EIZO ColorEdge CG2730

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 161
Registrován: 03 srp 2011 14:24

EIZO ColorEdge CG2730

Příspěvek od pixel »

WQHD monitor s autokalibrací.
13. 6. 2017

I když je rozlišení HDTV (1920x1080, 16:9) prakticky minimálním standardem pro domácí a herní zobrazovače, tak na pracovních stolech spíše vidíme WUXGA (1920x1200, 16:10). Do nedávna jsme si s dvojicí takových monitorů vystačili, ale pokrok prostě nelze zastavit. Každý, kdo si vyzkoušel UHD/4K musel začít uvažovat, zda toto není přesně to, co hledá. Ano, jistě tam „směřujeme“, ale bohužel řada aplikací a zejména pak operační systém, se zatím nechová k vysokému rozlišení vždy mravně. Někdy jsou fonty základních menu velké 1.5mm, jindy se část obrazu přizpůsobí správně, jiná špatně. O tom, že grafická karta má se 4x HDTV rozlišením problémy na úrovni „filling-rate“ (různé zvětšování, obrazové rasterizace složitějších vektorových PDF apod.) nemluvě. Logicky nastává otázka, zda je tedy již čas pro UHD nebo ještě počkat…

A právě v tu chvíli mě na stole „přistál“ zobrazovač EIZO CG2730, který přesně padne do oka příslušným „váhačům“, kteří si uvědomují nutnost změny a pokroku, ale kteří jaksi UHD ještě zatím nechtějí (například kvůli zmiňovaným problémům). Tento zobrazovač má přirozené rozlišení WQHD, tj. 2560x1440 px (16:9) a tvoří vhodný předěl mezi cílovým UHD rozlišením a předchozím HDTV. Vysoké rozlišení UHD totiž téměř vždy vyvolá nutnost kompletní obměny počítačového hardware.

Výhodou je bezesporu skutečnost, že datový tok a kabeláž je možné do značné míry zachovat (i když i zde platí, že DisplayPort je nejlepší volbou) a výkon grafické karty bude, v převážné většině případů, dostačující beze změn.
Obrázek
Základní parametry
EIZO standard je zřejmý: špičkový minimalistický design bez rušivých prvků, skvělá ergonomie ovládání, decentní černý rámeček, antireflexní povrch zobrazovací plochy. Podstavec je opět standardně strohý: kulatý podstavec se závažím, možnost vytahovat monitor nahoru a dolů, náklad dopředu a dozadu, otočení doprava a doleva i se sloupcovitým podstavcem. Na stole není nic nadbytečného, velmi praktický design.

Tlačítka na ovládání jsou prakticky „ukryta“ v pravém dolním rohu zobrazovače, jejich přítomnost je patrná díky malým LED diodám a OSD menu kontextově vyskakuje přímo nad základními tlačítky. Význam je opět standardně: posun po menu, potvrzování, menu. Pro případ otočení zobrazovače o 90 stupňů, lze volitelně natočit i OSD menu. Rámeček je 19.5mm široký (levá, pravá) a 20.2mm vysoký (nahoře, dole).

Pro EIZO monitory je standardní USB HUB, který je v CG2730 samozřejmě ve standardu USB 3.0 (3x) vedený volitelně dvěma downling USB 3.0 kabely k počítači. Tady je zřejmé, že určitě takto lze připojit jak myš, tak klávesnici, ale i externí HDD nebo FlashDisk, přitom je však nutné myslet na skutečnost, že maximální datový tok sdružený všemi porty je 5 Gbps pro jeden kabel a teoreticky 10 Gbps pro sdružené dva downling kabely (tady vše závisí na USB 3.0 připojení k počítači, kde by nemělo docházet k další integraci HUBů). USB 3.0 port slouží i pro komunikaci s počítačem přes software EIZO ColorNavigátor, který vedle kalibrace a správy barevných profilů dokáže ovlivňovat všechny parametry monitoru. Dva downlink porty umožňují připojit i dva počítače najednou a jejich přepínání.

EIZO CG2730 je vybaveno třemi vstupními rozhraními: DVI-D, HDMI a DisplayPortem. Pokud chcete zobrazovač opravdu využít naplno, rozhodně použijte DisplayPort (nejvyšší tok, bitová hloubka 8 nebo 10bit, řízení). HDMI dokáže pro různá vzorkování a barevné prostory 8, 10 i 12 bitů.

Vnitřní zpracování barev se provádí v přesnosti 16bitů na kanál, výstupní formát barev je 10bitový. Rozsah barevného gammutu je neuvěřitelných 99% AdobeRGB, celý (100%) standard ISO-coated a US web-coated pro tiskové předlohy a 100% obrazového sRGB. Vícebitové zpracování je jasně vidět v gradientech a samozřejmě v dynamice obrazu samotné.

Prakticky každý EIZO zobrazovač je vybaven vnitřním senzorem pro korekci rovnoměrnosti podsvícení (DUE – data uniformity qualizer), tj. obraz z TFT displeje je rovnoměrně podsvícen maticí LED diod, které vzájemně korigují případnou nehomogenitu zobrazení. Další vlastností řízeného podsvícení je tzv. TrueBlack, tj. vysoký kontrast 1500:1 dosahovaný pomocí téměř absolutní černou. Svítivost displeje je až 350 cd/m2, odezva gray-to-gray je 13 ms.

CG2730 dokáže vedle přirozeného rozlišení 2560x1440 i celou škálu dalších (nižších) rozlišení, a to samo sebou, včetně HDTV a dokonce prokládaných režimů. Je tu však jedna věc navíc: zobrazovač dokáže vstupní rozlišení digitálně zvětšit přes celou obrazovku (režim Full Screen) nebo volitelně nechat v přirozené velikosti pixelů (režim Dot by Dot) s tím, že chybějící pixely zůstávají černé. Lze volit i různé aspekty poměru obrazu (Aspect Ratio) a barevnou hloubku komprimovanou (Limited Range) nebo plnou (Full). Přepínání mezi RGB a YUV, včetně simulace prokládaného režimu ocení každý TV profesionál, který musí například mixovat více zdrojů kamer a musí pro mastering počítat s výsledným prokladem nebo ho musí naopak potlačovat. Kontrola takového díla je pak bez problémů.
Obrázek
Autokalibrace
EIZO CG2730 je vybaven autokalibrační sondou umístěnou v horní části zobrazovače. Sonda je umístěna v rámečku a na vyžádání je vyvolána pomocí EIZO ColorNavigatoru nebo z ODS menu zobrazovače. Senzor inteligentně (i volitelně nezávisle na počítači) postupně promítá kalibrační obrazce a vytváří barevný profil zobrazovače. Ten lze uložit do banky v monitoru nebo datově v počítači.

Prakticky kalibrace trvá řádově minuty (cca 3 minuty) a závisí také na stavu monitoru. Pokud monitor není dostatečně zahřátý, autokalibrační proces čeká na příslušnou stabilní teplotu zobrazovací plochy a pak spustí kalibraci (pak se může kalibrace o něco málo protáhnout). Vše probíhá plně automaticky, pohodlně.

Pomocí ColorNavigatoru lze provádět i simulaci gammutů různých jiných zařízení (monitorů, tiskáren) se známými profily, to vše díky 16bitovému internímu zpracování LUT tabulek.

Praxe a shrnutí
Vedle většího rozlišení je skvělá i velikost zobrazovače. IPS panel má úhlopříčku 27“ (68.5 cm), tj. zobrazitelný obraz je velký 596.7 x 335.6 mm při velikosti pixelu 0.233 x 0.233 mm (odpovídá 109 ppi). Je to nakonec opravdu správný poměr velikosti pixelu a celého zobrazovače. Naprosto bez problémů nahradil CG2730 mé 24“ EIZO zobrazovače na stole… Obraz je subjektivně opravdu velmi příjemný a jak zpracování videí, fotografií, tak DCI materiálů (gammut je dokonce 98% DCI-P3) byl naprosto bez problémů. Jelikož to bylo snadné, neváhal jsem kalibrovat každý den…

Není pochyb, že HDTV je již přežité. Na tento 27“ monitor se vejde celá A3 a k tomu i postranní menu. Čitelnost PDF se výrazně zlepšila a výkon grafické karty přitom bez problémů zvládal. Pro testování jsme používali Quadro M4000, která byla schopna přes DP-DP kabel zobrazovat 10bitové barvy. Proces zpracování byl plynulý a RAW obrázky skutečně (doslova) zářivé.

Velmi těžce se mi s tímto zobrazovačem loučilo a konstatuji, že své dva 24“ LCD hodlám (poté, co patřičně „rozbiju prasátko“) nahradit právě dvěma EIZO CG2730. Přeci jen jde i o moje oči a potěšení z práce, což se při pohledu na zářivé a jasné barvy na pracovním profesionálním zobrazovači dostavuje. Doporučuji do (alespoň jednoho) zobrazovače tohoto typu investovat, vyplatí se to.

Výrobce: EIZO
Zapůjčil: EIZO ČR

Jan Buriánek

Odpovědět