Corel VideoStudio 2018

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 161
Registrován: 03 srp 2011 14:24

Corel VideoStudio 2018

Příspěvek od pixel »

Nová verze známého editoru domácího videa, který nabízí uživatelům prakticky vše, co je zapotřebí pro nahrávání, střih, úpravy barev, titulkování, efektové úpravy a vytvoření či sdílení výsledné video kompilace.
27. 2. 2018

Oficiální pojmenování aktuální verze video editoru je sice VideoStudio 2018, interně je program očíslován jako verze X11. Nadále je k dispozici pouze verze pro Windows, jejíž hardwarové nároky nejsou naštěstí nijak vysoké – vystačíte si i s Windows 7, prakticky jakýmkoliv modernějším CPU a 4 GB RAM. Pro práci se 4K videem je samozřejmě nutné mít výrazně lepší sestavu včetně Windows x64, rychlé grafické karty a zhruba 8 až 16 GB paměti, teprve pak se VIdeoStudio probudí k životu.

V prodeji jsou dvě edice VideoStudio Pro 2018 a VideoStudio Ultimate 2018 doplněné užitečnými utilitami FastFlick pro rychlou tvorbu filmů a klipů na bázi šablon a Live Screen Capture pro snímání obsahu obrazovek či oken, pohybů a klikání myší a souběžné nahrávání zvuku. Nechybí ani další známá doplňková aplikace MyDVD pro kompletaci DVD obsahu s navigačními menu a hudebním doprovodem. K edici Ultimate navíc dostanete různé bonusové plug-iny pro zpracování a efektové úpravy zvuku a videa, více šablon, nástroj na stabilizaci videa, tvorbu masek a editor titulků s GPU akcelerací. Dalším rozdílem dražší edice Ultimate je podpora 6 kamerových zdrojů v multicam režimu (oproti čtyřem kamerám u edice Pro) a modul Split Screen Template Creator. Obě edice umožňují pracovat s maximálně 21 editačními stopami, edice Ultimate navíc podporuje o něco více video a audio formátů.

Prostředí programu a GPU akcelerace
Corel u VideoStudia 2018 zmiňuje zjednodušení celého pracovního prostředí i grafického rozhraní, což mohu potvrdit. GUi editoru je pozměněno do decentnějších barev, v kontextu dnešní doby jsou všude ploché ikonky a také časová osa není nijak „přeplácaná“. Vše je přitom přehledné a většinou tam, kde danou funkci čekáte. Všechny mediální soubory a šablony čehokoliv se zobrazují především formou grafických náhledů, se kterými lze též pracovat v časové ose v režimech běžného storyboardu či v klasickém detailním editačním režimu se stopami. Na rozdíl od jiných editorů domácího videa podporuje VideoStudio 2018 nejvýš 21 editačních stop – vzhledem ke koncepci a zaměření programu však nejde o žádné zásadní omezení a tolik stop ve většině případů málokdy využijete.

VideoStudio 2018 má opět o něco dokonalejší hardwarovou akceleraci renderingu projektů do různých formátů s podporou NVIDIA CUDA, AMD DirectX a Intel Quick Sync, zrychlení by mělo být patrné též u osmé generace procesorů Intel Core. Nově můžete importovat nahrávky ve formátu XAVC S a jejich upravený obsah ukládat přímo na SD kartu, jedná se v podstatě o XAVC-S authoring, který zatím příliš levnějších editorů nenabízí.
Obrázek

Lepší editace a 3D titulky
Druhou užitečnou inovací je vylepšený interaktivní efekt Pan & Zoom s více ovládacími prvky a možností tradičního přesného klíčování pro zvětšení/zmenšení a pohybu objektů na scéně. Nastavení Pan & Zoom lze uložit pro pozdější použití, součástí programu je i sada hotových přednastavení poměrně zdařilých pan-zoom efektů.

Vylepšený je ořez plochy obrazu a změna velikosti/rozlišení objektů, kde můžete nastavit průhlednost dané stopy a vyrobit efektní in/out fading nebo tzv. superimposed efekty. Za velmi užitečnou funkci jednoznačně považuji doplnění editoru o korekce zkreslení objektivů kamer. Opravit můžete například zkreslení o širokoúhlých nahrávek a záběry z kamer GoPro včetně korekcí (ne)populárních fisheye záběrů. Velké zkreslení se nicméně dobře spravit nedá, obraz pak působí dost nepřirozeně.
Obrázek
Obrázek
Třetí důležitou novinkou je vestavěný editor prostorových titulků, ve kterém najdeme velké množství stylů pro statické i animované nápisy, nadpisy nebo různé popisné texty. Integrovaný editor titulků nabízí mimo jiné nastavení textury, přesného pohybu a nasvícení titulků, které lze v projektu libovolně kombinovat. Další možností v edici VideoStudio Ultimate 2018 je příprava titulků v externích titulkovacích plug-inech Boris Title Studio a NewBlue Titler Pro 5, vše pochopitelně s využitím GPU akcelerace.
Obrázek
Rozšřené jsou dále možnosti úprav 360° videa, které stačí jednoduše importovat a ihned zpracovat například s pomocí trimováním, přidáním titulků, hudby a efektů, vše pro několik typů VR videa. VideoStudio 2018 nabízí náhledy na panoramatické video přímo pro dané cílové zařízení. Podporováno je několik headsetů, sdílení projektu na YouTube 360, nebo případně převod 360° do běžného video formátu pro kontrolu úhlů pohledů.

Vylepšení se dočkal též modul pro výrobu stop-motion animací ze statických snímků objektu či objektů na pevné scéně. Podporovány jsou aktuální modely digitálních fotoaparáty Canon a nově též značky Nikon, které lze s moduly Stop Motion přímo ovládat. Vítanou pomůckou je přitom nová vizuální mřížka pro přesnější sledování respektive krokování pohybů objektů.

Split Screen + Template Creator
Jednou ze zásadních novinek VideoStudia 2018 Ultimate je režim rozdělené obrazovky pojmenovaný jednoduše Split Screen. V tomto režimu můžete nechat současně zobrazit více video zdrojů či streamů a nahrávat, editovat a kombinovat jejich obsah, což je skvěle hodí pro výběry záběrů a skládání filmů a vzpomínkových videí například z dovolených, svateb, výročí, cestovních zážitků apod. a jejich obohacení o efekty typu obraz v obraze, nebo třeba srovnání dvou podobných událostí či sportovních výkonů na jedné obrazovce.

Režim Split Screen využívá šablony s rozvržením grafických objektů, které si můžete sami navrhnout či upravit v editačním modulu Split Screen Template Creator. Do šablon si přetáhnete požadované klipy, fotografie a další grafické prvky, které se automaticky maskují v rámci tvarů dané šablony. Split Screen předlohy umí editor naplnit obsahem také částečně sám v rámci tzv. instantních projektů.
Obrázek

Velké množství efektů
Jak už to bývá, přináší aktuální verze VideoStudia opět o něco více efektů a animovaného obsahu s využitím více než stovky šablon. Efekty můžete vyrábět jednak přímo v editoru, případně v edici Ultimate například s pomocí plug-inů v několika sadách NewBlue Video Esentials, ColorFast, Motion Effects, Titler EX, Boris Graffiti 7, proDAD Mercalli SE, Adorage Starter Pack, VitaScene LE, RotoPen a Handscript Animation. Většinou se jedná o mírně starší čši nějakým způsobem omezené verze jmenovaných plug-inů, každopádně i tak máte na výběr obrovské množství funkcí pro barevné stylizace, generátory pozadí, přechodové efekty, video filtry, pohybové, světelné a částicové efekty, vizualice psaného písma aj.

Závěr
Na současných aplikacích pro komplexní zpracování videa je poměrně těžké neustále přidávat nové funkce. Zpravidla je to na úkor určité přeplácanosti editorů a orientace v jejich prostředí, která přímo souvisí s náročností na uživatelskou obsluhu, nebo v horším případě „lovení“ desítek přebytečných funkcí v různých roletkových menu, panelech či dokonce schovaných v miniaturních ikonkách.

Corel VideoStudio 2018 naštěstí není tento případ. Autoři editoru se vydali cestou zpřehlednění celého programu, jehož důležité funkce vhodně rozšířili bez nutnosti rozšiřovat aplikaci o zbytečné ovládací prvky. Určité zjednodušení celého editačního procesu (navíc s dalšími užitečnými funkcemi) je znát a i když je GUI editoru spíše subjektivní záležitost, musím konstatovat, že nová verze VideoStudia se povedla. Možná trochu zmatečně působí kombinace vestavěného editoru titulků s hned třemi dalšími titulkovači přes plug-iny, které ale nemusíte používat. VideoStudio 2018 lze bez problémů používat na (raději výkonnějším) notebooku, zvláště pak v případě, že je osazený rychlejší dedikovanou grafickou kartou s CUDA akcelerací.

Výrobce: Corel

Luboš Němec

Odpovědět