CTRL+Console

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

CTRL+Console

Příspěvek od pixel »

Ovládejte střihový software pomocí iPadu.
16. 2. 2015

Používáte při střihačské práci klávesnici? Na první pohled je to nesporně idiotská otázka, neboť jednoznačná odpověď je ANO! Kupříkladu při používání Adobe Premiere Pro se střihač bez klávesnice v podstatě neobejde, musí se však naučit velké množství nejrůznějších klávesových zkratek, aby mohl software plně ovládnout a zároveň mohl být ve své práci rychlejší. A kdo je v dnešním konkurenčním prostředí rychlejší, ten vyhrává. Jsou však místa, kde kombinace klávesnice a myši v mnohém zaostává. Kupříkladu při pomalém posunu videa při krokování po framech, zrychleném posunu a podobně. Zde můžete zvolit externí ovladač - tedy speciální joystick s možností namapování klávesových zkratek a především s posuvným kolečkem. Kolečko myši totiž rozhodně není ideálním společníkem. Proč však pro podobnou práci nevyužít iPad?

Stejná věc napadla v roce 2012 fotografa a střihače Jeffa Chowea, který se rozhodl vytvořit aplikaci, resp. konzoli, prostřednictvím které by střihač mohl intuitivně ovládat svůj (nejen) střihový program. „iPady nejsou pouze zařízením pro sledování videí na YouTube, můžete je využít jako úžasný dotykový nástroj. Vidím zde obrovskou příležitost, jak usnadnit mnoha lidem jejich kreativní práci,“ říká k tomu Chow. V kampani, kterou spustil se svými kolegy na Kickstarteru, přispělo na projekt virtuální ovládací konzole celkem 888 lidí, přičemž cílovou částku tvůrci překročili o celých dvacet procent.

CTRL+Console však není pouze virtuální podoba reálné konzole pro ovládání střihového programu, je to spíše její variace s významným využitím dotykových gest.
Obrázek
Možnosti konzole
Aplikace CTRL+Console funguje ve spolupráci s několika aplikacemi, přičemž tvůrci v budoucnu plánují jejich rozšíření. V obchodě AppStore ji najdete zcela zdarma, avšak bezplatné je pouze použití s přehrávačem videí QuickTime. V případě ovládání Premiere Pro ovladače, který má omezenější funkce, zaplatíte 4,49 EUR, volba plnohodnotné konzole pro Premiere Pro pak stojí 26,99 EUR. Stejné možnosti koupě jsou pak v případě střihového softwaru Final Cut, přičemž tvůrci plánují ještě vytvořit ovládání pro Lightroom ve verzi Developer a Sorter a nakonec možnost Audio Mixer.

Propojení s počítačem (Windows nebo Mac OS) je jednoduché - stačí si stáhnout intuitivního klienta, kterého nainstalujete a v aplikaci se následně propojíte s iPadem. Pro funkčnost je pochopitelně nutné, aby jak počítač, tak iPad byly ve stejné síti.

V případě recenze se budeme věnovat nejrozšířenější verzi Premiere Pro Editor. Co všechno nabízí? Nejprve si popišme nedotykové ovládání konzole. CTRL+ má ve středu klasické tlačítko Play, okolo kterého je kruhové ovládání krokování po jednotlivých framech. Nad ním je páčka umožňující rychloposuv vpřed a vzad rychlostí 1x, 2x, 3x a 4x. V půlkruhu pak naleznete tlačítka pro výmaz (Delete), funkci Lift sloužící k odstranění vybraného úseku v časové ose, dále přepsání klipu v časové ose klipem ze zdrojového okna, vložení klipu, vložení střihu v časové ose (Add Edit), vložení značky (Mark) i vložení In Pointu a Out Pointu. Kromě toho jsou zde velká tlačítka pro posun na předchozí střih a nadcházející střih, Undo a Redo funkce, důležitý přechod mezi zdrojovým oknem a časovou osou a nakonec přepínač mezi nástroji Arrow, Ripple, Roll, Razor a Pen Tool. Poslední dvojicí tlačítek jsou Zoom In a Zoom Out.

Dotyková gesta jsou pak následující - pohyb jedním prstem zleva doprava a naopak aktivuje funkci Jog, tedy pomalý posun videa. Pohyb dvěma prsty zleva doprava či naopak vyvolá zrychlený posun, jehož rychlost se bude odvíjet od toho, jak daleko od prvotního dotyku „táhnete“. Pohyb jedním prstem dolů vloží In Point, pohybem jedním prstem nahoru pak vložíme Out Point. Naopak pro odstranění In Pointu sjedete dvěma prsty seshora dolů, přičemž pro odstranění Out Pointu přejedete analogicky dvěma prsty nahoru. Když vyjedete jedním prstem z dolní hrany nahoru, vložíte poznámku (Mark), sjíždíte-li třemi prsty dolů, vyvoláte funkci vložení (Insert), posunem třemi prsty nahoru pak funkci přepsání (Overwrite). Pohyb třemi prsty doleva způsobí přesun na začátek časové osy, zatímco třemi prsty doprava na konec časové osy. Pokud vyjedete prstem z levého okraje doprava, přesunete se do zdrojového okna, naopak při vyjetí z pravého okraje se přesunete do časové osy. Poslední dotykovou funkcí je zmenšování a zvětšování v časové ose, které funguje klasicky prostřednictvím roztažení a stažení prstů (Pinch).
Obrázek
V reálném použití
Pokud jste si někdy na vašem smartphonu či tabletu zkoušeli aplikaci simulující touchpad, jistě víte, že odezvy nejsou často takové, jak byste si přáli. V případě CTRL+Console se však vývojářům podařil opravdu husarský kousek. Ostatně reakce ze střihačské komunity jsou opravdu vřelé, neboť za cenu zhruba 600 Kč získáte nástroj, který je neobyčejně rychlý, responzivní a vyrovná se mnohém analogovým konzolím. Samozřejmě - na iPadu je nutné alespoň po oku sledovat obrazovku, což odpadá na fyzických ovladačích, kde vám stačí hmat. Na druhou stranu vám ovládání pomocí dotykových gest fakt, že nemáte hmatovou kontrolu, v mnohém nahradí. Jednoduše řečeno, CTRL+ je návykovou záležitostí. Záhy zjistíte, že mnohé úkony již děláte bez potřeby myši a klávesnice. Tu samozřejmě nemůžete vyhodit, workflow se vám však v mnohém zjednoduší.

Nic však není úplně bez nedostatků. Kupříkladu na Macbooku se objevil problém při využití Zoom In a Zoom Out funkce, kdy Premiere zvětšila prostor v časové ose, avšak nazpět se již nedostala a program ukazoval chybu. Nejspíše šlo o problém v obslužném softwaru. Druhým nepříliš vhodným gestem je vyjíždění z okrajů displeje. Dotyk totiž musíte začít přímo na okraji, pohyb, který začínáte na rámečku, vyhodnotí iPad špatně. Dotykové gesto je tak potřeba doplnit vizuální kontrolou, což není úplně ideální.

„Pokud střihač ještě nemá iPad, měl by si ho kvůli aplikaci CTRL+ pořídit. Ovládání pomocí gest je fantastické!“ píše jeden z uživatelů na App Storu. Nadšení pro koupi iPadu bych rozhodně nerozdmýchával, na druhou stranu pokud často stříháte a iPad již vlastníte, měli byste o nákupu rozhodně uvažovat.

Výrobce: MAGIX Software

Petr Hamšík

Odpovědět