Vlajková loď outdooru v další verzi.
23. 12. 2016
Spojení „outdoorová kamera“ znamenalo dlouho dobu prakticky jen jedno slovo, či lépe řečeno značku… GoPro. Malé kamerky s rybím okem se staly synonymem pro natáčení v nepříhodných podmínkách extrémních sjezdů na lyžích, bikerů, jež se zběsilou rychlostí řítili ze svahů či zdánlivě poklidnějších surfařů s přilepenou kamerou na svém prkně. GoPro za první léta své existence v podstatě založilo vlastní trh a tím pádem splynulo s označením outdoorové kamery. V současné chvíli však má zákazník mnohem širší pole výběru, ať už v rámci známějších značek typu Sony, Garmin či neznámých čínských výrobců. GoPro po dvou letech přichází s novou edicí kamerky s označením HERO5 – může v aktuální konkurenci obstát?
Dva roky jsou v oblasti elektroniky opravdu docela dlouhá doba. Videorozlišení 4K se v podstatě stalo standardem u vyšších modelů kamer, zrcadlovek či dokonce mobilních telefonů, v segmentu outdoorových kamer se pak GoPru vyrojila velká konkurence čínských výrobců, kteří slibují přinejmenším stejné specifikace za nižší cenu. Má tedy vůbec smysl jít do vlajkové lodi celého segmentu outdoorových kamer – GoPro HERO5? Odpověď na takto položenou otázku se skládá přinejmenším z několika částí. Záleží na způsobu použití kamery, vašeho očekávání z výsledku a nakonec i ochotě jít za tím nejlepším, co různé outdoorové kamery nabízí. A GoPro dělá svou práci pořád velmi dobře. Někomu také stačí Android telefon za pár tisíc a někdo opravdu ocení výhody spojené s nejnovějším iPhonem.

Konstrukce
HERO5 do jisté míry napravuje několik chyb předchozí „čytřkové“ verze. Nejviditelnější změnou je opuštění několika verzí ve zdánlivě stejném obalu, kdy předcházející série přinesla například Silver verzi s displejem na zádech, zatímco HERO4 Black Edition umožňovala natáčení ve 4K, avšak bez zadního displeje. HERO5 tyto dvě verze slučuje do jedné – nabízí opět vysoké 4K rozlišení a zároveň přidává neobyčejně praktický dotykový displej na zadní stranu. K čemu dotykový displej, když je kamera po většinu času ve voděodolném obalu, ptáte se možná? S tím souvisí i další změna – přístroj je již sám od sebe vodotěsný až do hloubky deseti metrů. Není tak nutné mít kameru stále ve vodotěsném obalu, ale ta možnost tu stále je. Se samostatně prodejným krytem se můžete ponořit do větší hloubky a využijí jej především ti, kteří GoPro umisťují na místa, kde může přijít k úhoně odletujícími částicemi (na autě, na kole a podobně).
Vodotěsnost ve spojení s dotykovým displejem je sama o sobě skvělou novinkou. Všechny konektory jsou díky tomu zakrytované a jejich otevření chce trochu síly, což ale souvisí právě s odolnost vůči vodě. V balení pak naleznete základní „kryt“, který HERO5 obepíná po pouze po okrajích a umožňuje tak přichycení na známé držáky a úchyty. Co se týče konektorové výbavy, pod krytkou na boku najdete nový USB-C konektor slibující kompatabilitu i do budoucnosti, společně s mini HDMI konektorem. Pod spodní krytkou je pak přístup k baterii o zvýšené kapacitě 1220 mAh a slotu na microSD kartu. V rámci konstrukce je dobré ještě zmínit, že je možné odejmout krytku objektivu a vyměnit za novou – například v situaci, kdy se vám poškrábe.
Ovládání
Kamera udělala konečně krok vpřed k uživatelské přívětivosti a ovládání na dotykovém displeji je mnohonásobně pohodlnější, než tomu bylo u HERO4 Black Edition. Na základní obrazovce vidíte náhled kamery společně s informacemi o zvoleném rozlišení, frameratu, úhlu záběru, ale také to, zda je spuštěno Wi-Fi připojení, Protune, GPS či kolik zbývá místa na kartě pro zvolené nahrávání a kolik „štávy“ v baterii. Změna nastavení je jednoduchá a polopatická. Stačí kliknout a jste v nabídce možností. HERO5 vám samo sdělí, které módy spolu dokáží fungovat a ne vždy je dané rozlišení kompatibilní se zvoleným frameratem a FOV (úhlem pohledu). Kupříkladu u 4K si musíte vystačit pouze se 24 či 25 snímky za vteřinu a rybím okem FOW „Wide“, zatímco klasické FullHD (1920x1080) zvládá 25, 48, 50, 80, 90 a dokonce 120 snímků za vteřinu či největší počet úhlů záběru (Superview, Wide, Medium, Linear a Narrow). Kamera zvládne při rozlišení 1280x720 dokonce i rychlost závěrky 240 fps a tedy teoreticky až desetinásobné zpomalení záběru při normálním frameratu 24 snímků za vteřinu. Jak již píšu výše, ne každý úhel záběru je kompatibilní s dalšími nastaveními – pokud například zvolíte vyšší framerate, nemůžete následně zvolit jiné úhly záběru, jako je novinka Linear či tradiční Medium a podobně. Přestože si GoPro udělala své jméno především na onom záběru „rybího oka“, který se tak hodí pro outdoor a adrenalinové sporty, velmi kvituji přidání pohledu „Linear“, který vám z obrazu udělá opravdu širokoúhlý záběr bez deformace rybího oka. Pokud potřebujete natočit „klasičtější“ záběr, můžete přímo z GoPra a není třeba odstraňovat deformace v postprodukci. Opravdu krok k větší využitelnosti kamery. Zpět k ovládání.
Pokud potáhnete na displeji zprava doleva dostanete se do ovládání Protune s nastavením barevnosti, ISA, vyvážení bílé, závěrky (ano – můžete si nastavit závěrku manuálně od 1/25 až po 1/120), ostrosti. Další možnost manuálního ovládání je chování audia, low lightu či novinky – automatické stabilizace obrazu. K té se ještě vrátíme níže. Pokud pak potáhnete na displeji zleva doprava, dostanete se k přehrání již natočeného materiálu či fotek, kdy u videa můžete udělat i jednoduchý střih. Zbývá již jen potažení z horní části displeje, kde se skrývá další nastavení kamery, párování s telefonem či s dálkovým ovládáním Remo.

Použití
Dotykový displej je skvělá pomůcka avšak mnohdy se jeho použití stává trochu neohrabaným. Například při natáčení ve vlhku na mé pokusy mnohdy nereagoval, bylo nutné jej stále čistit a zkoušet ovládání znovu. Zapínací/vypínací tlačítko sice stále funguje jako přepínání módů z videa, na foto či dávkové focení, avšak podrobnější nastavení s ním neprovedete.
Co se týká použitelnosti, HERO5 přichází s další novinkou a tou je hlasové ovládání. Kameře tak můžete doslova říct (anglicky a v dalších jazycích), aby se vypnula, začala nahrávat, pořídila fotografii, přepnula se z video módu do fotografického a naopak, přestala nahrávat či zapnula funkci Highlight. A funkce je to opravdu návyková! Přestože jsem měl mnohdy HERO5 přímo v ruce, tak jsem jej ovládal hlasem, protože je to zábavné. Navíc, pokud se kamera zrovna nachází například na helmě či selfie tyči, je hlasové ovládání opravdu praktické. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se nacházíte ve hlučném prostředí – tehdy vás HERO5 nemusí správně „slyšet“. Selfie u zurčícího vodopádu tak může být složitější, ale i to má své řešení v podobě nového příslušenství. Jistě si pamatujete na dálkové ovládání z řady HERO3, Remo je něco obdobného. Voděodolné čtvercové dálkové ovládání s jedním „Rec“ tlačítkem a mikrofonem párované pomocí bluetooth s dosahem až deset metrů. Ovládání si můžete připnout na ruku jako hodinky či pomocí klipsny na oblečení. Hlasové ovládání najednou funguje i za hluku, protože mikrofony jsou přímo u vašich úst. Funkční, avšak za pohodlí si připlatíte přes dva tisíce korun.
S použitím a použitelností pak souvisí další novinka a tou je implementace GPS. Přestože se jejím zapnutí logicky trochu sníží výdrž baterie, není to překvapivě nijak výrazné a výhoda je zjevná. U každé fotografie a videa tak získáte v metadatech informace o místě použití. GoPro ale šlo ještě dál – v případě videí pak GPS zaznamenává kontinuálně informace o rychlosti, trase, výškovém profilu a další, které si pak můžete v GoPro aplikaci vložit do videa. Velmi „cool“ vlastnost, kterou jistě využije nejeden sjezdař či biker.
Obraz a zvuk
Mezi nové vlastnosti, které byly už delší dobu očekávané, se řadí i softwarová stabilizace obrazu. Přeci jen, obraz z kamer GoPro byl vždy hodně „outdoorový“, tj. adrenalinově roztřesený. Avšak jsou i situace, kdy uživatel chtěl alespoň trochu stabilnější obraz „z ruky“. Stabilizace funguje na bázi ořezu obrazu a jeho softwarového vyrovnání. S tím však souvisí i fakt, že není k dispozici u rozlišení 4K, ale pouze u nižších. A jak funguje? To záleží na vašem očekávání – pokud porovnám stejný úsek s vypnutou stabilizací a se zapnutou, je vidět jasný posun. Obraz se tolik netřese a je celkově vyrovnanější a plynulejší. Na druhou stranu nelze čekat výsledky jako ze specializované stabilizační hlavy typu DJI Osmo či jejich vlastního Karma Gripu.
Jak je na tom GoPro s obrazovou kvalitou? Z čistě subjektivního hlediska je patrné zlepšení, HERO5 také využívá jiný čip než předcházející generace. Nejlepší výsledky jsou samozřejmě při natáčení s dostatečnými světelnými podmínkami, kdy si kamera dobře poradí i s velmi kontrastními scénami na sněhu a podobně. Pokud přecházíte do temnějších prostředí, je pak na záznamu již prostě patrný šum a to i při využití funkce Lowlightu. S tím je však třeba počítat předem a fyzika prostě nejde jen tak oblafnout. Na velikost kamery je však HERO5 pořád velmi schopné.
Co se týká fotografií, umožňuje HERO5 až rozlišení 12MP s využitím Protune, WDR fotografie (v podstatě ekvivalent HDR) a nově také RAW fotky v proprietárním formátu s příponou GPR. Ten využívá kompresi pro menší zátěž microSD karty, avšak stále se zachováním zdrojových dat. Ty pak můžete editovat přímo v Lightroomu a z původně nepříliš povedené fotky vytvořit opravdu skvělý snímek.
GoPro nikdy nebylo příliš vhodné pro zvukový záznam vzhledem k tomu, že jste jej používali především ve voděodolném obalu. Toto je však minulostí a i zvuk se tak může zaznamenat s mnohem větší přesností a prokresleností. Opět je třeba k výsledku přistupovat pod úhlem pohledu malé outdoorové kamery, na druhou stranu je zvuk z velké části čistý a mnohem lepší, než jsem měl zkušenost s HERO3 a HERO4.

Aplikace
Stejně jako u předchozích verzí, zůstává i u HERO5 možnost propojení s mobilní aplikací, přenosu fotek a videí a dokonce i automatického střihu v rámci appky. Aplikace nabízí i živý náhled, který se od minula znatelně zrychlil a zpoždění je už pouze přibližně půl vteřiny. Přehrávání médií funguje také obstojně, jen je třeba počítat s tím, že videa v rozlišení 4K do appky prostě nepřenesete.
GoPro se současnou verzí přichází také s jistou obdobou vlastního cloudu, kdy za poplatek získáte prostor pro zálohování videí. Naneštěstí je však tato služba v našem regionu prozatím nedostupná.
Jít do toho?
Pokud bych parafrázoval firmu Apple: „Je to nejlepší GoPro kamera, co jsme dosud vyrobili!“ To je bezesporu pravda. Novinky ukazují stálou evoluci a ve své kategorii je to opravdu to nejlepší, co si můžete na trhu outdoorových kamer zakoupit. Na kameru však není možné mít nároky, které prostě nemůže splnit – nekupujete si kameru, s níž budete klasicky denně natáčet rozhovory a reportáže (i když i to je samozřejmě možné). Je to především vynikající outdoorová kamera s mnoha funkcemi, u nichž si sami musíte zvážit, zda vám za to stojí.
Výrobce: GoPro
Zapůjčil: Advanced Web Technologies s.r.o.
Petr Hamšík