BenQ PD3220U

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 161
Registrován: 03 srp 2011 14:24

BenQ PD3220U

Příspěvek od pixel »

Profesionální 32“ 4K monitor nejen pro designery.
24. 9. 2020

Již několik jsem svědkem toho, že rozlišení 4K resp. UHD (3840 x 2160 px) nabírá (právem) na oblibě a již začíná být vlastně mainstreamem. Začalo to konzumními televizemi, kde streaming služby typu Netflix a YouTube konečně mají co nabídnout a nakonec se mnohým z nás prodral 4K zobrazovač až na pracovní stůl. Není to tak dlouho, kdy v profesionálním světě měla řada aplikací s touto novinkou vážný problém, dokonce velcí matadoři průmyslu (Adobe, Autodesk) UHD rozlišení začali smysluplně využívat až poslední rok. Nyní se ale zdá být investice do 4K skutečně na místě.
Obrázek
Měl jsem možnost vyzkoušet 4K zobrazovače o úhlopříčce 27“ a razím nesmělý názor, že pro profesionální práci se nejvíce hodí dva takové zobrazovače vedle sebe nebo jinak spojené… Najednou unavený zrak má vše co potřebuje, je možné okna přesouvat z pracovní do komunikační zóny apod. Pixely jsou již v tomto rozměru prakticky „neviditelné“, zato grafická karta se pořádně „zapotí“, přeci jen zpracovávat celkem 16Mpix obrazových dat v reálném čase není snadné.

Nicméně, poté, co mě na stůl dorazil 32“ monitor PD3220U jsem dosti znejistěl a můj názor se posunul dále. Po vybalení zobrazovače je jasné, že se jedná o designově velmi zdařilý kousek. Rozměr zobrazovače je tak akorát na pracovní stůl, přestože jsem si to zprvu nepřipouštěl, tak bližší pohled na větší plochu je opravdu praktický. Místo širokoúhlého pohledu se cítí člověk jako před projekční stěnou. V herním zaujetí je s 32“ zobrazovačem v dostatečně imersi, v pracovním režimu si člověk dokáže pěkně uspořádat matici oken, aby mu vyhovovala. Díky tomu, že grafická karta zpracovává jeden monitor, který je ale velký a stále dělitelný na části, tak vše je logicky plynulejší než ve dvoumonitorovém režimu. Ano, bylo by fajn mít takové zobrazovače vedle sebe, ale na běžný stůl už se taková sestava nevejde a obraz je pak opravdu „širokoúhlý“. Pixely jsou sice větší než u 27“ verzí 4K zobrazovačů, ale ani na 32“ úhlopříčce nejsou ve 4K patrné a byl jsem s celkovým podáním obrazu velmi spokojen.
Obrázek

Design a ergonomie zobrazovače
Na první pohled mě zaujal minimalistický, ale velmi praktický design zobrazovače BenQ PD3220U. I přes velikost displeje 32“ (úhlopříčka 81,28 cm) se výrobce evidentně snažil zmenšit rámeček na minimum, což se mu podařilo. Vše je elegantní, hlavní soustředění na aktivní zobrazovací oblast. Celkové rozměry 71,5 x 62,8 cm (hloubka jen 18,6 cm) jsou paradoxně opravdu dobrý poměr k vysokému rozlišení 3840 x 2160 px. Display má anti-glare povrch, tj. opravdu neodráží, což se v zasvětleném prostředí opravdu hodí. To, co mě opravdu příjemně překvapilo, byl stojan. Je dostatečně robustní, monitor stojí stabilně a navíc umožňuje pivoting, tj. i takto velký zobrazovač lze velmi elegantně otočit do portrétového režimu a přepnout i OSD menu. Zkoušel jsem takto zobrazovač používat a překvapivě jsem v reportech, čtení PDF a XLS souborech získával velmi dobrý přehled. Opravdu kouzlo nečekaného. I tak ale monitor disponuje standardním VESA uchycením (10x10 cm) pro případné jiné uchycení. Díky LCD technologii má zobrazovač váhu jen 10,4 kg.

ObrázekOvládání a externí ovládací joystick
Ovládání a menu zobrazovačů, zvlášť těch profesionálních, s mnoha nastaveními, je vždy poněkud ošemetné téma. Ne vždy se podaří výrobci prostě ergonomie nastavování nějak správně pojmout. V případě BenQ se vsadilo na poněkud ukryté ovládání pod pravým spodním rohem rámečku monitoru. Opravdu to chce trochu cviku si na ovládání zvyknout, ale nakonec se ukázala volba miniaturního joysticku jako dobrá. OSD menu je pochopitelné a umožňuje nastavit jazyk „Čeština“. V menu se pak objeví několik bezvýznamných překlepů a chyb v národních jazycích, ale majoritně je menu správně lokalizované.

BenQ dodává ke svému monitoru speciální externí joystick Hotkey Puck G2, který obsahuje multifunkční „kolečko“ (kombinuje joystick a otočný ovladač), tři volitelná funkční tlačítka označené 1, 2, 3 a pak dvě speciální tlačítka se symboly zpět a „home“ (spíše „tečky“). Tento speciální „ovladač“ se připojuje k monitoru speciálním drátem. Osobně jsem z tohoto ovladače dvakrát nadšen nebyl. Nápad s externím drátovým ovladačem asi není špatný (bezdrátový se často někam zatoulá atd.), ale jeho velikost je přeci jen větší (10 cm v průměru) a prostě zabírá místo… Jeho použití v porovnání s mini-joystickem přímo na spodním okraji obrazovky je dle mého horší. Všechna tlačítka lze „přetížit“ vlastními povely pro monitor, tj. lze tak snadno nastavit zkratky pro přepínání vstupů, KVM, barevných prostorů, otočení monitoru atd. To opravdu není špatné, ale v nouzi lze udělat i tlačítky pod monitorem. Jako nejužitečnější se nakonec ukázalo, že otočný ovladač reguluje hlasitost bedýnek na zobrazovači, což se skutečně hodilo.

Parametry 4K zobrazovače
Než se vrhneme na speciality profesionálního zobrazovače, tak si shrňme některé základní parametry BenQ PD3220U. LCD používá technologii IPS panelu a LED podsvícení (úhlopříčka 31,5“, zobrazovací oblast 697 x 392 mm). Přirozené rozlišení odpovídá UHD (nikoliv 4K) 3840 x 2160 pixelů (poměr 16:9) s obnovovací frekvencí až 60 Hz (pixel pitch 0,18 mm, odpovídá 140 PPI). Odezva displeje je uváděna 5 ms gray-to-gray, svítivost 300 cd/m2, přirozený kontrast 1000:1. Diskutabilní dynamický kontrast je uváděn až 20 mil:1. Barevná hloubka je až 10 bitů (tj. 30 bitů na barvu) s podporou HDR10 při dodržení broadcast standardu Rec.709. Navíc je tu i dvojice reproduktorů 2 W a vstup na stereofonní jack.

BenQ PD3220U je osazen veškerými moderními vstupními konektory pro 4K. K dispozici je 2x HDMI (verze 2.0), Display Port (verze 1.4), universální USB Type-C. Samozřejmostí je USB 3.1 Hub s třemi výstupními porty a jedním vstupním. Samostatně je třeba ale uvést USB-C připojení, které může sloužit jak pro výstupní data (spolu s USB Hubem), tak může být použit pro „docking“, tj. sériově zapojit jako vstup pro data a displej. Jinými slovy může vaše USB-C hrát roli Thunderbolt 3 a to v režimech PD85W a PD15W (napájí 85 W nebo 15 W), kdy toto rozhraní přenese Display Port (DP alt mode) i data (pro klávesnici, myš nebo dokonce disk). Celkový příkon zobrazovače je až 220 W (právě při vše propojeních), ale běžně spíše 37 W a ve sleep-mode je to 0,5 W. Monitor tedy můžete použít například tak, že jen sériově přes USB-C zapojíte svůj notebook, automaticky tak získáte externí 4K monitor, ale rovnou i přes Hub monitoru můžete zapojit myš s klávesnicí, a přitom je váš notebook napájen z USB-C… Toto je scénář zejména pro uživatele Apple, ale HP i Dell již také disponuje takovými modely. Pro grafika či designéra věc má smysl jako alternativa připojení, když ke svému pracovnímu počítači přijde se svým přenosným zařízení, je to velmi praktické.
Obrázek

Profesionální parametry
BenQ PD3220U se řadí mezi monitory v řadě DesignVue, která je pro profesionální grafiky. Jednou z jeho klíčových profesionální vlastností je 100% pokrytí sRGB gammutu, což je prakticky nejběžněji používaný barevný prostor pro 3D grafiky, animátory, grafiky, včetně vybraných fotografů (ty ale raději AdobeRGB). Pro grading a zpracování určené pro digitální kina nabízí 95% pokrytí barev DCI-P3. Pro televizní zpracování a obecně reklamní průmysl je tu 100% pokrytí Rec.709. Všechny profily jsou výrobcem předkalibrovány a existuje k nim stažitelný certifikát. Samozřejmostí jsou ICC barevné systémové profily kompatibilní s Adobe produkty aj.

Vedle výstupních gammutů nabízí monitor i řadu „specialit“, jako CAD/CAM Mode (pro zvýraznění kontrastu linií a tvarů), Animation Mode (vyjasňuje tmavší barvy a koriguje přesvětlení), Darkroom Mode (pro dlouhou práci ve tmě) a pro uživatele Mac jsou tu M-Book Mode (režimy s DCI-P3 prostorem pro tento typ počítačů). Zajímavý režim je Low Blue Light pro omezení modrého světla, což pomáhá proti namáhání zraku při dlouhých nocí. Funkce potlačování blikání (Anti-Flickering) je dnes prakticky standardem.

Se 4K je dnes spojeno i HDR, tj. skutečně 10bitové logaritmické zpracování, které lze vyvolat buď simulované, nebo skutečné. Pokud máte správnou grafickou kartu, pak přepnutím na 10bit HDR ihned zobrazovač režim pozná a vaše oči také. HDR režimy jsou dobré i pro kontrolu renderingu ve 3D, pro zpracování fotografií, ale pro CAD/CAM úplně vhodné nejsou… Proto je zajímavé pojetí BenQ, kdy barevný režim lze aktivovat celoobrazovkově nebo děleně, kdy polovina obrazu je v jednom barevném prostoru či režimu a druhá v jiném. Je to skutečně zajímavé a ukazuje se v praxi jako užitečné.

Ne každý monitor umožnuje otočení zobrazovače do portrétního režimu, BenQ to zvládá bez problémů i přes 32“ a navíc díky funkci Auto Pivot se otáčí i menu. BenQ se snaží svou profesionalitu prokázat nejrůznější certifikací a tak barvy (kalibraci) garantuje a certifikuje společnost CalMAN a je tu i zaručená kompatibilita s CADovým systémem Solidworks.

Pro práci s více počítači je tu možnost současného přepnutí vstupů a USB, tj. KVM switch pro více počítačů. Je tu možnost zobrazení PiP (Picture in Picture), tj. současného náhledu celé obrazovky a malého okna dalšího ze vstupů. Specialitou je, že lze dokonce ukázat více malých oken z více vstupů najednou (tj. v extrému až všechny čtyři vstupy v jednom obraze). Další variací na PiP je tzv. PBP (Picture by Picture), tj. zobrazení různých dvou vstupů na levé a pravé straně celkového obrazu, což je dobře použitelné při kombinaci pracovní stanice a docking station aj. Zajímavé je, že při PBP lze opět zobrazovat různé vstupy současně s různým barevným nastavením.
Obrázek

Praxe
Pokud si chcete vysoké rozlišení opravdu užít, potřebujete i profesionální grafickou kartu. My jsme testovali na počítači HP osazeném grafickou kartou nVidia Quadro RTX 4000 a ukázalo se to jako správná volba. Pokus o zapojení do karet typu GTX nakonec také dopadl, ale barevné profily a příslušná rozhraní (RTX obsahuje jak DisplayPort, tak USB-C) doslova „vymáčkla“ z monitoru maximum. Určitě doporučujeme zkontrolovat verze rozhraní vašeho počítače, důsledně aktualizovat ovladače a nešetřit na kabeláži. S monitorem vám pár kabelů přijde, ale délka není valná a pro delší připojení jak 2 metry je třeba kvalitní, nákladnější kabeláž.

Při testování se nakonec ukázala být volba dvou barevných prostorů dělící monitor jako opravdu zajímavá. Bylo možné například používat pro 3D kontrastnější CAD/CAM nastavení vlevo a vpravo sRGB pro render. Mj. dělení obrazů a barevných prostorů mělo i zajímavý edukativní důsledek, člověk si pak lépe uvědomí hlavní rozdílnosti v podání barev jednotlivých barevných režimů. Bylo zajímavé si vyzkoušet barevné podání jednoho a druhého barevného režimu pouze přetahováním okna ze strany na stranu atd. Tato funkce se mě jevila nakonec velmi užitečná.

Monitor byl testován jak při dlouhé kancelářské práci (výkazy, rozpočty), kde zaujal zejména režim filtru modrého světla, při sledování vybraných videí, renderů a zpracování obrazů byl zapínán HDR režim. Testování gammutu pro DCI grading bych asi uvítal více „černé“, zejména při zatemnění místnosti, ale pro řadu operátorů bude asi výstup dostatečný.

Často k pracovní stanici musím používat i notebook s office instalací, a tak se mě zamlouvalo jak PBP, tak KVM. Přepnout si monitor přes KVM a docking station je skutečně příjemně jednoduché a tady se hodí zmiňovaný externí ovladač.
Obrázek

Závěr
Parametry BenQ PD3220U jsou skutečně dobré a design velmi zdařilý. Úhlopříčka 32“ při 4K rozlišení je dobrou volbou a pro řadu lidí tak nebude třeba pořizovat druhý monitor. Pro ty, kteří mají výkonný designerský notebook s USB-C rozhraním bude tento zobrazovač opravdu skvělou volbou. Získají tak vlastně dva monitory (na notebooku a externí 4K), praktický docking přes jedno rozhraní a přitom mají špičkový 4K pohled na svou práci. Výkon systému, ale musí být opravdu dostatečný pro 4K rozlišení. Pracovní stanice připojená přes DP a USB Hub je přeci jen na jistotu.

Dělení obrazu na dva barevné obrazy a nastavení se ukázalo být opravdu zajímavé řešení a lze jej s výhodou použít i při „oduševnělé“ diskusi s klientem. Zobrazovač je predkalibrovaný, obsahuje ICC profily a tak není třeba příliš spekulovat nad kalibrační sondou nebo jinou hardwarovou kalibrací, což může být pro některé fajnšmekry problém, ale běžný grafik bude možná spíše raději. Pro video nebo CAD/CAM či animaci jistě předkalibrované gammuty stačí.

Jedná se o profesionální zobrazovač, který předpokládá své denní nasazení a stabilní výkon. Vyšší investice do zobrazovače je pro profesionály důležitá, protože tráví většinu času před tímto zařízením. Zde se investice jistě vyplatí. BenQ PD3220U nabízí ve své třídě skutečně velmi dobrý poměr cena/výkon/parametry.

Výrobce: BenQ

Jan Buriánek

Odpovědět