Relativně dostupný 24“ zobrazovač se stálými barvami.
4. 8. 2016
Pokud nemáte mnoho místa na vašem pracovním stole a přitom toužíte po kvalitních a hlavně stálých barvách na vašem monitoru, tak stojí za to uvažovat právě o EIZO ColorEdge CG2420. Přeci jen je dnes móda notebooků (nebo dokonce tabletů) na pracovním stole a tak část místa zabírá (často průměrný) LCD zobrazovací panel samotného notebooku, proto nezbývá vedle docking-station tolik místa na velké monitory. Proto je vhodné si pořídit spíše menší 24“ zobrazovač, který je svou velikostí i tak větší než běžná úhlopříčka „lehkých“ přenosných počítačů a přitom vám poskytne kvalitní sekundární pracovní plochu. Výkonnost díky druhému monitoru prokazatelně stoupne (údajně až o 20%), přitom pro větší pracovní stoly se vejdou dokonce takové monitory i dva.
Ergonomie a rozměry
CG2420 patří mezi profesionální monitory s interní hardwarovou kalibrací barev a s rozlišením 1920x1200 (16:10). Jedná se o elegantní, v černé barvě vyvedený, designový zobrazovač se standardně velmi dobře zvládnutou ergonomií. Ovládací tlačítka jsou nenápadná, prakticky skrytá v pravém dolním rohu. Jakmile se uživatel dotkne libovolného tlačítka, tak jej příslušná LED dioda u něj prosvětlí a objeví se elegantní menu. Nové generace EIZO CG monitorů mají černobílé textové menu navazující v obraze přímo na stisknutá tlačítka. Ovládání je velmi intuitivní a zvládne jej prakticky jakýkoliv uživatel, i když jsou popisky v anglickém jazyce.
Rozměry zobrazovače jsou (včetně stojanu) 55 x 55 x 25 cm, viditelná oblast je 518 x 324mm (odpovídá úhlopříčce 23“, tj. 611mm, poměr 16:10). Nastavování lze provádět 172 stupňů doleva-doprava, 35 stupňů dozadu a 5 stupňů dopředu, výška lze zvýšit o 15cm. Monitor lze provozovat i na výšku (otočení o 90 stupňů), při zpracovávání dokumentů. Váha kompletu je 7.8kg, vše provedeno v elegantní matné černé.
Zobrazovač patří do energetické třídy A s maximální spotřebou 79W (pokud se zobrazuje bílá plocha a je v provozu USB rozhraní), běžná spotřeba je 20W, při stand-by režimu odebírá 0.6W a při vypnutém režimu nespotřebovává vůbec nic (což mj. není u LCD monitorů vůbec běžná věc).
Barevný rozsah a autokalibrace
Důležitou vlastností CG2420 je garantovaná stálost barev, která je mj. dána i vestavěnou hardwarovou kalibrační sondou (platí jen pro typ EIZO CG, typy EIZO CS se stejným číselným označením sondu nemají, ale lze připojit externí, například EX3). Sonda se vysune ze štěrbiny v horní části rámečku uprostřed. Oproti vyšším typů CG monitorů se jedná o menší senzor (pásek o šíři cca 1 cm), který se „vytočí“ do cca 45 stupňů a LCD pomocí referenčních barev získá kolorimetrické měření ke kalibrační proceduře. Vlastní proces se vyvolá z menu jako autokalibrace. Proces trvá řádově minuty, ale může trvat i déle v závislosti na zahřátí zobrazovače. Vlastní proces měření čeká na minimální teplotu nutnou ke stabilitě obrazu (cca po 10 až 20 min provozu), teprve pak proces kalibrace spustí. Po kalibraci jsou stanoveny nejen primární parametry (brightness, white balance, gama, True Black), ale i ambientní světlo, což je cenné zejména pokud jsme v open-space nebo někde, kde je nějaké parazitní světlo.
Barevný rozsah (gamut) CG monitorů je velmi široký, konkrétně je to 99% pokrytí AdobeRGB prostoru. EIZO CG2420 podporuje dále nastavení pro digitální kina (DCI-P3, 98% pokrytí), ISO normu V2 (ISO Coated V2, 99% pokrytí) a všechny TV a standardně „počítačové“ prostory, tj. sRGB (grafika), Rec709 (obecná TV norma), EBU (TV norma britské European Broadcast Union), SMPTE-C (EU vysílací norma), všechny tyto prostory jsou pokryty 100%. Zobrazovač je tedy přímo vhodný pro zpracovávání videa s přesahem i do DCI a volitelně i fotografie. Technologie zobrazování je IPS, tj. úhel zobrazení je 178 stupňů v horizontálním i vertikálním směru, typická doba odezvy (gray-gray) je 10 ms. Dosahovaný kontrast je 1500:1 a maximální brightness LED podsvícení je 400 cd/m2.
EIZO monitor je standardně vybaven procesorem s interním 16-bitovým zpracováním barev (tj. look-up-table má 48-bit), i když výsledné zobrazení je pak buď 8-bitové (16 miliónů barev, přes rozhraní DVI nebo HDMI) nebo dokonce 10-bitové, pokud použijete správnou grafickou kartu a DisplayPort rozhraní. Zde je důležité připomenout, že pro použití EIZO monitoru je třeba i správná grafická karta profesionální třídy typu NVIDIA Quadro, nebo AMD FireGL, které mají možnost DisplayPort, dokonce i s 10bitovou hloubkou barev.
Vstupní rozhraní
Monitor lze připojit přes tři různá rozhraní, a to DisplayPort (verze 1.1a, široký konektor), DVI-D a HDMI (YUV nebo RGB). Šířka pásma odpovídá Single-Link a podporovanému přirozenému rozlišení až 1920x1200, tj. 164 MHz. Samozřejmostí je plná podpora HDCP ochrany pro licencovaný obsah. EIZO obsahuje podporu všech standardních rozlišení, které umí zvětšit přes celou obrazovku nebo dokonce ponechat 1:1. V tomto případě je podporováno max. 1920x1200 (1:1), ale také 60Hz režimy VGA, 480i (NTSC prokládaný), 480p, 1080i (skutečně simuluje proklad), 720p, 1080p, 1200p (native 1920x1200), 50Hz režimy 576i (PAL prokládaný), 576p, 1080i, 720p, 1080p, 1200p, k dispozici jsou i filmové 30Hz, 25Hz a 24Hz v rozlišení 1080p. Zobrazovač obsahuje vedle videovstupů také HUB rozhraní pro připojení až tří USB 3.0 kompatibilních zařízení a to přímo k boku přístroje. Tři vstupy sdílejí jeden USB 3.0 link do počítače. Přes toto rozhraní lze zapojit jak klávesnici nebo myš, tak i USB flash-disk.
Shrnutí
Zobrazovač EIZO CG2420 jsem měl zapojen do pracovní stanice HP Z240 osazenou mj. NVIDIA Quadro M4000. Instaloval jsem si i přibalený EIZO ColorNavigator. Menší monitor je vhodný spíše k notebooku s docking-station na menší stůl, při testování se mi ale zamlouvala možnost umístit až tři 24“ monitory na pracovní plochu (mj. M4000 má dokonce 4x DisplayPort rozhraní). Rozhodně doporučujemi použít Display Port rozhraní, jen tak „vymáčknete“ ze zobrazovače maximum. Jasné barvy, uniformita zobrazení (mj. díky DUE senzoru), rychlá a snadná autokalibrace, možnost dolaďovat teplotu barev, ořezy gamutu a nejrůznější simulace HDMI režimů (pseudoproklad, proklad, omezený rozsah vs. plný rozsah barev aj.), to vše přímo volalo po použití zobrazovače při zpracování videa, na což je přesně určen, i když zkrátka nepřicházejí ani fotografové nebo designeři webových stránek. Pětiletá záruka (dokonce on-site replacement) je při profesionálním nasazení velmi příjemná. Vyšší investice se jistě vyplatí, vždyť oči jsou to nejvzácnější, co musíte mj. „hýčkat“ při každodenní grafické práci s počítačem.
Výrobce: EIZO
Zapůjčil: EIZO ČR
Jan Buriánek