EIZO FlexScan EV2785

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

EIZO FlexScan EV2785

Příspěvek od pixel »

4K monitor pro každodenní pracovní nasazení.
22. 5. 2018

EIZO monitory jsou bezesporu špičkou ve svém oboru, jejich zobrazovače nalezneme nejen v profesionálních DTP pracovištích, ale i v designerských kancelářích, televizních, trikových a obecně grafických studiích. Každý profesionál si uvědomuje, že většinu času v práci tráví před monitorem a je tak opravdu velmi důležité mít kvalitní zobrazovač, který navíc přináší potřebnou věrnost barevného podání, dokonce s možností hardwarové kalibrace. I když náklady na EIZO zobrazovače nejsou zanedbatelné, tak kdo jej okusil, už nepřipouští změnu. Navíc se ukazuje, že zobrazovač zůstává dlouho po té, co počítačové vybavení nebo minimálně jeho vnitřnosti jsou už dávno vyměněné.

Tentokrát jsme se zaměřili na UHD LCD zobrazovač EIZO FlexScan EV2785, který je určen pro každodenní profesionální použití, zejména ve firmách, kde se snaží mj. o to, aby oči netrpěly. Oproti jiným typům LCD vyniká jak UHD rozlišením a podáním barev, tak moderním rozhraním USB-C a nadstandardní softwarovou výbavou pro profesionální nasazení.

Parametry a rozhraní
Než se začneme věnovat specialitám zobrazovače, tak si uveďme jeho základní parametry a rozhraní. FlexScan EV2785 je LCD s IPS panelem o úhlopříčce 27“ (viditelná plocha obrazu je 597 x 336 mm) a přirozeným rozlišením UHD (3840 x 2160 px). Dosahuje se tak density pixelů 163 ppi, což viditelnost pixelů téměř smazává. Zobrazovač používá LED podsvícení a dosahuje odezvy 5 ms (gray-gray) při maximálním jasu 350 cd/m2 a kontrastu 1300:1. Pozorovací úhel je 178 stupňů horizontálně i vertikálně. Přestože LCD zobrazuje 8bitově (na kanál), tj. má standardních 16,7 mil. barev, tak interní barevné zpracování LUT probíhá (jako vždy u EIZO) 10bitově. Dosahovaný gamut tohoto monitoru je sRGB, tj. je vhodný pro zpracovávání inženýrských a obecně technických dokumentů. Rozsah barev sRGB postačí i pro zpracování fotografických podkladů, ale pro předtiskovou přípravu jsou vhodnější kalibrovatelné zobrazovače s širším gamutem. V základním nastavení barevného podání pomocí menu monitoru jsou čtyři výrobně nastavené a dvě uživatelské. Nastavitelné režimy jsou: sRGB (grafické a technické dokumenty), Paper (pro prohlížení textových dokumentů), DICOM (pro lékařské účely) a Movie (režim pro sledování filmů).
Obrázek
Rozhraní pro vstup z počítače jsou jak 2x HDMI (s podporou 4K rozlišení v 60Hz), 1x Display Port (verze 1.2) a 1x USB-C (podporuje system Display Port). Videosignál je možný ve formě jak RGB, tak YUV. Tady je nutno upozornit, že pro podporu 4K je třeba počítač s HDMI rozhraním a kabeláží typu HDMI 2.0 a pro Display Port je vyžadována verze 1.2c a vyšší. Budou fungovat i nižší standardy (HDMI 1.4 a DP1.1), ale nebude možné nastavit UHD rozlišení v 60Hz, ale maximálně v 30Hz.

Nejmodernější rozhraní USB-C poskytuje opravdu velkou flexibilitu a možnosti. Toto rozhraní lze použít i jako vstupní, jako monitor. Zaručený je datový tok 5 Gbps, ale pro 4K UHD je třeba standard s 10 Gbps. Není bez zajímavosti, že toto rozhraní mají už i některé tablety a mobily, tj. lze se pak připojit rovnou k EIZO monitoru jako k externímu monitoru. Specialitou rozhraní USB-C je možnost napájení (do 60 W) zařízení, lze tak přímo z monitoru napájet/dobíjet vybrané notebook, tablet nebo telefony. Standardnější užití USB-C však bude pro řízení zobrazovače s počítače a pro USB 3 HUB (tj. USB-C je upstream pro dvě rozhraní USB 3.1).

Skvělou vlastností EV2785 je možnost Picture-in-Picture (PiP), tj. při použití více zapojených rozhraní (HDMI, DP, USB-C) lze zobrazit najednou dva a dokonce více obrazů. Jedná se o klasickou funkci, při které se přes standardní obraz objeví další menší obraz (náhled jiného rozhraní), ale k dispozici je i plné dělení obrazů na polovinu, čtvrtinu a různé kombinace. Toho lze dosáhnout nejen pomocí přepnutí v menu, ale i softwarovým systémem ScreenSlicer. My jsme testovali jen dvě připojení najednou, ale i tak je to opravdu příjemné, když snadno zkombinujete stolní počítač a notebook atd. Vysoké rozlišení jednoduše umožní zobrazení HDTV v okně bez ztráty rozlišení či změny měřítka.

ObrázekErgonomie, rámeček, stojan
EIZO EV2785 se na první pohled odlišuje od ostatních modelů tenkým rámečkem (14 mm na každé straně) a elegantním černým designem (volitelně lze objednat i bílý). Rámeček je tak tenký, že tlačítka jsou doslova ukrytá v pravém dolním rohu pod diodami. Na skutečnost, že se „ukrytá“ tlačítka nacházejí pod hranou rámečku zespoda, je třeba si zvykat. Není úplně na první pokus, aby uživatel nejprve stisknul a až po odezvě zjistil, že se „trefil“. Nakonec jsem ale ocenil, že tlačítka nejsou vidět a hlavně jsem pochopil, že důraz na ovládání je do značné míry přenesen na ovládací software a k němu přiřazené klávesové zkratky, což plně konvenuje profesionálnímu použití zobrazovače. Pro ty, kdož si nejsou jisti, na co je které tlačítko se okamžitě po stisku objeví tj. ButtonGuide, grafické vyobrazení významu tlačítek a jejich okamžitých funkcí.

Samozřejmostí pro EIZO je antireflexní vrstva. V tenkém rámečku jsou zcela zarovnány i reproduktory, které lze použít místo sluchátek. Zobrazovač má jak vstupní, tak výstupní rozhraní 3,5mm jack, jeho zdrojem může být HDMI i DiplayPort. Designově zdařilý stojan obsahuje nejen krytování kabelů, ale i nastavení výšky (až o 178 mm), otočení podle osy Z (doleva - doprava 172 stupňů), naklonění dopředu 5 a dozadu 35 stupňů. Skvělé je, že nový stojan umožňuje natočení displeje o 90 stupňů (portrait mode) a je dokonce možné natočit LCD doprava nebo doleva (menu a nastavení se přizpůsobí). Zajímavé je, že EIZO dovybavilo zobrazovač i vypínačem a tak lze dosáhnout skutečně nulové spotřeby při vypnutém stavu. Pro stand-by režim je spotřeba 0,5 W, naopak při maximálním využití (všech rozhraní) je spotřeba 162 W.

Speciality pro nasazení ve firemním prostředí
Zobrazovač je vybaven technologií EcoView Sense, která registruje přítomnost uživatele a umožňuje tak automatický přechod zobrazovače do „stand by“ režimu nebo jeho opětovné (okamžité) zapnutí. Stejný senzor registruje i intenzitu jasu okolí a upravuje příslušně jas a kontrast displeje dle aktuálního stavu. Uživatel tak prostě vždy dobře vidí (i v přesvětleném prostředí) nebo se mu naopak sníží intenzita, aby se mu šetřil zrak a přitom se zachovalo obrazové podání. Díky této technologii se daří šetřit oči uživatelů (většinou profesionálů) a dokonce prodlužovat jejich soustředění. EIZO se mj. zaměřilo na to, aby přechod mezi jednotlivými nastaveními proběhl nejméně nápadně. Přechodu se dosahuje postupnou pulzní modulací (PWM) a nastavení stejnosměrné složky (DC). Vše probíhá v postupném tempu. Řada vlastností EV2785 již pracuje přímo se specifickým nainstalovaným softwarem od EIZO, jen je pak vždy třeba mít řídící počítač připojený přes USB-C rozhraní.

Režimy FineContrast umožní nastavit barevné profily dedikovaně pro právě prováděnou činnost (sRGB běžná práce, Papier pro prohlížení dokumentů, DICOM pro lékaře a Movie pro sledování filmů – mimořádně rychlá odezva). Mezi nejvýraznější FineContrast nastavení patří režim Papier (papír), který jasně šetří znak uživatele tak, že upraví jas a kontrast na příjemnější podání, omezí zejména modrou složku a obecně se pak jeví obraz více jako „žlutý“. Prokazatelně se tak prodlužuje pozornost uživatele, který je například nucen editovat dlouhý text ve Wordu nebo buňky v Excelu.

Propojením s počítačem lze vytvářet nastavení pro každou aplikaci zvlášť (Auto Color Mode). Systém pak reaguje na právě spuštěnou aplikaci tak, že pro každou z nich nastavuje automaticky příslušné barevné podání. Lze tak například mít jiné barevné podání pro Word a jiné pro CAD atd. Pro každé aplikace se automaticky nastaví příslušný barevný profil.

Obecně nastavení pro řízení zobrazovače v počítači je soustředěno v software Screen InStyle. Prakticky toto softwarové rozhraní umožňuje řídit všechny nabídky zobrazovače pomocí počítače. Vlastní přepnutí režimů je možné provádět nastavenými klávesovými zkratkami. Nastavení nemusí být jen o barvách, ale lze tak přepínat i vstupy, což ocení zejména uživatelé více počítačů najednou (klávesou přepnete mezi počítači, například pracovní stanice vs. notebook apod.). Nastavení lze řešit i na časové úrovni. Během dne se tak postupně mění barevné podání, implicitně po 30 minutách a přechod do režimů probíhá neznatelně, pozvolna. Ke cti EIZO patří, že software plně využívá Control Panels (Ovládací panely) uvnitř systému Windows, tj. vše není nesystémově proprietárně řešeno, ale navazuje se na existující vlastnosti operačního systému.

Pro administrátory je k dispozici Monitor Configurator, který umí spravovat monitory na dálku, ukládat a načítat XML konfigurace zobrazovačů. Tuto vlastnost ocení každý, kdo se musí starat ve firmě starat o více než desítku monitorů.

Tenký rámeček svádí k použití monitoru v mozaikovém, vícemonitorovém režimu. Mozaiky monitorů jsou oblíbené hlavně ve finančním sektoru, nově v mnoha oborech využívajících analýzu velkých dat (Big Data Analysis). Osobní systémy lze pak „stohovat“ do konfigurací typu 2 x 2 nebo třeba 3 x 2 monitorů propojených z příslušnou grafickou kartou (či více kartami najednou), viz například NVIDIA Mosaic režimy a karty Quadro nebo Quadro NVS. EIZO umožňuje takto uspořádané LCD „stěny“ ovládat pomocí jediného (master) monitoru. Prakticky se monitory vzájemně propojí pomocí USB-C rozhraní do řetězu (daisy-chain) a do prvního z nich se zapojí počítač. Pak se vše již nastavuje buď přímo z počítače nebo pomocí menu řídícího zobrazovače. Centrálně se tak ovládá například jas, kontrast, profil, zapnutí, vypnutí nebo dokonce přechod do pohotovostního režimu.

Shrnutí
UHD monitor EIZO FlexScan EV2785 plně respektuje potřeby moderní firmy na zobrazovače: elegantní design, rozumná velikost pro využití na kancelářském stole, výborné podání barev, flexibilita vůči okolnímu osvětlení, režimy více vstupů (počítačů) najednou, speciální nastavení šetřící zrak uživatelů, vysoké rozlišení, moderní rozhraní USB-C. To vše ukazuje na nadčasovost a systémové přemýšlení společnosti nad svými produkty. Investice do tohoto zobrazovače není malá, ale dle mého se vyplatí, 5 let záruka je zajímavá, zkušenost však jasně říká, že zobrazovače vydrží o mnoho déle. S tímto zobrazovačem budete mít na svém stole zase na mnoho let vystaráno…

Výrobce: EIZO
Zapůjčil: EIZO ČR

Jan Buriánek

Odpovědět