Matrox Monarch HD

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

Matrox Monarch HD

Příspěvek od pixel »

Streaming a záznam videa do kapsy.
4. 2. 2015

Video přenosy z různých akcí se staly něčím tak běžným, že je bereme téměř jako samozřejmost a nepředpokládáme, že by k jejich realizaci byla zapotřebí nějaká speciální technika. Stačí kamera, mikrofon, počítač připojený na síť a nějaká vhodná aplikace. Nicméně počítač musí být vybavený vhodným vstupem, musí disponovat dostatečným výkonem, aby kódování do streamovacího formátu probíhalo v reálném čase a potřebné programové vybavení by mělo mít uživatelsky přívětivé rozhranní. V případě, že chcete navíc pořizovat záznam akce v lepší kvalitě, neboť záznamové médium v kameře například nemá dostatečnou kapacitu, situace se ještě více komplikuje. Na podobné příležitosti zřejmě mysleli v Matroxu, když vyvinuli zařízení, které záznam a streaming obstará, a navíc je malé a jednoduché na ovládání. Dostalo do vínku označení Matrox Monarch HD a na trh bylo uvedeno před necelým rokem.
Obrázek
Malá šedá krabička
S rozměry 14 x 11 x 3 cm vypadá Monarch HD jako externí disk, nebýt většího počtu konektorů po stranách. Robustní kovové provedení slibuje, že zařízení vydrží pravidelné převážení a opětovné zapojování a rozpojování, přístroj také neobsahuje žádné pohyblivé části, jako například větráky. Linuxový počítač uvnitř je tak velmi tichý, případná záznamová média se připojují zvenku. Na čelní straně pro ně najdete dva USB (2.0) konektory a slot pro SD (SDHC, SDXC s NTFS formátem) karty. Kromě toho zbývá vpředu prostor již jen na dvě tlačítka pro spuštění záznamu/streamingu a kontrolní LED diody, které změnou barvy a blikáním indikují různé provozní módy. Zadní strana přístroje není o mnoho bohatší, je vybavena HDMI vstupem pro připojení zdroje videa, kontrolním HDMI výstupem, dvěma audio konektory (jack 3,5 mm) zajišťujícími vstup a výstup analogového zvuku, síťovým (RJ-45) rozhraním a konektorem pro napájení. V případě, že potřebujete připojit signál SDI, Monarch se nabízí i v balíčku s převodníkem MC-100 (3G nebo dual HD-SDI na HDMI včetně 16 audio kanálů).
Obrázek
Umí HD
Označení Monarch HD napovídá, že by si přístroj měl poradit s HD obsahem. Je tomu skutečně tak, na vstupu jsou podporovány zdrojové signály 720p a 1080p nebo 1080i (prokládaný) s nejvýše šedesáti snímky za vteřinu. Obsah lze potom kódovat maximálně do formátu 1080/30p a datovém toku 30 Mb/s (20 Mb/s pro streaming). Zde se je třeba zmínit o současném streamování a záznamu. Kódovat lze zvlášť pro Internetové přenosy a pro zálohu například na pevný disk, obojí v různých rozlišeních a obrazových kvalitách, ovšem jen v případě, že rozlišení obou cílových formátů není větší než 1280 x 720. Při vyšších rozlišeních musí být parametry souběžných kódovacích procesů shodné. Dále nesmí součet datových toků přesáhnout 30 Mbs, čili můžete například streamovat ve 3 Mbs a nahrávat v 25 MBs. Omezení je dané výkonem systému, nicméně v reálném provozu zřejmě nebude představovat problém, dostupné toky jsou s ohledem na kódování v MPEG-4 pro většinu aplikací dostačující. Tím se dostávám k samotnému formátu, k dispozici je sice jen zmíněný MPEG-4, ale s detailními možnostmi nastavení (např. rozlišení, max/min a průměrný bitový tok, velikost a struktura GOP). Streamovaní pak probíhá přes protokol RTMP nebo RTSP/RTP, k dispozici je unicast i multicast. Převodník neprovádí konverzi směrem k vyššímu rozlišení (např. 720p na 1080i pro streaming), což se u podobného zařízení dá očekávat.

Snadno se nastaví
Po úvodním výčtu ovládacích prvků možná již někteří čtenáři zbystřili a kladou si otázku, jak pomocí pouhých dvou tlačítek nastavit všechny výše zmíněné parametry. Nebojte se, výrobce vás nebude nutit zvládnout Morseovu abecedu, Monarch HD lze ovládat pohodlně po síti prostřednictvím webového rozhraní. Přístroji můžete nastavit statickou adresu nebo ji přidělit přes DHCP server, pro snazší identifikaci se IP adresa objeví při startu Monarchu HD na monitoru připojeném na jeho HDMI výstup. Potom již jen stačí vložit adresu do webového browseru a přihlásit se k zařízení. Rozhranní je přehledné, organizované v klasických záložkách. K dispozici jsou přednastavené profily pro streaming a nahrávání, můžete si vytvořit i vlastní včetně specifikace záznamového úložiště a konvence pojmenování souboru. Fyzickými tlačítky se potom aktivuje nebo deaktivuje streamování a/nebo záznam ve zvolených profilech. Záznam může probíhat libovolně dlouho a výsledek se ukládá buď do jednoho souboru (max. 300 minut) nebo po navazujících segmentech o nastavitelné délce, při přechodu mezi segmenty se neztratí ani okno. Pro záznam si můžete vybrat kontejner MP4 nebo v některých krajích tak oblíbený QuickTime (MOV). Pokud potřebujete spouštět více přístrojů Monarch současně (maximálně 4), dá se to také provést po síti, stačí znát jejich IP adresy a záznam nebo streaming iniciujete naráz jedním softwarovým tlačítkem.
Obrázek
Obrázek
Funguje dle očekávání
Obrazová kvalita záznamu je slušná i při nižších datových tocích, zejména u horní hranice 30 Mb/s je ale potřeba dát pozor na použité záznamové médium, které nemusí nutně stíhat zapisovat. Streaming po nastavení cílového serveru běžel okamžitě, zkoušel jsem YouTube live a i při agresivním nastavení 1080p při 800 kb/s nebyl výsledný obraz nijak katastrofický. Můžete samozřejmě využít řadu dalších komerčně nebo volně dostupných služeb jako Brightcove Live, Ustream nebo Livestream. Monarch HD se také pyšní certifikací oblíbeného streamovacího řešení Wowza (Works With Wowza encoder), lze si tedy stáhnout XML soubor s nastaveními pro Wowzu a použít ho v Monarchu (přes webové rozhraní). Společnost Matrox také pravidelně vydává aktualizace firmwaru například s novými profily, dalšími možnostmi kódování zvuku (datový tok 32 kb/s) nebo zlepšením bezpečnosti. Cena zařízení se může někomu zdát vysoká, nicméně když uvážíte cenu počítače, vstupní karty a přidáte potenciální problémy s různými systémy pro záznam a streaming, případně se podíváte na SW řešení dalších firem jako je Telestream, zjistíte, že Monarch HD může být docela dobrá investice.

Výrobce: Matrox
Zapůjčil: GIO, s.r.o.

Bohuš Získal

Odpovědět