Jeden z posledních, ale s něčím navíc.
22. 6. 2017
Sennheiser konečně přišel na trh se zařízením, které navazuje na úspěšné analogové přijímače řady EK 3241. Trvalo to tentokrát trochu déle – vždyť konkurence firem „Lectrosonics“ nebo SONY mají ve své nabídce digitální kamerové přijímače již delší dobu. Ale nebyl by to Sennheiser, kdyby nepřišel s „něčím navíc“. V případě EK 6042 se totiž jedná o produkt, u něhož je patrná snaha o maximální možnou univerzálnost, zpětnou kompatibilitu s předchozími (analogovými) systémy Sennheiser a zvláště pak jednoduché uživatelské rozhraní a z toho pramenící rychlost, s jakou lze připravit bezdrátový set k natáčení. Oproti stejně velkému analogovému předchůdci EK 3241 je navíc dvoukanálový.
Zpracování a technická data
EK 6042 je diverzitní dvoukanálový přijímač v pásmu UHF 470-654MHz. Oba kanály mohou současně zpracovávat signál z jiného typu vysílače, a to jak digitálního tak analogového. V případě analogového signálu je přijímač kompatibilní s kompandéry HDX, HiDyn Plus. V případě použití digitálních mikroportů řady D 9000 je třeba použít režim LR (long range). Nekomprimovaný režim HD není podporován.
Stejně jako EK 3241, je nový přijímač EK 6042 modulární systém, skládající se ze samotného přijímače, který podle potřeby doplňujeme o různá rozhraní. Lze ho doplnit 15pinovým adaptérem pro kamery SONY (GA 6042-15), 25pinovým pro kamery Panasonic, nebo rekordéry Sound Devices (GA 6042-25 UniSlot/SuperSlot). Pro jeho samostatném použití musíme přijímač doplnit o modul s výstupy a vstupy (GA 6042 BP). Ty jsou pak realizovány 5pin mini XLR, sluchátkový výstup 3,5“ Jackem. 4pinový konektor Hirose zajišťuje vstup externího napájecího zdroje. Pro chod na akumulátory potřebujeme ještě bateriový modul GA 6042 BA a alespoň jeden akumulátor (BA 61) nebo bateriové pouzdro (B 61). Vše je dokonale zpracováno, moduly do sebe bez problémů zapadají tak, jak jsme si u Sennheiseru zvykli. Bohužel s novým EK 6042 nelze použít žádný z původních modulů k EK 3241.
Design přijímače je čistě účelný a střízlivý, jak to u profesionálního zařízení očekáváme. Kovové šasi a bytelnost zpracování přístroje je zárukou jeho dlouhé životnosti. Monochromatický OLED displej je výborně čitelný i na přímém slunci. Přijímač se ovládá pomocí čtveřice tlačítek. Složitější nastavování (povolené, zakázané, licencované frekvence apod.) lze realizovat pomocí počítače připojeného k přijímači kabelem USB. Je jedno, jestli máte Mac nebo PC, protože se nastavování provádí v internetovém prohlížeči. Nemusíte tedy instalovat žádnou speciální aplikaci.
Univerzální přijímač? Ano, s určitými limity…
Přijímač EK 6042 je navržen jako dvoukanálový, přičemž každý kanál může přijímat signál z jiného systému Sennheiser. Můžete používat vysílače od analogových systémů Evolution wireless, přes řadu 2000, 3000 a 5000 po digitální řadu D 6000 i D 9000 v režimu LR. Přijímač je tedy schopen zpracovat analogový nebo digitální signál všech vysílačů Sennheiser v pásmu UHF 470-654 MHz. Takže s mikroporty v pásmu nad 654 MHz a v ČR dříve hojně prodávaném pásmu C (končícím u 776 MHz) si samozřejmě neporadí. Je to sice pochopitelné, protože od června 2020 je pásmo vyhrazené pro vysokorychlostní datové přenosy, ale je to škoda. Technicky by nebyl problém, aby přijímač umožňoval příjem i v pásmech nad 654 MHz a až ve chvíli, kdy vstoupí v platnost 2. digitální dividenda, omezit laditelnost vyšších frekvencí například novým firmwarem. Já sám vlastním ještě dva mikroporty v tomto pásmu a omylem jsem si je s novým EK 6042 vzal na natáčení. Tam jsem samozřejmě zjistil, že mezi sebou SK 2000 v pásmu C a EK 6042 nepropojím. Také majitelé vysílačů řad Sennheiser ew D1, nebo Sennheiser AVX, pracujících v bezlicenčním pásmu 2,4 GHz, resp. 1,9 GHz, také nemohou EK 6042 použít, ale zde je to logické. Ew D1 i AVX prostě nejsou systémy v pásmu UHF.
Univerzálnost přijímače je dána také jeho použitelností s kamerami, rekordéry a mixpulty různých výrobců. To je u Sennheiseru EK 6042 řešeno stejně, jako u předchůdce EK 3241. K přijímači lze dokoupit adaptéry pro kamery SONY a „SuperSlot / UniSlot“ pro kamery Panasonic nebo rekordéry Sound Devices. Kromě audiosignálu se přes rozhraní přenáší také data o stavu baterií ve vysílači, úrovni NF a VF signálu nebo použité frekvenci. Přijímač lze samozřejmě také používat samostatně – je ho však potřeba doplnit adaptérem, kde jsou vyvedeny všechny potřebné vstupy a výstupy. Dva výstupy mini XLR 5 pin nalezneme na spodní straně adaptéru GA 6042 BP a jeden na horním panelu přijímače. Horní a jeden z dvojice dolních mini XLR výstupů jsou navíc tzv. AUX výstupy, přepínatelné pomocí tlačítka „Command“. Tato funkce používaná hlavně při živých přenosech se objevila na vybraných vysílačích řad 5000 a dále se používá na některých handkách řady D 9000. Tlačítko „Command“ přepíná mezi mini XLR výstupem při vysílání do éteru, a AUX výstupem při komunikaci s režií. V menu přijímače je možné AUX výstupy nastavit jako „always ON“, v tom případě jsou mikrofonní signály z obou kanálů přítomny na konektoru MAIN, AUX na horním panelu i AUX na spodním panelu.
Výstupy jsou nezávisle přepínatelné mezi analogovým signálem a digitálním AES31. Při volbě analogového výstupu lze nastavit úroveň v rozmezí –22 dBu až +8 dBu.
Přijímač lze napájet přímo z kamery, přes 4pinový Hirose konektor (7-18 V) a pomocí baterií v pouzdru B61, nebo akumulátorů BA61. Akumulátory jsou výhodnější než klasické baterie, protože při použití BA61 přijímač zobrazuje zbývající kapacitu - dobu do úplného vybití. Lithio-iontové akumulátory mají také podstatně vyšší kapacitu než alkalické AA baterie. Protože lze přijímač napájet dvojicí těchto zdrojů, lze dosáhnout teoreticky „nekonečnou dobu“ chodu přijímače – a to výměnou jednoho z akumulátorů za nabitý. Bateriový adaptér GA 6042 BA totiž podporuje technologii „hot-swap“, neboli výměnu za provozu.
Rychle a jednoduše
Důležitým kritériem práce zvukaře je rychlost jeho připravenosti k natáčení. Jakékoli technické problémy se zařízením – a nejčastěji právě s mikroporty – bývají trestány nejen nepříjemnými poznámkami od členů štábu. Problémy s VF přenosem zvuku byly i v minulosti, ale stále se zužující se UHF pásmo použitelné pro mikroporty a také fakt, že se prostě „moc točí“ s sebou přináší potřebu pracovat se zařízením, které se dá snadno, a hlavně rychle zadaptovat na místní podmínky. Dlouhé prohledávání menu a skenování volných frekvencí nebývá vždy možné. Navíc jsou místa, kde se najednou vyrojí i několik desítek štábů, všichni mají nějaký ten mikroport a technická příprava zvukaře se pak prodlužuje. EK6042 zvukaři v tomto ohledu pomáhá jednoduchým ovládáním, přehledným menu a rychlým prohledáváním frekvenčního spektra. Příprava v tomto případě probíhá následovně. Pomocí funkce „Auto“ EK 6042 přes infraport identifikuje vysílač, jeho kompandér i frekvenční rozsah, nastaví ho na nejbližší volnou frekvenci a můžeme začít točit. Není nic jednoduššího a hlavně rychlejšího. Také skenování volných frekvencí je velmi efektivní a rychlé hlavně díky tomu, že se na skenování podílejí oba kanály, přičemž každý prohledává pouze polovinu spektra.
U komplikovanějších natáčení, kdy používáme více mikroportů, by nastavování přijímačů přes menu, na malém displeji trvalo neúměrně dlouho. Proto je EK 6042 vybaven USB rozhraním. Není potřeba do počítače instalovat žádný software, ale stačí spustit internetový prohlížeč a zadat jeho adresu. Přes toto rozhraní lze do přijímače uložit priorizované frekvence, nebo rozsahy frekvencí (nebo se tak některým pásmům vyhnout). Dále je možné editovat profily vysílačů a například jim přiřadit rozsah frekvencí, které budou používat. Některé starší typy vysílačů, které nejsou vybaveny infraportem, je nutné nastavit tímto způsobem (například SK 50).
Některá nastavování je nutné dělat jak pomocí počítače, tak přes menu přijímače. Chceme-li si přichystat sadu EK 6042, můžeme využít tzv. „SCENE“. Jsou to vlastně přednastavené profily obsahující typ vysílače a jeho frekvenci (pro oba kanály). Tyto „SCENE“ lze v počítačovém prohlížeči importovat, exportovat, kopírovat a mazat. Vytvářet tyto profily je však nutné v přímo přijímači. Je to trochu zbytečné omezení, ale věřím že v některé z budoucích aktualizací firmwaru přijímače bude uživateli editace a přidávání nových „SCENE“ přímo v prohlížeči umožněna.
Dva kanály jsou zkrátka víc než jeden.
Při natáčení postupně vzrůstají nároky producentů i režisérů na množství nasazených mikroportů. A v tom je podle mě hlavní výhoda EK 6042 oproti přímému předchůdci EK 3241. V době, kdy kamery běžně zvládají zaznamenat čtyři kanály je dvoukanálový bezdrátový set vítanou změnou oproti dřívějšímu standardu – 1. kanál bezdrát a 2. kanál ruchový mikrofon.
Zvlášť elegantní je pak zapojení několika přijímačů do rekordérů SoundDevices přes SuperSlot. V kompaktním setu, bez změti propojovacích kabelů je přichystáno dvakrát víc kanálů! Zanedbatelná není také úspora hmotnosti. Rekordér s mnoha přijímači EK 3241 se podepíše na zvukařových zádech rozhodně víc než poloviční set s dvoukanálovými přijímači EK 6042.
Nazrál čas výměny starých přijímačů za nové?
Spousta AV firem s úspěchem stále používá přijímače EK 3241 i starší EK 3041. S blížícím se rokem 2020, kdy nám regulátor sebere pásmo nad 694 MHz, se tak dostávají do situace, kterou budou muset řešit nákupem nových mikroportů, nebo přeladěním těch stávajících. Sennheiser nabízí možnost s novým přijímačem udělat kvalitativní i kvantitativní skok. Rychlost nastavení, infraport, univerzálnost, připravenost na digitální vysílače D 9000 nebo dva kanály jsou docela pádným důvodem ke změně. A bonusem je, že nemusíme měnit kompletně celý řetězec – naše staré SK 50 nebo Evolutiony můžeme používat dál. V případě, že jsou v jiném frekvenčním pásmu, je možnost je nechat přeladit v autorizovaném servisu Sennheiser – Panter s.r.o.
Ani cena přijímače, porovnáme-li jí s cenou jeho předchůdce EK 3241, není na dvoukanálový profesionální přijímač nějak závratně vysoká. Menší produkce a jednotlivci sice nejspíše sáhnou po výrazně lacinějších řadách Evolution wireless nebo AVX. Ale v případech, kdy budu přijímač používat denně v dešti nebo mraze, bych dal přednost bytelnějšímu profesionálnímu zařízení v podobě EK 6042.
Výrobce: Sennheiser
Zapůjčil: Panter s.r.o.
Vladimír Chrastil