Streamujeme odkudkoli.
8. 1. 2015
Když jste ještě před pár lety chtěli vytvořit živé vysílání přes internet, znamenalo to nutnost vynaložit nemalé náklady. Jak je však v audiovizuálních technologiích zvykem, demokratizace produkčních kapacit vstoupila i na pole přímých přenosů. V dnešní době Skypu či ještě lépe řečeno hangoutů je vysílání dostupné takřka každému, kdo má počítač s webkamerou. V tomto případě nelze příliš hovořit o sofistikovaném vysílání, nicméně pro nejrůznější podoby webinářů je tato forma mnohdy dostačující. Ve chvíli, kdy je produkce náročnější, je třeba sáhnout po profesionálnějším řešení, v jehož základu bude již klasická videokamera.
Na trhu existuje již delší dobu několik možností, které vám pomohou ve streamování online videa od úplného základu. Mezi ně patří kupříkladu Ustream či právě Livestream, který kromě svých internetových služeb prodává zákazníkům i hardware přímo určený pro jejich služby. Livestream (podobně jako Ustream) nabízí svým zákazníkům streamovací platformu včetně softwaru, která je odlišena prostřednictvím několika úrovní předplatného, dokonce včetně modelu bezplatného vysílání, které je však svázáno řadou nevýhod. K těm se ještě dostaneme.
Hardware Livestream Broadcaster je pak důležité zařízení stojící na samotném počátku produkčního řetězce. Umožňuje vám totiž hardwarově enkódovat H.264 video a tento stream následně odeslat prostřednictvím Wi-Fi, LAN kabelu či po 3G/4G síti přímo na stránku události.
Červená krabička
Za cenu něco přes deset tisíc korun získáváte opravdu mocnou enkódovací mobilní kartu, kterou propojíte s HDMI výstupem z kamery, přičemž Broadcaster zvládá vytvářet stream až do velikosti 720p s datovým tokem až 2,3 Mpbs. Pokud jste někdy zkoušeli enkódovat live video, poznáte záhy, v čem je síla Broadcasteru. Při HD kvalitě se totiž může lehce stát, že si počítač zahltíte, Broadcaster však odesílá již upravený datový tok přesně ve specifikaci pro živé vysílání na livestream.com. Problém ale nastává v jedné, pro mnohé velmi důležité věci. Broadcaster lze využít opravdu jen pro vysílání přímo na livestreamu, nelze s ním například streamovat na YouTube. I to je ale možné obejít, jak si ukážeme dále.
V balení naleznete kromě červené krabičky ještě propojovací HDMI kabel, šroubovací závit pro upevnění na kameru, krátký LAN kabel, adaptér do sítě a baterie. Na přední straně zařízení je jednoduchý displej a napravo od něj pak ovládací joystick. Zde se nejprve připojíte k dané síti buď přes LAN kabel, přes wifi nebo s pomocí 3G/4G USB modemu. V případě LAN sítě je to bezesporu jednoduché, v rámci wifi také, přestože si Broadcaster mnohdy nepamatuje již zadaná hesla a po vypnutí zařízení budete muset vkládat heslo vždy znovu. Na zadní straně naleznete kromě LAN zdířky, HDMI vstupu a audio jack vstupu také USB konektor pro připojení modemu. Broadcaster naneštěstí podporuje jen některé vybrané přístroje, přičemž pokusy připojit jako USB modem kupříkladu iPhone ztroskotaly. Překvapením byl i fakt, že se Broadcaster nebyl schopen připojit k iPhonu přes wifi, aby mohl telefon sdílet 3G připojení k internetu, což je problém, který příliš neodpovídá požadku na mobilitu při natáčení z terénu. LAN a klasické wifi však fungovaly bez problémů.
Broadcaster může fungovat ve dvou základních módech - první představuje přímé vysílání do vámi vytvořené události na livestreamu, v druhém ho pak lze nastavit jako vzdálenou kameru pro proprietární software Livestream Studio. Tato možnost vám z kamery vytvoří další zařízení, na které lze při vysílání ze Studia přepnout při přestříhávání mezi kamerami. Kouzlo Livestream Studia je pak i v tom, že lze streamovat i na další služby včetně YouTube. Vadou na kráse je však fakt, že to umožňuje až plná verze Studia, která stojí dalších 799 dolarů.
V případě streamingu přímo na livestream.com si v zařízení vybíráte událost, v rámci které vysíláte a následně kvalitu streamu: Adaptive Mobile 198 Kbps, Adaptive Normal 446 Kpbs, Adaptive Medium 646 Kpbs, Adaptive High 1,6 Mpbs, Adaptive HD 2,3 Mpbs, Fixed Mobile 198 Kpbs, Fixed Normal 446 Kpbs, Fixed Medium 646 Kpbs, Fixed High 1,6 Mpbs a Fixed HD 2,3 Mpbs. V rámci Broadcasteru lze ještě nastavit audio vstupy, podobu vstupního videosignálu a poměr stran.
Práce s Broadcasterem je v důsledku opravdu snadná - v případě dobré propustnosti sítě v uploadu nemáte vůbec problém se streamováním, ovládání zařízení snad ani nemohlo být jednodušší. Pokud vás navíc obtěžuje používání joysticku a uživatelsky nepříliš přívětivého displeje, je možné Broadcaster nastavovat i prostřednictvím mobilní Livestream aplikace. Jestliže samotné streamování je hračka, vada na kráse spočívá především v politice Livestreamu. Samozřejmě můžete využít předplatné zdarma - v tom případě se však všichni diváci musí zaregistrovat na stránkách livestream.com, jinak se k vašemu vysílání nedostanou. První předplatné za 99 dolarů odstraní nutnost divácké registrace, ale až měsíční předplatné za 399 dolarů vám umožní vkládat okno se streamem například na vlastní stránky. Pokud chcete streamovat jinam, můžete tak učinit s již zmíněným softwarem Livestream Studio, avšak opět za cenu 799 dolarů.
Studio
Vzhledem k tomu, že je pravděpodobné, že v rámci práce s Broadcasterem využijete i Studio, zastavme se na chvíli i u něj. Livestream nabízí omezenou verzi zdarma, v níž umožňuje použití dvojice přímo připojených kamer, jedné „vzdálené“ kamery, tudíž kupříkladu Broadcasteru či iPhonu s livestream aplikací, následně jedné grafické vrstvy a nakonec jedné vrstvy předtočených médií.
Prostředí samotné aplikace je opravdu snadno pochopitelné - jeden náhledový monitor, kde si připravujete materiál, který pošlete do vysílání, následně přímo vysílací monitor, nastavení vstupů, přechodů či vkládaných reklam.
Studio je opravdu jakousi virtuální režií, v níž je možné vytvářet v důsledku jednoduchý přímý přenos. V plné verzi je možné připojit až pět kamer napřímo a dvě kamery vzdáleně, využít dva proudy předtočeného materiálu a tři pozice pro grafiku. Studio pochopitelně umožňuje jak ovládání zvukových vstupů, tak nastavení grafiky. Pomocí jednoduchých „sliderů“ ovládáte přechod mezi jednotlivými kamerami, které si předem připravíte. Je poměrně překvapivé, že aplikace v základu počítá i s vaší webkamerou a rovnou při zapnutí ji spustí. Zvláštní však byla pravděpodobná nevyladěnost celého softwaru. Na opravdu výkonné pracovní stanici s 3,5 GHz Xenonem a 16 GB RAM se při zkušebním streamování počítač záhy zadýchal a začal vyhazovat framy. Je sice pravda, že zatěžkávací zkouška spočívala v paralelním renderingu HD, Medium a Mobile bitratu zároveň. Přesto mám pocit, že Studio veškeré enkódování žene jen přes procesor, aniž by využilo kupříkladu Quadro kartu, kterou měla workstation k dispozici.
Další z nevýhod Studia, která je v podstatě stejná jako u aplikace Livestream Producer, je nemožnost volby některých bitratů samostatně. HD například můžete enkódovat jen společně s dalšími méně kvalitními bitraty, což vede k nevyhnutelnému zahlcení počítače. Poslední výtkou vůči jinak velmi šikovnému programu je také neexistence Mac verze - musíte si prostě vystačit s Windows. Kromě samotného softwaru nabízí Livestream i streamovací hardware v podobě výkonných za jedním účelem postavených počítačů, za které si však nechává také opravdu královsky zaplatit.
Pokud se vrátíme k zařízení Livestream Broadcaster, pro mnohé bude nesporně zajímavá možnost H.265 enkódování, které je opravdu rychlé. Pokud si zaplatíte některé z předplatných, pak můžete s jednou kamerou vytvářet opravdu hodně dobré přenosy takřka odkudkoli. Nevýhodou však je nutnost streamovat přímo na livestream.com či si ve dražším předplatném uhradit možnost embedování přehrávače videa jinam. Pokud chcete streamovat na YouTube a jinam, nezbyde vám nic jiného než si pořídit plnou verzi Livestream Studia, jež v sobě ale zahrnuje i zajímavou funkci v podobě vzdálených kamer, které může představovat jak samotný Broadcaster, tak iPhone, smartphone s Androidem, Google Glass či třeba iPad.
Závěr
Livestream Broadcaster je vzhledem ke své ceně opravdu dobrou koupí, jejíž odvrácenou stranou však může být připoutání uživatele k systému předplatného či nutnost dalšího pořízení softwaru Studio.
Výrobce: Livestream
Zapůjčil: SYNTEX Praha s.r.o.
Petr Hamšík