Jak začít s vlastním webem? Krok jedna je hosting

Odpovědět
redakce
Moderátor
Příspěvky: 495
Registrován: 17 srp 2011 16:44

Jak začít s vlastním webem? Krok jedna je hosting

Příspěvek od redakce »

Při začátcích podnikání nebo třeba při tvorbě vašeho online portfolia je dobré vědět, kde začít – ideálně jako první vyřešte webhosting a doménu, abyste si zajistili své místo v online světě.

Jaký hosting si pro vaše webovky vybrat? A co je to vůbec hosting?

Jak se stránky budou jmenovat? Zajistěte si doménu a registrujte ji
Díky správné internetové doméně vás lidé na internetu najdou. Nemá cenu tedy vymýšlet nic, co by se mohlo lehce zkomolit nebo s něčím zaměnit. Většinou se doména skládá z názvu firmy nebo přímo vašeho jména. Takže klasický formát je www. + jméno vaše nebo firmy + .cz. Ještě než doména začne plnit svou funkci, musíte ji zaregistrovat v registru. Tam jsou uloženy údaje o vlastnících domén. Registrovat můžete například tady https://kvapem.cz.

Co je to vůbec hosting?
Webové stránky nejsou nic jiného než data, a to pěkně důležitá. Pro běžné uživatele se data přetvoří v text a grafiku – tedy to, jak webové stránky vypadají. Pro webové prohlížeče je ale web spousta kódů a příkazů toho, co a jak má fungovat. No a tato data je potřeba někde uložit, pronajmout si místo u někoho, kdo má na tohle všechno kapacitu, aby vaše stránky měly své pevné místo v online světě. Uložení dat vám zprostředkuje služba hosting – protože pohostí vaše data na svém velkém serveru.

Jaký hosting zvolit?
Druhů hostingu je hned několik, který zvolíte, záleží hlavně na typu vašeho webu a jeho náročnosti. Jedna stránka malé firmy bude vyžadovat něco trochu jiného než třeba web s vaším video portfoliem. Ale máme pro vás 5 obecných požadavků, které byste na hosting měli mít.

1. Samozřejmostí je, že na hostingu by měl běžet webový server, který se umí vypořádat s požadavky v jazyce HTML – tomuto jazyku rozumí prohlížeč a podle toho správně zobrazí uživatelům obsah stránek.

2. U hostingu vyžadujte i podporu scriptovacího jazyka – minimálně verzi s PHP. Tím zajistíte stránkám, a hlavně uživatelům, bezpečně odesílat různé druhy formulářů nebo dotazů.

3. Jak velkou kapacitu potřebujete? Dobrý hosting vám nabídne možnost rozšíření, kdykoliv se vám zamane si k vašim stránkám přidat nové podstránky.

4. Budete působit jako profík, když si provážete e-mail přímo se stránkami, to by měl být váš další požadavek – podpora mailových služeb.

5. Databázový server se vám také bude hodit, ten nejčastější je MySQL.

Kolik bude hosting stát?
Jde to i zdarma. A to díky tomu, že si zajistíte místo na sdíleném hostingovém serveru. Má ale jistá omezení a žádnou podporu například při výpadku. Ale pokud máte stránky pouze prezentační, stačit by to mohlo.

Za 20 korun měsíčně ale můžete mít už něco navíc – a to právě podporu ze strany serveru v případě výpadku. Sice jste pořád na sdíleném serveru, ale je o vás postaráno.

Ale pokud plánujete větší web, a hlavě budou vaše stránky jádrem vašeho podnikání, tedy například e-shop, raději si připlaťte za VPS – virtuální privátní server. Čeká vás podpora 24 hodin 7 dní v týdnu, ale taky poradenství, monitoring (správci mají informace o poruchách a hned mohou jednat) a zálohování. Vyjde asi na pár tisíc korun za měsíc. Pro VPS můžete zkusit třeba Stable.cz.

A teď si bežte rychle registrovat doménu, dokud je volná, držíme palce!

Odpovědět