Sony NEX-FS100

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

Sony NEX-FS100

Příspěvek od pixel »

Nová kamera s velkým čipem a výměnnými objektivy.
11. 7. 2012

Přestože MPEG-4 AVCHD kodek vznikl při vzájemné spolupráci Sony a Panasonicu, firma Sony s jeho implementací dlouho váhala. Již delší dobu používají všechny profesionální Panasonic kamery MPEG čtyřkový kodek, zatímco u většiny modelů Sony se pracuje s MPEG-2. V profesionální MPEG-4 sérii (kde se často setkáte s označením NXCAM) se konečně objevil model s velkým čipem a výměnnými objektivy, který kvalitou obrazu předčí digitální zrcadlovky používané k natáčení videa.

První dojmy
Tvar krychle není u kamer příliš častý a na první pohled tak přístroj příliš neupoutá. Originální řešení hledáčku (nasazuje se na výklopné LCD) a nekvalitní objektiv zpočátku odradí, po bližším prozkoumání toho ale zůstane málo, co by se kameře dalo vytknout. Snad je to opravdu jen neforemný tvar přístroje, který předurčuje kameru spíše k natáčení ze stativu než k reportážnímu či dokumentárnímu natáčení, a objektiv, který po bližším seznámení letí do popelnice. Posuďte sami - objektiv má rozsah 18-200 mm s proměnlivou světelností od 3,5 do 6,3 (!), ostřicí kroužek je prohozen se zoomem, oba jsou protáčivé a bez škály (!), objektiv soudkuje, clonový kroužek chybí (clona se ovládá na těle kamery). Vysvětlení je jednoduché - při velikosti čipu (Super 35mm) by kvalitní trafo stálo přes milión a vážilo by tak 8 kg, což by asi nebylo úplně to pravé.

Při bližším seznámení se s kamerou přešly mé prvotní rozpaky v rezervované nadšení. Objektiv, ten bych okamžitě vyhodil. Zůstalo by mi tělo kamery s nasazovacím hledáčkem, externím ruchovým mikrofonem a bajonetem E-mount na připevnění objektivů. A tady už začíná ta zajímavější část příběhu -
Sony E-mount objektivů sice není zatím příliš mnoho, ale prodávají se redukce na téměř všechny ostatní bajonety i závity (např. M42), což spolu s čipem podobné velikosti jako je APS-C dělá z kamery vážného konkurenta zrcadlovek. Při použití kvalitní pevných objektivů (samozřejmě i zoomů) je hloubka ostrosti stejná jako u DSLR, tedy i charakter obrazu je stejně pěkný jako u videa, které je točeno fotoaparáty. A oproti zrcadlovkám má kamera řadu předností, takže bych se vůbec nedivil, kdyby model Sony NEX FS100 předznamenával konec natáčení videa pomocí DSLR.
Obrázek
Technické parametry
Kamera je vybavena stejným Super 35mm snímačem jako již recenzovaná kamera XDCAM PMW-F3. Na rozdíl od ní je podstatně menší, o něco levnější a disponuje MPEG-4 (AVCHD) záznamem na SDHC karty. Kromě toho lze přes HDMI 4:2:2 výstup připojit externí rekordér, který dokáže ukládat video v jiném formátu a s menší kompresí než NEX-FS100. Za velkou výhodu považuji záznam na levné SDHC karty, na jejichž spolehlivost si již nemohu stěžovat.

Přes redukce připevníte ke kameře celou řadu kvalitních fotografických i kinematografických objektivů, volba značky je na vás. Otočná rukojeť je sice bez kolébky k ovládání transfokátoru, při použití pevných skel by ovšem byla zbytečná. LCD má slušné rozlišení, na nasazovacím hledáčku naleznete dioptrickou korekci, točit můžete samozřejmě i bez hledáčku - LCD se dá natočit do všech možných úhlů.

Jak na rukojeti, tak i na spodní části těla videokamery je množství 1/4“ i 3/8“ závitů pro šrouby kvůli snadné montáži externích zařízení - mikrofonu či odnímatelné rukojeti, monitoru atd. V přední části kamery je háček pro uchycení očka pásma pro měření vzdáleností snímaných objektů, což je nepostradatelná pomůcka pro ostřiče.

NEX-FS100 umožňuje natáčení zpomalenou a zrychlenou frekvencí (přímo na těle je tlačítko Slow a Quick Motion, frekvenci nemusíte nastavovat v menu) ve Full HD rozlišení ve snímkových frekvencích 50, 25, 12, 6, 3, 2 a 1 obr./s. K určení správné expozice slouží histogram a zebra, korektní zaostření usnadní peaking a zvětšení obrazu (Expended Focus). Kamera má vestavěný GPS přijímač k pozdější lokalizaci natáčených záběrů. Je tu také tlačítko Last Scene Review, po jehož stisknutí si okamžitě přehrajete poslední zaznamenanou scénu bez nutnosti přepnout videokameru z režimu Rec do režimu Play.

Hodnocení
Kamera má modulární design - pomocí závitů na jejím těle připevníte nejrůznější příslušenství (držák, externí rekordér, monitor). Rozmístění ovládacích prvků je logické a nic důležitého nechybí. Hledáček má dobré rozlišení, můžete si zobrazit zebru, peaking, histogram, bezpečné zóny atd. Záznam je na levné SDHC karty, kvalita kodeku je slušná, ale komu by nestačila, může využít 4:2:2 výstup signálu pro připojení externího rekordéru. Na E-mount se vyrábějí redukce pro většinu v současnosti používaných objektivů.

A teď to nejpodstatnější, co zvýhodňuje Sony NEX-FS100 před digitálními zrcadlovkami - má profesionální konektory, manuální nastavení zvuku na těle kamery a je vybavena kvalitním dolnopropustním filtrem, takže vznik zubatých hran a moiré efektu je omezen na minimum. Neexistuje zde limit délky nahrávání (omezena jen kapacitou karty) a snímková frekvence je nastavitelná v širokém rozmezí. A to, myslím si, bohatě vyváží i cenu nad sto tisíc korun.

Marek Tichý

Odpovědět