Optoma ZU650

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

Optoma ZU650

Příspěvek od pixel »

První profesionální laserový Full HD (3D) projektor od Optomy.
17. 1. 2016

V AV/IT světě pomalu, ale jistě končí éra standardních světelných zdrojů pro projektory. Původně lampové stroje uvolňují pozvolna prostor svým nástupcům označovaným poněkud nepřesně „bezlampové“ (Lampless). Stejně jako LED úsporné žárovky postupně vytlačují standardní „Edisonovy“ vakuové žárovky, i ve světě projektorů je situace naprosto analogická. Jeden zásadní rozdíl tu však přece jen je: pro dodržení intenzity barev jednoduše standardní LED nestačí a zkušenost zatím naznačuje, že výkonově tu může pomoci pouze laser. Ostatní výrobci už léta kombinují LED a laser k dosažení kýženého výsledku (dostatečný výkon se srovnatelným barevným gamutem) jako u lampových přístrojů. Jsou tu tedy dvě paralelní větve vývoje. Jedna sleduje čistě LED zdroje světla, kde postupně již současná třetí generace LED diod dosahuje úctyhodný výkon okolo 1000 až 3000 lm. Barevný výkon je však soustředěn na čárové spektrum RGB, tj. při měření ANSI pracujícím v bílé barvě se mluví o špičkovém výkonu okolo 1200 ANSI lm, což v očích profesionálů vzbuzuje rozpaky. Je tedy možné čekat na další generaci LED, nebo prostě přesedlat na druhou větev vývoje a tou je čistě laserový zdroj světla. Tady je jistota, že výkon je dostatečný, ale jsou tu další limity plynoucí z fyzikálního principu laseru. Dobře lze vytvářet pouze červený a zelený paprsek, ale modrý vzniká jen konverzí, která ve finále obsahuje nemalé „přeslechy“ původního zdroje. Tady modulace barev laseru ještě čeká na technologické vylepšení, podobně jako tomu bylo až do devadesátých let v případě LED. Je tu i poněkud kuriózní problém s tím, že energie soustředěného paprsku laseru se odrazem méně rozptyluje a tak nejsou úplně jasné možné dlouhodobé dopady na zrak pozorovatele. Přímý pohled do laserového projektoru může mít ve finále daleko fatálnější důsledky na zdraví očí diváka než u dnes standardního lampového projektoru. Komise LIM hlídající hygienické důsledky laseru už v tomto směru byla činná a vydala příslušné normy, které teprve pomalu vcházejí v platnost.

Poslední konference a výstavy zaměřené na AV/IT obor předvádějí všechny druhy zdrojů, tj. jak postupně „výběhové“ lampové, tak čistě LED, hybridní LED/laserové a jen laserové. Trend je ale jasný: LED nebo laser. Pro přenosné, malé, lehké a méně výkonné projekce je vhodným zdrojem LED (okolo 1500 ANSI lm). Pro větší plátna pak nastupuje laser a to s výkonem přes 3500 lm. Výhody jsou značné: barevná stálost, zdroj vydrží několik let v nepřetržitém chodu a neplatí tu známé omezení pro umístění projektoru na výšku. Projektor se může při chodu dokonce pohybovat (což je u lampové verze téměř nemyslitelné) a náhlé vypnutí nevede k jeho zničení. Životnost laserových/LED projektorů se pohybuje v řádu let při nepřetržitém provozu. Zástupci muzeí, galerií, veřejných prostor nebo škol jásají a pomocí nové generace projektorů si ochotně snižují provozní náklady. Zůstává nutnost čištění filtrů, ale i tak je to obrovská úspora. Paralela se standardními žárovkami je tu na místě a to i co do pořizovací ceny, která je i u laserových/LED projektorů vyšší...
Obrázek
Parametry projektoru
Firma Optoma provedla velmi pozoruhodný veletoč co se týče přechodu na laserové zdroje. Původně měla ve svém portfoliu hybridní laserový/LED projektor určený pro školní aplikace (USHT). Výroba tohoto úspěšného typu, který se okamžitě začal lavinovitě šířit v různých institucích (mimo jiné díky rozumné ceně), však k velkému zklamání klientů náhle skončila. Důvodem byla nejspíš nejistá budoucnost zdrojů projektoru - v případě laser/LED se jednalo o problém s chlazením - a hlavně nestálost barevnosti těchto projektorů pokud šlo o bílou barvu. I přesto se ukazovalo, že klienti z řad škol si raději koupí projektor s méně kvalitní bílou barvou, který však vydrží nastálo oproti výrobkům s kvalitní bílou, ale zároveň s nutností pravidelné výměny lamp po 2000 hodinách provozu.

Nová řada profesionálních projektorů Optoma ProScene s označením ZU používá fosforový laser se životností 20 000 hodin, což je více než 2,3 roku nepřetržitého provozu nebo dokonce okolo 6 let při efektivním provozu 10 hodin denně, primárně v pracovní dny. Optoma sice s uvedením otálela, ale nástup této řady se zdá být opravdu strmý, protože při světelném výkonu 6000 lm, resp. 5000 ANSI lm jsou přístroje k dostání za cenu spíše lepšího lampového projektoru. Spotřeba se přitom pohybuje v rozmezí 300 W (ECO) až 570 W (plný výkon). Řada velkých výrobců nyní asi nebude mít klidný spánek...

Projektor Optoma ZU650 je určen pro stálou instalaci v konferenčních sálech a obecně profesionální stabilní nasazení. Tomu odpovídá jak cena, tak i celkové provedení a příslušenství, kde nechybí výměnné objektivy a korekční parametry obrazu nutné pro mnohé instalace.

ZU650 používá jeden DMD čip 0,67“ s přirozeným rozlišením 1920 x 1200 (WUXGA) s poměrem 16:10. Barevné DLP kolečko má RYGB segmenty mj. pro dosažení širšího gamutu a kompenzaci barevného posuvu laseru. Standardní kontrast on/off je uváděn 2500:1, ale pro ANSI lm (bílá) je to 250:1 (tento nepoměr je pro laserové projektory typický). Naopak tzv. simulovaná absolutní černá (virtuálně vypínaný zdroj) je uváděna 2 000 000:1, což je velmi virtuální hodnota, kterou není možné brát příliš vážně.

Podpora vstupních rozhraní je, jak je ostatně u Optoma projektorů zvykem, velmi bohatá. Do projektoru zapojíte vyjma DisplayPortu prakticky cokoliv: rozhraní HDMI (1.4), DVI-D, VGA, HDBaseT a dokonce component (YPbPr). Pro průchozí „odkuk“ je k dispozici VGA výstup (je tu možnost loopingu skrz analogový monitor).

Vedle standardních vstupních rozhraní má Optoma ZU650 řídicí vstupy vyžadované pro profesionální instalaci. Je tu sériové RS232, 3.5 Jack pro remote (zvlášť pro input a output daisy chaining), USB (pouze pro speciální WiFi dongle), IR reciever (vpředu a na horní stěně projektoru) a nakonec síťová zástrčka RJ45. Výhodou je, že HDBaseT má vlastní RJ45 zásuvku, což není vždy standardem, proto řízení a správa systému neinterferuje s obrazovým přenosem, jak se to stává u jiných renomovaných výrobců. Pro projektor jsou samo sebou k dispozici řídicí pokyny pro obecné řízení, explicitně jsou podporovány řídicí systémy Crestron a AMX. Navíc je tu IP Link a PJ Link. Přístroj lze řídit i přes stále více se rozšiřující embedded HDBT.

Vzhledem k velikosti projektoru se rozhodně nejedná o žádného „drobečka“ pro domácí kina, přesto má při rozměrech 485 x 196 x 510 mm a váze 18 kg elegantní minimalistický design a minimalizovanou hlučnost (35 při maximálním výkonu). Přichytit ho lze přes standardní univerzální mount a profesionální držák, nejčastěji ke stropu. Třešinkou na dortu jsou pak zabudované 20W reproduktory, jež jsou však v praktických instalacích vhodné pouze pro menší prostory, jinak nejspíš budou nahrazeny přídavným ozvučením.
Obrázek
Výměnná optika a nastavování korekce
Poněkud nadstandardní jsou korekční parametry nastavení projektoru, které obsahují jak optické, tak digitální korekce výstupního obrazu, díky čemuž lze přístroj instalovat i ve složitějších podmínkách a prostředích. Projektor lze osadit celkem pěti různými výměnnými skly. Celá řada obsahuje různé verze objektivu od širokoúhlého 0.75-0.95:1 (Short Throw) přes širokoúhlý 0.95-1.22:1 (Semi Short), standardní 1.22-1.53:1 (Standard) až po dlouhý 1.52-2.92:1 (Long Throw) a ultradlouhý 2.90-5.50:1 (Ultra Long). Celkově lze tak dosáhnout úhlopříčky obrazu 50“ až 300“ při vzdálenosti 0.8 až 35 m od plátna.Optický zoom je vždy okolo 1.26 až cca 1.9x. Uniformita zobrazení je okolo 85 %. Pro různé objektivy a zoom jsou k dispozici různé varianty optického lens shiftu. Obecně lze dosáhnout posuvu obrazu při vysokém zoomu až o 100 % vertikálně a 30 % horizontálně. Pro reálná nastavení optiky se však jedná spíše o dvacet až třicet procent v obou směrech. Zaostření u testovaného standardního objektivu bylo velmi striktní, tj. šikmá instalace i tak způsobovala rozostření v rozích, ale i přesto je lens shift často jediným řešením při asymetrické instalaci.

V extrémních případech je možné používat digitální korekce, které zahrnují keystoning (20 % v obou směrech) a digitální zoom (dle objektivu od 5 % až po 40 % ve vertikálním i horizontálním směru). V korekcích je dokonce možné provádět posuv obrazu (digital shift). Extrémní je možnost korekce soudkovitého zkreslení zakřivených ploch nezávisle v horizontálním a vertikálním směru, díky čemuž tedy lze linearizovat obraz jak pro panoramatické plochy, tak pro částečně hemisférické.

Při testování bylo možné díky nastavením „rovnat“ obraz v šikmé diagonální pozici projektoru. Tím samo sebou docházelo k digitální změně rozlišení, ale obecně tento „mapping“ možný byl a nastavení bylo paradoxně snadné. Menu nabízí dokonce kalibraci senzoru světelnosti a kalibraci optiky.

Podpora 3D stereoskopického zobrazení
Optoma sice u svých ProScene modelů nenabízí podporu 3D stereoskopického zobrazení, ale laserový zdroj zjevně dovoluje vyšší obnovovací frekvence. V případě ZU650 je tedy 3D podporováno skrze HDMI 1.4, připojení herní konzole či Blu-ray přehrávače je tak možné v rámci daného standardu (tj. SBS, UO, frame sequential). Ovšem pozor, pro přímé připojení počítače není datový tok single-link DVI dostatečný. Počítač je možné napojit přes HDMI, ale pak je třeba použít příslušný přehrávač pro HDMI 1.4 stream (PowerDVD atd.). Podporována je aktivní verze stereoskopie. Bohužel pro testování nebyla k dispozici příslušná technologie brýlí, abychom mohli 3D podporu projektoru řádně vyzkoušet. Dle dostupných zdrojů i dokumentace je ale tato funkce zjevně podporována (i když pouze v rámci standardu HDMI 1.4).

Shrnutí
Firma Optoma vstoupila do světa profesionálních projektorů s laserovými zdroji skutečně s patřičnou razancí: 1920 x 1200, 6000 lm, 22 000 hodin životnosti zdroje, tříletá záruka, výměnné objektivy, rozsáhlá podpora instalačních parametrů (korekce obrazu, podpora řídicích systémů), moderní rozhraní typu HDBaseT... Cena odpovídá vyšší třídě instalačních projektorů, přesto se v rámci přístrojů používaných ve světě muzeí a galerií nebo větších jednacích či konferenčních prostor pohybuje spíše na nižší úrovni. Pro nové instalace nebo obnovu stávajících je laser jasná volba a Optoma ZU650 je více než důstojným představitelem kvalitního projektoru za rozumnou cenu.

Výrobce: Optoma
Zapůjčil: AV Media, a.s.

Jan Buriánek

Odpovědět