Corel VideoStudio X8

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

Corel VideoStudio X8

Příspěvek od pixel »

Videoeditor VideoStudio X8 zrychluje hardwarovou akceleraci 4K videa i při práci s objekty v časové ose, má lepší zvukové možnosti, přidává podporu kodeku XAVC S a dodává se s novými sadami video efektů.
16. 6. 2015

Corel uvedl po roce novou verzi programu VideoStudio pro zpracování, úpravy a publikování domácího videa. VideoStudio získal Corel už v roce 2006 akvizicí společnosti InterVideo, jejíž součástí byl tehdy necelý rok i výrobce programu, firma Ulead Systems. Od té doby prošlo VideoStudio velkým množstvím důležitých změn a současná osmnáctka patří mezi nejprogresivnější editory domácího SD, HD, 2K a 4K videa se solidní CPU a GPU akcelerací. Od předchozí verze je VideoStudio k dispozici i v 64bitové verzi, ke které verze X8 přidává opět o něco lepší a rychlejší hardwarovou akceleraci výpočtů HD a především 4K videa s až čtyřnásobným zrychlením u páté generace procesorů Intel Core (Broadwell). Podle dokumentace by mělo být celkově rychlejší i přehrávání Full HD videa, kde editor zvládne v reálném čase přehrávat více stop najednou.
Obrázek
Edice Pro a Ultimate
Stejně jako minulý rok jsou v prodeji dvě edice VideoStudio Pro X8 a VideoStudio Ultimate X8, obě opět pouze ve verzi pro Windows. Všechny funkce video editoru jsou v obou edicích zcela shodné, v ceně dražší edice Ultimate jsou pak dodatečné efektové plug-iny Adorage Starter Pack, Boris Graffiti 6, NewBlue FX Essentials IV, NewBlue FX Motion Effects, NewBlue Background Generator, NewBlue ColorFast, proDAD Handscript, proDAD Mercali SE, proDAD VitaScene LE a proDAD RotoPen.

S oběma edicemi dostanete ještě doplňkový program FastFlick na pohodlné sestavování filmů a video prezentací s hudbou na pozadí a možností nahrání vytvořeného videa na YouTube, Facebook, Flickr a Vimeo. Dalším externím doplňkem je utilita ScreenCap pro nahrávání obsahu obrazovky.
VideoStudio X8 oficiálně nemá českou lokalizaci, počeštění od Rostislava Bílka pro edici X8 Ultimate najdete na serveru cestiny.idnes.cz.

Podpora XAVC S a lepší archivace projektů
Zařazení formátu XAVC S na bázi kodeku AVC/H.264 (v kontejneru MP4) je nezbytnou nutností, neboť tento kodek používají od roku 2012 kamkordéry značky Sony. Implementace XAVC S do VideoStudia X8 umožňuje využívat rozlišení až do 4K, konkrétně 3840 x 2160 obrazových bodů.

Rozšířena je dále podpora importu souborů v kontejneru MKV, které mohou obsahovat více stop včetně titulků. Vylepšen je i export projektů, nově lze video ukládat mimo stávajících formátů (AVI, MPEG-2/4, WMV, WebM, HTML5 aj.) také ve formátu MOV s kodekem H.264. Z webových kamer a jiných video zařízení s nižším rozlišením můžete nově nahrávat video rovnou v HD kvalitě, editor si výsledné rozlišení sám dopočítá.

V rámci archivace projektů funkcí Smart Package se nyní ukládají také všechny změny provedené v editoru navigačních menu včetně nadefinovaných kapitol a dalších úprav týkajících se authoringu DVD, Blu-ray a AVCHD disků.
Obrázek
Přehlednější správa médií
Drobné změny najdeme v oblasti správy multimediálních souborů. Vestavěný panel Media zobrazuje v knihovně médií v režimu List View více informací o souborech včetně trvání videa, jeho rozlišení, počtu snímků/s, použitého kodeku pro video i zvuk a časování. Pokud klip použijete v časové ose, zobrazí se v knihovně u souborů na jejich náhledech značka „zaškrtávátka“, která indikuje využití souboru v projektu.

Obsah video projektů můžete nově kombinovat, míněno je tím přidávání uloženého obsahu do nových projektů přes knihovnu médií, nebo dodatečně přes importní funkce časové osy u nových projektů, kdy stačí myší přetáhnout uložený VSP soubor do časové osy. Uživatelské složky v knihovně médií můžete nově ukládat a obnovit jejich obsah na jiném počítači nebo v budoucích verzích VideoStudia.

Zamrzlá časová osa aneb Freeze Frame
V časové ose může být i nadále maximálně 21 video stop a čtyři zvukové stopy. Za hodně zajímavou a přitom užitečnou inovaci považuji funkci Freeze Frame neboli možnost zastavení videa na libovolném snímku, jehož zobrazení lze časově zvýraznit třeba na jednu či více sekund (přednastaveny jsou tři sekundy).

Freeze Frame je určena především ke zvýraznění událostí a míst ve videu, například jako upozornění na určitý objekt, lokaci, dále pro zdůraznění výrazů obličeje apod. Na pozici „zamrznutí“ se video stopa automaticky rozdělí (s volitelným rozdělením audia) a vytvoří se statický snímek, který se vloží jako BMP obrázek s nastavenou dobou zobrazení v časové ose mezi rozdělené video.
Obrázek
Dokonalejší zvuk
V oblasti zvukových schopností nově nabízí VideoStudio X8 dva důvěrně známé systémy Scorefitter a Triple Scoop Music pro práci s hudbou ve zvukových stopách. Scorefitter umožňuje přidávat hudební doprovod z offline i online knihovny nahrávek tříděných podle hudebních žánrů, přičemž každá skladba se umí sama přizpůsobit délce videa, respektive video projektu a nemusíte se starat o střih zvuku. Triple Scoop Music je rovněž knihovna zvukových stop v podobě 17 licencovaných skladeb, další si pak můžete podle potřeby dokoupit.

Zajímavou novinkou je funkce Audio Ducking, která rozpozná hlasy a mluvené komentáře v audio stopách a automaticky sníží úroveň hlasitosti hudby na pozadí. Díky tomu je možné nechat celkově „vyvážit“ zvuk v projektech, ve kterých se vyskytuje více druhů hlasových záznamů kombinovaných se zvukovým podkresem.

Efekty, titulky a nahrávání obsahu obrazovky
Nově můžete ve VideoStudiu X8 vytvářet efekty s video maskou se zvolenou průhledností a režimem prolnutí, v rámci kterého lze například plynule prolínat obrazy a scény do pozadí pouze na vybraných plochách obrazu. Při klíčování jsou na výběr režimy prolnutí Add, Multiple a Grey Key, které vytváří odlišné prolínání barev do pozadí. Uložit pro pozdější použití lze nyní i nastavení oblíbených filtrů a přechodových efektů.

Klasických efektů s přechody a video či audio filtry je ve VideoStudiu X8 opravdu hodně a pokud by vám jejich počet nestačil, můžete si další plug-iny dokoupit. Druhou možností je rovnou si pořídit edici Ultimate, se kterou dostanete různé efektové moduly společností proDAD, NewBlue a Boris FX.
S edicí VideoStudio Ultimate X8 nově získáte mimo jiné například Adorage Starter Pack se zhruba 150 přechodovými efekty a dva balíky NewBlue - FX Essentials IV pro stylizaci obrazu a sadu deseti plug-inů FX Video Essentials II s více než 100 přednastaveními pro kolorizaci a barevné vylepšování video sekvencí, tvorbu vinětace a titulkování s pomocí známého titulkovače TitlerFX, který umí vytvářet také 3D titulky.

Všechny titulky můžete nyní převést do průhledných obrázků s alfa kanálem, což dává v kombinaci s libovolnou grafikou a texty univerzální možnosti titulkování včetně vytváření titulků v rámci různých speciálních efektů. Další novou, nicméně pro většinu z nás zřejmě nezajímavou funkcí je možnost psát titulky nově i zprava doleva, takže lze video pohodlně otitulkovat i v arabštině či hebrejštině.

Vylepšeno je sledování pohybů objektů u efektu Motion Tracking, kde je nyní více typů mozaikování a nastavovacích prvků pro vyhlazení obrysů pohybujících se objektů.

Externí utilita ScreenCap je původní nástroj Screen Capture pro zachytávání obsahu obrazovky, která umí nově nahrávat zvuk z mikrofonu i systémové audio, ilustruje zvuk klikání myší a pracuje i v režimu Snap View ve Windows 8, kde lze zaznamenat dění ve více okenních aplikacích vedle sebe.
Obrázek
Závěr
Kvalitní HW akcelerace se pozitivně projevuje na odezvách editoru, který ve své aktuální verzi rozhodně momentálně patří mezi nejlepší nástroje, jež slouží ke komplexnímu zpracování domácího videa. Výhodou může pro někoho být možnost spuštění programu i na (již oficiálně nepodporovaných) Windows XP a Windows Vista.

Na druhou stranu je na VideoStudiu X8 dobře vidět, jak obtížné je neustále vymýšlet a přidávat nové funkce do programu, jehož stěžejní verze jsou každoročně vydávány, přičemž cena za upgrade činí obvykle dvě třetiny plné ceny editoru. Zřejmě i proto není zásadních novinek nijak mnoho a jak už to u „konzumních“ video editorů bývá, důraz je kladen hlavně na efektový obsah dodávaný formou rozšiřujících plug-inů. Zkušební verzi editoru v edici Pro si můžete stáhnout zdarma.

Výrobce: Corel

Luboš Němec

Odpovědět