Univerzální profesionální monitor s autokalibrací a schopností práce s HDR vhodný pro video postprodukci i tiskovou přípravu.
12. 3. 2019
Před lety jsem měl tu čest pracovat se zobrazovačem EIZO CG276, už tehdy to byl doslova dotyk dokonalosti. Úhlopříčka 27“, rozlišení 2560x1440, vestavěná autokalibrační sonda, široký gamut zobrazitelných barev. Po pěti letech vývoje tu je vylepšená verze CG279X, která opět vlastnosti monitoru posouvá o něco dále. Co je nového? V první řadě je to schopnost zobrazovat HDR formáty pomocí tone-mapping křivek HLG a PQ, dále je to zase o něco širší gamut, speciální kontrola saturací a překročení gamutu, kvalita a rychlost zpracování autokalibračních dat, a v neposlední řadě je to rozšířená množina vstupů o USB-C rozhraní.
Základní parametry
Než se pustíme do rozboru specialit EIZO CG279X, shrňme ve stručnosti jeho základní parametry. Přirozené rozlišení IPS zobrazovače je 2560x1440 pixelů, které je dosažitelné pomocí rozhraní DisplayPort, USB-C, DVI-D nebo HDMI rozhraní. Obrazovka s poměrem 16:9 má rozměr 597 x 336 mm, což odpovídá úhlopříčce 27“ (684 mm diagonálně). Typická světelnost je 350 cd/m2 (doporučený jas 120 cd/m2), typický kontrast je 1300:1, typická doba odezvy je 13 ms (gray-to-gray). Zobrazovací úhel je široký, 178 stupňů ve vertikálním a 178 horizontálním směru. Typická spotřeba je okolo 32 W, maximální spotřeba (100% bílá) je 111 W, v úsporném režimu pak 1 W. Barevný gamut displeje je skoro neuvěřitelných 99% AdobeRGB prostoru, 98% DCI P3 a 99% ISO Coated V2, pro další barevné standardy je dosaženo rovnou 100% pokrytí, konkrétně pro sRGB, Rec709, EBU, SMPTE-C. Ke kvalitě a širokého rozsahu barev je třeba přidat „standardní“ vlastnost EIZO zobrazovačů a to je DUE (digitální ekvalizer uniformity obrazu pomocí zpětnovazební korekce LED podsvícení). Obraz působí kompaktně po celé ploše. Matný difusní povrch zobrazovače zajišťuje rozptýlení okolního parazitního světla či odrazů, což je pro řadu provozů více než vítanou vlastností.
Ergonomie monitoru je standardně zdařilá. CG279X má elegantní tmavě šedý design, který neruší a na první pohled je jasné, že se nejedná o „běžný“ zobrazovač. Podstavec je řešen tak, že monitor lze otáčet o 90 stupňů, tj. obraz je možné jak landscape (na šířku), tak portrait (na výšku), což podporuje i otočení OSD menu. Pro oba režimy je třeba manuálně přepnout OSD menu, aby respektoval příslušné otočení. Stojan umí monitor natočit okolo osy, ale také mírně vzad (25 stupňů), dopředu nikoliv, lze stavit výšku, vše velmi plynule, snadno. K monitoru lze dokoupit i stínící límec pro potlačení parazitního bočního světla. Jeden ze zásadních parametrů je záruka, která je u EIZO na 5 let nebo 30.000 hodin provozu (počítá se „standardní“ používání cca 8 hodin denně).
Autokalibrace a HDR vstupy
Pro profesionální monitory EIZO se stalo de-facto standardem, že jsou vybaveny vestavěnou autokalibrační sondou ukrytou na horním okraji uprostřed. Sonda se vysouvá automaticky při autokalibračním procesu, což je velmi působivé. Nutno podotknout, že součástí zobrazovače i systém kontroly teploty. Systém vám nedovolí zahájit kalibraci, dokud zobrazovač nemá provozní teplotu, která se objevuje cca až po 25 minutách provozu.
ColorEdge obsahuje standardně ASIC procesor, který interně všechny barvy zpracovává 16bitově (tj. vytváří paletu až 65536 x 65536 x 65536 barev) a díky podpoře DipslayPort rozhraní je možné využívat 10bitové zobrazení barev na kanál (celkem 30 bit na barvu RGB, 1024 x 1024 x 1024 barev), to je 64 krát více než při 8bitovém zobrazení. Ale na to už jsme u EIZO „zvyklí“, my jsme však předestřeli, že CG279X umí pracovat s HDR, tj. prakticky zobrazovat High-Dynamic Range obrazy pracující s intenzitami v rozsahu statisíců pomocí 8 nebo 10bitového výstupu. Vedle standardní schopnosti zobrazovat nikoliv jen 8bitově, ale i 10bitově jsou na vstupu je podporovány HDR obrazy s mapovací funkcí/křivkou HLG nebo PQ. HLG je zkratkou Hybrid Log Gamma, tj. nelineární mapování intenzit umožňují „komprimovaně“ reprezentovat HDR obraz pomocí SDR rozsahu (8 neb 10 bit). Podobně PQ (Perceptual Quantizer) je další varianta nelineárního mapování, tentokráte více motivována lidskou percepcí člověka a vznikla jako doporučení standardu SMPTE (ST-2084). Při HDR color-gradingu je tak možné virtuálně reprezentovat intenzity barev v teoretickém rozsahu 0,0001 cd/m² až 10 000 cd/m². Tento typ zobrazení musí samo sebou podporovat nejen příslušná aplikace (například SpeedGrade, DaVinchi, Nuke, Fusion…), ale i grafická karta, budete potřebovat nejlépe NVIDIA Quadro nebo AMD Radeon Pro.
Nutno poznamenat, že veškeré zpracování barev je u EIZO prováděno pomocí 3D LUT tabulek v 16bitové kvalitě. Touto cestou lze simulovat opravdu velkou škálu výstupů z oblasti filmu, videa nebo tiskové přípravy. Vícebitové HDR vstupy využívající mapovací křivky HLG a PQ jsou jen speciální aplikací interní technologie. Pro správné využití zobrazovače je třeba požívat i správné vstupy. Jako jediný správný se jeví zapojení monitoru do Display Port (standard 1.2), který umožňuje 10bitový vstup (30 bit barva, celkem datový tok až 21 Gbps), další kandidát je HDMI ve vyšším standardu a ostatní vstupy (DVI-D) umožňují jen 8bitový vstup. USB-C je zatím zejména pro počítače Apple (bohužel jsem nezkoušel), obecně lze tímto rozhraním dosáhnout ekvivalentu Display Portu. Součástí vstupu je USB 3.0 HUB s dvěma výstupy ve stejném standardu. Připojit tak lze nejen klávesnici a myš, ale i HDD nebo Memory Stick. Toto rozhraní rozhodně zapojte mj. pro účely ovládání monitoru z počítače. Nová verze software EIZO ColorNavigator umožňuje nejen elegantně spravovat barevné profily, ale dokonce nově „mluví“ česky, což řada uživatelů uvítá.
I když lze barevné profily vybírat na monitoru přímo v menu, tak pro komfortnější a preciznější nastavení s možností snazších přepnutí, ukládání a simulování vlastních zařízení je vhodné použít EIZO ColorNavigator, který lze zdarma stáhnout na stránkách výrobce. Funguje jak na Windows, tak na macOS. Český jazyk je třeba doinstalovat jako balíček, ale věc je velmi snadná a jistě ji zvládne každý. Obecně ColorNavigátor za léta velmi vyzrál, je přehledný, snadno pochopitelný, rychlý a graficky vyvedený. Vše co je uvnitř menu monitoru lze nastavovat i pomocí ColorNavigatoru, tj. pro řadu uživatelů jasná volba. Barevný režim zobrazení je buď kalibrační (uložený po kalibraci), uživatelský (volný) nebo předpřipravený pro daný účel. Zobrazovač podporuje následující režimy BT.2020, BT.709, DCI, PQ DCI, PQ BT.2100, HLG BT.2100, Adobe RGB, sRGB. Je tu reprezentant jak tiskové přípravy (AdobeRGB), tak televizních standardů (BT), tak digitálního kina (grading formáty DCI, PQ, HLG). Samozřejmostí je běžný režim sRGB. Zobrazovač podporuje zadávání hodnot v XYZ.
Zobrazení překročení gamutu a intenzity, vodítka
Vedle „perfekcionalistického“ podání barev a ergonomického provedení monitoru je CG279X vybaven i několika pomůckami, které známe spíše ze softwarového světa. První je kontrola gamutu (ořez gamutu), kdy monitor sám ukáže (červeně), kdy je barva mimo stanovený rozsah zobrazitelnosti. Podobně je zde i kontrola „přepalů“ intenzity (viz. Luminance Warning). Opět jsou to velmi příjemné pomůcky profesionála, navíc nezávislé na software. Další je označení bezpečných zón obrazu pro video – Safe Area Size, Aspect Marker. Vyznačení Safe-Zones známe spíše z After Effects apod., na úrovní monitoru je to novinka a příjemná. Paradoxně tyto funkce (spolu s I/P konverzí, rozšíření rozsahu signálu, potlačení šumu) lze použít jen pro HDMI vstup.
Simulace zobrazovačů
EIZO CG279X obsahuje plnou simulaci standardů jako interlace (a samozřejmě i progressive) režimů (480i, 576i, 1080i), tj. je možné opravdu přesně vidět „chvění“ zastavených snímků, kontrolovat DVD menu nebo DVB-T výstup apod. „Fosilní“ TV duše plesá. Monitor umí zobrazovat vše 1:1 (mapovat pixel na pixel) nebo zvětšovat (interní scalling). Navíc je tu přímá podpora filmových progresivních režimů, tj. přirozené zobrazení 24p bez nutnosti interní filtrace a převodu mezi 25, 30 a 24p. Tím je možné bez flickering efektu a prolínání sledovat výstupu „filmových“ sekvencí 24 fps nezkresleně.
Praktické zkušenosti
Velikost zobrazovače 27“ a rozlišení 2560x1440 je vhodný poměr pro práci. Už jsem okusil 4K monitory a i když se podpora tohoto rozlišení postupně zlepšuje, tak ve světě PC (Windows 10) se stále u řady aplikací dějí různé podivné „zvětšovací“ nebo „zmenšovací“ manévry a menu je buď obrovské, nebo malé, různě se měnící apod. Oproti světu Apple je ještě stále co dohánět. Ukázalo se, že rozlišení 2560x1440 je dobrý kompromis. Současné počítače nemají problém s takto zvýšeným filling-rate ani v celoobrazovkovém režimu, aplikace se chovají „mravně“ a není problém připojovat zobrazovač i za pomocí DVI-D, kde je toto rozlišení na hraně datového toku tohoto rozhraní.
OSD menu zobrazovače je pěkně přehledně provedené, nenápadná tlačítka na diodách jsou elegantní a snadno pochopitelná, font zobrazení je dostatečně velký. Přepínání vstupů, profilů, kontrola vstupu apod., to vše je snadno dostupné tlačítky, přesto se ukazuje, že většinu specifických funkční zobrazovače (autokalibrace, profily, simulace, verifikace barevných profilů) se nejlépe provádí pomocí ColorNavigator aplikace, navíc česky. Schopnost zobrazit HDR, práce DCI formáty, videoformáty, ale i tiskou přípravou dělá ze CG279X skvělý univerzální zobrazovač pro video postprodukci, DCI i DTP. Pomůcky kontroly gamutu, ořezu, luminance apod. jsou vítanou pomůckou profesionála.
Vestavěná autokalibrační sonda je praktické zařízení s širokou škálou následných aplikací příslušných měření. Proces trvá delší dobu (až 30 minut), ale lze vhodně naplánovat a to například na hodinu před plánovaným příchodem do práce. Skutečná černá barva, uniformita obrazu, široká škála barev, to vše je na EIZO CG279X vidět na první pohled a každý kolega, který šel okolo utrousil cosi jako „ty barvy jsou neuvěřitelný“. Musím jim dát za pravdu.
Po pěti letech, kdy jsem poznal prakticky dokonalý CG276, vidím jeho nástupce, který je lepší a vyzrálejší, využívá nejnovější rozhraní a prakticky pokořil veškeré dosažitelné gamuty, snadno se ovládá a rozhraní v počítači je dokonce české. Závěrem musím konstatovat, že EIZO CG279X je špičkový univerzální výrobek pro náročné profesionály, který je finančně náročnější, přesto jsem přesvědčen, že se investice do něj vyplatí.
Výrobce: EIZO
Jan Buriánek