Sony PXW-X180

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

Sony PXW-X180

Příspěvek od pixel »

Nová tříčipová příruční multiformátová kamera.
27. 1. 2015

Mohlo by se zdát, že v době natáčení na digitální zrcadlovky a kamery s velkým čipem a výměnným objektivem segment malých kamer s více čipy, jejichž velikost se měří ve zlomcích palce, poněkud uvadá. Opak je však pravdou, pro účely zpravodajství jsou malé tříčipovky stále žádané. Proto se každý rok objevuje několik nových modelů těchto kamer. V současnosti panující guláš v záznamových formátech řeší Sony ve svém modelu PXW-X180 lišácky - kamera je multiformátová. A má i další přednosti.

Záznamové formáty a média
Jak je u profesionálních kamer obvyklé, přístroj má tři čipy. Jedná se o 1/3 EXMOR Full HD senzory s vysokým rozlišením, citlivostí a dynamickým rozsahem. Co se týče použitých kodeků, kamera je multiformátová. Podporuje DVCAM 25 Mbit/s MXF, AVCHD v MTS (kompatibilní s NXCAM), MPEG HD 50 422, MPEG HD 35 420 v MXF, ale i H.264 XAVC Intra a Long GOP kodeky. Rozdíl mezi Intra a Long GOP formátem nemá myslím cenu dopodrobna popisovat - u Intra se každý obrázek kóduje zvlášť, u Long GOP se některé obrázky dopočítávají z předchozích a následujících snímků. Intra zabere více místa a klade menší nároky na výkon počítače v postprodukci, u Long GOP je tomu naopak. Barevné vzorkování v XAVC je 10bitové 4:2:2, kodek má datový tok 112 Mbit/s v HD 50i i 25p. Záznam z kamery je kompatibilní se záznamy z mnoha Sony kamer od DVCAMu přes NXCAM až po XDCAM HD 422. U Sony se tak znamenitě vypořádali se současným chaosem v záznamových formátech.
Obrázek
Kromě hlavního záznamu dokáže kamera nahrávat tzv. proxy video na SD kartu. Proxy soubory disponují identickým časovým kódem s hlavním záznamem, mají ale mnohem nižší datový tok a rozlišení. Umožňují rychlejší přenos dat přes sítě a nelineární střih v nižším rozlišení, což zejména ve zpravodajské práci zkracuje čas postprodukce. Kamera je vybavena dvěma sloty na SxS karty formátu SxS PRO+ a SxS-1. Záznam je možný ve dvou módech. V prvním z nich (Simul Mode) nahrává kamera video současně na obě karty, jedna z nich tedy slouží jako záložní, v módu druhém (Relay Mode) běží záznam na jednu kartu, po jejímž zaplnění se automaticky přepne na záznam na kartu druhou. Kromě drahých SxS karet je možné používat i adaptér na rychlé SDXC karty, zajímavostí ovšem je, že zatímco dříve bylo možné sehnat takový adaptér pouze od jiných výrobců, u PXW-X180 je adaptér od Sony a je součástí základního příslušenství.

Konektory
Kamera je vybavena multifunkčním rozhraním (MI Shoe), které umožňuje komunikaci s připojeným příslušenstvím, např. bezdrátovými mikrofonními sety
UWP-D11 nebo UWP-D12, kde pak není nutné připojení přes Canon konektory a přijímače jsou napájeny přímo z kamery. Přes multifunkční rozhraní lze připojit i jiné příslušenství, např. kamerové světlo HVL-LBPC, které se pak automaticky rozsvěcí při zapnutí kamery.

Přístroj disponuje všemi klasickými profesionálními konektory. Najdeme zde 3G HD-SDI, HDMI, USB, kompozitní výstup, TC In/Out, Genlock In, dva zvukové vstupy přes klasické Canon konektory, linkový a sluchátkový výstup atd. Přes 3G-SDI výstup získáme signál v HD 50p, možná je i downkonverze do SD, případně současný výstup HD signálu z 3G-SDI a HDMI. Přes LANC konektor můžeme připojit příslušenství k ovládání kamery, např. RM-1BP a VCT-PG11RMB k manipulaci se clonou a ostřením.
Obrázek
Bezdrátové připojení
Zajímavou možností, běžnou většinou jen u amatérských přístrojů, je wifi komunikace s iOS či Android zařízením. K tomu je zapotřebí bezdrátový USB wifi modul za pouhých 90 dolarů, díky kterému lze kameru na dálku ovládat a přes program Content Browser Mobile přenášet soubory ve formátu MP4 do mobilního telefonu nebo tabletu. Kamera je též vybavena GPS modulem, GPS data jsou automaticky zaznamenávána.

Hledáček a objektiv
Ta tam je doba, kdy byly hledáčky u kamer nepoužitelné. Zejména s nástupem OLED technologie se situace zlepšila a půlpalcový hledáček u této kamery je úžasný. Barvy a jas podává dobře a je konečně použitelný i k ostření. Kdo by se s tím nespokojil, může použít i větší odklopný LCD displej, taktéž s vysokým rozlišením a realistickým barevným podáním.

Zoom objektiv 25x není výměnný, ale to jeho hodnotu nijak nesnižuje. Ostřicí prstenec má, jak je tomu u některých Sony kamer zvykem, dvě polohy - v jedné je možné manuální, ve druhé automatické ostření. Potěší škála a dorazy na obou jejích koncích. Další samostatné velké prstence slouží k ovládání clony a transfokace. Ovládání clony je plynulé, nikoliv skokové.

Ovládání na těle kamery
Přístroj funguje v plně manuálním či automatickém módu - lze nastavit automatiku clony i ostření, ale kdo z nás profesionálů by to používal, že? Potěší šest konfigurovatelných tlačítek i profesionální nastavení zvuku, ale z čeho mám největší radost je ovládání ND filtrů. Jednak na levé straně kamery naleznete klasický čtyřpolohový přepínač ND, ale navíc můžete jednotlivým polohám v menu nastavit netradiční hodnoty. A pak je tu úplně bombastická věc - variabilní ND filtr. Ovládá se sice pomocí miniaturního válečku, zasloužil by si robustnější ovládání, ale možnost plynule měnit světelný tok a nehýbat přitom se clonou je něco, co tu ještě nebylo! Z toho mám opravdu velkou radost.
Obrázek
Hodnocení
Tentokrát nemám nic, co bych kameře vytknul. Snad jen fakt, že na to, že je jen do ruky a ne na rameno, je poměrně těžká. Ale to je daň za HD rozlišení a velký objektiv. S konektory, ovládacími prvky, kvalitou hledáčku i obrazu jsem spokojen. Možnost nahrávat za použití originálního adaptéru z SxS na levnější SDXC karty je příjemná, potěší vaši peněženku. Levnější adaptéry konkurenčních společností bohužel v kameře nefungují moc dobře, pokud vůbec. Nastavitelné ND filtry a variabilní ND jsou dobrým vynálezem, který jistě začnou kopírovat i další výrobci. Desetibitový výstup nekomprimovaného signálu umožňuje připojení externích rekordérů, kdyby náhodou někdo nebyl spokojen s širokou nabídkou kodeků, které kamera nabízí. Tento tříčipový univerzální multiformátový model nastiňuje cestu, kterou se třída malých kamer bude v nejbližší budoucnosti ubírat, než se nadvlády definitivně ujmou kamery s velkým čipem.

Výrobce: Sony
Zapůjčil: ELVIA-PRO, s.r.o.

Marek Tichý

Odpovědět