Ashampoo Movie Studio 1.0

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

Ashampoo Movie Studio 1.0

Příspěvek od pixel »

Video editor s českou lokalizací nabízí podporu běžných video formátů, konverzi videa a přímočaré skládání video klipů do delších sekvencí nebo tematických filmů.
3. 6. 2015

Německá společnost Ashampoo se řadu let angažuje v oblasti internetových a multimediálních aplikací spíše jednoduššího charakteru, které jsou určeny široké veřejnosti. Jednou z takových aplikací je video editor Ashampoo Movie Studio dostupný pro Windows ve dvou edicích s cenou 40 a 50 USD.
V o deset dolarů vyšší ceně edice Movie Studio Pro se odráží podpora většího množství video formátů a lepší zvukové možnosti, ostatní odlišnosti od základní verze editoru jsou jinak téměř bezvýznamné. Obě edice programu jsou stejně jako většina ostatních produktů Ashampoo lokalizovány do většiny světových a evropských jazyků včetně češtiny.

Hlavní funkce programu
Úvodní obrazovka Movie Studia Pro nabízí vytvoření videa, respektive vstup do hlavní části editoru, otevření dříve uložených projektů, dále modulární část pro vystřižení reklam z nahrávek (běžné střihové funkce) a konverzní modul s výstupem ve zvoleném rozlišení a přímo ve formátu vhodném pro některá populární mobilní zařízení. Z video klipů lze vytvořit komplexní filmy s přednastavenými tématy s přechodovými efekty, druhou možností je pak klasický manuálně ovládaný video editor.

Editor nemá prakticky žádné možnosti nastavení, zapnout můžete pouze uvolňování vyrovnávací paměti a samočinné ukládání projektů v zadaném časovém intervalu.
Obrázek
Převod videa
Konvertor i editor Movie Studia Pro si bez problémů poradí s HD videem, a to včetně formátu MPEG-4 Transport Stream, odpustit si ale musíte výběr zvukové stopy či vložených titulků. Namátkou zmíním podporu kontejnerů, formátů a kodeků AVI, ASF, FLV, MP4, WMV, MOV, MKV, H.264 a obecně téměř jakéhokoliv MPEG-1/2/4 videa. Samostatné zvukové soubory trochu překvapivě převádět nelze, zde tedy ještě mají autoři aplikace na čem pracovat.
Převod videa probíhá formou pětikrokového průvodce. V prvním kroku si vyberete soubory určené ke konverzi a následně zvolíte formát výstupního videa, přičemž mezi formáty jsou víceméně logicky zakomponovány i formáty „Apple“ vhodné pro iPady a iPhony. Další krok opět souvisí s předchozím výběrem formátu, kde obrazovka nabídne různá SD a HD rozlišení, případně DVD, TV či mobilní kvalitu, nebo pak symbolické ikony zařízení Apple. Zbývající dva kroky slouží k upřesnění kvality výstupu a cesty, kam se soubor či soubory uloží. Po dokončení převodu můžete přejít přímo do složky s uloženými soubory, nebo pokračovat na úvodní obrazovce a vytvořit video projekt.

Konverze přes CPU je relativně rychlá, nicméně je podstatně pomalejší než u specializovaných video konvertorů s GPU akcelerací, kterou Ashampoo u Movie Studia ani jeho modulárního konvertoru nepodporuje.
Obrázek
Obrázek
Zpracování videa
Podobně jako konvertor má video editor vícekrokový modul pro tvorbu filmů s pomocí několika témat. Na výběr jsou například témata s přednastavenými přechodovými efekty a grafickými styly pro akční filmy, narozeninové párty, vánoční motivy, cestování, sporty, svatbu aj. Po zvolení tématu se editor přepne do režimu barevných šablon, kde si v časové ose přidáte na barevně označená místa hudbu na pozadí a můžete upravit přechodové efekty, případně přidat jiné. Rendering projektů je pak totožný s postupem konverze videa.

Manuálně ovládaný video editor se díky koncepci celého programu liší od běžných editorů domácího videa hlavně v tom, že nabízí pouze jednu sloučenou stopu s obrazem a zvukem, který v programu nelze s výjimkou nastavení hlasitosti nijak jinak upravovat. Editor tedy opravdu slouží pouze k rychlému poskládání filmů z video klipů a mimo úprav barev, několika fotografických efektů a simulace vzhledu starého filmu nenabízí ani žádné specializované video efekty.

Akce pro rozdělení videa vyvolá nový modul, ve kterém můžete video snadno rozstřihnout na dvě části s volitelným krokováním podle časových značek. Každý takto vytvořený úsek videa se pak v časové ose chová jako objekt s návazností na samostatně ovládané střihové a efektové funkce. Podobně funguje modul pro střih, kde se přehlednými symboly nůžek vystřihává začátek a konec filmu.

Do časové osy lze v Movie Studiu přidávat libovolný počet video a audio souborů, vše přímo z vybraných složek nebo přetažením myší ze správce souborů. Stejně jednoduché je přidávání pevně daných přechodových efektů, kterých program ve zkušební verzi aktuálně nabízí pouze osm, navíc bez jakékoliv možnosti dodatečně přizpůsobit jejich vlastnosti.

Titulky se do projektu vkládají jako překryvné grafické objekty (stále do totožné stopy, ovšem s vlastním časováním) s volitelným efektem fadingu (náběh a zmizení titulku) a nastavitelnou barvou, velikostí a zarovnání písma. A to už je vlastně všechno, neboť výstup projektu opět pracuje shodně jako proces konverze videa s výběrem vhodného formátu a rozlišení videa.
Obrázek
Závěr
Díky své celkové jednoduchosti ocení Ashampoo Movie Studio zejména nenároční uživatelé, eventuálně všichni, kteří chtějí právě takto snadno ovladatelný nástroj pro rychlé poskládání a základní střih plus konverzi video sekvencí, vše bez zbytečného nastavování a zbytečných složitostí v procesu sestavení filmu. Výhodou by v tomto případě mohla být česká lokalizace celého editoru, což se však již netýká manuálu dodávaného formou běžné nápovědy. Jestli je to za 40 či 50 USD málo, to už musíte posoudit sami - osobně bych dal přednost především většímu množství přechodových efektů, jejich nabídka je v porovnání s jinými video editory víc než chudá. Určitým kladem je funkčnost programu i na starších verzích Windows XP a Vista. Zkušební verzi Movie Studia, resp. Movie Studia Pro pro Windows si můžete stáhnout zdarma.

Výrobce: Ashampoo GmbH

Luboš Němec

Odpovědět