Jiné pracovní prostředí a časovou osu než má známé Pinnacle Studio, trochu odlišnou sadu funkcí a opět velmi mnoho nejrůznějších přechodových efektů a video/audio filtrů nabízí nový video editor Avid Studio, určený pro komplexní zpracování domácího videa.
24. 8. 2011
Avid Studio je nový video editor společnost Avid Technology, která se již mnoho let intenzivně zabývá vývojem a produkcí softwarových i hardwarových řešení pro zpracování, konverzi a produkci videa i zvukových nahrávek. Už samotný název Avid Studio evokuje určitou příbuznost s Pinnacle Studiem, na rozdíl od kterého se však Avid Studio zaměřuje na náročnější uživatele a za o něco vyšší cenu jim nabízí poměrně komfortní a navíc univerzální editor pro zpracování domácího SD i HD videa.
Celé Avid Studio 1.0 je podobně jako aktuální Pinnacle Studio 15 orientováno na „hollywoodské“ pracovní technologie s cílem co nejrychleji video či obrazové prezentace sestříhat a efektově upravit. Stejně jako Pinnacle Studio je Avid Studio k dispozici pouze ve verzi pro Windows, přičemž umí využívat celou řadu volitelných efektů a doplňků Pinnacle Studia.
Pracovní sekce editoru a Knihovna
Rozvržení hlavních pracovních oken editoru je volitelné, náhledy videa můžete přesměrovat i na druhý monitor či jiné vhodné zobrazovací zařízení. V horní části grafického rozhraní Avid Studia je standardně několik záložek pro rychlé přepnutí například na výběr přechodových efektů, video filtrů či titulků, další navigační záložky si pak můžete vytvořit sami. Pevně dána je sekce „Import“ pro získání statických fotografií a multimediálních souborů, sekce „Knihovna“ pro správu souborů a modulárního obsahu Avid Studia, dále trochu podivně pojmenovaná sekce „filmu“ pro editační operace s časovou osou a náhledem videa, sekce „Disk“ na tvorbu navigačních menu DVD/Blu-ray titulů a „Export“ pro rendering videa a jeho publikování či sdílení.
Správu multimediálních souborů, obrázků a fotografií má v Avid Studiu na starosti integrovaný organizér v podobě knihovny nahrávek a souborů, které si můžete v editoru třídit a umístit do různých složek knihovny. Knihovna současně funguje jako prohlížeč efektových modulů, plug-inů, titulků, přechodových efektů, video filtrů, filtrů pro úpravu zvuku, šablon pro tvorbu koláží a navigačních menu pro DVD a Blu-ray kompilace.
Předvolby programu a projektu
V preferencích alias Ovládacím panelu Avid Studia najdeme přehledné nastavení složek na pevném disku (nezávisle pro audio, video a obrázky), které umí program automaticky sledovat a pokud se v nich objeví nové soubory, přidá je organizér sám do Knihovny. Další nastavení se týkají importních funkcí Avid Studia, složek projektů a jejich základních vlastností včetně formátu a výchozí délky projektu. Formát projektu (rozlišení, snímková frekvence aj.) se standardně určuje sám podle prvního video klipu vloženého do časové osy. Náhled projektu a jeho případné přesměrování na externí monitor se rovněž nastavuje v Ovládacím panelu, můžete si i zapnout protokol událostí a vybrat si zvukové zařízení pro nahrávání hlasových komentářů.
Časová osa
Do časové osy Avid Studia můžete umístit libovolný počet stop pro video, zvuk, titulky či speciální překryvné efekty, čímž se editor výrazně blíží profesionálním nástrojům na zpracování videa. Pořadí stop lze jednoduše měnit přetažením stopy myší, stejně jako název každé stopy. Pro každou stopu máte k dispozici několik nástrojů, například pro klíčování hlasitosti zvuku přímo v příslušné stopě nebo rozdělování/střih videoklipů opět přímo v dané video stopě. V časové ose lze využívat barevné značky, na které se dokáží přichytávat některé střihové a manipulační funkce editoru.
Při manipulaci s obsahem jednotlivých stop můžete přepínat mezi režimem vkládání a přepisu objektů ve stopách, standardně je pak zapnuta volba pro „magnetické“ zarovnávání objektů pro střih a značky v časové ose. Klávesa [T] či další samostatná ikonka přepíná mezi režimem trimování a běžné editace, zbývající ikonky v časové ose pak slouží například k zapnutí ovladačů hlasitosti pro vícekanálový zvuk v každé stopě, k tvorbě hudebních doprovodů přes ScoreFitter, rychlému vkládání titulků či k nahrávání zvukových komentářů.
Pod časovou osou, respektive seznamem jednotlivých stop se zobrazuje schematický grafický náhled celé osy, který slouží především pro rychlou orientaci v celém video či slideshow projektu.
Titulky a vylepšování obrazu a zvuku
V oblasti titulkovacích efektů má opět Avid Studio co nabídnout. Editor titulků otevíraný v samostatném okně je sice na první pohled dost jednoduchý, nabízí ale vše, co je k tvorbě statických i animovaných titulků zapotřebí včetně pohodlného výběru stylů písem, barev, obrysu, výplně, stínů a dalších běžných vlastností titulků. Titulky můžete v editoru navrstvit s volitelným pořadím vrstev, přidávat lze i různé geometrické vektorové tvary.
Statické fotografie a video klipy můžete v Avid Studiu barevně upravit, případně lze opravit různé parametry obrazu i zvuku, přičemž do příslušného editoru se stejně jako do editoru efektů dostanete dvojklikem na objekt v časové ose nebo z kontextového menu časové osy. Opravy obrázků a video klipů zahrnují například nastavení jasu, kontrastu, saturace a teploty barev, vyvážení bílé, manipulaci s nasvícením scény, expozicí snímků a jejich případné oříznutí. Součástí editoru pro opravy je i stabilizace roztřesených záběrů s různou intenzitou nastavení pro přiblížení/zoom objektivu. Editace zvukové stopy nabízí běžný audio ekvalizér, manipulaci s vlastnostmi kodeku a prahovými úrovněmi zvukových samplů, redukci šumu a sadu audio efektů známých už z Pinnacle Studia.
Efekty a filtry
Z hlediska efektové výbavy je na tom Avid Studio 1.0 víc než dobře. Přechodových efektů a nejrůznějších video a audio filtrů je v Avid Studio opravdu mnoho, další stovky efektů a šablon všeho možného si můžete navíc dokoupit. Několik desítek efektů i filtrů s označením GPU je akcelerováno přes grafickou kartu, která najde své využití i při renderingu videa. Video a audio efekty jsou rozděleny například do kategorií pro úpravy barev, klíčování, umělecké stylizace, tvorbu animovaných filmů, zvonění, zvuky zvířat či různé elektronické samply. Bohatou nabídku šablon tvoří sekce na tvorbu koláží, přechodové efekty Pinnacle Studia HD, skladby modulu ScoreFitter, statické i animované titulky a témata navigačních šablon DVD/Blu-ray disků.
V ceně video editoru jsou obsaženy nejen všechny efekty a video i audio filtry Pinnacle Studia 15 Ultimate Collection, nýbrž i sady a efektové balíky Hollywood FX V1, V2 a V3 (samostatně v prodeji za 180 USD), Premium Pack V1 a V2 (každý v ceně 50 USD), Creative Pack V1 (80 USD), RTFX V2 (30 USD) a ScoreFitter V1 a V2 (cena po 30 USD). To však ještě není všechno, neboť stejně jako u nejdražší edice Pinnacle Studia 15 získáte s Avid Studiem 1.0 mimo menšího klíčovacího plátna ještě sadu šesti plug-inů od Red Giant Software na různé speciální efekty a vylepšování obrazu. Konkrétně se jedná o plug-iny Knoll Light Factory na tvorbu světelných efektů či ToonIt pro simulaci komiksových a kreslených filmů. Oproti Pinnacle Studiu 15 tu dále najdete i vylepšené moduly Magic Bullet Looks pro rychlé obrazové stylizace statických snímků či video sekvencí, Shine a 3D Stroke k simulaci 3D světelných volumetrických efektů a plug-in Particular pro speciální částicové efekty.
Export, publikování a sdílení projektů
Video projekty a slideshow můžete z Avid Studia exportovat v mnoha video formátech v SD či HD rozlišení, a to včetně formátů AVI, MPEG-1/2, QuickTime/MP4 HD, AVCHD, DivX Plus HD, RealMedia či WMV HD. Spočítané video projekty lze sdílet a nahrávat na server YouTube, přímou podporu jiných video serverů Avid Studio 1.0 nenabízí. Vytvářet a vypalovat pochopitelně můžete i DVD, Blu-ray a také AVCHD disky.
Ačkoliv má Avid Studio nad Pinnacle Studiem navrch díky různým editačním funkcím a vestavěné Knihovně multimediálního i efektového obsahu editoru, nenabízí možnost snadné archivace celého projektu a jeho následného zpětného obnovení, respektive načtení například na jiném počítači.
Závěr
V případě Avid Studia by se dalo říci, že jde o video editor na pomyslném vrcholu všech podobně situovaných aplikací pro zpracování domácího videa, nicméně schopností profesionálních video aplikací zdaleka nedosahuje, a to především co se týká střihových nebo kompozičních funkcí či speciálních efektů. Celkově se myslím Avid Studio docela povedlo a může svým případným uživatelům nabídnout opravdu hodně. Mezi klady produktu patří časová osa s neomezeným počtem stop, česká lokalizace (byť místy mírně podivná) a opravdu bohatá paleta nejrůznějších přechodových efektů a video i audio filtrů, které jsou již zahrnuty v ceně programu. Neduhem první oficiální verze Avid Studia je pak relativní pomalost celé aplikace, která pro smysluplnou a především pohodlnou práci vyžaduje opravdu rychlý hardware a pro rendering HD videa i některých efektů pak adekvátní grafickou kartu.
Upgrade z aktuální verze Pinnacle Studia na Avid Studio s cenou 2.490 Kč se vyplatí zejména těm uživatelům, kteří chtějí mít možnost například třídit multimediální soubory přímo v prostředí editoru, používat rozšířené editační funkce časové osy s neomezeným počtem stop, nebo chtějí získat výše uvedené bonusové efekty a plug-iny v ceně upgradu, který je cenově pochopitelně výrazně zajímavější než koupě nové krabicové verze Avid Studia. Zkušební verzi Avid Studia 1.0 (cca 2,7 GB instalační archiv) si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Avid Technology.
Luboš Němec