MAGIX Video Pro X7

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

MAGIX Video Pro X7

Příspěvek od pixel »

Zástupce profesionálních video editorů povýšil na již sedmnáctou stěžejní verzi, která přináší například přepracované grafické rozhraní, komplexní HW akceleraci kodeku H.264, nové efekty a plnou verzi plug-inu Mercalli.
22. 7. 2015

Video Pro německé společnosti MAGIX Software připomíná číslováním verzí Corel VideoStudio a ještě více pak Serif MoviePlus, patří ale do jiné kategorie výkonných nástrojů pro střih a zpracování videa. Video Pro nesází na žádné novátorské pracovní postupy jako třeba Lightworks a drží se osvědčené pracovní plochy s detailní časovou osou a úsporným grafickým rozhraním s dobře přístupnými editačními funkcemi. Program existuje pouze ve verzi pro Windows a nemá žádné edice s odstupňovanou cenou či možnostmi.

Rychlý produkční nástroj
MAGIX Video Pro se zaměřuje především na prvotní zpracování videa v klasickém či multicam režimu, obojí s podporou stereoskopického videa. Video produkce vyžaduje kvalitní hardwarovou akceleraci HD, 2K a 4K videa, což editor splňuje takřka na jedničku, neboť nabízí plnou CPU/GPU akceleraci kodeku H.264 při kódování i přehrávání a například Full HD video zobrazuje včetně prakticky všech efektů v reálném čase. GPU akcelerace formátu H.264 je nově optimalizována pro Intel IRIS v CPU s architekturou řady Haswell a Broadwell, podporovány jsou dále stávající technologie NVIDIA CUDA a AMD APP.
Zkoušel jsem editaci 4K videa na CPU Intel Core čtvrté generace (2,9 GHz mobilní CPU v notebooku a 3,4 GHz čtyřjádro v desktopu) a mohu potvrdit, že reakce editoru jsou při zapnuté Quick Sync akceleraci opravdu na velmi dobré úrovni. I když se u 4K videa stále nedá mluvit o reálném čase, jsou odezvy Video Pro X7 výrazně lepší než u předchozí verze programu a lepší než u Corel VideoStudia X8 (což je ovšem video editor na zpracování domácího videa). U nových procesorů Intel i7 se navíc můžete těšit na relativně hladké přehrávání i většího počtu stop HD videa v časové ose. Pokud nepoužíváte externí náhledový monitor, je vhodné zapnout pro 2K a 4K video náhledovou proxy editaci pro předvolené nižší rozlišení, která zrychlí celý editační proces a rendering výsledného projektu v plném rozlišení pak postupně probíhá na pozadí.
Obrázek
Obrázek
Upravené grafické rozhraní a nové měřicí nástroje
Uživatelské rozhraní programu bylo na přání uživatelů upraveno do více „decentní“ barevné podoby s menšími ovládacími ikonkami, které mají dost často kontextové menu s dalšími funkcemi. O něco více prostoru tedy dostalo to hlavní, co operátor programu potřebuje - vícestopá časové osa s neomezeným počtem stop, schematickým znázorněním všech efektů a interaktivními objekty v podobě video klipů, fotografií, zvukových nahrávek, titulků a grafických objektů.

Pro účely měření barev a efektových úprav má Video Pro X7 čtyři nové měřicí nástroje pro spektrální, respektive grafické znázornění barevnosti, saturace a dalších parametrů obrazu či zvuku. Jedná se o nástroje Vectorscope, RGB Parade, Histogram a Waveform Monitor, ve všech případech akcelerované přes GPU.

Import a export
Video Pro X7 umí pracovat s většinou nejpoužívanějších produkčních video formátů a s různými kodeky a kontejnery. Jmenujme AVI, AVCHD, AVC-Intra, již zmíněný kodek H.264, DV/HDV, DVCPRO, MPEG-1/2/4/TS, MKV, MXV, QuickTime, TOD, VOB, WMV a dále zvukové formáty AAC, MP3, VAW, MIDI (se synchronizací s externími zařízeními v režimech Master nebo Slave), OGG a WMA. Editor si též poradí s různými grafickými soubory včetně PSD souborů Adobe Photoshopu a TIFF nebo PNG obrázků s nadefinovanou průhledností.

Záznamy z kamer můžete v editoru nahrávat či importovat mimo jiné ve formátech XDCAM, NXCAM a nově také ve formátech XAVC a XAVC S. XAVC formát můžete do Video Pro X7 importovat, upravit ho a poté exportovat ve všech editorem nabízených exportních formátech. Zachovány zůstaly i funkce pro zachytávání videa z připojených analogových zařízení včetně zpětného exportu na pásky či zařízení typu MiniDisc.

Export je trochu chudší, nelze například ukládat kontejner MKV, naopak v dokumentaci editoru jen okrajově zmíněný export QuickTime videa funguje bez problémů. V rámci exportu lze video projekty též nahrávat na YouTube, Vimeo, Showfy a firemní cloudovou službu MAGIX Online Album.

Některé formáty či kodeky vyžadují před prvním použitím stažení nebo online aktivaci (např. MPEG-2 a MPEG-4 kodeky MainConceptu), za kterou ale nemusíte nic platit, neboť jsou již v ceně licence editoru. Hlavní důraz je pochopitelně kladen na studiové produkční formáty sloužící k přípravě materiálů pro DVD a Blu-ray authoring apod.

V editoru můžete videa nejen upravovat, ale také na pozadí konvertovat. Můžete přitom nechat převést všechny scény či objekty ve videoklipu v první stopě, nebo konverzí exportovat video ze všech scén v projektu.

Video Pro X7 umí stejně jako Movie Edit Pro načítat projekty z editoru MAGIX Movie Edit Touch, který existuje ve verzích pro zařízení s Androidem a tablety s Windows 8.
Obrázek
Obrázek
Zdroje z více kamer a zvukové možnosti
V režimu multicam lze současně nahrávat zdroje z až devíti kamer, přičemž záznam se pochopitelně ukládá do nezávislých stop, které pak slouží jako zdroj pro střih a vytřídění obsahu video projektů. K synchronizaci obrazu se zvukem používá Video Pro technologii zpracování zvuku s 64bitovým jádrem audio editoru Samplitude (rovněž z produkce MAGIX Software).

Za zmínku určitě stojí i poměrně bohaté spektrum zvukových filtrů, graficky povedený parametrický šestipásmový audio ekvalizér a také mixážní pult pro až čtrnáct zvukových stop. Novinkou v oblasti úprav zvuku je podpora normalizace (vyvážení) úrovní zvuku podle doporučení EBU R128, využívaných při studiovém vysílání mimo jiné i Českou televizí. Jde o poměrně složitý soubor doporučení pro jednotnou hlasitost a maximální povolenou úroveň audio složek na bázi různých speciálních měření, který víceméně ignorují prakticky všechny komerční televize - jak už to bývá, zejména u reklamních vsuvek.
Obrázek
Obrázek
Action Cam a další pomocníci
Zpracování video projektů formou instantního videa s pomocí tematických šablon se stále častěji objevuje i v profesionálních video editorech a Video Pro není v tomto směru žádnou výjimkou. Prostřednictvím 25 tzv. action cam šablon můžete zautomatizovat střihový proces, samozřejmě zejména na úkor možnosti ovlivnění výsledného obsahu projektu. Nicméně výsledky nevypadají vůbec špatně, například kombinace zrychlených a zpomalených záběrů s různými přechody a reverzním videem působí celkem věrohodně.

Šikovná funkce editoru umí sama vyhledat nedokonalá časová spojení (tzv. černé mezery) mezi objekty v časové ose a nabídne jejich ruční opravu. Podobných vychytávek má Video Pro X7 ještě několik, konkrétně třeba ladění zvuku (temoo a rytmus skladeb aj.) přes pomocníka MAGIX Remix Agent, doplňkové moduly Slideshow Maker a Soundtrack Maker na tvorbu slideshow a práci se zvukovými stopami, nebo modul Travel Route pro vizualizace animovaných cestovních tras na mapě.

Editor umí rovněž vypalovat DVD, Blu-ray a AVCHD disky, nicméně s výjimkou povedeného editoru navigačních menu nečekejte u authoringu žádný další převratný komfort - zde má trochu paradoxně Video Pro X7 co dohánět zejména ve srovnání s editory domácího videa.
Obrázek
Obrázek
Bohatší efektový obsah a bonusy
Vylepšená funkce sledování objektů nově nabízí například nástroj Pin Object, jehož úkolem je ve videu rozostřit loga, reklamy či začernit tváře osob.
Editor dále obsahuje dvacet nových přechodových efektů na principu různých forem rozostření, většinou se tedy jedná o typické motion blur efekty. Všechny nové přechody lze uživatelsky upravit a klíčovat jejich průběh v časové ose.

Do Video Pro X7 lze nově stáhnout bezplatný dostupný obsah video editoru Movie Edit Pro 2015, před stažením se dodatečně zkontroluje licence. Je to velmi chytrý tah, protože společně s obsahem samotného Video Pro X7 se jedná o několik gigabajtů dat v podobě značného množství přechodových efektů, šablon pro navigační menu, stylů slideshow, zvukových stop pro úpravy audia, titulkovacích efektů, předloh pro filmy, grafických prvků pro překryvné efekty apod.
V ceně je navíc i plná verze celkem populárního plug-inu proDAD Mercalli V4 pro stabilizaci roztřesených nahrávek z kamer a digitálních fotoaparátů.
Společně s Video Pro X7 dostanete stejně jako u předchozí verze editoru ještě několik více či méně užitečných bonusových aplikací. Za poměrně hodnotné a užitečné programy považuji audio editor Music Editor 3 pro zpracování zvukových souborů včetně jejich čištění od šumu a bitmapový grafický editor Photo Designer 7 na úpravy obrázků a digitálních fotografií, opět včetně různých efektů.
Obrázek
Trochu méně užitečná je pak podstatně zjednodušená edice vektorového editoru Xara v podobě MAGIX Xtreme Print Studia na tvorbu přebalů a potisků pro CD, DVD a Blu-ray disky nebo jiná fyzická média. Bohužel se všechny zmíněné bonusové aplikace již delší dobu zjevně nijak zásadně nevyvíjejí, takže jejich možnosti postupně zastarávají.

Závěr
Už u minulé verze Video Pro jsem byl dost překvapen, co všechno editor umí a hlavně jak přímočarými postupy v něm lze pracovat. To vše platí u nové verze X7 beze zbytku, navíc je zde plnohodnotná a velmi rychlá H.264 akcelerace bez nutnosti používat dedikovanou grafickou kartu, což může být velká výhoda především u notebooků používaných pro „mobilní“ střih videa. Celkově je Video Pro X7 povedený video editor pro pokročilé zpracování, střih a efektové úpravy videa či filmů až do rozlišení 4K, který zůstává u osvědčených pracovních postupů a nabízí mnoho zajímavých editačních funkcí včetně možnosti střihu v multicam režimu, editace stereoskopického videa i solidního počtu efektů. Zkušební verzi programu si můžete stáhnout zdarma.

Výrobce: MAGIX Software

Luboš Němec

Odpovědět