sE Electronics ProMic Laser

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

sE Electronics ProMic Laser

Příspěvek od pixel »

Profesionální mikrofon pro DSLR a kamery.
21. 3. 2016

Firma sE Electronics vznikla na popud čínského hudebníka Siwei Zoua, který si během studií v Americe nechal posílat mikrofony z Číny pro své nahrávání. S některými byl spokojen zvukově, ale byly vyrobeny ve špatné kvalitě. I když mikrofony pocházely z firem vyrábějících pro desítky různých značek, ne vždy mu vyhovovaly. Proto se rozhodl založit vlastní značku, která by dbala jak na kvalitu zvuku, tak také na zpracování. Během několika let vybudoval vlastní továrnu v Šanghaji, kde se svou dcerou vytvořili rodinný podnik dodávající výrobky pod značkou sE Electronics po celém světě.

Výrobní program firmy pokrývá prakticky celou škálu typů mikrofonů pro nejrůznější použití. V nabídce jsou velkomembránové či malomembránové kondenzátorové mikrofony i páskové mikrofony. Některé mohou být připojeny rovnou k počítači pomocí USB sběrnice. Všechny výrobky jsou ručně montovány a vyladěny pro co nejlepší zvuk bez ohledu na cenovou kategorii. K mikrofonům firma vyrábí i příslušenství v podobě stojanů, držáků nebo pop filtrů.
Novinkou ve výrobním programu firmy je mikrofon pro videokamery a digitální zrcadlovky ProMic Laser.
Obrázek
Mechanické zpracování
ProMic Laser je vyroben s největší pečlivostí, která je pro firmu sE Electronics typická. Místo plastu je tělo mikrofonu vyrobeno z hliníku. Aby byl mikrofon co nejvíce směrový, má protažený tvar těla, díky kterému tento typ mikrofonů získal přízvisko „puška“. Výrobek je uchycen do plastového shockmount držáku odpruženého pomocí čtyř gumových kroužků, jež zaručují mechanické oddělení od nahrávacího zařízení. Minimalizuje se tak přenos rušivých zvuků při manipulaci s kamerou. S mikrofonem je dodávána také pěnová ochrana proti větru.

Uchycení mikrofonu je realizováno pomocí kombinovaného držáku, který může být zasunut do sáněk na kameře či foťáku. Druhou možností je využít 3/8“ závit na spodní části a umístit jej na mikrofonní stojan nebo BoomPole tyč. Uživatele jistě potěší i látkový obal na přepravu mikrofonu.
Obrázek
ObrázekElektronika a zapojení
Jelikož je mikrofon elektretový neboli kondenzátorový, potřebuje pro svou funkci napájení. Standardně je napájení řešeno přímo z přístroje, ovšem mohou být typy, které napájení nemají a pak by mikrofon nemohl být použit. Proto firma sE Electronics dobře využila místo v těle mikrofonu pro vložení jedné AAA baterie, se kterou dokáže nahrávat až 200 hodin.

Zapnutí napájení je řešeno posuvným přepínačem. Ten umožňuje aktivovat high pass filtr pro potlačení spodních frekvencí pod 80 Hz, což je vynikající pro potlačení hlubokých ruchů například v průmyslových oblastech nebo při natáčení venku. Pokud je potřeba točit v hlučném prostředí nebo hlasité koncerty, je možné potlačit citlivost mikrofonu o 10 dB.

Připojení ke kameře nebo foťáku je realizováno pomocí dodaného točeného kabelu s 3,5mm koncovkami, který se k mikrofonu připojuje zezadu. Díky oddělenému kabelu je možné umístit mikrofon i do větší vzdálenosti od přístroje, k němuž je připojen.

Zvuk
Porovnávání zvuku je vždy subjektivní záležitost, ale ProMic Laser je již od výroby naladěn na co nejvěrnější přenos zvuku. To znamená, že co do mikrofonu jde, to je také posíláno do záznamu. K tomu mu dopomáhá vyrovnaná frekvenční charakteristika. Jako každý směrový mikrofon má ProMic Laser super ledvinovou charakteristiku snímání zvuku. Není tak výrazně směrová jako u velkých modelů, přesto dobře potlačuje zvuk přicházející ze stran a hlavně zezadu.

Po uchycení mikrofonu na kameru je nutné nastavit úroveň záznamu v kameře. Ideální je manuální režim, kdy je dobré nastavit úroveň mikrofonu na střední hodnotu. Od tohoto nastavení se lze poté odrazit a úroveň podle potřeby zvýšit nebo snížit.

Zvukový rozdíl mezi záznamem z přístroje a z mikrofonu Laser je markantní. Čím méně je záznamové zařízení profesionální, tím je větší. I když bude kamera vybavena kvalitními mikrofony, budou zaznamenávat nejen přicházející zvuk, ale také hluk samotného přístroje pocházející z uvnitř umístěných zaostřovacích motorů a rovněž zvuky spojené s manipulací s kamerou v rukou kameramana. Oddělení mikrofonu od těla kamery pomocí pružného uložení tyto neduhy eliminuje. Navíc je mikrofon namířen na snímanou scénu a díky tomu není tolik slyšet okolní prostor. Aktivní elektronika zaručuje i silnější signál, který putuje do kamery.

Závěr
Malý směrový mikrofon sE Electronics ProMic Laser je ideálním doplňkem pro každého uživatele, který to myslí s natáčením videí vážně. Je přesně velký tak, aby se dobře vešel do tašky k foťáku nebo kameře a přitom nevadil v záběru. Naprosto nutný je k digitálním zrcadlovkám, které mají výbornou kvalitu obrazového záznamu, ale na zvuk se u nich tak trochu zapomnělo. Amatér bude nadšen a profesionál jej ocení u doplňkových záběrů. Firma sE Electronics poskytuje na mikrofon dokonce tříletou záruku. A to už určitě stojí alespoň za vyzkoušení.

Výrobce: sE Electronics
Zapůjčil: Audiopro s.r.o.

Mirek Píša

Odpovědět