Niceboy VEGA 5

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 161
Registrován: 03 srp 2011 14:24

Niceboy VEGA 5

Příspěvek od pixel »

Levnější 4K outdoorová kamera.
19. 7. 2017

Konkurence na poli akčních kamer je neúprosná a pokud chcete natočit svůj adrenalinový sjezd na horském kole, tak již dávno nesáhnete pouze po značce GoPro, ba právě naopak. Firma Niceboy je jednou z mnoha, která vyráží do boje s konkurencí jako je Rollei, ISAW, AEE či například BenQ a to jsem zdaleka nevyjmenoval ani část současného outdoorového peletonu. Zjednodušeně řečeno – hardwarové součásti jsou v rámci jednotlivých úrovní víceméně shodné – rozdílné je pak výsledné zpracování z hlediska daného výrobce a co nového dokáže ve srovnání s konkurencí nabídnout.

Niceboy jde v tomto ohledu zlatou střední cestou. Outdoorové portfolio firmy je začíná na neuvěřitelných 990 korunách za základní kameru s rozlišením 720p a aktuálně končí s novinkou VEGA 5, jež jako první z lineupu zvládá natáčení v nativním rozlišení 4K za cenu 6590 Kč.

Balení a první dojmy
Jestliže jsme z balení kamer GoPro (nebo i vlajkové lodi Xiaomi YI 4K+) zvyklí, že v balení je pouze kamera a naprosto základní příslušenství v podobě vodotěsného obalu a kabeláže, VEGA 5 vás hned po rozbalení potěší velkou dávkou příslušenství. Kromě již zmíněného vodotěsného obalu získáte také dálkové ovládání s přezkou, nalepovací držáky na helmu, držák na kolo, redukci na stativ, otevřený držák, několik redukcí, hadřík, kabeláž či český návod. Pro ty, kdo nevládnou angličtinou, pak bude velkou výhodou i zcela počeštěné menu.
Obrázek
Při prvním „osahání“ kamery bez vodotěsného obalu se nelze ubránit pocitu jisté „bakelitovosti“ – tělo kamery je plastové s náhledovou obrazovkou na jejích zádech. Rozložení tlačítek je intuitivní a v podstatě kopíruje „úzus“ outdoorových kamer. Vpředu vedle čočky tlačítko pro zapnutí a přechod mezi módy, nahoře pak tlačítko spouště, na jednom z boků tlačítka pro přesun v menu a na posledním boku pak zdířka pro microSD, microUSB prostřednictvím něhož se kamera i nabíjí a nakonec ještě microHDMI výstup. Překvapivě nemají konektory žádnou záslepku, tudíž je použití kamery bez obalu nepříliš vhodné v nebezpečnějších prostředích (prach, písek atp.). Kamera nemá dotykový displej, což je v mnoha ohledech výhoda – je řada situací, kdy je tlačítkové ovládání mnohem pohodlnější a logičtější. Na druhou stranu samotný displej nemá příliš vysoké rozlišení - výrobce hodnotu neuvádí, ale na první pohled je patrný citelný rastr. Displej má zároveň nepříliš dobré pozorovací úhly, kdy stačí v horizontálním směru se trochu odchýlit z ideální pozice a barvy se již převrací do negativu. U outdoorové kamery to není zas tak problematická chyba – mnohem důležitější je výsledný obraz.

Možnosti nastavení
VEGA 5 nabízí jako první kamera od Niceboy nativní rozlišení ve 4K – tedy 3840x2160 ve 25 fps, přičemž podobně jako GoPro nabízí i SuperView, tedy opravdu extrémní rybí oko. Dále pak umožňuje natáčet ještě v 2880x2160 v poměru stran 4:3, 2704x1520, 2560x1440 v 50 fps či 25 fps, 1920x1440 v poměru stran 4:3, 1920x1080 s 25, 50 či 100 fps, 1280x960 v poměru stran 4:3 a rychlostí 25, 50 či 100 fps, 1280x720 ve 25, 50, 100 a až 200 fps. Ve všech rozlišeních lze zapnout v určité kombinaci SuperView.

Fotografie snímá VEGA 5 od 5 megapixelů (2560x1920) až po rozlišení 16 megapixelů (4608x3456), které je však už extrapolované z 12M, tudíž toto rozlišení je v podstatě poslední použitelné. Kamera nahrává ve formátu H.264 s kontejnerem mp4, zatímco fotografie ukládá pouze do JPEGu. VEGA 5 je nově vybavena také softwarovou stabilizací obrazu, jež je možné použít pouze do rozlišení FullHD při 25 fps. Stabilizace vám pomůže především ve chvíli, kdy budete mít kameru například na selfie tyči či na helmě, nicméně efektivita se logicky snižuje s mírou pohybu. Nečekejte, že budete běhat s kamerou v ruce a výsledkem bude krásně plynulý obraz. Kamera zůstává věrna také „rybímu oku“, v nastavení zatím není mód, který by obraz přetvořil v klasický širokoúhlý „narrow“ pohled.

VEGA 5 nabízí poměrně dost nastavení od tří variant kvality videa, jež ovlivňuje datový tok. V nejvyšším rozlišení 4K při hodně pohyblivé scéně je možné naměřit zhruba 60 Mbps. Z dalších možností záznamu bych zmínil ještě dlouhou expozici pro noční fotografování, časosběrné video se snímáním po jedné až šedesáti vteřinách, videosmyčku pro použití jako autokamera, vyvážení bílé, expozice, ISO od 100 až po 1600, ostrost (vysoká, střední či jemná) a další nastavení. Kamera disponuje i Wi-Fi pro připojení smartphonové aplikace, nicméně ani po několika pokusech a resetech obou zařízení se mi nepodařilo ke kameře připojit. Aplikace by nicméně měla umožňovat nastavení kamery přímo z iPhonu, včetně přenosu náhledu právě natáčeného obrazu.
Obrázek
Nahráváme
Niceboy VEGA 5 využívá pro záznam sensor Sony IMX117, který jste mohli nalézt i například v GoPro 4 Black Edition, zatímco u zpracování signálu se stará procesor Ambarella A12. Největším tahákem je samozřejmě již zmíněné 4K rozlišení, přičemž záznam je relativně ostrý s trochu zastřenými barvami. První dojem z testovacích videí je mírný obrazový nadprůměr, VEGA 5 je trochu pomalejší při velkých kontrastech v situacích, kdy máte například temnější části lesa versus modrá obloha s mraky. Expozici vždy záhy dorovná, nicméně chvíli zůstávají v obrazu přepaly. Při rychlejších scénách, což bude jistě případ použití outdoorové kamery, jsou v obraze znát digitální artefakty jako je občas citelná komprese. Přeci jen datový tok 60 Mbps je pro 4K občas málo. Na druhou stranu při lepších natáčecích podmínkách VEGA 5 vytváří pěkný obraz. Zpomalené video v 720p je efektní, zpomalení však musíte dosáhnout až v postprodukci. Zpomalené video je pak použitelné za lepších světelných podmínek a i tak jsou patrné určité artefakty.

Co se týká fotografování, tak po stisknutí spouště je zhruba 1,5 vteřinová prodleva před samotným snímkem. Tuto nevýhodu však lze řešit například sekvenčním fotografováním až 10 snímků za vteřinu. Zkušební fotografie měli za slunečného dne dobré prokreslení s mírným „závojem“ podobně jako u videa. Postprodukce dokáže ale barevnost pochopitelně vylepšit.

Závěrem
VEGA 5 má v současné chvíli několik konkurentů v podobě AEE MagiCam S71T+, LAMAX X10 Taurus či SJCAM SJ7 STAR a v tomto srovnáním vychází poměrně dobře. Jednotlivé kamery vycházejí hardwarově z podobných čipů, tudíž je spíš důležité, jak se vám s danou kamerou pracuje a jak výrobce dokázal hardware využít. VEGA 5 je tak ve středu pelotonu outdoorových kamer a je dobrou volbou především pro ty, kteří nechtějí investovat horentní částky, ale na druhou stranu se nespokojí s úplně základní verzí kamery bez doplňkových funkcí. VEGA 5 navíc v balení obsahuje řadu příslušenství, jež konkurence nenabízí. Cesta na planetu VEGA se tak může opravdu vyplatit.

Zapůjčil: Kamerov.cz

Petr Hamšík

Odpovědět