Video editor pro Windows, Mac OS X a Linux má netradičně řešené pracovní prostředí a podporuje HD, 2K i 4K video v nejpoužívanějších broadcastingových formátech.
7. 4. 2015
Nová verze NLE videoeditoru se opět zaměřuje především na střih videa a přináší vylepšenou správu obsahu, rozšíření nástroje pro export, nové nástroje pro korekce barev i efekty a řadu dalších užitečných funkcí. Editor je i nadále k dispozici i ve verzi pro Linux, kde je stejně jako u verzí pro Windows a Mac OS X nabízen formou bezplatné licence pro soukromé použití, nebo formou časově omezeného pronájmu v několika komerčních edicích s cenami od 20 EUR za měsíční licenci až po 338 EUR za neomezenou edici programu pro dva počítače.
Komerční edice Lightworks Pro podporují studiový hardware a video karty například značek AJA, Blackmagic a Matrox a umožňují exportovat projekty prakticky ve všech nejpoužívanějších video formátech vhodných pro střih a další zpracování videa. Bezplatná verze Lightworks Free umí ukládat pouze MPEG-4 video v rozlišení 720p, pro všechna vyšší rozlišení je třeba upgradovat na verzi Pro.
Mezi nezbytné profesionální pracovní pomůcky patří i ovládací konzole s kruhovým ovladačem a sadou speciálních tlačítek a také klávesnice s barevně odlišenými klávesami, na kterých si můžete (klidně i pro každý projekt zvlášť) nadefinovat vlastní klávesové zkratky pro nejpoužívanější operace. Součástí editoru jsou mimo vlastních hotkeys též přednastavené klávesové zkratky odpovídající editorům Avid a Final Cut Pro. Po instalaci editoru najdeme dokonce i české překlady GUI a všech systémových hlášení, bohužel se viditelně jedná o strojový překlad s často nesmyslnými výrazy a zmatenými pojmy, takže češtinu nedoporučuji zapínat.


Flexibilní pracovní plocha
Princip samotného fungování Lightworks je dán stěžejními vlastnostmi GUI editoru. Každou střihovou operaci a vlastně i cokoliv dalšího můžete totiž provést v samostatném okně a posléze nechat zobrazit editační akce v časové ose, což dává editoru opravdu velmi rozsáhlé schopnosti zpracování částí videa a jejich propojení do výsledného celku v projektu.
Pro pohodlnou práci v editoru je zapotřebí monitor s velkým rozlišením i úhlopříčkou. Rozmístění jednotlivých editačních oken a panelů na ploše Lightworks totiž není nijak pevné dáno a editor tak nabízí naprostou flexibilitu rozvržení pracovní plochy pro libovolné situace. Každá důležitá střihová operace navíc obvykle vyvolá nové editační okno, což působí na první pohled trochu zmatečně, nicméně je to téměř geniální řešení pro jednoduché i složitější trimovací a cut-out operace.
Na variabilitu desktopu a systém mnoha oken si tedy musíte zvyknout, protože jinak se záhy dostanete do stavu, kdy budete na ploše neustále chaoticky posouvat okna, připínat je na požadované místo a zbytečně manipulovat s kontextovými menu jednotlivých oken.
Správa mediálního obsahu a režim Multicam
Importované zdrojové materiály Lightworks 12 automaticky rozpozná a přizpůsobí nastavení projektu například pro prokládané nebo progresivní video. Inovovaný Smart Play Engine se stará o plynulé přehrávání různých formátů videa s CPU a případně též s GPU akcelerací v okně nebo v režimu celé obrazovky.
Výrazně vylepšen je v editoru správce mediálního obsahu, který umožňuje videa a další multimediální soubory třídit, označovat visačkami a vyhledávat v rámci klipů, editačních celků (skupin) a tzv. bins, což jsou v podstatě obsahové složky pro libovolné zdrojové materiály. Obsah bins lze metodou drag & drop pohodlně přesouvat mezi libovolnými projekty.
Silnou stránkou Lightworks Pro je editace více kamerových zdrojů. Multicam režim je v podstatě integrován přímo do všech hlavních střihových oken, ve kterých můžete vytvářet skupiny synchronizovaných klipů přímo ze zvolených zdrojů. Jedním z druhů bins jsou proto Multicam bins, které nabízejí další editační režimy funkce pro zpracování živého videa a synchronizaci zdrojů.

Import i export materiálů na pozadí
Stejně jako každý profesionální video editor nabízí Lightworks Pro import a nativní editaci mediálních souborů v kontejnerech a formátech AVI, Avid DNxHD, AVCHD, AVC-Intra, DPX, DVCPRO HD, H.264, MXF, QuickTime, RED R3D, XDCAM EX a dalších, a to klidně i všech jmenovaných formátů současně v jedné časové ose. Verze pro Mac OS X navíc podporuje kodek Apple ProRes nativně využívaný video editory Final Cut Pro, Motion aj. včetně renderingu a exportu videa. Rozsáhlejší projekty lze importovat do editoru na pozadí a pokračovat v práci na aktuálním projektu, na pozadí samozřejmě funguje i rendering a export obsahu projektu.
Pravděpodobně nejpoužívanějším současným cílovým formátem pro kvalitní HD video je MPEG-4, respektive kodek H.264, který umí Lightworks 12 ukládat v kontejneru MP4 a nově také dokáže (přímo z editoru) nahrávat video na YouTube. Lightworks Pro 12 umí též renderovat video vhodné pro DVD a Blu-ray authoring a exportovat projekty ve formátech AAF, EDL, Film Cut List, OMF a XML pro účely sdílení editačních operací s jinými střihovými či postprodukčními aplikacemi. Celé projekty je pak možné zálohovat na disk jako archiv.
Efekty a Video Routing
Lightworks sice není typickým efektovým editorem, nicméně nabízí zhruba stovku (relativně běžných) efektů a video filtrů pro korekce barev, tónování, tvorbu přechodů, práci s maskami, stereoskopickým videem i animovanými titulky a řadu dalších obrazových a zvukových efektů. Efekty jsou akcelerovány přes GPU, podporovány by měly být všechny moderní grafické adaptéry schopné využívat technologie OpenCL.
Počet efektů není konečný, neboť do Lightworks Free/Pro můžete přidávat nově zkompilované efektové filtry obsahující odlišná nastavení stávajících efektových funkcí editoru. Další možností je rozšíření efektů prostřednictvím externích plug-inů - Lightworks Pro 12 podporuje v závislosti na operačním systému některé známé efektové moduly jako Boris FX, Boris Graffiti či Boris RED, dále plug-iny pro Combustion, Adobe After Effects a Adobe Premiere (obojí zatím pouze ve 32bitových verzích), Fusion a GenArts Sapphire.
Součástí efektů a procesu zpracování videa je navíc i tzv. Video Routing, což je cesta průchodu videoklipů skrze jednotlivé filtry. Cestu průchodu lze interaktivně větvit, je možné měnit pořadí a kombinovat filtry ve vizuálním schematickém diagramu podobným způsobem, jako to například umí efektové filtry v plug-inu Filter Forge pro Adobe Photoshop.


Titulky a selektivní korekce barev
Titulky lze do stop vkládat pouze jako jeden z efektových filtrů, přičemž v základní nabídce jsou pouze tři typy animací. Samotný editor titulků se aktivuje ve vlastnostech daného efektu - editor je poměrně „divný“, nicméně umožňuje detailně nastavit veškeré potřebné vlastnosti textu včetně stínů, obrysů, prolnutí okrajů obrysů a průhlednosti titulků.
Podobně precizně můžete provádět čtyřstupňové selektivní barevné korekce, pro které máte opět k dispozici velké okno se třemi hlavními barevnými paletami (Shadows, Midtones, Highlights) a spoustu doplňkových posuvníků a funkcí pro ladění barev. S pomocí kapátek lze kalibrovat bílou, černou i neutrální šedou barvu, jemně doladit RGB či HSV odstíny nebo pracovat rovnou s barevnými křivkami. Výběr barvy pro korekci lze pochopitelně opět provést kapátkem (s šikovnou přidruženou lupou), přičemž pro rychlé opravy odstínu, saturace a jasové složky zobrazuje editor stupnice barev s interaktivními obálkami pro ladění průběhu korekce.

Závěr
Jakkoliv se Lightworks, respektive jeho ovládání a používání může zdát na první pohled nepochopitelné, musím konstatovat, že některé prvky editačních operací jsou opravdu revoluční a při správném pochopení principů editoru umožňují až neuvěřitelnou flexibilitu střihových operací. Styl práce formou zásobníků mediálních souborů a nezávislých střihových operací ostatně už známe třeba z Avid Media Composeru, takže pro jeho operátory by neměl být problém si na Lightworks zvyknout a využívat všechny jeho schopnosti na maximum.
Vylepšit by potřebovaly funkce pro úpravy zvuku, kde Lightworks nabízí pouze různé formy ekvalizérů (ovšem s možností klíčování stop) a jednoduché filtry pro zvukové efekty. Škoda je i nesrozumitelné, strojově přeložené české lokalizace, která případné uživatele editoru spíše odradí. Bezplatná verze aplikace vyžaduje registraci a přihlášení do uživatelského účtu přímo v editoru, který pak lze jednoduše upgradovat na komerční verzi s podstatně lepšími exportními funkcemi.
Výrobce: EditShare
Luboš Němec