Kamera, která vidí ve tmě.
11. 5. 2015
Rozdíly mezi zrcadlovkami a digitálními kamerami se pomalu stírají, proto můžeme směle použít původního anglického termínu, hovoříme-li o dnešních fotografických přístrojích. Fotoaparáty Sony řady Alpha 7 sice nejsou zrcadlovkami ani netočí ve 4K, jak nám výrobce sliboval, nicméně zrcadlovky předčí ve všech parametrech a vysoké rozlišení umí alespoň přes HDMI výstup. V této řadě jako by výrobce teprve hledal tu správnou cestu, alespoň co se rozlišení plnoformátového čipu týče. Posuďte sami: Sony Alpha 7 - 24,3 Mpx, Sony Alpha 7R - 36,4 Mpx, Sony Alpha 7S - 12,2 Mpx a nejnovější Sony Alpha 7 II - opět 24,3 Mpx. Nicméně kovovým tělem, řemeslným zpracováním, mechanickými ovládacími prvky a zcela mimořádnou kvalitou obrazu předběhla firma Sony svou konkurenci. Alespoň co se fotografování týče, protože jako videokamera je přece jen o trochu lepší Panasonic GH4.
Tělo a ovládací prvky
V kategorii bezzrcadlovek či kompaktů s výměnnými objektivy nepatří mezi nejmenší. Nesmíme však zapomínat, že se jedná o přístroj s plnoformátovým čipem a fyzikální zákony nelze obejít. Co rozhodně potěší je mohutná rukojeť, stejně tak jako bytelné kovové tělo a množství mechanických ovládacích prvků a programovatelných tlačítek. Půlpalcový OLED hledáček má zcela mimořádné rozlišení, stejně jako kvalitní výklopný displej. Ten bohužel není otočný jako např. u Canonu 60D nebo Panasonicu GH4, ale ve většině situací vyklápění stačí. Je to fotoaparát, kde se obejdete bez přídavného hledáčku s lupou, protože hledáček přístroje má dostatečné rozlišení, barevné podání i rozsah jasů, abyste nic jiného nemuseli používat.
Není nad klasiku, řeknete si, když začnete poprvé zkoumat rozmístění ovládacích prvků. Otočným voličem nahoře lze nastavit režimy fotografování - M, S, A, P, AUTO, SCN, FILM a další. Clonu ovládáte kolečkem vpředu, čas kolečkem vzadu. Vše je na dosah pravé ruky, stejně jako nastavení podexpozice a přeexpozice, citlivosti, nastavení bílé a vstup do zjednodušeného menu. Výtku mám k umístění spouště pro natáčení videa - titěrné zapadlé tlačítko na pravé straně, které se poměrně obtížně mačká.
Vstupy a výstupy
Naopak si cením toho, že má A7S mikrofonní vstup, sluchátkový výstup a HDMI, přes které dostanete do externího rekordéru čisté video ve 4K. To je totiž to 4K video, o kterém výrobce píše, že ho fotoaparát umí a malým písmem pod čarou pak doplní, že nikoliv interně do přístroje, ale jen přes HDMI ven. To považuji za vážný nedostatek, protože když už mám kvalitní kameru, která by mohla umět točit kvalitní záznam, nechci ji mít ověšenou spoustou nesmyslného příslušenství. To už si rovnou mohu koupit kameru větší. Zahřívání přístroje při natáčení videa však dává tušit, že interní 4K záznam byl asi pro Alphu nepřekonatelným technickým problémem, protože proč by se jinak výrobce dal zahanbit Panasonicem GH4, který video ve vysokém rozlišení bez problému zvládá? Když už je tedy nutné pro záznam ve 4K připojit kabelem externí rekordér, potěší vás, že výrobce myslel na to, že při neopatrné manipulaci může dojít k odpojení kabelu. V příslušenství naleznete umělohmotný držák kabelu, který po upevnění na tělo přístroje zafixuje kabel na místě. Maličkost, ale hodí se.
Micro USB slouží k přenosu dat do počítače, ale přes tento konektor lze při vypnutém fotoaparátu nabíjet baterii! To se hodí na dlouhých cestách, kde k nabíjení využijete jakoukoliv USB nabíječku na telefon, power banku nebo solární nabíječku. Kromě toho byl výrobce poměrně velkorysý a dodal v základním balení dvě baterie a dokonce síťový zdroj. Fotoaparát má poměrně velkou spotřebu, k prodloužení výdrže přístroje může pomoci vypnutí WiFi v menu (Menu > Wireless > Airplane Mode > On).
Menu
Fotoaparát fotí do JPG i do RAWu, nastavit lze poměr stran 3:2 a 16:9. 12 megapixelů není na dnešní dobu žádná závratná hodnota, ale díky zvětšení buněk na čipu došlo k mimořádnému zvětšení citlivosti a snížení šumu při vyšší citlivosti. Co se týče videa, je důležité, abyste měli správnou paměťovou kartu, protože kvalitnější kodek XAVC s datovým tokem 50 Mbit lze nastavit jen tehdy, když máte velmi rychlou SDXC kartu (mně se to nepodařilo). Jinak tedy kamera nabízí tyto módy videa:
1. XAVC S: 60 p/50 Mbit, 50 p/50 Mbit, 30 p/50 Mbit, 25 p/50 Mbit, 120 p/50 Mbit, 100 p/50 Mbit (1280 x 720)
2. AVCHD: 60 i/24 Mbit (FX), 50 i/24 Mbit (FX), 60 i/17 Mbit (FH), 50 i/17 Mbit (FH), 60 p/28 Mbit (PS), 50 p/28 Mbit (PS), 24 p/24 Mbit (FX), 25 p/24 Mbit (FX), 24 p/17 Mbit (FH), 25 p/17 Mbit (FH)
3. MP4: 1440 × 1080 12 Mbit, VGA 3 Mbit
Přístroj nabízí současný záznam XAVC S a MP4 nebo AVCHD a MP4. Další funkce jsou stejné či podobné jako u jiných fotoaparátů, pro filmaře je důležitá možnost nastavení úrovně zvuku, windcut, zebra (70-100 %), MF Assist neboli zvětšení části obrazu při manuálním ostření (nefunguje při záznamu), zobrazení vodicích linek a bezpečné zóny. Peaking lze vypnout, zapnout a dokonce je možné zvolit jednu ze čtyř barev. S tím jsem se ještě nikde nesetkal.
Profesionály potěší nastavení časového kódu a to i do free runu. Pro HDMI výstup lze zvolit výstup čistý nebo s časovým kódem a ovládat zapnutí a vypnutí záznamu externího rekordéru. V menu můžete programovat funkční tlačítka a vypnout, zapnout a nastavit WiFi. Přes WiFi lze přístroj ovládat pomocí aplikace Play Memories, ale žádné velké zázraky nečekejte. Ve srovnání s Panasonicem, kde se dá na dálku nastavit vše včetně ostrosti, v Play Memories jen zobrazíte záběr, nastavíte přeexpozici či podexpozici a zmáčknete spoušť. Přístroj ostří automaticky. Na nastavení barevné teploty a další funkce můžete zapomenout. Zde bych poprosil pány od Sony, aby na dálkovém ovládání zapracovali, protože v tomto stavu je nepoužitelné.
Čip a citlivost
Předchozí modely se od A7S lišily čipem a zpracováním obrazu. A7 velmi rychle ostřil, A7R s 36Mpx čipem a absencí low pass filtru nabízel neobyčejně ostré fotografie plné detailů, ale byl poměrně hlučný a pomalý. Co ve srovnání s nimi nabízí Alfa 7S? S rozlišením 12 Mpix vypadá jako chudší příbuzný, ale díky větším buňkám se podařilo dosáhnout neobyčejné citlivosti a nízkého šumu. Citlivost lze nastavit v rozmezí 100 až 409600 ASA. Ano, čtete správně - maximální citlivost je čtyři sta devět tisíc šest set! Samozřejmě se jedná opět o reklamní trik, ty nejvyšší citlivosti jsou absolutně nepoužitelné, obraz šumí až oči přecházejí. Pokud je pro vás expozice za téměř úplné tmy důležitá bez ohledu na kvalitu, například při špionážní fotografii, pak vám vysoký šum nebude vadit. Použitelné hodnoty u fotografií i videa jsou do 25 600 či lépe do 12800 ASA, což jsou i tak zcela mimořádné hodnoty. A při citlivostech 800, 1600, 3200 a 6400 ASA, kdy jiné přístroje šumí jak blázen, je u Sony A7S obraz téměř absolutně čistý, při vyšších hodnotách jen s nepatrným šumem.
Další vlastnosti
Moiré, velký strašák nadšenců točících na fotoaparáty, se podařilo eliminovat. Bohužel zůstalo velmi výrazné kácení svislic při rychlých pohybech kamery, které je méně patrné při natáčení v APS-C módu. Přístroj je tedy stále více fotoaparátem než kamerou. Fotografy jistě potěší absolutně nehlučná elektronická závěrka, což spolu s vysokou citlivostí využijí nejen při špionážní fotografii zmíněné výše, ale také při fotografování zvířat, dokumentární a třeba i divadelní fotografii. Ostření je poměrně pomalé a ne úplně přesné a co se týče spotřeby energie, po prvním dni stráveném se Sony A7S pochopíte, proč je dodáván standardně se dvěma bateriemi.
Samostatnou kapitolou jsou objektivy. S tím, že byste měli k malému tělu malý objektiv, se můžete rozloučit. To je daň za plný formát. Speciálně pro řadu Alpha vyrobil Zeiss několik opticky výborných objektivů, z nichž jsem měl tu čest vyzkoušet Tessar 4/24-70. Opticky skvělý, pro natáčení je nevhodný - dva protáčivé prstence ostření a zoomu bez číselných hodnot, to není nic, co byste při natáčení potřebovali. Doporučuji porozhlédnout se jinde, protože s redukcí můžete na těle Alphy s bajonetem E použít většinu objektivů jiných systémů - Nikon, Canon i PL. Ale i tak, najít filmový objektiv s clonovým kroužkem mohl být dříve docela problém. Mohl být, ale už není, protože zejména pro tyto účely vyrobila firma Sony transfokátor FE PZ 28-135 mm F4 G OSS s mechanickým ostřením i clonou, stabilizací a motorovým zoomem. Tedy jasná volba.
Hodnocení
Na špatnou spoušť si zvyknete, stejně jako na vysokou spotřebu. To není nic tragického. Největším zklamáním je to, že Sony A7S nemá interní záznam ve 4K. Řešení pomocí externího rekordéru nepovažuji za optimální. Naopak za plus považuji kvalitní hledáček, funkce videokamery nastavitelné v menu, kvalitní obraz a zcela mimořádnou citlivost a nízký šum. Pokud by se u příštího modelu zprovoznil interní 4K záznam a odstranilo kácení svislic, byl by fotoaparát Sony A7xx skvělou kamerou.
Výrobce: Sony
Marek Tichý