EIZO FORIS FS2735

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

EIZO FORIS FS2735

Příspěvek od pixel »

Monitor (nejen) pro profesionální hráče.
9. 6. 2016

Už jsme zde testovali mnohé profesionální zobrazovače od společnosti EIZO a to i velmi nadstandardních parametrů. Příkladem budiž profesionální čtvercový monitor, monitor pro DCI, monitor s vysokou densitou pixelů apod. Zobrazovač EIZO XYZ patří do určité exotické třídy: jedná se totiž o herní monitor, ale zacílený na herní šampióny, perfekcionisty a profesionály.

Parametry
Monitor zaujme tzv. optimální úhlopříčkou 27“, která se už stala de facto ideální velikostí pracovního zobrazovače, se kterým z jakéhokoliv důvodu přicházíte dlouhodobě denně do styku. Zatímco rozměr 22“ je malý a 32“ velký, 27“ je ergonomicky nejzajímavějším rozměrem pro běžné pracovní podmínky a stoly. Právě 27“ (68,5 cm) a rozlišení 2560 x 1440 se ukazuje jako nejlepší kompromis mezi hustotou pixelů a ergonomií prostoru na stole. Velikost viditelné plochy 596,7 mm (šířka) × 335,7 mm (výška) a tenkého tmavého rámečku stále umožňuje použít dvoumonitorový režim.

FS2735 je LCD panel typu IPS s mimořádnou kvalitou provedení, která je pro EIZO tak typická. V tomto případě se výrobce soustředil na interpretaci interaktivního obrazu s proměnnou rychlostí zobrazení, kde je třeba správným podsvícením a synchronizací s frekvencí obrazu kompenzovat nežádoucí přepočty zobrazení, které mj. vedou k nežádoucímu rozostření nebo zpožďování zobrazení. Monitor FS2735 je v tomto případě schopen zobrazovat rozsah frekvencí obrazu od 35 do 144 Hz a zároveň dynamicky řídit jas tak, aby hráč získal maximální věrnost zobrazované hry co do kontrastu i podsvícení. Maximální jas je 350 cd/m2, statický kontrast je 1 : 1000, ale při dynamickém řízení pomocí funkce Contrast Enhancer činí 1 : 4000. Pozorovací úhel je až do 178 stupňů v horizontálním i vertikálním směru. K dispozici jsou tři vstupní rozhraní: DVI-D (Digital Single Link s rozsahem do 159 kHz), 2x HDMI (verze 1.3, Single Link s rozsahem do 158 kHz, HDCP ready, RGB/YUV) a DisplayPort (verze 1.1, do 222 kHz). Rozlišení je možné nejen přirozené 2560 x 1440, ale i Full HD 1920 x 1080 zobrazené 1 : 1 nebo hardwarové zvětšené na celou obrazovku. Pro maximální využití je určitě třeba použít rozhraní DisplayPort. Podporovány jsou HD režimy progresivní i prokládané, dokonce i VGA a 480i/p. Pro periferie jsou k dispozici dva USB 3.0 porty přivedené jedním USB 3.0 rozhraním. Příkon je maximálně 87 W, ale předpokládaná efektivní hodnota příkonu je 33 W.
Obrázek
Ergonomicky je monitor dle EIZO standardu elegantní, bez rušivých prvků, které se nacházejí v pravém dolním rohu pod třemi LED diodami. Specialitou zobrazovače je možnost ovládání monitoru přes cloud, resp. pomocí mobilu (viz dále). Podstavec pro monitor má možnost naklopení dopředu o 35 stupňů a dozadu 5 stupňů, výšková nastavitelnost je až 15,5 cm, tj. předpokládá se standardní umístění na stole, velké úpravy umístění od stojanu nečekejte. Vzhledem k předpokládanému vysokému zatížení zobrazovače jsou voleny velmi spolehlivé komponenty, které dovolují poskytnout na monitor záruku pět let. Vyzdvihněme speciální matný povrch monitoru, který potlačuje odlesky a zvyšuje tak celkovou ergonomii používání monitoru.

Speciality pro hráče
FS2735 není ledajaký monitor, je určen pro profesionální hráče a tak se není možné divit speciálním funkcím, které jsou jim šité na míru. Nejprve je třeba pochopit, že hrát počítačové 3D hry skutečně není stejné jako sledovat filmy nebo kreslit či stříhat video. Počítačová hra používá pro zobrazení 3D scén a stínování v reálném čase GPU počítače. Pro dnes stále náročnější hry - co se týče kvality zobrazení - je nutné vytěžovat GPU prakticky na maximum. Pro zachování uvěřitelnosti pohybů ve hře je třeba dosahovat interaktivních obnovovacích frekvencí, tedy 25 fps a více. Donedávna byl tzv. interaktivní režim užívání počítače dle normy dokonce 15 fps, ale nyní je de facto standardem 60 fps a více. V každém okamžiku se tak GPU musí snažit dokončit zobrazení daného framu v 1/60 sekundy a méně. Každé GPU je pro tento případ přímo navázáno na skutečnou frekvenci zobrazení monitoru (nebo projektoru). Přes RAM DAC grafické karty se čeká na příslušný okamžik dokončení scanu obrazu a pak se počítá a zobrazuje. To je ale problematické, protože náročnější scenérie potřebují více času a snímky se tak musí opakovat a naopak rychlejší pohyby či scenérie jsou nedostatečně rychle vykreslovány. To vše vzhledem ke zvolené konstantní frekvenci zobrazení monitoru.

Firma AMD přišla v tomto případě se zajímavým řešením variabilní snímkové frekvence, která by se synchronizovala se zobrazovačem. Jednoduše se mění frekvence zobrazení dle náročnosti nebo obecně požadavků hry. Tato technologie se nazývá AMD FreeSync a řídí synchronizaci v rozmezí od 35 Hz až po 144 Hz. Hra má díky tomu potlačeny pohybové neostrosti a obrazové artefakty vznikající zejména při rychlých pohybech. Přesně o této metodě zobrazení se mj. hovoří i ve spojení s novou generací digitálních kin. DCI kina dokáží díky digitálním projektorům také dynamicky měnit datový tok i frekvenci zobrazení (na úrovni přehrávacích serverů i projekce). V této souvislosti se hovoří o tzv. variable framerate vlně filmů, které již budou tímto způsobem vytvářeny a kde budou věrněji zobrazeny nejen akční scény, ale i pomalejší pasáže, které při vysokém framerate vypadají příliš „televizně“.

Vedle ostrých obrysů díky FreeSync technologii nabízí EIZO i mimořádně rychlou reakci monitoru minimalizující zpoždění, tedy tzv. vstupně-výstupní zpoždění, Input Lag je na úrovni 0.05 frame, což je prakticky nepostřehnutelné. Samozřejmostí monitoru je i snímač okolního světla a přizpůsobení podsvícení (Auto-Eco View), což hráči díky celodennímu „zápřahu“ jistě ocení. Vedle režimu Game je tu i Cinema, kde se dynamicky nastavuje podsvícení, aby bylo možné dosáhnout lokálně co nejtmavšího nebo naopak co nejsvětlejšího podání odstínů. Zejména vysoký kontrast a detaily v tmavých scénách dávají hráčům výhodu oproti ostatním.
Obrázek
G-Ignition Drive and Mobile
Jak jsme naznačili, monitor lze nastavovat přes mobilní aplikaci. Samozřejmě, že je přirozenější nastavovat monitor z počítače, ale tato možnost tu je díky použití cloudové technologie. Podobně jako je třeba vylaďovat pro každou hru zvlášť parametry GPU, i optimální nastavení zobrazovače se provádí v závislosti na typu hry. Pro temnější hry bude nastavení jiné než pro zářivé barevné krajiny. Právě tady EIZO vyslyšelo hráče a vytvořilo cloudové řešení G-Ignition, kde hráč přiřadí příslušné parametry aplikace (hry) a uloží je do G-Ignition Drive (přes PC Windows aplikaci). Tak je možné nejen vzdáleně nastavovat veškeré parametry monitoru, ale samozřejmě lze také parametry sdílet s komunitou hráčů a případně si stáhnout optimalizované profily pro danou hru od ostatních.

Vedle MS Windows verze je tu i aplikace G-Ignition Mobile pro iOS a Android, která komunikuje přes Bluetooth Smart přímo s monitorem FORIS. Není tedy třeba procházet menu pomocí tlačítek, vše lze pohodlněji nastavit ve svém mobilu. Samozřejmě je to trochu „UFO“, ale významně to zjednodušuje nastavování barev a dalších parametrů. Jako bonus je možné v rohu monitoru aktivovat hlášení o příchozím hovoru nebo zprávě, což se skutečně hodí, protože při hraní má hráč většinou sluchátka a plně se soustředí na ovládání, přičemž mobil mívá vypnutý…

Závěr
EIZO FS2735 je první monitor ovládaný mobilním telefonem, což je zajímavý trend, který by nebylo špatné následovat (vzhledem k množství nastavitelných parametrů). Jedná se o speciální monitor pro hráče s dynamickým kontrastem i frekvencí obrazu, rychlou odezvou a reakcí obecně. Pro movitější hráče nebo profesionály v oboru je to jasná volba, která mj. šetří už tak těžce zkoušený zrak namáhaný mnohahodinovým sledováním obrazu, většinou na denní bázi. Díky použité technologii je zobrazovač téměř dedikován pro grafické karty AMD, i když jsou podporovány i vybrané karty NVIDIA.

Výrobce: EIZO
Zapůjčil: EIZO ČR

Jan Buriánek

Odpovědět