Checklist: Jak vybrat nejlepší název domény

Odpovědět
redakce
Moderátor
Příspěvky: 496
Registrován: 17 srp 2011 16:44

Checklist: Jak vybrat nejlepší název domény

Příspěvek od redakce »

Lámete si hlavu, jak nazvat svou novou doménu? Máme pro vás několik pravidel, která vám s výběrem názvu webu pomohou. Jaké náležitosti musí splňovat?

1. Název domény je krátký a zapamatovatelný
Čím kratší název, tím lépe si ho budou vaši zákazníci pamatovat, a to nejenom v online, ale také v offline světě. Třeba jako hostingovou službu Endora.cz. Pro název domény můžete využít všechna písmena anglické abecedy, včetně verzálek (velkých písmen), latinské číslice a pomlčky. Hotovo? Napište si název své budoucí domény na kus papíru, nebo si vytvořte si hlavičku dokumentu ve Wordu. Jak vypadá? Přečte ho správně i ten, kdo název vidí prvně, a hlavně – pamatuje si ho i za pět minut? Pokud ano, splnili jste první bod.

2. Název domény se vztahuje k jejímu účelu
Už z názvu domény by mělo být patrné, čím se web zabývá. Nemusíte mít klíčová slova přímo v názvu domény, myslete na cílovou skupinu, kterou chcete na web přilákat a zkuste jim zabrnkat na emocionální strunu. Už z názvu webu by návštěvníci vašeho webu měli vytušit, jakého tématu se web týká a čím se zabývá. Pak už jen stačí naplnit doménu kvalitním obsahem a návštěvníci se pohrnou.

3. Název domény je nadčasový
Pokud vlastníte firmu a zakládáte jí web, můžete si odpustit další starosti s vymýšlením názvu. Prostě po své společnosti doménu pojmenujte. Stačí jméno firmy. Ale pokud firmu teprve zakládáte a web je jenom jedním z dílčích kroků vytváření firemní prezentace, pak ho vybírejte tak, aby byl třeba i za deset let aktuální. Nedávejte do názvu jména, produkty, kategorie a podobné veličiny, které se mohou v průběhu let měnit.

4. Název domény zvládne přečíst i vaše babička
Myslíte si, že anglicky už dnes umí každý Čech? Možná tomu tak ve vaší sociální bublině je, ale rozhodně to není celorepublikovým standardem. Proto byste měli web pojmenovat česky. Vyhnete se tak například různým zkomoleninám názvu domény a nedorozuměním při jeho diktování dalším osobám. Plánujete-li expanzi do zahraničí, doporučujeme vám pořídit si k české doméně i národní domény s příslušnou koncovkou. Budete mít jistotu, že vám později doménu nikdo nevyfoukne. Na Kvapem.cz si doménu s mezinárodní koncovkou registrujete už za 249,- a .cz doménu dokonce jen za 170,-.

5. Název domény je volný
Než bouchnete šampaňské na oslavu vzniku nejgeniálnějšího názvu domény na světě, raději si zkontrolujte, že je doména opravdu volná. To můžete udělat například na Stable.cz, kde si volnou doménu můžete také pro jistotu hned koupit. Stává se ale, že název domény už vymyslel někdo před vámi a registroval si ho. Ani v takovém případě ještě není všechno ztraceno. Pokud je doména registrovaná, ale není na ní žádná webová prezentace nebo obsah, zkuste majitele oslovit s žádostí o odkup.

Název domény se vám nejspíš vymyslet lusknutím prstů, ale když si dáte záležet, budete s ním spokojeni i za několik let a nebudete muset komplikovaně přecházet na novou doménu. Máte odškrtnuto všech pět bodů? Gratulujeme! Teď už jenom objednat hosting a vzhůru do nového projektu.

Odpovědět