32“ 4K UHD zobrazovač určený mimo jiné pro editaci videa.
16. 9. 2016
Technologie zobrazovačů se na jedné straně stále zdokonalují a na druhé straně se původní pokročilé postupy výroby nejrůznějším způsobem zefektivňují, což vede k celkovému zlevňování jinak nedostupných vlastností. Společnost BenQ není v profesionálním světě zobrazovačů tolik zavedeným pojmem, ale časy se zjevně mění. BenQ přichází s celou řadou profesionálně zaměřených produktů, které lze mj. rozeznat označením PT na konci. Zobrazovač BenQ PV3200PT je reprezentantem profesionální řady zobrazovačů, který je konkrétně zaměřen na tvorbu videa ve vysokém rozlišení 4K UHD a který se mj. vyznačuje 100% pokrytí gammutu TV standardu Rec.709.
Základní parametry
Shrňme ve stručnosti základním parametry. Přirozené rozlišení IPS zobrazovače je 3840x2160 pixelů, což odpovídá UHD rozlišení. Obrazovka s poměrem 16:9 má úhlopříčku 32“, což odpovídá 708,5 x 398,5 mm zobrazované plochy. Typická světelnost je 250 cd/m2, typický kontrast je 1000:1, doba odezvy je 5 ms (gray-to-gray). Zobrazovací úhel je široký, 178 stupňů ve vertikálním a 178 horizontálním směru. Typická spotřeba je okolo 44 W, ve vypnutém stavu má spotřebu méně než 0,5 W. Barevný gammut displeje je skoro neuvěřitelných 100% Rec.709 a sRGB prostoru. Interní zpracování barev probíhá 14bitově pro vyhlazení přechodů, výsledek je pak interpretován 10bitovou přesností na kanál. Prakticky tam zobrazovač splňuje standardní požadavky na nasazení ve střihačském nebo obecně operátorském pracovišti TV a studiové grafiky.
Velikost monitoru 32“ je o něco větší než je doporučených 27“, ale to je díky UHD rozlišení více než vítané. Celkové provedení zobrazovače umožňuje pohodlnou instalaci na běžný pracovní stůl, i když pro dva monitory vedle sebe už nebude vždy tak snadné zajistit požadovaný prostor. Ve studiích se často používají dva monitory, proto možná ten druhý bude muset být menší.
Ergonomie monitoru odpovídá profesionálním standardům a design je minimalistický. Zobrazovač je černý s nenápadnými ovládacími tlačítky vpravo dole, aby obraz nebyl ničím rušen. Velmi zajímavě je řešen podstavec, který na první pohled nevypadá robustně, ale opak je pravdou. Relativně úzká noha dokonce umožňuje monitor otáčet o 90 stupňů, tj. obraz je možné mít jak na šířku, tak na výšku. Stojan dovoluje i naklonění o 20 stupňů vzad a o 5 stupňů vpřed, otáčení kolem osy 45 stupňů doleva-doprava a vytažení z nulové polohy až o 15cm nahoru.
Možnost kalibrace a vstupy
Skutečnost, že BenQ cílí na profesionály je patrná již ihned po vybalení monitoru. Výrobce pro každý z monitorů poskytuje podrobný protokol o kalibraci (tj. je pro každý kus trochu jiný). Jedná se o naměřené hodnoty v jednotlivých kalibračních polích (rovnoměrnost podsvícení), jsou dokonce tabelované, DeltaE a gama křivka. Protokol lze přepsat manuálně do kolorimetrickým profilů, nebo je obecně použít v korekčních parametrech nastavovacích vrstev (Adjustment Layer). Obecně však nejspíš BenQ prokazuje výrobní nastavení rovnoměrnosti LED podsvícení zobrazovače pro dosažení uniformity zobrazení IPS panelu (to je provedeno ve skupinách 4x4 zón).
Překvapením je, že samotný zobrazovač umožňuje i hardwarovou kalibraci, tj. po připojení kolorimetrické sondy typu Datacolor Spyder 4, nebo alternativně X-Rite il Display Pro 2. BenQ poskytuje kalibrační software Palette Master Element zdarma ke stažení. Spolu se sondou lze tak spustit zpětnovazební hardwarovou kalibraci a to pro operační systémy Windows 7-10 a Mac OS X. Vedle kalibrovaných profilů lze nastavit na zobrazovače vybrané teploty barev manuálně (5000 K, 6500 K, 9300 K).
Zajímavou vlastností BenQ PV3200PT je skutečně bohatá škála vstupních konektorů. Zobrazovač můžete připojit pomocí HDMI (standard je podporován do verze 1.4), Display Port (1.2) a mini Display Port (1.2). Snadno tak připojíte většinu notebooků i pracovních stanic. Vedle vstupních portů pro zobrazení je k dispozici i USB 3.0 hub obsahující dva výstupy a jeden uplink pro připojení k počítači. Specialitou je přítomnost čtečky SD karet (součástí USB 3 HUBu). Pomocí USB kabelu lze dokonce dělat i update firmware zobrazovače.
Poněkud podivně řešené je jen vlastní umístění konektorů, které se nenachází standardně ve spodní části monitoru, ale vpravo po straně. Důsledek je, že konektory (zejména ty mini DP) mají tendenci vypadnout nebo se lámat. Tato vada na kráse je sice překonatelný detail, ale u zobrazovače této třídy poněkud zamrzí.
UHD 4K a speciality
Pokud si chcete UHD 4K rozlišení (3840x2160) skutečně vychutnat, tak doporučuji pouze rozhraní Display Port (je možné použít i mini DP, příslušná redukce je součástí balení). Jsou k dispozici frekvence do 30 Hz pro HDMI (redukce barev). Pro plné rozlišení barev a HDMI je k dispozici (díky normě 1.4) jen FullHD rozlišení. Při použití DP, nebo mini DP, je možná frekvence až 60 Hz. Rovnoměrnost podsvícení je dostatečná, tj. příslušné rozdíly jsou netrénovaným okem nepostřehnutelné, lze navíc zapnout zpětnovazební systém „Uniformity On“, který však o něco sníží jas zobrazení a o něco zvýší nulovou hladinu. Opakem je dynamické zobrazení jasu, při kterém se lokálně zvětšuje kontrast a podsvícení, pak jsou zobrazované intenzity poněkud divoké.
Některé speciality se mohou jevit i kontraproduktivně – například monitor má senzor přítomnosti (aby šetřil energii atd.). Při špatném umístění monitoru se monitor náhodně vypínal (senzor se po zapnutí zjevně přizpůsobuje okolí), stačilo se pohnout mimo senzor, nebo se delší dobu nehýbat. Nakonec se ukázalo, že je lepší tuto funkci manuálně vypnout, nebo monitor umístit do lepšího prostředí (například studio), kde je přítomnost operátora více „čitelná“ i pro instalované čidlo. Další ze senzorů už je užitečnější – snímá intenzitu světla okolí a reguluje celkové podsvícení, čímž mj. šetří oči, například k večeru.
Díky mnoha vstupům je možné do zobrazovače připojit více zařízení a vstupy přepínat, ale navíc je možné i využívat více vstupů najednou. Lze použít režim PiP (Picture-in-Picture), při kterém se zobrazí v rohu to, co je na jiném vstupu současně s právě zobrazovaným obrazem, nebo lze použít PBP režim, kdy se objeví dva vybrané vstupy vedle sebe (nezávisle, tak jako by byly monitory vedle sebe). Díky 4K rozlišení je tak možné sledovat dva FullHD výstupy najednou (zbylá horní a spodní část obrazu je vyplněna černě).
Pro ovládání je možné použít tlačítka (černá tlačítka se po aktivaci prosvětlí), nebo je v balení speciální ovladač zapojený do vyhrazeného vstupu. Ovladač obsahuje čtyři očíslovaná tlačítka v kruhovém segmentu a střední tlačítko. Funkci tlačítek lze měnit, ale obecně se jedná jak o systém nastavení, tak i o přepínání kvadrantů obrazu a jejich vstupů. Provedení ovladače není špatné, jen příslušný připojovací kablík by mohl být delší.
Shrnutí
O přízeň profesionálů se hlásí i značky, které v tomto segmentu nejsou běžné a překvapivě mají co nabídnout. Zobrazovač BenQ PV3200PT je cenově relativně dostupný 4K UHD monitor, který lze dobře využít pro zpracování videa a grafiky. UHD rozlišení je skvělé nejen na editaci (informací je vidět výrazně více), ale i pro čtení PDF dokumentů a kresbu. Velikost 32“ je pro dané rozlišení vhodná a naštěstí Windows 10 už umí pracovat s velikostí pixelu, tj. obava z nečitelnosti nebo nerovnoměrnosti písma v aplikacích už pomalu mizí, UHD má pro práci velký smysl. Profesionálové navíc ocení volitelnou hardwarovou kalibraci a zejména 100% pokrytí televizního gamutu EBU Rec.709. Rovnoměrnost podsvícení možná může mít rezervy, ale je to vykoupeno například 10bitovým výstupem, více možnými DP/HDMI vstupy, přidanou čtečkou a USB 3.0 standardem.
Výrobce: BenQ
Zapůjčil: BenQ ČR
Jan Buriánek