Aputure A.lav, A.lav ez, A.Lyra a Deity

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

Aputure A.lav, A.lav ez, A.Lyra a Deity

Příspěvek od pixel »

Mikrofony pro videotechnologie v moderní podobě.
1. 6. 2017

Aputure je čínská společnost, která figuruje na trhu již od roku 2005. Je známá hlavně svým portfoliem plným profesionálního příslušenství pro filmaře a fotografy, mezi které patří mimo jiné LED světla, monitory, externí blesky či mikrofony. I přes prvotní komplikace související s vysokými náklady na výrobu dnes Aputure prodává své produkty ve více než 70 zemích světa.

V dnešní recenzi se podíváme na čtveřici mikrofonů právě od této čínské značky, která nepochybně potěší jak profesionální filmaře, tak majitele chytrých telefonů a tabletů. Dávno je pryč doba, kdy bylo zapotřebí vlastnit ohromné množství těžké techniky pro vytvoření krátké reportáže, reklamního videa nebo poutače. V dnešní době, kdy se výrobci chytrých telefonů předhání, kdo vyrobí výkonnější přístroj za méně peněz, se nám v kapse kalhot skrývají mašinky, které natáčí video ve 4k rozlišení a ve spojení s těmito mikrofony tak dokážete za zlomek času vytvořit profesionální výtvory, které nesete s sebou v příruční tašce a po cestě domů vlakem, bez nutnosti použit PC, sestříháte záznam v telefonu a výsledek můžete ihned nahrát na sociální sítě.

A.lav
Nejprve se zaměříme na produkt A.lav. Jedná se o všesměrový, kondenzátorový, klopový mikrofon určený pro snímání zvuku na přenosný rekordér nebo na smartphony, tablety, zrcadlovky a ostatní zařízení používající 3,5 mm TRRS konektor. Mikrofon je připevněn na kabel měřící 3 m, což by měla být dostatečná vzdálenost i pro případné natáčení rozhovoru. Součástí balení je trojice kabelů pro připojení chytrého telefonu, další pro připojení přenosného rekordéru či zrcadlovky a poslední sloužící k nabíjení - součástí mikrofonu je totiž zařízení se zabudovanou baterií, která nejenže napájí samotný mikrofon, ale také plní funkci přímého odposlechu pomocí sluchátek. Z tohoto důvodu najdeme na zařízení trojicí 3,5 mm zdířek. První zdířka slouží k připojení a napájení samotného mikrofonu, druhá pro okamžitý poslech ve sluchátkách nebo nabíjení a třetí pro nahrávání výstupu mikrofonu. Na zařízení také najdeme LED diodu indikující zapnutí vestavěného zesilovače. Ten se zapíná automaticky po připojení mikrofonu a vypíná po jeho odpojení. V balení dále najdeme plastovou destičku pro snadnější smotání mikrofonu, ochranu proti větru zabraňující průchodu nežádoucího signálu a pouzdro na zip k bezpečné přepravě. Samotný mikrofon disponuje slušným odstupem signálu od šumu 65 dB SPL (vztaženo pro frekvenci 1 kHz) a také vysokým dynamickým rozsahem 114 dB. Výrobce se může chlubit poměrně rovnou frekvenční charakteristikou, kterou oceníte hlavně v řečovém pásmu, tj. zhruba 2 - 5 kHz.¨
Obrázek
Technické parametry:
Rozměry: 77*28,8*16 mm
Celkové harmonické zkreslení: <1%
Výstupní impedance: 800 Ohm
Frekvenční rozsah: 50 - 20 kHz
Maximální hladina akustického tlaku: 100dB (pro hodnotu 1 kHz)
Citlivost: -45dB při referenční hodnotě 1V/Pa (vztaženo k 1 kHz)
Vstupní napětí: 3.7V
Životnost baterie: 200 hodin

Testování
Mikrofon jsem testoval při natáčení dialogu pro studentský film. Jako nahrávací zařízení byl použit telefon s operačním systémem Android a přenosný rekordér Olympus. Uchycení mikrofonu je velmi jednoduché a účinné, pochválit musím také délku kabelu, jeho pevnost a odolnost vůči zamotání. Co se týče samotného mikrofonu, je poměrně citlivý, takže není třeba nahrávací zařízení tolik vybuzovat a riskovat tak šum v užitečném signálu. Ke kvalitě přednesu nemám výhrady, ve spojení se slušným rekordérem dostanete čistý a frekvenčně vyrovnaný zvuk. Menší problém jsem zaznamenal při použití telefonu jakožto nahrávacího zařízení. Zpětný poslech ve sluchátkách totiž prozradil přítomnost ruchu. Ten je zřejmě způsoben mobilním signálem nebo kvantizačním šumem AD převodníku v mobilu. Nejednalo se však o nic, co by nešlo postprodukčně odstranit. Malý nedostatek vidím v krátkých kabelech pro připojení mobilu nebo rekordéru. Ty měří pouhých 10 cm a značně zhoršují manipulaci s celým systémem. Pochválit musím výdrž baterie, která vás s životností 200 hodin absolutně neomezí. Sečteno podtrženo, s cenovkou okolo 1200 Kč dostanete čistý zvuk, potřebné příslušenství a klíčovou mobilitu.

Obrázek
Frekvenční charakteristika

A.lav ez
Druhým testovaným produktem je taktéž všesměrový, klopový mikrofon, ale už s podstatně chudší výbavou. Měnič, připevněn na kabel měřící 3 m, je opět předurčen k mobilnímu nahrávání pro zařízení, které podporují připojení 3,5 mm TRRS konektoru. Mikrofon má stejně jako ten předchozí velmi slušné parametry. Můžete počítat s vysokým dynamickým rozsahem 114 dB, dobrou citlivostí -41dB (pro referenční hodnotu 1V/Pa, vztaženo k 1 kHz) a odstupem signál/šum 65 dB SPL (vztaženo k 1 kHz). Mikrofon umí pracovat ve frekvenčním pásmu 50 - 20 000 Hz, i když nejpodstatnější vzhledem k využití bude řečové pásmo, tedy 2 - 5 kHz, kde můžete počítat s rovnou frekvenční charakteristikou. Součástí balení je ochrana proti větru, kožené poutko pro smotání kabelu a ochranné pouzdro.
Obrázek
Technické parametry:
Maximální hladina akustického tlaku: 100 dB (vztaženo k 1 kHz)
Frekvenční rozsah: 50Hz - 20kHz
Celkové harmonické zkreslení: < 1%
Výstupní impedance: 600 Ohm
Dynamický rozsah: 114dB
Citlivost: -41 dB (referenční hodnota 1V/Pa, vztaženo k 1 kHz)
Odstup signálu od šumu: 65 dB SPL (vztaženo k 1 kHz)

Testování
Mikrofon byl taktéž použit pro záznam dialogu do studentského filmu a jako v předchozím případě musím opět vyzdvihnout snadné uchycení a kvalitní kabel. Navíc zde odpadá nepříjemnost dalšího propojování, jelikož mikrofon zasunete přímo do záznamového zařízení - v našem případě to byl opět telefon s Androidem a rekordér Olympus. Výrobcem udávané parametry obou mikrofonů jsou v podstatě totožné, liší se akorát citlivostí, která je v tomhle případě o 4 dB větší a je to docela znát. S přednesem zvuku jsem nezaznamenal problém, výhodou je již zmíněná rovná frekvenční charakteristika, která vám usnadní práci s případnou postprodukcí. V mém případě jsem se obešel bez ekvalizace, ovšem s redukcí šumu už musíte počítat. Během nahrávání mě asi nejvíce mrzela nemožnost přímého odposlechu při použití telefonu jako nahrávacího zařízení. V případě přenosného rekordéru to samozřejmě problém není, jelikož výstup na sluchátka má samostatně. Mikrofon se prodává s cenovkou okolo tisícikoruny a z mého pohledu bych radši volil univerzálnější systém A.lav, který je jen o dvě stovky dražší.

Obrázek
Frekvenční charakteristika

A.Lyra
Třetí klopový mikrofon je od ostatních odlišný, obsahuje totiž přímo AD převodník, takže do telefonu proudí už jen digitální jedničky a nuly. Výrobce ho uvádí jako profesionální, digitální mikrofon - řeč je o produktu A.lyra. Tento všesměrový mikrofon opět slouží pro nahrávání na přenosná zařízení. Tentokrát si však budete muset vystačit pouze se zařízeními obsluhující operační systém iOS, tedy zařízení značky Apple. Výstup převodníku je totiž zprostředkován kabelem, na jehož prvním konci naleznete USB typu C a na druhém konektor lightening. Zmíněný převodník zvládá vzorkovací frekvence 44,1/48/88,2 nebo 96 kHz a vybírat také můžete mezi 16 či 24 bitovou hloubkou. To vše je navíc zabaleno v kvalitním, kompaktním, hliníkovém těle. Na tom dále najdeme tlačítko plus respektive minus pro ovládání hlasitosti, diodu indikující stav a výstup do sluchátek - tentokrát už klasickou zdířku pro konektor 3,5 mm. V balení najdete ochranné pouzdro z gumy, zmíněný kabel pro připojení iOs zařízení, ochranu proti větru a plastovou krabičku pro transport. Samotný mikrofon je pevně upevněn na převodník kabelem o délce 3 m a umí pracovat ve frekvenčním pásmu 50 Hz - 20 kHz. Pyšní se také dobrým odstupem signálu od šumu, konkrétně 70 dB SPL (vztaženo k 1 kHz).
Obrázek
Technické parametry:
Maximální hladina hlasitosti: 124 dB SPL (vztaženo k 1 kHz)
Celkové harmonické zkreslení: <1%
Dynamický rozsah: 114 dB
Citlivost: -30 dBFS (při referenční hodnotě 94 dB SPL, vztaženo k 1kHz)

Testování
Jak už bylo zmíněno, mikrofon využívá konektor lightening, takže jsem ho testoval na telefonu iPhone 5 a iPadu mini první generace. Pro funkčnost je samozřejmě třeba stáhnout aplikaci. Já použil MetaRecorder od Apogee, ale výrobce doporučuje i aplikaci Tape od firmy Focusrite. V aplikaci si můžete nastavit vzorkovací frekvenci, bitovou hloubku, vstupní hlasitost a zapnutí/vypnutí přímého odposlechu. Zajímavé je, že při výběru vzorkovací frekvence 96 kHz již nefunguje přímý odposlech ve sluchátkách. Zvukové podání musím pochválit, dostanete velmi kvalitní, čistý přednes. Frekvenční charakteristika sice není úplně rovná, hlavně v řečovém pásmu 2 - 5 kHz, kde je rozdíl i 2 dB, ale musím uznat, že v tomhle případě to není na škodu. Zvukový projev je totiž zřetelný a hlavně není zamumlaný. Dobrá je také velmi nízká hladina šumu, ovšem ta by neměla být překvapením, když se jedná o výrobcem uváděný profesionální systém. Ze zvědavosti jsem zkoušel připojit mikrofon k telefonu s Androidem pomocí USB - C konektoru a žádná aplikace ho nedetekovala. Musíte se tedy smířit s omezením na zařízení s operačním systémem iOs. Tento kvalitně zpracovaný digitální systém vás vyjde na částku kolem šesti tisíc korun a pokud nechcete tahat těžkou techniku a zároveň nosíte v kapse zařízení s iOs, budete s mikrofonem nejspíše spokojen.

Obrázek
Frekvenční charakteristika

Aputure Deity
Poslední testovaný mikrofon patří do poněkud jiné kategorie. Jedná se o kondenzátorový shotgun v českém jazyce označovaný jako puška. Využití tedy najde hlavně ve filmařské oblasti. Mikrofon disponuje standardním konektorem XLR a pro správné fungování vyžaduje phantomové napájení 24 nebo 48 V. Tělo je vyrobeno z mosazi a působí velmi robustním dojmem. Dobře také vypadá pozlacený XLR konektor. Mikrofon je schopen pracovat ve frekvenčním pásmu 50 Hz - 20 kHz a směrovost zajišťuje superkardioidní charakteristika. Příjemně překvapí nízký vlastní šum, konkrétně 12 dB (při použití váhovacího filtru typu A) respektive 24 dB dle CCIR 268-3. V balení obdržíte návlek proti větru, odpružený držák s rukojetí značky Rycote a voděodolný kufřík.
Obrázek
Technické parametry:
Maximální hladina hlasitosti: 130 dB SPL (vztaženo k 1 kHz)
Celkové harmonické zkreslení: <0,5%
Nominální impedance: 75 Ohm
Citlivost: -32 dB (pro referenční hodnotu 1V/Pa, vztaženo k 1 kHz)
Rozměry: 250 * 19 mm
Váha: 198 g

Testování
K testování byla použita kamera Canon Fx-105 vybavena dvěma XLR porty s phantomovým napájením. Mikrofon jsme zkoušeli připevnit jak na kameru, tak na tágo a díky vysoce kvalitní kapsli (avizované výrobcem) dostanete čistý a věrný záznam. Výhrady mám ovšem k redukci okolního hluku - tedy zvukům mimo hlavní osu. Ta by měla být dle mého názoru u pušky o něco větší, což se v tomhle případě neděje. V tichém prostředí budete spokojeni a chtěný dialog bude vynikat - dostanete hodně kvalitní signál. S přibývajícím hlukem okolí už to tak slavné není, v užitečném signálu začnou přibývat nechtěné ruchy více než by měly, což mnohdy nechcete. V každém případě se nejedná o nic hrozného, akorát je třeba s tím počítat. Popis výrobce uvádí provedení odolné proti špatnému počasí, čemuž bych s klidem věřil, jelikož konstrukce působí opravdu bytelně. Vliv špatného počasí jsem přesto raději netestoval. Co určitě potěší je odpružený držák jako součást balení, stejně jako návlek proti větru. Celý tento set seženete od 15 000 Kč, což je velmi příznivá cena vzhledem k vlastnostem tohoto produktu. Pokud se tedy poohlížíte po něčem levnějším, určitě bych mikrofon Deity zahrnul do užšího výběru.

Obrázek
Frekvenční charakteristika

Obrázek
Směrová charakteristika

Výrobce: Aputure
Zapůjčil: AGORA DMT, a. s.

Filip Švihálek

Odpovědět