Optoma WU515T

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 161
Registrován: 03 srp 2011 14:24

Optoma WU515T

Příspěvek od pixel »

Univerzální Full HD 3D projektor s nadstandardními výkonnostními parametry za rozumnou cenu.
13. 12. 2015

Společnost Optoma je známá zejména projektory, které míří do konzumní sféry nebo jsou určeny méně náročným zákazníkům sféry podnikové. V posledních letech však tento výrobce nejenže obohacuje nabídku projektorů o stále více produktových řad, ale zejména přidává na jejich robustnosti a kvalitě odpovídající profesionálnímu nasazení. Díky řadě ProScene již nelze mluvit o „konzumních projektorech“ a řady jako EH nebo EW představují důstojné instalační stroje se solidním vybavením při zachování rozumné ceny.

S výjimkou ProScene modelů se však dosud nebylo možné setkat se svítivostí projektorů nad 5000 ANSI lm (přičemž reálné hodnoty jsou vždy o nějakých 500 lm nižší...). Až nyní se objevují první přístroje se svítivostí 6000 ANSI lm za rozumnou cenu. Prvním takovým výkonným příkladem je Optoma WU515T, který je vhodným kompromisem všeho potřebného pro instalace v jednacích prostorách společností, ale i v menších studiích, kde poslouží jako univerzální prezentační projektor.
Obrázek
Parametry projektoru
Pokud člověk dobře sleduje produktové řady projektorů Optoma, nestačí žasnout nad bohatostí nabídky a nepřebernou škálou parametrů. Překvapuje také naprostá univerzálnost vstupů u projektorů vyšší třídy. WU515T v tomto směru není výjimkou a výčet parametrů opravdu není malý, proto se zaměříme na ty nepodstatnější.

Jako první zaujme rozlišení - jedná se o WUXGA, tj. 1920 x 1200 pixelů, které je de facto vyžadovaným standardem současných projektorů. Svítivost 6000 ANSI lm je při tomto rozlišení a kategorii produktu skutečně unikátní. Srdcem projektoru je jeden čip 0.67“ WUXGA DLP od Texas Instruments. Díky lampě o standardním příkonu 365 W (425 W v režimu Bright) lze dosáhnout kontrastu 10 000 : 1. Výrobce udává 80% uniformitu intenzity obrazu, což není mnoho, ale pro řadu aplikací je to dostačující. Projektor je tak vhodný pro instalaci od vzdálenosti 1,3 m až do cca 7,8 m od plátna. Životnost lampy je mezi 3000 až 4000 hodinami.

Ve standardních podmínkách s možností zatemnění místnosti je výkon okolo 4500 ANSI lm dostatečný, ale při vyšším stupni okolního světla a oslunění je přece jen potřeba výkon vyšší. Z tohoto důvodu je svítivost 6000 ANSI lm více než vítaná a to navíc s ohledem na fakt, že projektor má velmi dobrou podporu 3D stereoskopického zobrazení, které významně srazí výsledný světelný výkon vzhledem k filtrům na brýlích (nebo dokonce na filtru, pokud je použit polarizační modulátor).

I když se jedná o instalační stroj, který může mít vyšší hmotnost, váží přístroj necelých 6 kg a má rozměry 424 x 344 x 160 mm při zachování velmi elegantního designu s excentricky umístěným objektivem. K dispozici jsou standardní ISO rozměry pro připevnění držáku.

Projektor disponuje snad všemi dostupnými standardy pro vstup, signál lze připojit různými cestami od VGA přes DisplayPort až po HDBaseT. Konkrétní počty a druhy vstupů: 1x HDBaseT (RJ-45 zásuvkou), 2x HDMI (1.4a 3D podpora) + MHL (standard pro prezentaci z mobilních zařízení), 1x DisplayPort, 2x VGA (YPbPr/RGB), S-Video a Composite. Dalšími speciálními vstupy jsou 3x Audio In (RCA/3,5 mm pro externí mixování zvuku apod.), Mic In (mikrofonní vstup pro další routování do AV/IT řetězce), Audio Out 3,5 mm (výstup určený pro lokální zesilovač nebo obecně pokračování AV/IT řetězce), VGA Out (kontrolní výstup, zřetězení), RS232 (sériová linka, zřetězení), USB-A Power (1,5 A) pro napájení z USB (například modulátory, synchronizační moduly), USB mouse/service (speciální napojení myši pro zobrazení kursoru), RJ45 (obecné síťové rozhraní pro řízení), 12 V trigger (napojení na posuvná plátna, řízení motoru), 3D-Sync (VESA 3D konektor pro synchronizaci 3D brýlí a zářiče) a Wired Remote (speciální vstup pro drátové ovládání projektoru).

Díky bohatosti vstupů lze přepínat rozlišení jak počítačová (zahrnuje WUXGA, UXGA, SXGA+, HD, WXGA, XGA, SVGA), tak video (sem patří PAL SECAM 576i/p, NTSC 480i/p, HD 720p/1080i/1080p).
Obrázek
Podpora 3D stereoskopického zobrazení
Optoma se stala de facto velmi spolehlivým partnerem pro 3D zobrazení v laboratořích, na univerzitách a školách obecně. WU515T podporuje přímo 3D standardy Side-by-Side (1080i50/60, 720p50/60), Frame-Pack (1080p24, 720p50/60) a Over-Under (1080p24, 720p50/60). Díky VESA 3D konektoru lze snadno napojit i externí synchronizační modul například pro IR nebo RF synchronizaci brýlí. Projektor přímo podporuje DLP-Link přenášející 3D synchronizaci v obrazu - tzv. White-link Sync jednou za 120tinu sekundy, díky čemuž lze použít levnější brýle vhodné například pro školní třídu. Vyšší výkon projektoru dovoluje vytvořit nejen větší obraz, ale umožní též případné předřazení stereoskopického polarizačního modulátoru pro pasivní projekci.

Díky možnosti použití DisplayPort vstupu je projektor schopen zobrazit 3D v plném rozlišení. Není tedy třeba používat jen dělený komprimovaný vstup, lze použít i plné rozlišení bez komprese a zkreslení přes DisplayPort rozhraní, ale to vše jen pro sekvenční přehrávání.

Optika a nastavování korekce
Mezi nejzajímavější vlastnosti WU515T patří optika. Standardní nevýměnný objektiv má Throw Ratio od 1.2 : 1 až po 2.16 : 1, což prakticky znamená manuální zoom 1.8x. Nejmenší obraz bude mít 1,56 m a největší teoreticky okolo 10 m šíře. Vzhledem k reálné praxi bude dobrý kompromis maximálně něco okolo 6 m šíře.

Samotná optika má však nadstandardní osazení posuvů objektivu (Lens Shift) jak ve vertikálním, tak v horizontálním směru, konkrétně +20 % ve vertikálním směru a +/-10 % ve směru horizontálním. Projektor se tedy dobře instaluje.

Specialitou, která je k vidění jen u velmi profesionálních zařízení, jsou digitální formy korekcí obrazu. Keystone korekce (kompenzace projektivního náklonu) je již standardní a WU515T má rozsah +/-30 % v každém směru. Speciálnější je tzv. four-corner korekce obrazu. Prakticky to znamená, že uživatel může přenastavit obraz při pohledu na jakoukoliv stěnu i z boku a kompletně digitálně kompenzovat projektivní zkreslení. Konkrétně musí uživatel zadat čtyři rohy finálního obrazu. Navíc lze obraz posouvat v obou směrech a též dělat ořezy obrazu (masking).

Profesionální nadstavby
Skutečnosti, že WU515T je produktem pro profesionální nasazení, napovídá mj. přítomnost DisplayPort rozhraní a též HDBaseT, což je de facto standard pro bezeztrátový přenos signálu po LAN síti. Dalšími znaky jsou například přítomnost RS232 pro řízení z řídicího systému (CUE, AMX apod.), možnost nastavení probuzení při ztrátě energie (Wake On Power) nebo vynuceného probuzení po síti (Wake On LAN).

I takové zdánlivé maličkosti, jako je profi ovladač, jasně odkazují na zařazení produktu. Ovladač svítí, je možné ho drátově napojit na projektor a tím zamezit interferenci mezi dalšími instalovanými stroji. Pro rozeznání projektoru je možné nastavit různá ID a tím zprůhlednit celé řízení. Pro nastavování jsou k dispozici testovací patterny a obecně přímá tlačítka pro volby vstupů.

Závěr
Optoma WU515T je prakticky jeden z prvních projektorů s výkonem 6000 ANSI lm, podporou 3D a plným rozlišením 1920 x 1200. Zaujme nejen dobrými parametry profesionálních strojů (korekce trapézu a rohů projekce), ale i elegantním designem. I když už to není cenově tak dostupné zařízení, pro malou firmu nebo studio se tento stroj vyplatí. Jedněmi z taháků jsou naprostá univerzálnost vstupů a elegance celkového designu. WU515T představuje velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Životnost lampy projektoru je cca 3000 hodin, což je údaj, který lze považovat za reálný. Do budoucna bude zajímavé pozorovat, za jak dlouho se na trhu objeví první „bezlampový“ projektor (na bázi LED/Laser) s podobnými parametry, nejspíše znovu od společnosti Optoma. Do té doby si uživatelé jistě vystačí s tímto univerzálním projektorem, který vyhoví jak movitějším zájemcům, tak menším firmám nebo obecně univerzitám.

Výrobce: Optoma
Zapůjčil: AV Media, a.s.

Jan Buriánek

Odpovědět