Profesionální příslušenství k malým kamerám a digitálním zdcadlovkám.
21. 10. 2011
Filmování digitálními zrcadlovkami je stále populárnější. Toho využívají starší i noví výrobci kamerového příslušenství, kteří reagují na zvýšenou poptávku po doplňcích, které jsou díky své velikosti přizpůsobeny k použití s menšími přístroji, než jsou filmové kamery a videokamery. Setkat se tak můžeme s kamerovými jeřáby, jízdami a mini jízdami, kompendii, přídavnými hledáčky, bočními ostřeními a spoustou dalších zařízení. Jednou z firem, které se tomuto odvětví věnují, je německá MovieTech AG, která pod značkou ABC Products tato zařízení vyvíjí a vyrábí.
Sortiment MovieTech AG
Cílovou skupinou jsou filmoví a televizní profesionálové. Ve stručnosti se jedná o kamerový jeřáb MT 400 s modulární stavbou s výškou od 3,71 do 16,84 metrů, rameno Movie Jib s nastavitelnou délkou a možností umístění na stativ nebo kamerovou jízdu, kamerové jízdy Magnum Dolly, Arco Dolly s hydraulickým ramenem, Sprinter Light Dolly a miniaturní Rocker Dolly, dálkově řízenou hlavu DaVinci a koleje systémů Movie Track a Master Track. K tomu si přidejte doplňky a máte tu výrobky firmy, která se již více než 20 let zabývá jejich vývojem a zlepšováním. Ne v Číně, ale ve vlastní továrně v německém Mnichově, což je na dnešní dobu nevídané. Výsledkem jsou sice trochu vyšší ceny, které jsou ale ve filmové branži obvyklé, ale především precizní provedení výrobků. MovieTech nabízí pod značkou ABC Products lehčí vybavení pro natáčení s menšími videokamerami a digitálními zrcadlovkami.
Výrobky ABC Products
Podobně jako u MovieTech zde nalezneme kamerové jeřáby - Minicrane 350 pro kamery do 5 kg, delší Minicrane 520 pro kamery do 3,5 kg či Traveller pro kamery do 7,5 kg s krátkou dobou sestavení (okolo 10 minut). Dále Speedy 6 pro kamery do 13 kg, opět s krátkou dobou sestavení, delší Speedy 9, Crane 100 se třemi délkami ramene, robustnější Crane 120, rameno Movie Jib s nastavitelnou délkou ramene a primárně pro zrcadlovky určené ramínko DSLR Light-Jib.
Kamerové vozíky s bantamovými koly či možností pohybu po kolejích, to jsou Standard Base Dolly CS5, širší Wide Base Dolly CS6, lehká kamerová jízda s kolejemi Willi Go a set s bazukami a sedačkou Willi Go Basic Kit, případně systém s odlehčenou bazukou Willy Go Advanced Kit.
Kromě stativů pro kamerové jeřáby v provedení s kolečky či bez nich je tu pak poslední zajímavá skupina - kamerové stabilizátory. Jsou buď v ručním provedení jako HandyMan 100 a 1000C či skládací cestovní HandyMan Clip & Go, nebo ve variantě s vestou a ramenem, známé pod jménem steadicam. Přechodným typem mezi těmito dvěma skupinami je systém EasyFlex - polstrovaný opasek s ramenem, do kterého uchytíte Handyman a máte z něj steadicam. A pak už jsou tu velké steadicamy G-Force Light, G-Force Dynamic, G-Force Pro, G-Force Pro CN a G-Force Advanced.
DSLR Light-Jib
Jedná se o velmi lehké, 1,52 m dlouhé rameno z karbonových trubek, které se snadno přenáší a rychle sestavuje. Umožňuje vertikální a horizontální pohyb, přičemž orientace plošiny s fotoaparátem zůstává vůči základně stabilní, tedy pokud nastavíte vodorovnou polohu plošiny, při jakémkoliv pohybu je stále vodorovná. Nastavit se samozřejmě dají i různé úhly náklonu - i ty potom zůstávají neměnné, pokud se nevysune paralelní tyč. Nastavením paralelní tyče lze docílit vertikální sledování bodu v určité vzálenosti od kamery. Součástí sestavy je madlo, které lze upevnit kamkoliv na rameno a držák na monitor, pro vyvážení kamery či fotoaparátu lze použít běžné fitness závaží nebo vyvažovací vak.
Musím uznat, že pokud víte, jak na to, rameno se složí opravdu velmi rychle, i když za výrobcem udávanou minutu se mi to nepodařilo. Rameno je velmi lehké, váží bez stativu 3,9 kg, ale při transportu musíte počítat s hmotností stativu, na který se upevňuje a hlavně s hmotností závaží. A to se pořádně pronese. Naštěstí při práci s jedním fotoaparátem či kamerou naleznete to správné závaží a ostatní kousky můžete nechat doma, případně použít vak, který lze naplnit pískem, kameny, či jiným závažím, které můžete obstarat v místě natáčení. Maximální zatížení je 4,5 kg, při nízké hmotnosti ramene tak dostanete malý jeřáb, který unese i menší videokameru.
Nezbytností pro seriózní práci je použití externího monitoru a já sám bych se přimlouval za dálkové ostření, jinak jsou možnosti práce s ramenem dost omezené. Drobnou nevýhodou je, že DSLR či kamera upevněná na rameno mají neměnnou polohu, spíš bych uvítal na konci ramene místo destičky misku na upevnění stativové hlavy či dálkově ovládanou miniaturní hlavu, ale tu zatím MovieTech nevyrábí. I tak dostanete za trochu vyšší cenu precizně provedený výrobek, který obohatí vaše výrazové možnosti.
HandyMan G-Force Light
V podstatě jde o steadicam určený pro malé kamery (a DSLR) do 3,5 kg. Píši steadicam s malým „s“, protože originál s velkým „S“ teď vyrábí firma Tiffen, ale jako obecný název stabilizačního zařízení se steadicam (někdy i steadycam) používá již mnoho let.
Co napsat o zařízení, které je obecně známé a funguje? Sada se skládá z vesty, pružinového ramene, stabilizační tyče a sady závaží. Pomocí tyče a závaží kameru vyvážíte, pro vyvážení je nezbytný stativ s držákem. Stativ není součástí sady. U pružinového ramene nastavíte tuhost a můžete se pustit do práce.
Pro dosažení plynulého pohybu potřebujete stejně jako u originálu desítky hodin praxe. Pro práci je ještě nezbytný LCD monitor a také dálkové ostření (včetně ostřiče, protože při pohybu s ramenem si stěží zaostříte sami). Drobnou výhradu bych měl k vestě, která je sice maximálně pohodlná a nastavitelná pro jakýkoliv typ a velikost postavy (vyrábí se ve třech velikostech), chybí jí však zádová pojistka, kterou by se v případě nebezpečí kameraman vesty i s nákladem rychle zbavil. Protože zvláště u natáčení v nízkorozpočtových podmínkách, pro které je steadicam určen, nemusí být nouze o nebezpečné situace, přimlouval bych se, aby o tuto zdánlivou drobnost výrobce svůj produkt vylepšil.
Závěr
Ačkoliv je steadicam od ABC Products perfektně fungující zařízení a s výsledkem natáčení jsem byl absolutně spokojen, nejsem si úplně jist jeho využitím. Pro dosažení dobrých výsledků potřebujete profesionálního steadicamistu a pokud netočíte celý film v pohybu, vyplatí se spíše najmout si na den nebo dva steadicam i s operátorem. A abyste se se steadicamem živili, to už se spíše vyplatí koupit si přístroj, který unese větší hmotnost. Ale pokud neuvažujete komerčně, jste zapálenými filmaři a chcete věnovat spoustu času nácviku chůze se steadicamem, je HandyMan G-Force Light tím pravým, co byste si měli pořídit. A ve srovnání s čínskými, indickými a jinými napodobeninami koupíte zařízení, které vám jistě vydrží až do důchodu.
Marek Tichý