Známý výrobce media streamerů přehodil výhybku a máme tu čistokrevné výkonné HTPC.
20. 12. 2011
Musím přiznat, že mě model Ultra zaskočil. Podle prvních obrázků se zdálo, že to bude jen větší bratr klasického Xtreameru a nějak jsem nevnímal, proč se kolem něj dělá takové haló. Teď už je to jasné, Ultra totiž není jednoúčelový přehrávač, ale domácí multimediální počítač, takzvané Home Theatre PC. Postavený je na platformě Intel NM10 s výkonným grafickým procesorem NVIDIA ION2, dvoujádrovým CPU Intel Atom D525 taktovaným na 1,8 GHz a čtyřmi giga operační paměti.
Malý domácí počítač
Počítač je sice výrazně větší než původní Xtreamer, přesto si zachovává velice kompaktní rozměry (24x15x5,5cm). Tělo vypadá jako jeden velký pasivní chladič, však taky zařízení pěkně hřeje! Čelní panel je vybaven signalizačními diodami, hlavním vypínačem a dvěma USB porty. Na zadní stěně najdeme další čtyři USB, takže se na Ultra dá navěsit opravdu hodně zařízení. Video výstup obstarává buď HDMI nebo DVI, zvuk lze zapojit pomocí optiky do 7.1 receiveru, ale jak se na PC sluší, nechybí ani tradiční vstup a výstup audio karty. Síťovou konektivitu obstarává gigabitové LAN rozhraní, adaptér bezdrátové sítě lze dokoupit. Stejně jako u dalších modelů je i zde snadno přístupná šachta pro vložení 2,5“ SATA HDD, případně lze disk připojit také přes eSATA rozhraní.
V příslušenství je dodáván dálkový MCE ovladač, ovšem s tím lze bez příslušného programového vybavení počítač maximálně tak zapnout. Proto je tu druhá periferie, a to malinká bezdrátová klávesnice kombinovaná s touchpadem. Přímo v sobě má schovaný USB dongle, který stačí připojit do USB portu Xtreameru a klávesnice funguje okamžitě, třeba i pro nastavení BIOSu. Vybavena je interní baterií a dobíjí se z USB portu, jako bonus má integrované laserové ukazovátko. Je to šikovná věcička, bohužel v našem testovacím kusu zhruba čtvrtina tlačítek vynechávala - zřejmě důsledek práce předchozích recenzentů. Pochopitelně lze přes USB připojit jakákoliv další zařízení, od vstupních konzolí (myš, klávesnice) přes tiskárny a fotoaparáty až po externí optické mechaniky. Zkrátka, počítač...
Ultra systém
Xtreamer Ultra je dodáván se softwarem předinstalovaným na 8GB USB flash disku. Počítač lze díky tomu plně zprovoznit hned po vybalení. K dispozici je bootovací obrazovka s výběrem požadovaného systému či funkce a již zde se počítá s podporou instalace Windows. Programovým srdcem je však systém Ultra OS, což je ve své podstatě optimalizovaná linuxová odnož Ubuntu. Je tu připravené úplně všechno, co si uživatel může přát: prohlížení Internetu, e-mail, sociální sítě, komunikátory, kancelářské aplikace, hry, multimédia. Ultra OS baví uživatele 3D efekty s okny, které jsou ovšem na škodu při přehrávání filmů, software pak nestíhá současné vykreslování videa a oken. Systém vypadá nejlépe ve Full HD rozlišení 1920x1080, ale to už chce opravdu velkou televizi. S obyčejnou 32“ LCD TV moc nepochodíte.
XBMC - jasná volba
Zatímco klasické linuxové přehrávače (třeba Gnome) si na této konfiguraci s HD videem moc netykají, bundlovaná aplikace XBMC je toho pravým opakem. Program lze zvolit přímo z boot menu, kdy nejprv naběhne prostředí Ultra OS a pod ním hned samotná aplikace. Použitý kompilát je přímo odladěný pro Xtreamer Ultra, protože běží opravdu plynule bez jediného záškubu. XBMC funguje v celoobrazovkovém režimu a tím dává zdání, že manipulujete s klasickým domácím centrem. HD videa zvládá bezchybně, management audiovizuálních děl je zpestřen množstvím doplňků, mezi nimiž najdeme třeba navázání externích zdrojů z Internetu a automatické stahování informací z databází a titulků k cizojazyčným filmům. Přehrávání hudby s vizualizacemi nebo slideshow digitálních fotografií tu nemůže chybět. Pokud se chystáte na cesty, je k dispozici stylová předpověď počasí i pro větší města v tuzemsku. Odezvy na povely jsou rychlé, rozhraní více než přehledné a program je otevřený pro další rozšíření, kterých je už nyní k dispozici spousta v mnoha kategoriích. S XBMC perfektně funguje přiložený MCE ovladač, práce s ním je opravdu hračkou. Pro běžného uživatele se jednoznačně jedná o nejsilnější softwarovou součást dodávaného systému.
Dalšími připravenými aplikacemi v boot menu jsou Boxee, což je správce multimédií z Internetu s přístupem k prémiovému obsahu a on-line videopůjčovnám, a systém FreeNAS, který promění harddisk v Xtreameru Ultra v síťové úložiště. Jak jsem již zmínil, na počítač lze bez problémů nainstalovat také Windows. Zkoušeli jsme zkušební verzi Windows 7 Home Premium a po doinstalování všech potřebných ovladačů (jsou k dispozici na dodaném flash disku) se Ultra choval jako jakýkoliv běžný počítač. Windows Media Center také logicky využívá MCE ovladač, pro přehrávání HD videa je třeba využít software s podporou hardwarové akcelerace H.264. Platforma ION2 je pochopitelně určena také pro náročné 3D videohry.
A to ještě není vše...
Vývojáři připravili ještě další lahůdky, například podporu 3D obsahu a zobrazovačů (ideálně s přiloženým HDMI 1.4a kabelem), unikátní pohybové ovládání her, kdy se váš iPhone nebo iPod Touch díky technologii AIWI promění ovladač á la Wii, nebo hraní her a ovládání celého aplikačního rozhraní systému pomocí gest a libovolné webkamery. Je toho hodně a s Xtreamerem Ultra se dá hodně vyřádit.
Doporučená koncová cena HTPC se vším všudy činí necelých osm tisíc, což je sice vysoko nad základní cenovou kategorií media streamerů. Jenže je to také cena za plnohodnotný domácí počítač s výkonným hardwarem, který z vaší „nechytré“ televize udělá kompletní zábavní centrum s multimediálním obsahem, přístupem na Internet a hrami, a použitím 3D zobrazovače se užitná hodnota ještě znásobuje.
Michal Beneš