Komplexní GPU akceleraci prostřednictvím grafické karty, synchronizace událostí, nový editor titulků, podporu RAW snímků, vylepšené 3D video a několik jiných užitečných novinek nabízí jedenáctá stěžejní verze profesionálního NLE video editoru Sony Vegas Pro.
27. 2. 2012
Historie NLE video editoru Sony Vegas se váže k známé společnosti Sonic Foundry, jejímž vlastníkem je nyní skupina Sony Creative Software, která produkuje a vyvíjí softwarové produkty pro zpracování videa a zvuku. Sonic Foundry Vegas Video byl původně v podstatě rozšířený editor zvukových nahrávek se schopností pracovat také s obrazovými stopami.
Dnes je z Vegas Video celá produktová řada video editorů pro zpracování a produkci domácího i profesionálního videa, na jejímž vrcholu je aktuální jedenáctá verze Sony Vegas Pro, která byla uvedena na trh v druhé polovině října a mimo jiných novinek přináší především komplexní GPU akceleraci různých pracovních akcí, efektů a kódování/dekódování videa.
Hlavní funkce programu
Balík Sony Vegas Pro 11 je vlastně sada dvou hlavních aplikací pro práci s videem a zvukem, které lze v editoru importovat, sestříhat, obrazově a efektově upravit a následně publikovat v celé řadě formátů. Mimo samotného video editoru stejného názvu obsahuje Vegas Pro ještě aplikaci DVD Architect Pro, která slouží k authoringu nebo přípravě a sestavování obsahu pro DVD a Blu-ray média a umí s Vegas Pro přímo spolupracovat na úrovni výměny projektů a jejich dat.Authoringová aplikace DVD Architect Pro má necelých čtyřicet nových grafických šablon pro tvorbu navigačních menu v HD rozlišení, podporuje grafické dokumenty Adobe Photoshopu a integruje v sobě jednoduchou časovou osu pro skládání a manipulaci s obsahem DVD a Blu-ray kompilací.
Několik novinek v Sony Vegas Pro 11 není příliš patrných. Jedná se především o podporu zásuvných modulů a různých speciálních doplňků na bázi platformy Open Effects Association, v rámci které lze ve Vegas Pro 11 využívat řadu profesionálních doplňků například z produkce Boris FX, NewBlueFX, RE:Vision, Red Giant Software či GenArts.
Naprostou samozřejmostí je podpora AVCHD videa, formátů XDCAM, NXCAM, formátů kamer RED a většiny nejpoužívanějších kodeků a video kontejnerů pro SD a HD formáty (včetně filmových rozlišení 2K a 4K) jako jsou například formáty AVC/H.264. K dispozici je i nově integrovaná podpora RAW snímků digitálních fotoaparátů.
Nativní podpora formátů RED ONE a RED EPIC přímo souvisí s možností editovat ve Vegas Pro 11 projekty s filmovým 4K rozlišením (4096 x 4096 bodů), s využitím GPU akcelerace lze v reálném čase kontrolovat náhledy projektů až do rozlišení 2K.
Součástí Vegas Pro 11 je také nezbytný profesionální kodér Dolby Digital AC-3, podpora stereoskopického videa, moduly pro import formátů z profesionálních video kamer a mnoho desítek přechodových efektů, video i audio filtrů a speciálních generátorů pozadí, přechodů a textur.
Nasazení Vegas Pro 11 ve video studiích by měla usnadnit možnost tvorby obsahu s libovolnými skrytými textovými informacemi, titulky a tzv. Closed Caption daty v souborech typu MPEG-2 a XDCAM MFX včetně jejich importu do editoru. Novinkou u efektů jsou například plug-iny Radial Pixelate nebo Star Wipe, celkem máte ve Vegas Pro 11 k dispozici zhruba 300 přechodových efektů a video či audio filtrů.
GPU akcelerace
Programátoři Sony Vegas Pro výrazně zapracovali na celkovém zrychlení editoru a jeho důležitých funkcí s pomocí paralelizace výpočtů procesorem grafické karty. GPU akcelerace je ve Vegas Pro 11 nově dostupná pro některé skupiny přechodových efektů a video filtrů, dále pro speciální kompoziční funkce, sledování pohybu objektů, posuv a ořez a samozřejmě také v případě přehrávání a renderingu HD videa.
GPU akcelerace přes OpenCL funguje s většinou novějších grafických karet NVIDIA a AMD, technologie Intel QuickSync v nových CPU Sandy Bridge s integrovaným grafickým adaptérem bohužel podporována není. To je určitě velká škoda, neboť QuickSync se rychlostí GPU akcelerace i kvalitou výstupu přinejmenším vyrovná nejrychlejším dedikovaným grafickým kartám NVIDIA či AMD využívajícím technologie NVIDIA CUDA a AMD APP.
Podpora RAW snímků a vylepšená práce s 3D videem
Při zpracování videa se stále častěji používají zdrojové materiály z digitálních fotoaparátů. S videem a JPEG fotografiemi pochopitelně žádné problémy nejsou, Vegas Pro 11 k tomu ale umí využívat sadu volitelných bezplatných modulů Camera Codec Pack pro Windows 7 od Microsoftu, díky kterým lze do editoru importovat RAW snímky z více než 120 modelů digitálních fotoaparátů a používat je v časové ose jako klasické bitmapové obrázky.
Mezi velmi zajímavé vlastnosti Vegas Pro 11 patří vylepšená podpora stereoskopického videa, které lze importovat do editoru, sestříhat a opět exportovat s prakticky shodným portfoliem funkcí jako při práci s běžným 2D videem. Na výběr máte všechny v současné době používané formáty výstupního kódování 3D videa včetně sledování anaglyfů a kontroly 3D videa na externím monitoru. Hloubku prostorových efektů lze ovlivnit nastavením vlastností jednotlivých stereoskopických formátů, lze také nastavit okraje obrazovky a využívat efekty prolínání obrazu.
Synchronizace událostí
Jedním ze skvělých nástrojů či spíše pracovních prostředků v časové ose jsou Eventy (něco jako objektové události), jejichž prostřednictvím můžete propojovat objekty v jednotlivých stopách. Vegas Pro 11 má nový nástroj Sync Link pro synchronizaci hlavních a sekundárních událostí, které lze vzájemně svázat a následně lze například sekundární událost se skupinou objektů přesunout na libovolné místo v časové ose bez změny pozice hlavní události.
Stabilizace videa a práce s titulky
Podobně jako všechny kvalitní video editory určené ke zpracování profesionálního či domácího videa nabízí Sony Vegas Pro 11 funkci pro stabilizaci roztřesených záběrů z kamer. Nástroj k redukci chvění pohybu kamery si sám analyzuje a redukuje pohyby ve všech třech osách a má navíc volby pro opravy tzv. Jello, Skew a Wobble efektů z kamer s CMOS čipem.
Editor titulků v Sony Vegas Pro nebyl nikdy příliš dokonalý, dal se ale bez problémů používat k tvorbě statických i animovaných titulků. Vegas Pro 11 obsahuje nový plug-in na tvorbu animačních efektů, které lze z připravených šablon myší přesouvat do časové osy projektů, eventuálně můžete využít služeb zdokonaleného titulkovacího nástroje ProType Titler.
NewBlue Titler Pro
Klasické 2D a především prostorové titulky můžete do projektů přidávat v novém titulkovacím modulu NewBlue Titler Pro, který se jinak samostatně prodává za 300 USD. NewBlue Titler Pro má stejně jako samotný Vegas Pro 11 vestavěnou komplexní podporu GPU akcelerace a umí prakticky v reálném čase animovat i náročnější kompozice titulků na scéně. Součástí titulkovače je sada mnoha desítek šablon se styly titulků a animačních efektů, které lze na textové nápisy snadno aplikovat přímo v náhledovém okně titulkovače. Unikátní vlastností NewBlue Titler Pro je podpora stereoskopického výstupu pro 3D video, kterou lze u titulkovače momentálně využít pouze s Vegas Pro 11.
Dokonalejší práce se zvukem
Určitě i díky tomu, že vzešel ze Sonic Foundry Vegas Video, se může editor Sony Vegas Pro 11 pochlubit relativně velkým množstvím audio filtrů například na čištění zvukových nahrávek a tvorbu mnoha zvukových efektů od ozvěny až třeba po imitaci sboru. Audio filtrů je ve Vegas Pro 11 celkem třicet a všechny pracují v reálném čase, navíc pak můžete v editoru využívat standardní VST a DirectX plug-iny externích výrobců. Další novinkou u zpracování videa je možnost přiřazení audio efektů jednotlivým objektům, měření hlasitosti s nástrojem VU Meter a mastering výstupu u hlaviček zvukových stop.
Výkonná platforma pro zpracování a tvorbu videa
Sony Vegas Pro 11 není pouze video editor, nýbrž de facto kombinovaná softwarová platforma pro práci s obrazem a zvukem, který lze exportovat a publikovat na DVD/Blu-ray discích prostřednictvím aplikace DVD Architect Pro, ale také třeba na Internetu nebo jako video/audio soubory v mnoha SD, HD či filmových formátech. Velkou výhodou Vegas Pro 11 je poměrně rozsáhlá sada funkcí pro zpracování zvuku a moderní nástroje na tvorbu stereoskopického video obsahu. GPU akcelerace je ve Vegas Pro 11 na velmi vysoké úrovni, škoda jen, že chybí podpora akcelerace s využitím technologie Intel QuickSync.
Na editoru je mimo jiné sympatický i fakt, že si jde stále vlastní cestou a nesnaží se zbytečně modernizovat grafické rozhraní aplikace ani přidávat desítky mnohdy nesmyslných funkcí, které by pak zbytečně komplikovaly přehlednost programu. Zkušební verze Sony Vegas Pro 11 jsou k dispozici ve 32bitové i 64bitové variantě, a to bez české lokalizace.
Luboš Němec