahřál, je ze zadní strany ještě drobný větráček. Ten se však roztáčí poměrně tiše, tím pádem nehrozí jeho zaznamenání mikrofonem. Monitor je možné připevnit na rig či rameno pomocí tří závitů na spodní či na vrchní straně rámečku.

Na pravém boku pak naleznete ještě vypínač, jack konektor pro monitorování zvuku na sluchátkách, slot na SD kartu a nakonec zdířku pro napájecí adaptér.

Video Assist je tak možné napájet jak ze sítě pomocí přiloženého adaptéru, tak i za pomoci dvojice Canon LP-E6 baterek, jež se zapojují na zadní straně monitoru. Co se týče výdrže dvojice baterek, ta se pohybuje mezi 2,5 až třemi hodinami. Cena baterek na eBay však přímo vybízí k jejich zakoupení ve větším počtu pro celodenní natáčení.
Obrázek
Dotykové UI
Ovládání Video Assistu je opravdu snadné - není potřeba nijak nastavovat specifikace HDMI vstupu, monitor si vše bez problémů našel a zobrazil. Při využití Video Assistu pro nahrávání je pochopitelně nutné správně nastavit výstup z kamery tak, aby neobsahoval informace o nastavení. Pokud však využíváte monitor pouze pro náhled, je to jedno.

Uživatelské rozhraní je snadno pochopitelné a lze říci, že v podstatě vychází z UI, s nímž jste se mohli setkat například u kamer Cinema Camera, Production Camera či Pocket Cinema Camera od stejného výrobce. UI funguje za pomoci dotykových gest - při sjetí z horního či spodního okraje obrazovky se tedy vyvolají dostupné informace o nastavení a záznamu. Jde o zvolené rozlišení, framerate, vybraný kodek (ProRes Proxy, ProRes LT, ProRes, ProRes HQ), časový kód, způsob spuštění nahrávání, zdroj obrazu a stav karty. Na spodním okraji pak najdete histogram, spuštění zaznamenaného obrazu či nahrávání a ukazatele síly zvuku. Kromě těchto informací lze na displeji zapnout mřížku a pomocné linky pro natáčení různých formátů filmů (HDTV, 4:3, 2.40:1, 2.39:1, 2.35:1, 1.85:1).

Nová aktualizace přidala i nové možnosti pro analýzu obrazu, bez nichž by monitor byl dle mého názoru jen poloviční. Jedná se o klasickou zebru s možností určení intenzity (75, 80, 85, 90, 95 a 100 %), Focus Peaking, tedy zvýraznění zaostřených obrysů objektů (Low, Medium, High) a možnost zvětšení obrazu pro správné zaostření.

Pokud potáhnete z boků obrazovky, dostanete se do trojice systémových menu. První z nich se týká karty (Storage), kde zjistíte stav její kapacity a můžete ji naformátovat. Druhá záložka se týká displeje, kde lze nastavit jas, kontrast a saturaci. Třetí záložka setup pak určuje název zařízení, datum a použitý jazyk.
Obrázek
Snadné nahrávání
Již jsme zmiňovali, že je uživatelské prostředí hodně podobné jako v dalších kamerách z produkce Blackmagic Design - bohužel však nepřebírá úplně vše. Kupříkladu chybí funkce False Color, kterou nalezneme u kamer URSA, také byste těžko hledali Waveform. Tyto nedostatky jsou však spíše z oblasti opravitelných pomocí dalšího firmwaru - ostatně ani funkce Focus Peaking či zebra nebyly zprvu dostupné a po aktualizaci se objevily.

Jak se s monitorem a rekordérem pracuje? Je nutné říci, že velmi intuitivně - uživatelské rozhraní je jednoduché a zároveň přehledné, rekordér spouští záznam buďto manuálně po zapnutí přes dotykovou obrazovku, nebo prostřednictvím timecodu přes HDMI (tuto funkci však musí podporovat kamera).

Co se týče kodeků, Video Assist nahrává v 10bitovém 422 ProRes, který v nejvyšší kvalitě „ukousne“ velký prostor na vaší SD kartě. Z testů opravdu vyplývá, že na 64GB kartu se vejde zhruba mezi 35-40 minut záznamu v nejvyšší kvalitě. Na druhou stranu je ProRes ideální pro následnou postprodukci a díky 10 bitům i pro barvení. Zároveň je rozhodně potřeba mít k dispozici SD karty v nejrychlejší možné variantě, jinak se vystavujete nebezpečí vypadnutých framů. A proč Video Assist nedisponuje možností nahrávání ve 4K, když například takový Panasonic GH4 by to hravě zvládl? V tomto datovém toku a kodeku ProRes by to totiž nezvládla SD karta a výrobce by tak musel přistoupit k volbě SSD disků. Možná v budoucnu, až se zase zvýší rychlosti.

Cenová válka
V čem Video Assist exceluje? Především v kvalitě pětipalcového displeje, který má při rozlišení Full HD výbornou kresbu a detail. Právě díky tomu lze přesně ostřit (navíc s využitím Focus Peakingu) a displej je také dobře viditelný na slunci. Výborná je rovněž kombinace HDMI a SDI vstupů a výstupů, což v dané cenové kategorii také málokdo nabízí. A do třetice je to právě snadnost použití, kdy si vše v několika krocích nastavíte na displeji a záhy můžete natáčet. Video Assist je navíc velmi kompaktní a pro bezzrcadlovku typu již zmiňované GH4 bude ideálním doplňkem. Ale nejenom tam, využijete jej například i u URSY a dalších kamer nahrávajících ve 4K, kdy se vám bude Video Assist starat o proxy videa pro další střih.

Výrobce: Blackmagic Design
Zapůjčil: Syntex Praha s.r.o.

Petr Hamšík

Odpovědět