Pinnacle Studio 19

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 161
Registrován: 03 srp 2011 14:24

Pinnacle Studio 19

Příspěvek od pixel »

Populární editor domácího videa nově přináší práci s až šesti nezávislými kamerovými zdroji, optimalizace pro nové procesory Intel, automatické vyvažování zvuku například u rozhovorů a jako obvykle také více bonusových efektů.
19. 2. 2016

Přichází v pořadí již devatenáctá stěžejní verze video editoru Pinnacle Studio. Program je stále vyvíjen pod hlavičkou původního týmu Pinnacle Systems, ovšem již několik let s copyrightem Corelu, jehož firemní vliv se ale v editoru nijak výrazně neprojevuje. I nadále jsou v prodeji tři hlavní edice Pinnacle Studio, Studio Plus a Studio Ultimate, které se jako obvykle liší počtem přibalených efektových filtrů a externích plug-inů, dodávanými kodeky, počtem editačních stop a různými jinými vlastnostmi. Všechny tři prodávané edice mají českou lokalizaci, která je stejně jako v předchozích verzích programu místy trochu podivná. Snad i proto jsou v české uživatelské příručce použity trochu odlišné pojmy a názvy některých pracovních sekcí a funkcí editoru, vše je ale naštěstí natolik intuitivní, že to nepovažuji za nijak zásadní problém.

Všechny tři edice umí plnohodnotně pracovat s DVD a částečně i s AVCHD videem, jehož novější vlastnosti společně s authoringem Blu-ray disků jsou k dispozici pouze v dražších edicích Studia. Ty navíc obsahují utilitu pro nahrávání obsahu obrazovky Live Screen Capture, podporu stereoskopického videa, duálních monitorů (včetně 3D zobrazení na druhém monitoru), více klíčovacích efektů, trimování, dokonalejší editor titulků aj.

S nejdražší edicí Studio Ultimate získáte též poměrně kvalitní plug-in iZotope Music & Speech Cleaner pro čištění zvukových nahrávek od šumu a bonusovou sadu efektů NewBlue. Studio Ultimate navíc podporuje 4K (Ultra HD) rozlišení videa, dodává se s kodekem XAVC S a dekodéry pro formáty XAVC a DVCPRO HD, umí importovat MXF soubory a také VFR video záznamy pořízené na iPhonu 6.
Obrázek
Obrázek
64 bitů a podpora nových formátů
Celá aplikace je nyní nativně 64bitová. I když lze Pinnacle Studio spustit i na 32bitových Windows, nemá to příliš velký smysl, neboť editor je sám o sobě poměrně lenivý a jeho místy dost dlouhé reakce vás na slabších hardwarových konfiguracích brzy přestanou bavit. Je to vlastně tak trochu paradox, protože se jedná o editor domácího videa, který ale vyžaduje opravdu rychlé HW sestavy, doporučeny jsou dokonce nejnovější procesory Skylake.

4K video umělo Pinnacle Studio již v předchozí verzi, nicméně stále je co vylepšovat. Obecně asi nejdůležitější novinkou v edici Ultimate je proto podpora formátu XAVC S pro rozlišení až do 4K (3820 x 2160 pixelů), který používá stále více nových kamer. XAVC S je relativně nový standard na bázi kontejneru MP4 a kodeku AVC/H.264, pro jehož dekódování i kódování se v Pinnacle Studiu standardně využívá moderní CPU a pokud je dostupná, pak též GPU akcelerace prostřednictvím technologií NVIDIA CUDA nebo Intel Quick Sync. Volby CUDA a Quick Sync nelze mít aktivovány současně, volbu pro GPU akceleraci přes AMD APP/OpenCL jsem v předvolbách Pinnacle Studia 19 nenašel. Hardwarově jsou akcelerovány i další nově podporované formáty DVCPRO HD, MXF a VFR, které umí edice Ultimate dekódovat a zařadit do video projektů.
Obrázek
Obrázek
Časová osa a editace zdrojů z více kamer
Zde zůstalo opět vše při starém. V závislosti na edici Pinnacle Studia můžete využívat buď tři video a tři audio stopy plus další efektové stopy, nebo až 12 video a 12 audio stop. U edice Ultimate není počet stop nijak omezen. Novinkou Pinnacle Studia 19 je možnost zpracování záznamů z více kamer, konkrétně ze dvou, čtyř, nebo v případě edice Ultimate až ze šesti zdrojů. Pro editaci máte k dispozici přehledné okno Multi-Camera s vícestopovým režimem, ve kterém provádíte základní střihové operace a jejich synchronizaci s audio stopami. Pro úpravy a označování stopáže z jednotlivých kamerových zdrojů a následnou synchronizaci se zvukem lze používat manuální a časové značky, zdroje z kamer můžete též přímo využívat v (PiP) efektu obraz v obraze.

Titulky a efekty
O titulcích a efektech se zmíním pouze okrajově, neboť jsou stále stejné a v podstatě se nic výrazně nezměnilo. I nadále tedy máte na výběr bohatou sadu statických i animovaných titulků včetně integrovaného nebo externího editoru s lepší stylizací textů, vše v kombinaci s velmi dobře navrženými „montážními“ funkcemi pro míchání grafiky s textem. Ostatní montážní operace jsou přímo vestavěny do různých částí Pinnacle Studia, kde jsou zpravidla nabízeny i přechodové efekty a obrazové či zvukové filtry, a to většinou ve formě malých náhledů pod toho, jak bude daný efekt vypadat nebo co je jeho účelem. Pro každý z typů mediálních objektů se po dvojkliku na objekt v časové ose otevře příslušný editor - například MontageEditor pro úpravy obrázků a fotografií, video klipů, zvuků, přechodových efektů apod.

O Pinnacle Studiu je známo, že se jedná o video editor s jedním z obecně nejrozsáhlejších efektových a grafických obsahů. Grafického i mediálního obsahu včetně efektů je v programu tolik, že je mu přímo vyhrazena obsahová sekce ve formě knihovny obsahu. Celkové množství efektů a obsahu závisí jednak na edici editoru a dále na balíčcích, které si můžete dodatečně přikoupit.

Nový bonusový balík efektů NewBlue dodávaný k edici Studio Ultimate přidává něco přes 800 přechodových efektů a obrazových filtrů v celkem 65 plug-inech. K dispozici jsou například balíky a kategorie deformačních, světelných a stínových efektů Video Essentials 2/4, Light Blends, Motion Blends, různé filmové styly v sadě Film Effects, stabilizace videa, klíčování pozadí v sadě Video Essentials 6 a speciální efekty ze sady Video Essentials 7.
Obrázek
Obrázek
Live Screen Capture a Audio Ducking
Vylepšená externí utilita Live Screen Capture pro nahrávání obsahu obrazovky včetně zvuku z mikrofonu, systémového audia a přidávaných interaktivních zvuků pro některé akce prováděné myší či klávesnicí funguje nově i ve Windows 10 a umožňuje například tvorbu výukových kurzů pro libovolné aplikace.
Hodně zajímavá a užitečná je zbrusu nová funkce Audio Ducking, s jejíž pomocí můžete rychle upravit a vyvážit hlasy na pozadí a lépe je zakomponovat do ostatních zvuků. Audio Ducking analyzuje označenou stopu (s nastavenou citlivostí detekce a úrovně duckingu), rozpozná hlasové komentáře, rozhovory a obecně i další úseky mluveného slova a automaticky sníží úroveň hlasitosti ostatních zvuků znějících na pozadí, čímž získá hlas větší zřetelnost.

Pinnacle MyDVD
Součástí všech edic Pinnacle Studia je samostatná aplikace Pinnacle MyDVD, která slouží k jednoduchému vytváření obsahu DVD a AVCHD, případně pak i Blu-ray disků (v závislosti na edici Studia, respektive zakoupených plug-inech). S pomocí MyDVD můžete snadno zkombinovat fotografie s videem nebo pouze video klipy a vyrobit multimediální projekt doplněný případně o hudební doprovod a navigační menu na bázi dodávaných grafických témat.

MyDVD standardně nabízí deset témat navigačních menu pro různé obecné a životní situace. Jednotlivá témata můžete používat v základním režimu Magic, kde za vás téměř vše udělá MyDVD, nebo v Pokročilém režimu, kde lze přímo manipulovat s vizuální strukturou navigačních menu, řazením kapitol apod. Sestavený projekt pak můžete rovnou vypálit na DVD či Blu-ray médium, druhou možností je uložit celou kompilaci jako obraz disku ve standardním formátu ISO.
Obrázek
Obrázek
Pinnacle Studio pro iPad a iPhone
Pinnacle Studio existuje i ve verzích pro iPad a iPhone, které jsou adekvátně zjednodušeny, aby se s nimi dalo pracovat na mobilních zařízeních, nicméně mimo Storyboardu obsahují také klasickou časovou osu ovládanou tahy prstů. Za tři dolary si můžete zakoupit zjednodušenou mobilní edici Pinnacle Studio, funkčně výrazně bohatší Pinnacle Studio Pro pak stojí 15 USD. Verze pro Android a Windows Mobile/Phone není k dispozici, stejně jako desktopová verze Pinnacle Studia pro Macintosh, což je vzhledem k mobilním verzím editoru pro iPhone a iPad celkem škoda.

Levnější edice slouží víceméně k sestavování slideshow a video projektů z multimediálních souborů pořízených přímo daným mobilním zařízením či tabletem, importovat lze samozřejmě i jiné běžné video soubory, obrázky, fotografie a zvukové nahrávky. S pomocí šablon poskládáte projekt včetně 2D a 3D přechodů, přidáte statické či animované titulky, překryvnou grafiku, Picture-in-Picture a Pan & Zoom efekty. Můžete také například vytvářet zpomalené či naopak zrychlené videosekvence a pracovat se třemi zvukovými stopami včetně hlasového komentáře. Výsledný projekt je pak možné uložit jako video soubor s rozlišením až 1080p, případně ho lze sdílet na sociálních sítích a video serverech typu YouTube, Facebook, Photos apod. Hotový projekt lze navíc exportovat do desktopové verze Pinnacle Studia pro Windows.

Dražší mobilní edice Pinnacle Studio Pro má více exportních možností, podporuje duální trimování, mixování zvuku a video lze ukládat až s rozlišením 4K. Do dražší edice navíc můžete importovat mediální soubory z cloudových úložišť (Dropbox, Box, Vimeo, Google Drive, Microsoft OneDrive) a nahrávat video z externích zařízení připojených přes samostatně prodávaný Camera Connection Kit.

Závěr
Pinnacle Studio stále těží ze své popularity získané již před řadou let, kdy na trhu bylo jen málo editorů domácího videa s tak pestrou paletou funkcí a současně konkurenceschopnou cenou. Nyní je nabídka trhu nesrovnatelně bohatší, což se autoři Pinnacle Studia snaží dohnat zejména velmi bohatým efektovým obsahem v podobě nejrůznějších bonusových efektových balíčků či externích plug-inů pro speciální efekty. Aktuální verze Pinnacle Studio 19 přináší s výjimkou užitečné funkce Audio Ducking jen málo jiných zásadních novinek a je tak spíše nutným upgradem pro uživatele, kteří potřebují pracovat s HD a 2K/4K videem ve formátech XAVC/XAVC S či MXF (dostupných ovšem pouze v edici Ultimate). Zkušební verze ani demo programu bohužel není oficiálně k dispozici. Možnosti video editoru tak můžete posoudit pouze podle poměrně rozsáhlého českého manuálu, který je ke stažení zdarma u společnosti EXAC.

Luboš Němec

Odpovědět