BenQ SW321C

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 161
Registrován: 03 srp 2011 14:24

BenQ SW321C

Příspěvek od pixel »

4K 32“ LCD profesionální monitor pro grafiky.
10. 12. 2020

V relativně krátké době po sobě mě na stole přistál na recenzi další zobrazovač s úhlopříčkou 32“ a musím, že tato velikost je skutečně impresivní. Najednou se člověk před monitorem snaží tak nějak intuitivně „skovat“ a standardní zvyklosti, kdy jsme od zobrazovače vzdáleni průměrně 30 cm (skutečně, dle výzkumů, tak málo), se najednou mění. Prostě se nějak nemůžete odtáhnout od obrazu, protože byste byli už v pozorovací vzdálenosti odpovídající spíše sledování televize a tak prostě intuitivně zůstáváte ve „standardu“, tj. najednou pozorujete ne celý obraz, ale jen výřezy a opravdu z blízka. Prostě tento rozměr už přináší jinou ergonomii užívání zobrazovače, více imersivní a pro práci budete klidně blíže, pro přehrávání full-screen videí nebo obecně obsahu najednou židli i zrak oddálíte atp. Nutno s tímto počítat.

32“ je též rozměr, kdy už málokdo může mít druhý takový monitor na stole. Paradoxně i tento monitor lze otočit do portrait režimu, ale pak už opravdu nevíte co s očima. Velikost monitoru už je nezanedbatelná a zabere řádnou část plochy stolu, dokonce vzniká i respekt k tomu, že by mohl spadnout (což je ale, vzhledem k robustnosti podstavce skoro nemožné). Nakonec si však na „gigantický“ 32“ zobrazovač zvyknete a nebudete ho chtít vrátit, jako se to stalo mě… Prostě najednou 4K dává smysl, je to tak nějak akorát. Najednou vás video i hra více „vtáhne“ do děje (obrazu), najednou i ty větší fotky (navíc ve 4K), vypadají o něco lépe, dokonce přečtete i Wordový dokument se dvěma stránkami vedle sebe a tabulka je čitelná i s čtyřnásobně větším počtem zobrazených buněk… ale nepředbíhejme.
Obrázek

Pozor, 4K potřebuje lepší počítač
Není to tak dávno, co bylo skutečně těžké najít počítač s grafickou kartu, která by zvládala 4K rozlišení. Tato doba už je definitivně pryč a 4K resp. UHD (3840x2160) zvládá kdejaký notebook minimálně jako druhý výstup. Otázka však stále zní: co to znamená „že to počítač zvládá“. Může to jen umožňovat, ale přeci jen počet prvků (a z toho plynoucí pixel filling-rate) je 4x větší než u FullHD. Opravdu to daná karta počítače a procesor zvládne? Z naší zkušenosti rozhodně doporučujeme grafickou kartu osvědčených značek jako je NVIDIA nebo AMD, integrované Intel karty rozhodně vašeho „obra“ nevyužijí na plné obrátky. Mj. s této souvislosti stále platí, že Apple vs. PC svět se značně liší přístupem. Mezitím co na PC nelze klonovat na FullHD notebooku UHD výstup, tak Apple tady má geniální rescaling a tak připojením monitoru lze mít virtuální rozlišení 4K na notebooku a výstup nativních 4K na monitoru. My jsme měli možnost testovat na NVIDIA Quadro RTX kartě a rendering preview či práce v Adobe produktech 4K rozlišení výrazně nezpomalovalo. Něco jiného to bylo po připojení notebooku s podporou 4K a pouze Intel grafikou. Počítač byl v tu chvíli prakticky nepoužitelný, a to dokonce i v řadě negrafických činností… Pokud 4K a velký monitor, tak doporučujeme i upgrade grafické karty.

Design a ergonomie zobrazovače
Přestože jsem primárně vyznavačem jiných brandů, tak jsem byl designem zobrazovače BenQ mile překvapen. Jedná se o profesionální, minimalistický design, pěkný tenký tmavě šedý rámeček s tlačítky, která jsou umístěna v pravém dolním rohu a splývají se spodním okrajem rámečku. Samotná zobrazovací plocha displeje 32“ (úhlopříčka 81,28 cm, 708,48 x 398,52 mm) je matný/antireflexní a díky malému rámečku vás při práce neruší žádné ovládací prvky a soustředíte se na aktivní zobrazovací oblast.

Stojan je zdařile vyvedený, robustní, odpovídající velikost zobrazovače, navíc i při 32“ velikosti obrazu umožňuje jak landscape, tak portrétní režim natočení monitoru. První instalace monitoru na stojan může být poněkud „dobrodružná“, protože zobrazovač je už hodný druhého pomocníka, abyste správně trefili „trny“ pro nasazení na hlavu stojanu a pak zašroubovali i šroub pro otočný kloub ve stojanu. Nicméně zvládl jsem to i sám, takže to není zase nic tak složitého. Podstavec umožňuje natočení monitoru o 45 stupňů vlevo a vpravo a naklonění -5 až -20 stupňů nahoru/dolu. Pivot umožňuje zmíněné otočení monitoru o 90 stupňů.
Obrázek
Zobrazovač je určen pro profesionální práci v oblasti fotografie a DTP, tj. součástí balení je i stínítko, které se sestaví z celkem pěti dílů a nasadí se na rámeček monitoru. Je k dispozici verze stínítka pro portrétní i vodorovné otočení zobrazovače, horní díly obsahují otvor pro provlíknutí kalibrační sondy. Celkové rozměry zobrazovače na stole je až 502-652 x 747 x 223 mm (vodorovná pozice) a hmotnost je okolo 13 kg. Prostě žádný drobeček. Vedle monitoru výrobce dodává v balení i hodnoty barevné kalibrace z výroby a je tu i speciální váleček na čištění obrazovky, což nebývá zvykem.

Zde musím vzpomenout na velmi sofistikované robustní balení zobrazovače, kdy poměrně rozměrná krabice (do běžného auta se nemusí vejít) obsahuje umě „zakomponované“ součásti stínítka, oddělený zobrazovač, podstavec a příslušenství. Vše velmi „komprimované“ a to tak, že přijít na to, jak se věc opět balí zpět, byl poněkud oříšek, ale klobouk dolu nad výslednou odolností obalu.

ObrázekOvládání a externí ovládací joystick
Počet parametrů profesionálních zobrazovačů je skutečně nezanedbatelný a dosáhnout vše pomocí menu je někdy velmi krkolomné. BenQ se snaží tento problém řešit mj. tím, že dodává ke svému monitoru speciální externí joystick Hotkey Puck G2, který obsahuje multifunkční „kolečko“ (kombinuje joystick a otočný ovladač), tři volitelná funkční tlačítka označené 1, 2, 3 a pak dvě speciální tlačítka se symboly zpět a „home“ („tečky“). Tento speciální „ovladač“ se připojuje k monitoru speciálním drátem. Uživatel si může často používané funkce (přepínání zdrojů, barevné nastavení atd.) nastavovat přímo ovladačem a zkratkami, nikoliv „lovením“ v menu. Jediné, co je poněkud nepříjemné je skutečnost, že ovladač je další přístroj na stole a prostě je třeba pro něj najít prostor, přičemž je kruhového průměru (cca 10 cm). Používání tohoto joysticku vyžaduje trochu cviku, ale nakonec ho v šeru v noci oceníte, protože se například nemusíte dotýkat tlačítek na monitoru kvůli každému nastavení. Všechna tlačítka lze „přetížit“ vlastními povely pro monitor, tj. lze tak snadno nastavit zkratky pro přepínání vstupů, KVM, barevných prostorů, otočení monitoru atd. To opravdu není špatné, ale v nouzi lze udělat i pomocí tlačítek na monitoru vpravo dole.

OSD menu je v případě BenQ SW321C poměrně rozsáhlé. Výrobce se snažil udělat dokonce barevné menu, které se zjeví nad tlačítky v pravém dolním rohu a umožňuje skutečně detailní nastavení. Není bez zajímavosti, že výrobce zařadil jako možný jazyk i češtinu. Překlady odborných kolorimetrických parametrů občas zní krkolomně, ale podle všeho jsou správně.

Parametry 4K zobrazovače
Než si ukážeme, čím je BenQ SW321C výjimečný pro DTP profesionály, tak si projděme jeho základní parametry. LCD používá technologii IPS panelu a LED podsvícení. Přirozené rozlišení odpovídá UHD 3840 x 2160 pixelů (poměr 16:9) s obnovovací frekvencí až 60 Hz (pixel pitch 0,1845mm, odpovídá 137 PPI). Odezva displeje je uváděna 5 ms gray-to-gray, svítivost 250 cd/m2, přirozený kontrast 1000:1 (lze uměle zvýšit v uživatelském menu). Poněkud teoretický dynamický kontrast je uváděn až 20 mil:1. Barevná hloubka je až 10 bitů (tj. 30 bitů na barvu), ale interní 3D-LUT jsou 16bitové. Gamma je nastavitelná od 1.6-2.6 (sRGB), podporovaný je HDR režim HDR10/HLG. Barevná teplota barev lze volit od 5000 až po 9300 K. Pohledový úhel je 178 x 178 stupňů. Barevný gammut je 99% pokrytí AdobeRGB, 99% sRGB a 95% filmového P3. Pro tento druh monitorů je samozřejmá podpora zabezpečení signálu HDCP 2.2.

BenQ SW321C je osazen moderními vstupními konektory pro 4K. K dispozici je 2x HDMI (verze 2.0), Display Port (verze 1.4), universální USB Type-C (podporuje napájení PD60W, přenos dat i obrazu DP Alt mode). Samozřejmostí je USB 3.1 Hub se dvěma výstupními porty a jedním vstupním. Specialitou je přítomná čtečka SD karet s podporou SD/SDHC/SDXC/MMC formátů.
Monitor budete nejspíš připojovat přes DisplayPort, který plně využije gammut a bitové rozlišení zobrazovače, ale velmi populární je nyní právě USB-C. Je třeba říci, že může sloužit jak pro výstupní data (spolu s USB Hubem), tak může být použit pro „docking“, tj. sériově zapojit jako vstup pro data a displej. Jinými slovy může vaše USB-C hrát roli napájení i přenosu obrazových dat. Vedle USB je zde i sluchátkový výstup (spojeno přes USB HUB).
Obrázek
Celkový příkon zobrazovače je až 170 W, ale běžně spíše 52 W a ve sleep-mode je to 0,5 W. HDMI využijete pro připojení notebooků nebo sekundárních zdrojů signálu. Samozřejmostí pro tento druh produktu je PiP (Picture-in-Picture, obraz v obraze) a PBP (Picture-by-Picture, obrazy vedle sebe), což umožňuje zobrazovat více vstupů najednou. Lze tak například v pravém horním rohu sledovat televizi a přitom pracovat na počítači nebo připojit notebook jako druhý obraz pro emaily, videokonferenci atd.

Profesionální parametry
Hlavní předností BenQ SW321C jsou vedle vysokého rozlišení a velikosti aktivní zobrazovací plochy také speciální profesionální funkce. Samotný hardware obsahuje systém uniformity obrazu (zpětnovazební senzor snímá podsvícení a koriguje jeho nerovnoměrnost, zamezuje blikání pozadí – Flicker-free a obecně redukuje škodlivé modré světlo – Low Blue Light), podporu broadcast video formátů (mj. podpora frekvencí 24 fps, 25 fps, 30 fps), přepnutí do černobílého režimu (Black and White mode), Gamut Duo režim (zobrazení dvou gamutů v děleném obraze), tovární nastavení barev s reportem a zejména pak možnost hardwarové kalibrace barev. Důležitá je dnes i podpora HDR formátů, kde SW321C podporuje jak HDR10, tak HLG (Hybrid Log Gamma), jen je třeba si uvědomit, že HDR režim je třeba aktivovat resp. zapnout v OSD menu. Je podporována řada barevných režimů. Samozřejmě Adobe RGB, sRGB, broadcast standard Rec.709, DCI standard DCI-P3, HDR, Black and White (černobílé obrázky), DICOM pro lékařské obrázky, M-book pro MacBook napojení (umí zmíněný upscale a downscale) a pak speciální Paper Color Sync (viz dále). Pro nastavení monitoru z počítače je podporován standard DDC/CI.

Pro monitor lze stáhnout originál WHQL ovladače, což je více než doporučitelné, jen tak můžete z monitoru „vymáčknout“ maximum. Pro kalibraci monitoru je třeba stáhnout nejen software (Palette Master Element), ale mít i příslušnou kalibrační sondu. Přiznám se, že pro řadu monitorů této třídy by mohla být nějaká sonda přibalena, což bohužel u BenQ není, protože spoléhají na koupi konkrétních dražších profesionálních sond X-Rite nebo Datacolor, které by cenově nedávalo smysl přibalovat. Po instalaci software lze uživatelsky kalibrací vytvořit profil monitoru. Uživatelské rozhraní software je rozumně provedené a pochopitelné. Vyberete základní parametry a vše ostatní se provede automaticky, čemuž lze zabránit v pokročilém režimu (Advanced Mode). Profily se ukládají do jednoho ze tří registrů uživatelské kalibrace v monitoru. Lze pak vyvolat právě pomocí joysticku nebo v menu.

Další software, který je nabízen pro BenQ SW321C je nabízí je Paper Color Sync, který má sladit váš vzorový obraz, monitor a tiskárnu a umožnit tak důvěryhodné preview na zobrazovači. Je podporována jen omezená řada profesionálních tiskáren, které jsem neměl k dispozici, proto jsem tento speciální software nezkoušel.

Závěr
Parametry BenQ SW321C jsou výjimečné a velikost 32“ úchvatná. Dokonce lze 4K monitor skutečně použít i jako televizi v pracovně… sledovat Netflix, Vimeo nebo YouTube v UHD/4K je velmi příjemné. Pro fotografy je určitě zajímavá hardwarové kalibrace, i když musí pořizovat externí sondu, nicméně i stabilní kalibrované parametry z výroby jsou OK. To, co každý ocení je přítomná čtečka SD karet, USB-C pro napájení i docking. Samozřejmě velká matná plocha a dobrý podstavec. Investice do tohoto monitoru není zrovna malá, ale pro profesionály dává smysl. Monitor drží uniformní obraz, barvy, potlačuje blikání a škodlivé modré světlo, to vše je pro každodenní rutinní práci u monitoru velmi důležité, zvlášť když oči bývají unavené. BenQ svými parametry a provedením zobrazovače SW321C ukázal, že dokáže vytvořit profesionální fotografický monitor konkurující těm nejlepším, a to za rozumnou cenu.

Výrobce: BenQ

Jan Buriánek

Odpovědět