Jak na web svépomocí? Zkuste WordPress

Odpovědět
redakce
Moderátor
Příspěvky: 495
Registrován: 17 srp 2011 16:44

Jak na web svépomocí? Zkuste WordPress

Příspěvek od redakce »

Váš nový web si můžete vytvořit i sami, a dokonce zdarma. Nejlepším způsobem je využít systém pro správu obsahu WordPress. Je v něm vytvořeno víc jak 30 % všech webových stránek na celém internetu.

WordPress je takzvaný CMS, tedy systém pro správu obsahu (content management system). Díky němu uvidíte, co se za vašimi stránkami skrývá a můžete kontrolovat, jak budou vypadat a libovolně je upravovat – psát texty, přidávat nadpisy nebo třeba fotky. U toho ale neuvidíte nic z kódu, takže to vážně není nic složitého. Celý systém připomíná spíš nějaký textový editor. Máme pro vás 3 důvody, proč zkusit právě WordPress.

Důvod první – Jednoduchost
Jednoduchostí vše začalo – tvůrci chtěli řešení pro tvorbu webových stránek i pro lidi, kteří neumí (nebo nechtějí) programovat a v jedničkách a nulách se nevyznají. A tak se za 15 let stal WP tak oblíbeným, že ho používá celkem 31 % všech webů na světě – od soukromých blogů až po světové zpravodajské servery, prostě všichni. WP je jednoduchý i díky více jak deseti tisícům vývojářů, kteří k němu neustále vytvářejí šablony nebo různé pluginy. Šablony dovolí upravit vzhled webu a pluginy zase do stránek implementují rozšíření jako třeba vkládání galerií, map nebo dotazníků.

Důvod druhý – Je zdarma
Za WordPress se neplatí. Vývoj je takzvaně opensource, takže zdrojový kód je dostupný všem. Neplatíte ani za přihlášení, pluginy nebo šablony. Připlatit si můžete akorát tak za speciální funkce od jiných firem než je WP. A navíc celá komunita kolem WP je neustále aktivní. Stovky tisíc vývojářů, tvůrců obsahu a provozovatelů stránek se scházejí každý měsíc na setkáních ve 436 městech po celém světě. U nás v ČR máme také skupinu, kde vám se vším ihned poradí.

Důvod třetí – Nenáročnost
Hosting na serveru potřebujete samozřejmě i s WordPressem. Celý systém je v jazyce PHP a využívá MySQL (což je databáze s otevřeným zdrojovým kódem). Instalace navíc není vůbec náročná, stačí spustit instalační proces a redakční systém se pak umí spojit s databázovým serverem. Vy si poté vytvoříte profil kvůli administraci a začnete tvořit. Mimochodem některé hostingy jsou pro WordPress přímo určené – třeba otoman.cz a jejich podpora vám je klidně i nainstaluje a pošle vám přístupové údaje.

Asi to chvilku potrvá, než si s WordPressem budete plně rozumět, ale pocit toho, že jste si vytvořili vlastní web svépomocí a komunita kolem WP za to stojí! A s hostingem se klidně obraťte rovnou na Stable.cz.Proč začít využívat CMS WordPress pro své webové stránky?
V dnešní době platí jednoduché pravidlo. Kdo není na internetu, jako by nebyl. Pro podnikatele to platí ještě o něco více, protože prezentace je pro něj důležitým aspektem pro jeho podnikání. S tím jak se vyvíjí technika se ruku v ruce vyvíjí také internetové technologie a tvorba webových stránek. V posledních letech zaznamenal obrovský úspěch redakční systém CMS WordPress. Proč je tomu tak a v čem vyniká oproti jiné technice tvorby webu? Tak na to se podíváme v dnešním článku. Hlavně si také řekneme důvody, proč by i Vás mohl a měl zajímat právě tento systém.

Jednoduchost je synonymem WordPressu
Systém sám o sobě vznikl jako řešení pro tvorbu webových stránek (ve formě blogu) i pro uživatele, kteří až tak úplně neumí programovat a nevyznají se ve zdrojovém kódu. Myšlenkou tedy byla jednoduchá cesta pro tvorbu webu a té se WordPress drží nepřetržitě dlouhých patnáct let. Neumíte programovat a chcete web? WordPress je pro Vás řešením. Jeho popularita s časem roste a dle dostupných statistik je využíván na více jak 31% webů od malých blogů až po největší zpravodajské online servery. To je ve světě internetu, kde počet aktivních stránek kolísá na hranici 2 000 000 000 opravdu velké číslo. Jednoduchost je zapříčiněna také hlavně díky desítkám tisíců vývojářů, kteří pro WordPress vyvíjí takzvané pluginy a šablony. Šablony umožňují uživatelům stránky jednoduše upravovat co se týče vzhledu. Pluginy zase do stránek implementují různá rozšíření jako například vkládání galerií, map, formulářů apod.

Nabídka zdarma, kterou lidé opravdu využijí
Velice podstatná věc v otázce, proč je WordPress tak oblíbený je určitě to, že je zdarma. Ano, již více jak patnáct let pracují na vývoji tohoto systému lidé pod taktovkou opensource zdrojového kódu. Cena prostě táhne a pokud je nějaká věc spolehlivá, vyvíjená a je zdarma tak se stane komunitou oblíbená a využívaná. Komunita kolem Wordpressu žije a stovky tisíc vývojářů, tvůrců obsahu a provozovatelů stránek se scházejí každý měsíc na setkáních ve 436 městech po celém světě. Již zmíněné pluginy a šablony jsou dostupné také zdarma. S popularitou tohoto systému přišly na trh také firmy, které nabízejí specializované funkce v podobě pluginů a šablon za příplatek. Obsahu je tak pro redakční systém opravdu hodně a pro své stránky si tak můžete vybrat z širokého spektra funkcí a možností, čím právě své stránky obohatit.

WordPress je na server nenáročný
Stejně jako pro jiné webové aplikace tak i pro WordPress je zapotřebí mít zřízený hosting. Celý systém je napsaný v PHP a využívá MySQL. Náročnost se liší dle dostupné verze ale podpora skriptovacího jazyka PHP a databázového serveru jsou u hostingů samozřejmostí. Nijak náročná není ani instalace aplikace na server. Při té se pouze spouští instalační proces, ve kterém je zapotřebí spojit redakční systém s databázovým serverem. Jakmile se tak stane, vytvoříte si profil pro administraci a v té již můžete editovat samotný web. Některé hostingy jsou pro provoz redakčního systému WordPress přímo určené (otoman.cz) a podpora Vám jej také na požádání nainstaluje. Vy poté jen obdržíte přístupové údaje a nový web můžete tvořit dle libosti. Využívat pak tento systém můžete jak již bylo zmíněno v odstavci výše zdarma. To je nabídka, která stojí alespoň za vyzkoušení.

Odpovědět