Aputure DEC Vari-ND

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

Aputure DEC Vari-ND

Příspěvek od pixel »

Dálkově ovládaný DEC LensRegain adaptér pro objektivy Canon.
21. 5. 2017

Redukcí pro Canon EF objektivy na bajonety MFT a Sony E existuje celá řada, od mechanických za pár dolarů až po dražší elektronické, které umožňují komunikaci s objektivy. Specialitou jsou redukce s optickým členem Metabones Speed Booster, rozšiřující úhel záběru objektivu, nasazeného na těle MFT nebo Sony E přístroje. V Aputure, kromě obdobného adaptéru DEC LensRegain, jdou i trochu jiným směrem. Vyvinuli redukci s dálkovým ovládáním, která obsahuje variabilní ND filtr. Kromě expozice můžete pomocí dálkového ovládání u vybraných objektivů ostřit a ovládat clonu objektivu.

Klasické ND filtry
Při natáčení videa fotoaparátem se setkáváme s problémem, že cenově dostupné objektivy i přístroje samotné jsou uzpůsobeny pro fotografy, nikoliv pro filmaře. Proto nelze plynule měnit clonu na objektivu, ani na těle fotografického přístroje nastavit ND filtr. Pro zachování nízkého clonového čísla a tím i malé hloubky ostrosti pak musíme použít šedý filtr, který se šroubuje před přední člen objektivu, případně pro plynulou změnu expozice variabilní ND filtr, což jsou vlastně dva polarizační filtry. Změnou jejich vzájemné polohy otáčením pak dochází k redukci procházejícího světla.

Nevýhodou šedého filtru je to, že levnější výrobky nejsou opatřeny antireflexní vrstvou a zvyšuje se tak riziko výskytu reflexů při natáčení v protisvětle, u variabilního polarizačního ND filtru kromě toho dochází k barevnému posunu a při nastavení do určité polohy může dojít k lokálnímu zatmavení obrazu do tvaru X.
Obrázek
Redukce
Průkopníkem v oblasti natáčení videa fotoaparáty je Canon. K popularitě přispěli nadšenci, kteří vytvořili firmware Magic Lantern, který značně rozšiřuje možnosti Canon fotoaparátů o funkce, důležité pro natáčení videa. Canon však v dalším vývoji poněkud ustrnul, zřejmě i proto, že nechce, aby fotoaparáty konkurovaly jeho digitálním kamerám s velkým čipem. Toho využili jiní výrobci, zejména Sony a Panasonic a přišli s kamerami s velkým čipem (Sony), případně s fotoaparáty s menším čipem MFT (mikro 4/3), softwarově vybavenými, jako profesionální kamery.

Filmařům, kteří začínali s Canon přístroji i objektivy a chtěli by tyto opticky kvalitní objektivy používat i nadále s těly Sony nebo Panasonic, nezbývá než si pořídit vhodnou redukci. Mechanické bajonetové redukce neumožňují komunikaci s objektivem, nefunguje clona ani automatické ostření, proto nemá smysl o nich uvažovat. Problémy s komunikací mezi tělem fotoaparátu a objektivem odstraňují redukce elektronické, které jsou sice dražší, ale mohou nabídnout i další důležité funkce, které nejsou ve fotoaparátech dostupné.

Aputure DEC Vari-ND
je kombinací elektronické redukce a variabilního šedého filtru, ovládaného elektronicky na těle redukce nebo pomocí dálkového ovládání. Šedý filtr funguje v rozsahu 9 clonových čísel od ND 8 do ND 2048. Výhodou umístění filtru v redukci za zadní člen objektivu je absence zvýšeného množství reflexů ve srovnání s klasickým šedým filtrem, umístěným před objektiv. Výrobce zaručuje neutrální barevnost filtru, nedochází tedy k barevnému posunu. K zatmavování filtru dochází změnou polohy krystalů uvnitř filtru pomocí změny elektrického pole. Nevzniká tedy při větší hustotě X efekt, jako u dvojitých polarizačních filtrů.

Pomocí dálkového ovládání lze ostřit, měnit clonu a hustotu ND filtru. Při ostření lze na dálkovém ovladači nastavit krajní body A a B. Redukce je kompatibilní se všemi originálními objektivy Canon EF a vyrábí se ve dvou provedeních – se Sony E a Panasonic MFT bajonetem.

Při natáčení v temnějším prostředí lze šedý filtr jednoduchým způsobem vyjmout. Redukce pak funguje dál jako klasická elektronická redukce včetně všech ostatních funkcí dálkového ovládání. Aputure DEC Vari-ND se dodává v masivním umělohmotném kufru. Balení obsahuje redukci s přijímačem, dálkové ovládání, šedý a čirý filtr a příslušné kabely. Redukce i dálkové ovládání se nabíjejí pomocí USB kabelů, výdrž baterie udává výrobce do 10 hodin provozu u redukce a do 48 hodin u dálkového ovládání. Pomocí USB kabelu lze adaptér nejen nabíjet, ale i obnovovat firmware za novější verzi.
ObrázekObrázek
Hodnocení
Je velmi příjemné, že Aputure DEC Vari-ND je kombinací dálkového ovládání ostření, clony a variabilního ND filtru. To využijete například při natáčení pomocí steadicamu nebo při umístění kamery na jeřábu či jízdě, případně pro snazší ovládání při natáčení ze stativu. Pro natáčení z ruky bez dálkového ovládání je důležité, že ND filtr lze ovládat přímo na těle přijímače. Při použití redukce s ND filtrem nedochází k barevnému posunu ani úbytku ostrosti. Drobným nedostatkem je, že ke změně hustoty filtru nedochází plynule, ale v nepatrných skocích. Pro plynulou změnu ND tak nezbývá, než vlastnit kameru Sony FS5 nebo FS7, které plynulou změnu ND umožňují. I přesto je Aputure Vari-ND vítanou novinkou, která usnadňuje práci filmařům, kteří při natáčení používají fotoaparáty i kamery bez vestavěného ND filtru.

Výrobce: Aputure
Zapůjčil: AGORA DMT, a. s.

Marek Tichý

Odpovědět