DJI Ronin

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 161
Registrován: 03 srp 2011 14:24

DJI Ronin

Příspěvek od pixel »

Odhoďte steadicamy!
24. 2. 2015

Stabilizace kamery při pohybu byl dlouhá léta poměrně zapeklitý problém. V první fázi byly kamery natolik těžké, že pro plynulý pohyb se musely upoutávat na jízdy s pomocí kolejnic, pro ladné záběry z výšky pak na mohutný jeřáb. S postupným ubýváním váhy nastupují nejrůznější podoby steadicamů, od menších využívajících pouze kardanový šroub a vyvážení za pomoci závaží až po velké s upnutím na vestu. Vše však podléhá neustávajícímu vývoji a tak vstupujeme do další éry stabilizace - za pomoci elektrických motorků.

Záchrana v podobě stabilních záběrů překvapivě přichází z oblasti, od níž byste to možná na první pohled nečekali. Oblast kvadrokoptér neboli dronů se v posledních zhruba třech letech stala masivně se rozvíjejícím odvětvím, které vyprodukovalo létající stroje jak pro hollywoodské produkce, tak pro takřka každého, kdo si chce zalétat se strojem osazeným čtyřmi vrtulemi. Technologie snoubící GPS navigaci s gyroskopy na sebe záhy navázala i kamerové podvěsy, které musely být z jádra věci nějakým způsobem stabilizovány. Gimbaly, jak se těmto stabilizátorům kamer od velikosti GoPro až po zrcadlovky říká, využily právě elektromotory pro automatické vyvažování kamer ve všech třech osách, neboť samotný dron se při letu hýbe ze strany na stranu, klepe se v poryvech větru a bez příkladné stabilizace by byly záběry naprosto nepoužitelné. Oborovou ikonou, jejíž nejznámější produkt, kvadrokoptéra Phantom 2 Vision+, se dostal dokonce do jedné epizody seriálu South Park, je čínská firma DJI. Její profesionální řešení již obsahují stabilizační držák Zenmuse, z jehož technologie vývojáři nesporně vycházeli při tvorbě stabilizátoru Ronin.

Stabilizace ve všech osách
DJI Ronin nabízí tříosou stabilizaci zrcadlovek, kamer typu Blackmagic Design Cinema Camera či klasických RED kamer. Přestože se může z předchozích odstavců zdát, že jde ze strany DJI o naprostou revoluci, není tomu tak. Jedním z prvních produktů tohoto typu byl již před rokem Freefly MOVI, který však aktuálně stojí zhruba o tisíc dolarů víc než Ronin. Ostatně na další produkty konkurence se podíváme v závěru článku.
ObrázekObrázek
V současné době je Ronin novinkou, která se pohybuje v rámci českých cen na zhruba 74 tisích korun. Co za tuto nemalou částku získáte? První pohled na balení Roninu je opravdu impozantní. Zařízení se totiž nachází v opravdu velkém bytelném plastovém přepravním kufru, v němž naleznete dokonce dvojici pater pěnových přepážek, v nichž jsou umístěny jednotlivé díly. Samotný Ronin je rozložen do dvou kusů - masivní kovový stabilizátor se třemi elektromotory a řídicí jednotkou je jedním z nich, druhým jsou pak duralové trubky tvořící horní a boční držáky. V dolní části kufru pak naleznete ještě složený stojánek, na který můžete držák zavěsit a věřte, že v průběhu natáčení jej budete zavěšovat opravdu pravidelně. V balení se nachází ještě jedna baterka a dálkové ovládání držáku pro dalšího operátora, který se stará o přesný záběr kamery. Vtipné je, že tento vysílač vypadá naprosto stejně jako u kvadrokoptéry Phantom, jen s tím rozdílem, že je zcela černý.

Stabilizátor se skládá opravdu jednoduše - stačí hlavici zasunout bočně do drážky držáku, zaklapnout pojistku a ještě zajistit šroubem.

Vyvažujeme!
Jestli jste si mysleli, že do Ronina jen vložíte kameru a necháte všechnu práci na motorech, pak jste se opravdu mýlili. V případě stabilizátorů Dict Creative SwiftCam G3S pro GoPro či verze M3 pro mobilní telefony není potřeba nic vyvažovat - outdoorová kamera či telefon jsou lehká zařízení. Taková zrcadlovka s kvalitním objektivem či právě RED kamera jsou však opravdu těžké a motory Ronina by „dostávaly na frak“. Vyvažování tak probíhá překvapivě ve čtyřech osách. Kameru si nejprve připevníte na kovovou destičku, kterou vsunete do stabilizátoru a upevníte. Právě ve chvíli vyvažování vám přijde vhod stojánek, na kterém Ronin může v pohodě viset. První osou vyvážení je řekněme X, kdy posouváte destičkou až do chvíle, kdy kamera nepřepadává ani dopředu, ani dozadu. Druhou osou vyvážení je Z, kdy sledujeme, zda se kamera nenaklání doleva či doprava. S již správně upnutou deskou lze posouvat doprava či doleva až do chvíle, kdy se vám zdá vše dokonale vyvážené. Třetí osa je víceméně shodná s první X, kdy kameru zakloníte o devadesát stupňů a opět sledujete, zda v této poloze zůstane na místě. Pokud ne, opět posouváte s celým držákem nahoru a dolů až do dosažení kýžené stability. Poslední osou je posouvání celého držáku dopředu a dozadu tak, aby v rámci osy Y nedocházelo k samovolnému otáčení.
Obrázek
Stabilizujeme!
Po prvním vyvážení nastává kýžená chvíle spuštění Ronina. Ale tím opět nic nekončí! Stabilizátor lze (a mnohdy je to opravdu nutné) nastavit v mnoha ohledech, tedy pokud jde o jeho chování v rámci natáčení. Předtím, než se podíváme na nastavování s pomocí softwaru pro počítač či aplikaci pro mobilní telefon skrze Bluetooth, shrňme tři způsoby práce právě s Roninem.

Stabilizátor je možné držet v klasické pozici, kdy vám jakoby visí pod rukama, přičemž zbylé dva držáky ční do boků. Za tyto dva držáky můžete Ronina pochopitelně i uchopit a držet jej ve výši očí. Druhá možnost je Ronina úplně otočit, pak se kamera dostane do pozice vzhůru nohama. V tu chvíli můžete Ronina uchopit za boční držáky s rukama směřujícíma dopředu, zatímco díky otočení se kamera dostává do výše očí. Jedinou pochopitelnou nevýhodou pak zůstává fakt, že musíte v postprodukci otočit obraz opět vzhůru nohama do tradiční pozice. Třetím způsobem práce s Roninem je takzvaný „kufříkový mód“, kdy horní držák stočíte do boku o devadesát stupňů a stabilizátor visí pod rukou a boční držáky tak nevadí v chůzi vpřed.

Ronin využívá baterii se stejným konektorem jaký je u kvadrokoptéry Phantom - nabíječku na Phantoma ale nemůžete použít, protože u kvadrokoptéry je tříčlánková, zatímco u Ronina je čtyřčlánková. Maximální hmotnost, kterou Ronin unese, je 7,25 kg, přičemž s váhou se pojí jedna z nejvýraznějších kaněk na kráse tohoto jinak excelentního zařízení. Ronin totiž sám o sobě váží 4,2 kg. Když si připočteme váhu kamery, můžeme se dostat na zhruba deset kilo, což už je opravdu výrazná zátěž. Na rozdíl od steadicamu není Ronin připevněn k vašemu tělu a tak se jeho používání záhy stane ekvivalentem obstojné návštěvy posilovny. Když Ronin visí u země pro záběry z podhledu, není to až tak velký problém. Pokud však začnete natáčet s držením bočních madel, po několika minutách poznáte, že to není dlouhodobě možné. Dle mé zkušenosti stačí zhruba 10-15 minut a budete rádi, když Ronina odložíte na stojánek. V tomto ohledu je rozhodně vhodný postroj, vesta, v níž máte na zádech zahnutou tyč přecházející přes hlavu, z níž visí lanko, na které je možné Ronina zavěsit. Takovýto postroj však také není nikterak levný.
Obrázek
Nastavujeme!
Podobně jako další systémy od DJI má i Ronin svou aplikaci, v níž můžete nastavit to, jak se bude zařízení chovat. Přestože se může zdát, že stabilizátor prostě stabilizuje a není třeba nic nastavit, opak je pochopitelně pravdou. Podívejme se na základní možnosti klienta. Aplikace je již dostupná jak pro PC, tak pro Mac, zároveň máte možnost stáhnout si do iPhonu aplikaci, která se pomocí Bluetooth propojí s Roninem a stejné parametry můžete nastavit i odtud. To se hodí především při práci v terénu.

Co lze v rámci aplikace nastavit? V první řadě je to tuhost elektromotorů, jejíž správná hodnota se odvíjí od hmotnosti samotné kamery. Tuhost stanovujete zvlášť pro každý z motorů, přičemž jde o to, jak velkou sílu musí motor vyvinout, aby „převážil“ kameru do správné pozice. Pokud bude tuhost u těžké kamery nastavena na nižší hodnoty, může kamera nepříjemně přepadávat. V rámci softwaru dále zpřístupňujete „kufříkový mód“, kde naleznete kalibrační „centrum“ a volbu automatického nastavení stability Ronina, kdy budou využity senzory pro správné vyvážení kamery. Ronin může fungovat ve dvou módech - buď kameru vede jen operátor, který využívá volbu Smooth Track, při níž kamera následuje „vodičovy“ pohyby. Při vypnutém Smooth Tracku je kamera stále ve stejném směru, ať už hýbáte držákem na kteroukoliv stranu. V tomto módu pak může vstupovat kameraman, který pomocí dálkového ovládání může tvořit rámování záběru.

V případě volby Smooth Track je však možné určovat samostatné hodnoty jak pro osu panorámování, tak pro zdvižení nahoru a dolů. První z nich je rychlost - tedy jak rychle bude Ronin převádět váš pohyb do strany či vychýlení nahoru a dolů. Druhou hodnotou je Deadband, tedy úhel určující, kdy stabilizátor zareaguje na pohyb, zda hned či bude mít určitou vůli. Akcelerace je pak rychlost reakce na daný pohyb stranou. V rámci ovládání můžete určit samostatné hodnoty pro Deadband operátora a kameramana ovládajícího přístroj pomocí vysílače, čímž stanovíte, o jaký úhel je možné kameru vychýlit. Maximální rychlost „otáčení“ pro kameramana i operátora či zvolnění (Smoothing) - to je hodnota určující, jak hbitě bude Ronin reagovat na zastavení pohybu operátora, tedy zda se také ihned zastaví či pohyb plynule dokončí. Navíc lze určit tři různé rychlosti pro pohyb kamery.
ObrázekObrázek
Běháme!
Balení Ronina obsahuje ještě několik objímek pro upevnění dalšího příslušenství, přičemž minimálně LCD displej a mikrofon budete pro práci nezbytně potřebovat. Pro příslušenství jsou na řídicí jednotce také napájecí konektory - lze využít dvakrát 12 V regulovaný P-Tap, jeden USB 500 mW využitelný především pro nastavení softwarem a konektor DJI Lightbridge pro bezdrátový přenos při zakoupení této samostatně prodávané technologie.

Při práci s Roninem je evidentní, že stabilní záběry už budou velmi dostupné. Výsledky jsou i při prvotním seznamování se s Roninem opravdu výborné, jako každý stabilizátor však vyžaduje určitou míru přístupu. Nelze se pohybovat bez toho, aniž byste stabilizátoru „vycházeli vstříc“, tedy běhat s výrazným skákáním, lomcováním s držadly a podobně.

V rámci konkurence se Ronin pustil do boje s již zmíněným Freefly MoVI, který je však o tisíc dolarů dražší. Srovnatelně drahý je pak Sky Glide Cinema za zhruba 70 tisíc. Firma Telink pak za přibližně 30 tisíc nabízí stabilizovaný závěs Handheld MK2 určený na rozdíl od Ronina pro lehčí kamery a zrcadlovky.
Pokud často natáčíte pohyblivé záběry a dostane se vám DJI Ronin do ruky, nesporně si jej i přes některé drobné nedostatky zamilujete.

Výrobce: DJI
Zapůjčil: TELINK s.r.o.

Petr Hamšík

Odpovědět