Vyzyvatel značky GoPro.
15. 6. 2017
Pokud jste dříve zakřičeli „outdoorová kamera“, obvykle se ozvala jediná ozvěna ve formě značky „GoPro“. Čínští výrobci elektroniky však postupně zareagovali a přinesli nám možnost levnějších napodobenin, které však obvykle vůbec nedosahovaly obrazové kvality ani uživatelské přívětivosti svého předobrazu. Není však všem dnům konec a firma YI, jež dnes spadá pod značku Xiaomi, přichází na trh s kamerkou YI 4K+, jež v některých parametrech papírově nejvyšší model GoPro překonává. Vyplatí se?
První dojmy
Kamera se představí vcelku velkým balením, v jehož útrobách toho překvapivě mnoho nenajdete – samotné tělo kamery, nabíjecí adaptér USB-C, vodotěsný obal včetně klasického GoPro upevnění se šroubem na stativ, či na další příslušenství. Na rozdíl od jiných výrobců (například VEGA 5) tak nečekejte další držáky, nicméně 4k+ je kompatibilní se standardem, který nastolilo GoPro.
Obal kamery je jednoduchý – na přední straně objektiv s úhlem pole 155 stupňů F2,8 a stavovou diodou, na boku pak záslepka pro konektor USB-C, na druhém pak mikrofon, nahoře další mikrofon, tlačítko na zapnutí a funkce a malý repráček. Spodní stranou se pak dostanete k baterii a slotu na microSD kartu, přičemž zde najdete i klasicky stativový závit. Zadní strana je pak celá pokryta LCD displejem.
Jaké jsou tedy rozdíly oproti GoPročku? Mile mě překvapil právě stativový závit, který je na spodní straně umístěn více k boku k úrovni objektivu. Na druhou stranu příliš nechápu přítomnost „repráčku“, ale je pravda, že jsou i uživatelé, kteří ocení přehrávání natočeného videa i se zvukem. Nevýhodou je samozřejmě fakt, že vodotěsnost získává 4K+ až s obalem a bez něj není ani nárazu či prachu odolná. Další nemilou drobností pak byla špatně odklopitelná záklopka USB-C konektoru. Příjemný je na druhou stranu dotykový displej na zadní části kamery, pomocí něhož si můžete nastavit jednotlivé módy a při natáčení či focení jej použít jako náhled.
4K
Největším tahákem oproti GoPro kamerám je bezesporu možnost natáčení v rozlišení až 4K s rozlišení 3840x2160 s framerate až 60 snímků za vteřinu, respektive 50 snímků za vteřinu při normě PAL. Možná se ptáte, proč se zaobírat snímky za vteřinu? Toto přijde na pořad dne ve chvíli, kdy chcete zpomalit i záběry ve 4K bez ztráty kvality. A právě záběry ze 4K+ lze tímto zpomalit na 50%. Kameru můžete nastavit ještě na vyšší rozlišení v podobě 4K HD s počtem bodů 4000x3008 v poměru 4:3, avšak již jen s 25 (respektive 30) snímky za vteřinu.
Při přímém srovnání v nejvyšším rozlišení s GoPro 5 Black Edition lze říci, že za dobrých světelných podmínek dosahuje 4K+ excelentního obrazu na poměry outdoorové kamery. Obraz je ostrý, dobře prokreslený a v rámci nastavení si lze vybrat mezi barevným profilem přímo od YI či klasickým Flat, což je místní obdoba ProTune od GoPro. V rámci nastavení obrazu lze ovlivnit maximální hodnotu ISO, závěrku, ostrost, zisk, úhel pohledu či elektronickou stabilizaci obrazu. Pro 4K+ hovoří i maximální možný bitrate, který může dosahovat až 135 Mbps, zatímco GoPro 5 Black Edition je stále zhruba na 65 Mbps i v Protune režimu. Větší bitrate je vždy ve 4K výhodnější a v rámci postprodukce můžeme pracovat s větším objemem obrazových informací.
Při dobrých světelných podmínkách tedy získáte excelentní obraz, byť občas kamera se zpožděním reaguje na změny expozice. Při špatných světelných podmínkách lze zapnout kompenzaci pro Low Light, avšak šum se do obrazu dostane a je z mého pohledu lepší „zamknout“ nejvyšší úroveň ISO a spokojit se buď s tmavším obrazem, nebo v šeru a tmě vůbec nenatáčet.
Další výhodou oproti GoPro je fakt, že kamera zvládá elektronickou stabilizaci obrazu i v rozlišení 4K, byť má stabilizace stále své rezervy. Výsledný obraz není roztřesený, ale mnohdy dochází k nepříjemnému rozostření a efektu „plutí“. Elektronika se totiž snaží udržet obraz stabilní, ale pokud je pohyb náhlý, tak dojde ke zvláštnímu „odtržení“ do pohybu, což ve výsledku nevypadá moc dobře.
Další možnosti
Byť je s myšlenkou na postprodukci a budoucnost vždy výhodnější natáčet přímo do 4K, kamera pochopitelně nabízí i další rozlišení. Stačí jen telegraficky – 2,7K (2720x1520) včetně Ultra verze s opravdu velikým zorným polem objektivu, 2,7K v poměru 4:3 (2720x2032), 1440p, 1080p s framerate až 100 fps, 960p také až do 100 fps, 720p až do 200 fps, 720p s rozšířeným zorným úhlem s 50 fps a 200 fps a nakonec 480p s 200 fps.
Obecně lze říci, že 4K+ svým nastavením v podstatě nepřekvapí a na co jste zvyklí u GoPro, tak v určité podobě naleznete i zde. To se týká i zorného pole kamery či kompenzace rybího oka.
Co se týká fotografií, pak 4K+ zaznamená snímky až 12MP (4000x3000) s možností ukládání do RAW formátu. Zde opět není ve srovnání s GoPro co vytknout – s přihlédnutím k velikosti čipu jsou snímky při dobrých světelných podmínkách výborné.
Mobilní aplikace a výhody navíc
Dotykový displej na zadní straně kamery s sebou přináší zároveň jednu znatelnou nevýhodu. Pokud kameru uzavřete do vodotěsného obalu, tak záhy přicházíte o možnosti nastavení. Jedinou aktuální možností je pak mobilní aplikace, kdy propojíte telefon s 4K+ pomocí Wi-Fi. V mobilní aplikaci pak získáte jednoduchý přehled všech funkcí včetně živého náhledu z kamery s drobným, zhruba vteřinovým lagem.
Update firmwaru slibuje nové funkce včetně hlasového ovládání, které jsem měl možnost vyzkoušet, avšak kromě vypnutí kamery na příkazy bohužel nereagovala. Možná vše spraví update firmwaru. Nový firmware by měl přinést i možnost živého streamování přímo na Facebook.
Závěrem
Lze tedy najít v Xiaomi YI 4K+ náhradu vlajkové lodi GoPro? Určitě, s vědomím faktu, že každá z kamer má nějaké přednosti a nějaké mínusy. GoPro vás potěší vodotěsností v těle kamery, 4K+ pak výborným bitrate a možností natáčet v 50/60 fps i v rozlišení 4K. Obrazově jsou na tom obě kamery přinejmenším srovnatelné. Pokud tedy chcete ušetřit a přesto získat výbornou kameru pro outdoorové sporty, je Xiaomi YI 4K+ dobrou volbou.
Výrobce: YI Technology
Zapůjčil: Beryko s.r.o.
Petr Hamšík