Sigma Cine 18-35mm T2/50-100mm T2

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

Sigma Cine 18-35mm T2/50-100mm T2

Příspěvek od pixel »

Levnější, ale kvalitní filmové objektivy.
22. 10. 2018

V kategorii levnějších filmových zoomů není příliš mnoho zástupců. A tak potěší, když se objeví sada dvou vysoce světelných objektivů pro senzor velikosti Super 35 mm, dodávaných spolu s bytelným transportním kufrem, které můžete získat za cenu dvou pevných skel. Ohniska objektivů pak pokryjí prakticky celý rozsah, který ve většině případů budete potřebovat.

Sigma Cine 18-35mm T2
Objektiv se dodává s bajonetem Arri PL, Canon EF a Sony E se škálou ve stopách nebo metrech. Je konstruován po velikost senzoru Super 35 mm. Světelnost T=2 je konstantní v celém rozsahu. Clona je devítilamelová, ostření i zoom mají malou stoupavost. Mezi krajními polohami ostřícího prstence je třeba tímto otočit o 180°, u zoomu je to 160°. Třetím prstencem je clonový kroužek s hladkým chodem. Minimální zaostřovací vzdálenost objektivu je 28 cm, průměr závitu na připevnění filtru 82 mm. Hmotnost 1,5 kg je v této kategorii objektivů spíše nižší.
Obrázek

Sigma Cine 50-100mm T2
I tento objektiv se dodává se stejnými bajonety jako jeho kolega a má vesměs podobné parametry. Liší se samozřejmě ohniskem a pak minimální zaostřovací vzdáleností (96,5 cm) a hmotností (1,885 kg). Oba objektivy mají standardizované barevné podání (Sigma CCI), což je vlastnost typická pro lepší filmové objektivy. Ty se mají kupovat v sadě, v rámci které jsou kusy, které si odpovídají svými optickými vlastnostmi. To vysvětluje i o trochu vyšší cenu sady oproti tomu, kdybyste si objektivy kupovali zvlášť. V ceně sady je navíc kufr, ale prostou aritmetikou byste zjistili, že jeho cena je 500 dolarů. Pravda je, že kufr je kvalitní, ale cena sady není pouhým součtem komponent, ale zákazník platí i za to, že objektivy mají téměř identické barevné podání, ostrost a kontrast.

Oba transfokátory jsou prachotěsné a vlhkotěsné a co je nutné zdůraznit v dnešní umělohmotné době – jsou kovové. Vnější průměr objektivů je 95 mm, tuto hodnotu potřebujete znát, když používáte filmové kompendium a oba mají odnímatelnou podpěru.
Obrázek

Jsou objektivy parfokální?
Klíčovou vlastností filmových zoomů je tzv. parfokálnost, tedy schopnost udržet zaostřenou vzdálenost během najíždění či odjíždění. Je to konstrukčně komplikovaná záležitost, protože pro zachování ostrosti je nutné, aby se s čočkami sloužícími ke změně ohniska pohybovaly i další čočky, které by měnící se ostrost kompenzovaly. Po řadě dotazů vydala Sigma prohlášení, že objektivy jsou téměř parfokální. Fotografické objektivy většinou parfokální nejsou, i když i mezi nimi se najdou výjimky.

Optika popisovaných zoomů 18-35 a 50-100 vychází ze stavby fotografických objektivů (Sigma Art). Zdokonalení optických vlastností by vyžadovalo změněnou konstrukci objektivů a tím i vyšší cenu. Oba objektivy byly testovány na kolimátoru a dá se říci, že jsou parfokální téměř na 100 %. Můžete je tedy bez obav používat a případné neostré záběry pak připadají na vrub toho, že by si kameraman měl koupit brýle.

Další optické vlastnosti objektivů
Zoomy byly kolegy z redakce News Shooter dále podrobeny zkouškám na testovacím projektoru Chrosziel. Dospělo se k následujícím zjištěním: Obraz je velmi ostrý ve středu, k okrajům ostrost nepatrně ubývá, ale i v rozích je obraz při otevřené cloně ostrý. Ostrost se zlepšuje cloněním. Obraz k okrajům velmi nepatrně tmavne, kontrast je ve všech částech obrazu konstantní. Širší z objektivů při nejkratší ohniskové vzdálenosti nepatrně soudkuje, u delšího z objektivů nejsou patrné žádné deformace. Chromatická aberace je minimální stejně jako reflexy v protisvětle. Při ostření se mění ohnisková vzdálenost (focus breathing) – u širšího objektivu nepatrně, u delšího více.

Hodnocení
Vzhledem k ceně jsou objektivy Sigma Cine 18–35 mm a 50–100 mm dobrou volbou. Přestože patří mezi nejlevnější filmové transfokátory, kvalita zpracování i použité materiály jsou skvělé. Ocenění si zaslouží prachotěsnost i vlhkotěsnost, výborná je ostrost obrazu i při nejnižší cloně, stejně jako kontrast. Objektivy jsou prakticky zcela parfokální, nepotěší jen dýchání obrazu při ostření delším z objektivů. Přes tento nedostatek jsou oba objektivy dobou volbou pro všechny filmaře, kteří hledají kvalitní náhradu za levnější, ale pro natáčení velmi nepraktické, fotografické objektivy.

Výrobce: Sigma
Zapůjčil: Hama spol. s r.o.
Prodejce: Centrum FotoŠkoda

Marek Tichý


Ceny můžete porovnat na Zbozi.cz

Odpovědět