Profesionální třída 4K LCD zobrazovačů od BenQ.
5. 12. 2017
4K resp. UHD rozlišení zobrazovačů je již jednoduše realitou, konzumní trh již našel své zákazníky a obdobně jako u HDTV se postupně trh sytí prvními typy domácích UHD televizí. Zareagoval i svět kabelových televizí (UPC, HBO GO, Netflix…) a novou vlnu „hifistů“ díky tomuto trendu zažívá i trh s 4K/UHD Blu-ray DVD. Průmysl ultravysoké rozlišení přijímá poněkud váhavěji, protože rozlišení UHD (3840x2160) mj. vyžaduje také výrazně větší výkon zejména GPU (ale i CPU), kde filling rate je 4x větší než u HDTV. Dalším „strašákem“ je určitá nepřipravenost aplikací na ultravysoké rozlišení. Tady je třeba poznamenat, že mluvíme o světě PC, v „jablečném“ světě k adaptaci aplikací i systému došlo prakticky bez problémů… Aplikace od Adobe, ale i Microsoftu nebo Dassaultu a Autodesku se postupně adaptovali a ve 4K lze už dokonce fungovat i s aplikacemi typu Blender 3D…
Momentální stav využití UHD je už jasně přínosné nejen tím, že jednoduše „nevidíte pixely“, ale i praktickými důsledky. Tabulky plánovačů mají 4x větší rozměr, multigrafy s vizualizacemi nejrůznějšího typu mají vyšší hustotu informací a v neposlední řadě: vektorové zobrazení má nebývalou kvalitu a to včetně čitelnosti A4kových PDF souborů zobrazovaných standardně ve formátu „dvě vedle sebe“. Ten, kdo UHD rozlišení okusil a měl dostatečně výkonný počítač, už nechce udělat krok zpět.
Jak technologie výroby zobrazovačů postupují, tak se vždy po určité době začínají významní hráči na trhu dotahovat co do kvality. Laťka se postupně smazává co do parametrů a kvality. Následuje vždy opět další generace a celý cyklus se opakuje… U řady výrobců je slovo „profesionální“ poněkud nejasného významu, u jiných o jeho významu pochybovat netřeba. Když se mě na stole objevil zobrazovač BenQ SW271 s nálepkou „professional“ byl jsem poněkud na pochybách, ale po chvíli jsem byl mile překvapen. Už balení mě uvádělo v rozpaky. Součástí balení krabice je i zdařile vyvedená stínící clona, nezvyklý ovladač a robustní polohovatelný podstavec. To vše dávalo tušit, že nejde o obyčejný zobrazovač. LCD monitor o velikosti 27“ se pohodlně vejde na stůl a není problém si pořídit hned dva takové „kousky“, což plně doporučujeme.
Parametry 4K zobrazovače
Než poukážeme na některé speciální parametry, shrňme si ty základní. BenQ SW271 je LCD s IPS panelem a LED podsvícením o úhlopříčce 27“, rozměry jsou 67,38 x 36,89 cm. Přirozené rozlišení odpovídá UHD (nikoliv 4K) 3840 x 2160 pixelů (poměr 16:9) s frekvencí 60 Hz. Odezva displeje je uváděna 5 ms gray-to-gray, svítivost 350 cd/m2. Barevná hloubka je až 10 bitů (tj. 30 bitů na barvu). Monitor je kalibrovatelný a umožňuje nastavovat různé barevné profily. BenQ SW271 disponuje množstvím různých vstupních konektorů a to nejen HDMI 2.0, ale i DP1.4 a USB-C (USB3.1 gen1). Samozřejmostí je i USB3.0 HUB s uplinkem, přes který lze monitor řídit (včetně kalibrace). Specialitkou je pak kombinovaný drátový ovladač se čtyřmi funkčními klávesami a šipkami pro snazší ovládání menu monitoru. Pro nastavování jsou k dispozici nápadná tlačítka v pravém spodním rohu, jejichž význam se zobrazí až po jejich stisknutí.
Celková ergonomie zobrazovače je zdařilá. Tmavý design, elegantní a relativně úzký rámeček, povedený robustní stojan, který umožňuje jak otočení monitoru do stran, tak pohodlně nastavovat jeho výšku. Obecně jen není možné se zobrazovačem naklánět dopředu a dozadu. Celková hmotnost celé sestavy je 9,3 kg, což je paradoxně správně, protože na přenášení monitor není a má být na stole stabilní.
Praxe
Pokud si chcete vysoké rozlišení opravdu užít, určitě si nejprve revidujte své vybavení počítače. Pro UHD je třeba mít alespoň CPU typu Core i5, 8 GB RAM (větší okna drží více zdrojů v paměti) a GPU ideálně třídy NVIDIA Quadro s technologií alespoň Pascal (Quadro P4000 a lepší). Pro propojení s počítačem a získání zpětné vazby od sondy budete potřebovat určitě jeden USB3.0 port (pro USB 3.0 HUB) a není možné podcenit ani propojovací kabely pro zobrazovač.
Prakticky vzato, potřebovat budete kabel ideálně DisplayPort 1.4, který se konektory neliší od 1.1 a 1.2, ale je třeba ověřit, zda má všechny vodiče a certifikaci. Tento kabel by pro rozlišení 3840 x 2160 p60 neměl mít více než 5m, ideálně použít spíše kratší. Obdobně je to u HDMI třídy 2.0, ale tam je často barevný prostor redukován na YUV 422.
Relativně novinkou je rozhraní USB-C, které slibuje v první generaci 5 Gbps (jen jiná verze konektoru k USB3.0) a až další generace bude mít 10 Gbps… Díky této disproporci nabízí toto rozhraní sety rozlišení 3840 x 2160 p30 plus USB3.0 rozhraní, nebo 3840 x 2160 p60 plus USB2.0 rozhraní. Tady si mohou na své přijít například vybraní uživatelé notebooků HP nebo Lenovo, kde toto rozhraní je k dispozici, nebo „jablečné“ či obecně „mobilní“ výstupy. Praxe ukazuje, že USB-C rozhraní je zatím poněkud nepraktické (je na fyzické úrovni „křehké“ a má tendenci z konektorů vypadávat), ale do budoucna bude jistě dostatečně populární (je velmi „ploché“ a umožní designovat přístroje tenké/menší, navíc je tu možnost současného přenosu obrazu a dat).
Pozor platí, že ne každý extender HDMI nebo DP umí přenést rozlišení v plné bitové hloubce či frekvenci 60 Hz. Svou roli tu hraje i použitá délka a kvalita kabeláže. Je třeba důkladně prověřovat, zda se jedná opravdu o příslušný „high-speed“ kabel (viz. nutné stínění a interní žíly kabeláže). Na kabelu, jehož délku doporučuji spíše kratší (do 3m), rozhodně nešetřete.
To, co posouvá zobrazovač do profesionální úrovně, je právě vnitřní zpracování barev (3D LUT), které je výrobcem uváděno na 14 bit na kanál vnitřně, s výstupem 8 bit nebo 10 bit na kanál. Právě interní možnost jemného nastavení „antialiasingu“ barevného vzorkování barev je to, co přináší barevnou věrnost při zobrazení. Vícebitové pojetí barev je označováno jako HDR (high-dynamic range). V tomto případě je to možná poněkud zavádějící, protože nejde o logaritmické pojetí HDR, ale o lineární 10bitový prostor, ale i tak jde o významný krok kupředu. Přeci jen, standardní zobrazovače nejsou vždy schopné tak rychlé odezvy, UHD a přitom 10bitového zobrazení. Tady BenQ konkuruje nejen kvalitou, ale i cenou.
Výrobce přináší řadu nastavení iniciálních barevných profilů, které navíc kombinuje podle využitého vstupu. Nechybí jak standardní sRGB prostor, Rec.709 (100%), tak AdobeRGB (99%) nebo YUV, gray-scale prostory či DCI simulace (93% DCI-P3). Je to k neuvěření, ale výrobce udává gamut až 99% Adobe RGB prostoru!
Bohužel jsem neměl možnost tuto informaci ověřit měřením pomocí kalibrační sondy. Přesto musím přiznat, že „okometricky“ bylo možné rozpoznat vyšší dynamický rozsah i subjektivně plnější krajní hodnoty barevného prostoru (testováno pomocí barevných mřížek a obrazců).
Celkově je zobrazovač schopen naopak simulace omezeného dynamického rozsahu. Například pro HDMI2.0 je možné vybrat mezi omezeným (16-235) nebo plným (0-255) dynamickým rozsahem zobrazení kanálů. Další specialitou je co nejvěrnější zobrazení monochromatického zobrazení na HW úrovni (optimalizuje RGB diagonálu gray-scale zobrazení).
Více vstupů umožňují vytvářet i tzv. duální zobrazení, tj. je možné druhý kanál zobrazit jako obraz-v-braze v ráměčku (tzv. PiP, Picture in Picture) nebo obraz-vedle-obrazu (tzv. PBP, Picture by Picture). V tomto zobrazení je dokonce možné aktivovat funkci GamutDuo s oba obrazy mít v různých barevných nastaveních/prostorech. Potenciálně lze testovat side-by-side různé typy nastavení a cílových zařízení.
Bohaté nastavení zobrazovače je skutečně vhodné nastavovat nikoliv tlačítky, ale za pomocí zapojeného drátového ovladače. Je praktické si příslušné profily a intenzity nastavit jako funkční tlačítka. Pomocí šipek je snadné projít jinak velmi komplexním menu nastavení.
Závěr
Vybavení a parametry se BenQ SW271 jeví nadstandardně dobré, některé parametry (99% Adobe RGB, GamutDua apod.) až neuvěřitelné. Skutečnost, že je zobrazovač hardwarově kalibrovatelný je dobrá zpráva jak pro profesionály, tak pro náročnější uživatale. Zpracování fotografií ve Photoshopu a Lightroomu v UHD a 10 bit bylo skutečně pozoruhodné. Testování HDR map a zobrazení bylo subjektivně přínosné (bez HW měření). Zobrazovač jsme testovali neustále v režimu 3840 x 2160 v 60 Hz (10 bit na kanál), propojen pomocí DP1.4 s grafickou kartou NVIDIA Quadro P4000. Pracovní stanice HP Z440, osazena procesorem Core i7 a 16 GB RAM, využila zobrazovač nejen k zpracování fotografií, ale i k 4K videím. Při použití jiného, než DisplayPort kabelu, byla ihned nabízena frekvence obnovování „jen“ 30 Hz. Je pravdou, že po zobrazení v nativním rozlišení bylo třeba přehodnotit nejedno natočené video co do šumu (ten na 2.5K zobrazovači se simulací 4K nebyl tak patrný). Jen čas ukáže stálost parametrů BenQ monitoru, ale co do parametrů, možností i ceny se jedná o skutečně výhodnou koupi. Vyšší investice do zobrazovače se jistě vyplatí, přeci jen profesionál na svůj monitor hledí většinu dne a na skutečnost, že nejsou vidět pixely si člověk rychle zvyká. Práce pak tak nějak lépe plyne a ostrost obrazu potěší oko i klienta. Příznivá cena umožňuje dokonce požádat zaměstnavatele o dva takové zobrazovače na jeden stůl.
Výrobce: BenQ
Zapůjčil: BenQ ČR
Jan Buriánek