Video mikrofony RODE

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

Video mikrofony RODE

Příspěvek od pixel »

Praktické malé mikrofony z Austrálie.
2. 6. 2016

Firma RØDE je australskou firmou, která si všechny své komponenty vyrábí ve vlastní továrně poblíž Sydney. První mikrofony navrhovali v Austrálii a vyráběly v Číně, ovšem kvalita výroby byla tak nestálá, že se firma rozhodla vybudovat vlastní továrnu a začít navrhovat a vyrábět všechny komponenty pouze Austrálii. Firma se zapsala do povědomí svými studiovými mikrofony, které za přijatelnou cenu nabízí kvalitní zvuk.

Výrobní program se postupně rozšiřoval a dnes zahrnuje nejen mikrofony, ale také veškeré potřebné příslušenství jako jsou držáky, stojany, tága, protivětrné ochrany, bezdrátové sety a mnoho dalšího příslušenství.

Nejnověji se firma RØDE orientuje na návrh a výrobu mikrofonů pro video zařízení. Ať už se jedná o videokamery, fotoaparáty nebo také mobilní zařízení jako jsou mobilní telefony nebo tablety. V dnešním testu se podíváme na tři malé mikrofony, které jsou určené jako náhrada interních mikrofonu v záznamových zařízeních začínajících video nadšenců.

VideoMicro
Hned po vybalení mě příjemně překvapila velikost mikrofonu. Jedná se o opravdu malý mikrofon, který má na délku pouze 80 mm s průměrem 21 mm a celokovovým tělem. V balení uživatel nalezne kromě mikrofonu také kompaktní držák Rycote, točený propojovací kabel s 3,5 mm konektory a protivětrnou ochranou ze syntetických chlupů, zvanou též mrtvá kočka. I přestože je mikrofon kovový, jeho váha je poměrně malá. Má pouze 42 gramů. Díky tomu nikterak nezatěžuje kameru nebo fotoaparát při natáčení.

Uchycení mikrofonu do patentovaného držáku Rycote byl malinko boj, neboť držák velmi těsně doléhá na tělo mikrofonu, takže nasazení mikrofonu do držáku se musí dělat velmi opatrně. I když vypadá, že držák vydrží i hrubější zacházení. Uchycení mikrofonu k přístroji je řešeno pomocí patky, která se zasune do sáněk na místo blesku nebo přídavného světla. Velká matice poté zajistí, aby bylo spojení mikrofonu s přístrojem pevné. Držák Rycote je navržen tak, aby byl mikrofon k přístroji uchycen pevně, ale přitom pružně. To zaručuje patentovaný tvar, který dovoluje pružnost jako gumové uchycení u jiných držáků a pevnost plastu, jako u držáku s pevným uchycením. Díky této kombinaci se minimalizuje přenos hluku pohybu s video zařízením do mikrofonu, potažmo do zvuku.
ObrázekObrázek
Pro začátek záznamu stačí mikrofon propojit přiloženým kabelem s 3,5 mm konektory. Napájení mikrofonu je zajištěno přímo z přístroje a uživatel se nemusí ve většině případů o nic starat.

I když mikrofon nemá směrovou charakteristiku, ale pouze ledvinovou, rozdíl ve zvuku interního mikrofonu a zvuku z mikrofonu VideoMicro je znatelný, hlavně při větších vzdálenostech od záznamového zařízení. Pokud uživatel snímá osobu blízko fotoaparátu, není rozdíl ve zvuku tak veliký, ale se zvětšující se vzdáleností vyhrává mikrofon externí nad interním. Přeci jen externí mikrofon zabírá pouze osobu před objektivem, kdežto interní mikrofon snímá veškeré zvuky okolo přístroje. Díky tomu je možné mikrofon použít i v rušnějším prostředí, kde eliminuje zvuky, které jsou za fotoaparátem a snímá pouze to, co je předním. Pokud uživatel potřebuje větší oddělení ruchů od snímaného objektu, bude muset stáhnout po jiném mikrofonu se směrovou charakteristikou. Firma RØDE má ve svém výrobním programu několik tipů směrový mikrofon, určených přímo pro záznam videa.

Rozdíl ve zvuku je znatelný. Interní mikrofon snímá veškeré chvění přístroje, rušení ostřících motorků nebo i pohyby prstů po přístroji. Externí mikrofon tyto ruchy nesnímá a soustředí se pouze na zvuk předním. Velkým překvapením je pro mě kvalita zvuku mikrofonu VideoMicro, který je konkrétní, potlačuje akustiku místnosti a hlas má příjemnou barvu s plným frekvenčním spektrem. Zvuk není nutné dále upravovat a je ho možné rovnou použít ve video editoru.

Jako volitelné příslušenství je k dispozici kabel RØDE SC7 s TRS a TRRS konektory, který dovoluje propojit mikrofon VideoMicro s mobilními telefony nebo tablety. Tato kombinace se mi zdá asi nejuniverzálnější z testovaných mikrofonů, protože ho lze použít jak na fotoaparát nebo kameru, tak také na mobilní zařízení.

VideoMic Me
Druhým mikrofonem v testu je VideoMic Me. Ten technický vychází z předchozího mikrofonu VideoMicro, se kterým má mnohé společného. Stejná elektronika, stejná vložka a velmi podobné tělo. Hlavním rozdílem je, že mikrofon VideoMic Me je určený pro přímé připojení k telefonu iPhone nebo tabletu iPad. Liší se především v koncovce provedení těla, kdy na kovovém těle je umístěn TRRS konektor pro přímé zasunutí do sluchátkového výstupu na telefonu nebo tabletu. Na zadní části těla mikrofonu je také 3,5.mm konektor pro připojení sluchátek, kdy je možné během záznamu rovnou poslouchat co mikrofon snímá, nebo ho použít jako kontrolní monitorový odposlech při přehrávání videa, aniž by bylo nutné mikrofon odpojit od přístroje.

Aby mikrofon na telefonu či tabletu držel a nevysel jen na konektoru, je přiložena plastová patka, která mikrofon na přístroji stabilizuje a pomáhá udržet přímý směr. Připojení mikrofonu k telefonu nebo iPadu je velice snadné.
ObrázekObrázek
I když přístroje firmy Apple nabízí uživatelům velmi kvalitní záznam zvuku z interních mikrofonů, rozdíl mezi interními mikrofony a externím mikrofonem RØDE VideoMic Me je znatelný, stejně jako v případě RØDE VideoMicro. Interně jsou oba testované mikrofony naprosto shodné a mají také stejný stejnou zvukovou charakteristiku i kvalitu.

Dovedu si oba představit v profesionální praxi pro malé internetové TV nebo pro novináře, kteří potřebují okamžitě na místě vytvořit kvalitní audio nebo video záznam pro vysílání a nechtějí, anebo nemohou čekat na celý štáb. V dnešní době kvalitních fotoaparátů a telefonů brzdil profesionální záznam opravdu už jen zvuk, který díky testovaným mikrofonům může skočit o několik tříd výše.

VideoMic Pro
Jedná se o nástupce mikrofonu VideoMic Rycote, upraveným pro profesionální použití. Liší se především tvarem těla a možnosti útlumu nebo přidání zisku mikrofonu. Také cena je až překvapivě rozdílná. Jako jediný z testovaných mikrofonů má směrovou charakteristiku a dovoluje lépe oddělit okolní hluk snímaného objektu.

Mikrofon využívá aktivní elektroniku, která potřebuje pro svůj provoz samostatné napájení. To je řešeno 9V baterií, umístěnou do těla mikrofonu. Ta se vkládá do přední části těla a pro snadnější vložení je dobré sundat molitanový protivětrný kryt, který je součástí mikrofonu.

Díky aktivní elektronice má mikrofon vypínatelný filtr horní propusti, který potlačuje spodní frekvence pod 80 Hz. Verze mikrofonu Rode VideoMic Pro má navíc možnost řízení zisku mikrofonu přepínačem na -10 | 0 | +20 dB, což se hodí například při natáčení v hlučném, nebo naopak v tichém prostředí. Rozsah nastavení je poměrně velký a zaručuje široké využití.
ObrázekObrázek
Propojovací kabel je pevně přichycen k tělu mikrofonu a nelze jej odpojit nebo vyměnit, například při poškození. Naštěstí firma RØDE na tento mikrofon poskytuje desetiletou záruku.

Mikrofon má silný zvuk a čistý přednes, přesto je trochu temný, jako pod dekou. Oproti jeho menším sourozencům potřebuje dodatečně upravit korekce. S tím si zkušený uživatel, pro který je mikrofon určený, určitě poradí.

Závěr
Přestože se jedná o nové mikrofony, mám pocit, že firma RØDE konkuruje sama sobě. Kromě dnes testovaných mikrofonů totiž vyrábí ještě menší směrový mikrofon VideoMic Go a zmiňovaný VideoMic Rycote. Zvukově se mikrofony trochu odlišují a ne každému vyhovuje konkrétní zvuk a cena. Proto je asi nejlepší před koupí porovnat několik typů a dobře si vybrat. Mě osobně nejvíce vyhovovaly mikrofony VideoMicro a VideoMic Me. Sice nejsou směrové, ale mají čistý přednes, který není nutné dále upravovat, což v dnešní uspěchané době může být rozhodujícím faktorem.

Zvukové ukázky
Nahráno zrcadlovkou Nikon D7000. Upravena pouze hlasitost na stejnou úroveň.
Výrobce: RODE
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Mirek Píša

Odpovědět