DJI Osmo Pocket

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

DJI Osmo Pocket

Příspěvek od pixel »

Dokonalá stabilizace a kvalitní obraz v miniaturním těle.
20. 11. 2019

S rychlým vývojem moderních technologií se zmenšují a zlevňují zařízení, která byla dříve přístupná jen filmovým profesionálům. Samozřejmě to vždy v počátku vede k nadužívání určitých výrazových prostředků, ale tvůrci se po čase uklidní a vrátí se k osvědčenému pravidlu, že forma má být v souladu s obsahem. Tak jsme měli ještě před pár lety v každém umělečtějším projektu spousty časosběrných záběrů, pak kamerové jízdy, případně jízdy s časosběrem. Se začátkem prodeje akční kamery GoPro s vnitřní elektronickou stabilizací začali všichni filmaři skákat padákem, jezdit na surfu, na kole na skejtu a na lyžích a potápět se do hlubin. S firmou DJI přilétly drony a tvůrci se vydali do oblačných výšin.

Na základě konstrukce kamerových stabilizátorů z dronů pak vznikly stabilizátory pro digitální fotoaparáty a kamery, což opět vedlo k obohacení filmových výrazových prostředků a umožnilo natáčení dokonalých jízd a chůzí tam, kde se dříve využíval steadicam s vyškoleným operátorem. Ve chvíli, kdy už to vypadalo, že vývoj začal stagnovat, objevila se dvě zařízení, která pomyslnou laťku posunula ještě o trochu výše. Tím prvním byla akční kamera s optickou stabilizací Sony ActionCam X3000, která sesadila z trůnu dosavadní královnu akčních kamer GoPro, tím druhým pak stabilizátor s elektronicky řízenou mechanickou stabilizací a s vestavěnou kamerou DJI Osmo Pocket. A na ten se dnes podíváme.
Obrázek

Popis přístroje
Osmo je tak malé, že vypadá, jako hračka. S rozměry 121,9 × 36,9 × 28,6 mm a hmotností 116 g je tím nejmenším sériově vyráběným kamerovým stabilizátorem. Dodává se v praktickém a dostatečně pevném pouzdru se dvěma výměnnými konektory pro připojení mobilního telefonu, který pak přes aplikaci DJI Mimo slouží jako náhledový dotykový monitor s ovládáním.

Prvním trochu nepříjemným překvapením je to, že pokud budete chtít používat Osmo s mobilem, připojíte jen ty přístroje, které mají vstup lightning nebo USB-C. MicroUSB konektor firma DJI k Osmu nevyrábí. To se sice dalo obejít, například přídavnou redukcí z USB-C na microUSB (z Číny za dolar včetně poštovného), nebo kabelem, případně bezdrátovým připojením. Naštěstí šikulové v Číně nezaháleli a vyrobili cenově dostupný výměnný konektor microUSB (k nalezení na ebay.com pod názvem „Standard&Reverse Micro USB Connector For DJI Osmo Pocket“). Vše je tedy zachráněno a nemusíte kupovat nový telefon jen kvůli konektoru USB-C.

Obsluhovat Osmo však můžete i bez telefonu. Není to sice tak komfortní, ale je to možné, protože přímo na těle Osma je vše, co potřebujete. Tlačítka tu jsou jen dvě – tím vpravo se přístroj zapíná a vypíná (dlouhý stisk), jednoduchým krátkým stiskem se přepíná mezi video a foto módem, dvojitým stisknutím se vycentruje kamera, trojitým se přepne do selfie módu. Vlevo je tlačítko nahrávání. Všechny další funkce ovládáte přes dotykový displej. Na něm jsou kromě záběru zobrazeny i základní informace – PRO mód, rozlišení, snímková frekvence, barevná teplota a zbývající čas na microSD kartě.

Pod krytkou, která je nad tlačítkem spouště, je ukryt konektor pro připojení již zmíněné lightning nebo USB-C redukce, další konektor, tentokrát přímo USB-C je na spodní části přístroje. Ten slouží k připojení nabíječky pro vestavěný akumulátor, k aktualizaci firmware i ovládání Osma přes aplikaci DJI Mimo. Na vrchní části přístroje je pak rameno otočné ve třech osách, ve kterém je upevněna miniaturní kamera. Kdo by hledal stativový závit, mikrofonní vstup nebo bezdrátové připojení, nenalezne. Vše, co chybí, lze naštěstí dokoupit jako volitelné příslušenství, například bezdrátový modul, redukci z USB-C na audio jack nebo držák s integrovaným stativovým závitem. Ten posledně jmenovaný nenabízí DJI, ale naštěstí si vyberete jinde.
Obrázek

Technická specifikace
Rozměry a hmotnost již byly uvedeny, stejně jako ovládací prvky a konektory. Výdrž vestavěného akumulátor udává výrobce 140 minut natáčení, dobíjecí doba je 73 min. Dochází-li vám při používání Osma mimo civilizaci energie, nemusíte zoufat. Točit lze i s připojenou power bankou. Velikost 12Mpix CMOS senzoru je 1/2.3”, šířka záběru odpovídá 26mm objektivu na plnoformátovém přístroji. Tady bych si dokázal představit i kratší ohnisko, na druhou stranu můžete krásně pracovat s hloubkou ostrosti a neostrostí pozadí, zřejmě podpořenou i softwarově. Proto pozor při natáčení na pečlivé zaostření snímaného objektu!

Citlivost se pohybuje v rozmezí 100 – 3200 ASA, nejdokonalejšího obrazu samozřejmě dosáhnete v exteriéru za plného slunce. Při nejvyšší citlivosti obraz šumí, ale to je pochopitelné. Zajímavé jsou parametry videa: UHD: 3840×2160 24/25/30/48/50/60p
FHD: 1920×1080 24/25/30/48/50/60/120p. Osmo tedy umí v UHD rozlišení 50 – 60 obr./s při slušném datovém toku 100 Mbit/s! Při srovnávacím testu byla kvalita obrazu podstatně lepší, než u Sony ActionCam X3000 a jen nepatrně horší, než u Panasonicu LX100 s čipem velikosti mikro 4/3. Nutno ale říci, že světelné podmínky při testování byly výborné.

Pro natáčení videa s velkým datovým tokem je nutné použít paměťové karty mikro SDXC. Mně se osvědčila SanDisk MicroSDXC 64GB Extreme Pro. Ta se již nevyrábí, výrobce doporučuje podobnou téže značky se specifikací UHS 3 a V30 s rychlostmi čtení a zápisu 160/90 MB/s a kapacitou 64 nebo 128 GB. Na 64GB kartu se vejde 84:30 minut UHD videa.

Příslušenství
V základu dostanete k přístroji USB-C kabel, redukce na konektory USB-C a lightning a pouzdro s poutkem. Pouzdro je praktické, příliš nezvětší rozměry Osma a tak si malé zařízení můžete dát třeba do kapsy. Toužíte-li po připevnění Osma do kamerového držáku typu GoPro, můžete si dokoupit externí držák (Accessory Mount). Držák se stativovým závitem DJI nevyrábí, ale další výrobci ano. Praktickou věcí je bezdrátový Bluetooth a Wi-Fi modul. Není úplně levný a navíc funguje jen z poloviny. Připojení Bluetooth vypadává, použitelné je jen Wi-Fi, ale v menu kamery musíte nastavit 2,4 GHz (při připojeném Wi-Fi modulu). K manuálnímu ovládání pohybu hlavy s kamerou slouží přídavný ovládací prstenec (Controller Wheel). Tyto tři věci – externí držák, Wi-Fi modul a ovládací prstenec lze koupit ve zvýhodněné sadě.

Osmo pocket není vodotěsné, jako je většina akčních kamer. K natáčení pod vodou se používá podvodní pouzdro (Waterproof Case). K nahrávání zvuku kvalitnějšího, než z vestavěného mikrofonu se používá redukce z USB-C na jack. K příslušenství, bez kterého se dá obejít, patří nabíjecí pouzdro (Charging Case) a selfie tyč (Extension Rod). Mezi příslušenství třetích výrobců patří různé držáky a tyče, ale čím více si toho koupíte, tím více se připravujete o základní přednost, kterou Osmo má a to je miniaturní velikost. Stačí Osmo v základu a můžete směle točit.
Obrázek
Budoucí vlastníky Osma bych chtěl varovat před použitím jakýchkoliv magnetických filtrů, ať už jsou ND, PL či jiné. Sám jsem koupil velmi kvalitní sérii ND/PL filtrů společnosti PolarPro (DJI OSMO POCKET Filters - Cinema Series), po pár týdnech používání se však na objektivy Osma udělaly bubliny a škrábance. Zda to bylo způsobeno magnetismem, či manipulací s filtry nevím, ale že to není ojedinělý problém, jsem zjistil při následném pročítání uživatelských fór.

Ovládání
K obsluze Osma se používají tlačítka a dotykový monitor. Ke vstupu do menu slouží pohyb prstem po displeji. Táhneme-li dolů, objeví se menu, ve kterém nastavíme datový tok (Quality) a to nikoliv číselně, ale jako hvězdičku nebo tři hvězdičky. Mezi další nastavení patří zobrazení stavu baterie, vypínání ovládání rakurzu kamery, kalibrace kamery, zobrazení 4:3 nebo 16:9, ostření kontinuální nebo manuální. Důležitá je funkce PRO, která po aktivaci zpřístupní manuální funkce – barevnou teplotu, rychlost závěrky, citlivost, hlasitost zvuku a především obrazový profil D-Clike s měkčím podáním scény a větším rozsahem jasů.

Tažením doprava zobrazíme nahrané soubory, tažením doleva přepínáme mezi jednotlivými módy fotografování a natáčení videa. Kromě základních parametrů u fotografie (poměr stran, samospoušť) a videa (rozlišení, obrazová frekvence) v menu nastavíte i zpomalené snímání (4x, 1080p), zrychlené snímání, časosběr, časosběr s panorámou (jen v HD) a panorámu (3 x 3 nebo 180°). Po updatu přibyly dvě nové funkce – Story, kdy využíváme kombinace přednastavených profilů a Easysave, při které se natáčené video automaticky ukládá rovnou do připojeného mobilního telefonu.

Tažením nahoru se zpřístupní menu, ve kterém kameru vycentrujeme, měníme rychlost reakce na pohyb a vybíráme mezi třemi módy stabilizace, respektive pohybu dle os. Do nastavení PRO funkcí se dostaneme kliknutím na nápis PRO vlevo nahoře. Kromě již zmíněných funkcí u videa můžeme ve foto módu nastavit kromě expozice a barevného podání i formát souborů (jpg, jpg +RAW, RAW). No a nakonec krátkým dotykem displeje zaostříme a dvojitým dotykem vybereme objekt, který bude kamera automaticky sledovat.
Obrázek

Aplikace DJI Mimo
Osmo spojíme s telefonem buď přes vloženou redukci, USB-C kabelem nebo přes bezdrátový modul. Ze tří možností bezdrátového připojení (Bluetooth, Wi-Fi 5 a 2,4 GHz) funguje bez problémů jen ta poslední. 2,4 GHz je nutno nastavit v menu přístroje při připojeném bezdrátovém modulu. V menu aplikace lze kromě funkcí, které jsou přístupné přes dotykový monitor Osma nastavit ještě zobrazení přepalů a histogram, změnit název a heslo Wi-Fi sítě. Ostří se opět dotykem na obrazovce, objekt ke sledování se vybírá tak, že na obrazovce tažením prstu vytyčíme obdélník okolo objektu. Výhoda ovládání Osma mobilem je především v zobrazení záběru na větším displeji a snadnějším přístupu do menu.

Aplikaci lze použít i jako jednoduchý střihový program, kde kromě střihu a řazení záběrů můžete záběry korigovat, měnit hlasitost zvuku, rychlost, přidávat hudbu, psát titulky a exportovat (720a 1080 p). Pro využití plného rozlišení videa je nutné natočený materiál nahrát do počítače a editovat v profesionálním střihovém programu.

Postprodukce
Natočený materiál v UHD rozlišení lze snadno zpracovat v PC. Při importu u některých souborů do programu Adobe Premiere dochází k chybě, kdy program nahlásí problém v souboru a importuje se pouze zvuk. Příčiny chyby nelze vysledovat, pomoc je však jednoduchá. Buď se zdánlivě poškozený soubor rekonvertuje v jiném programu, než Adobe Media Encoder, nebo, a to je ještě jednodušší, v souborovém manažeru změníte koncovku souboru na mpg. A je to!

Kvalita záběrů je výborná, ale pro vysokou kompresi je nutné pracovat na výkonném stroji, zvláště v Adobe Premiere, který je sám o sobě velkým žroutem systémových prostředků. Záběry natočené ve D-Clike barevném prostoru je nutné korigovat, tedy upravit kontrast, jas i barevné podání. Pokud se při natáčení používá automatická expozice, je nutné záběry podexponovat o 2/3 – 1 EV, jinak jsou jasy „přepálené.“ Totéž platí i pro natáčení ve standardním profilu, který se sice dodatečně korigovat prakticky nemusí, ale na přepaly je samozřejmě náchylnější, než D-Clike profil. Hodnocení
Tentokrát napsání recenze předcházelo půl roku používání Osma. Má pár nedostatků, ale klady převažují. Začnu s tím, co mne trochu zklamalo. Je škoda, že přístroj nemá už v základu mikrofonní vstup a stativový závit. Také bezdrátové připojení dnes považuji za standard. Když už si pak dokoupím bezdrátový Bluetooth a Wi-Fi modul předpokládám, že bude fungovat jak přes Bluetooth, tak přes 5 i 2,4 GHz Wi-Fi. Naštěstí existují uživatelská fóra, ale najít řešení nefunkčního připojení nebylo úplně jednoduché.

Výrobce neprodává redukci na připojení telefonu s microUSB konektorem, ani to neplánuje. Naštěstí existují jiní výrobci, kteří začali žádaný konektor vyrábět. Stabilizace funguje skvěle, ale pokud byste chtěli použít přístroj v držáku na kole, nebo jinde, kde dochází k otřesům, stabilizace se s tím nedokáže vyrovnat. Chyba v importu některých souborů do Premiéry se dá obejít změnou koncovky souborů.

Klady převažují. Pokud Osmo používáte během slunečného dne, je kvalita obrazu překvapující. Stabilizace funguje skvěle, pokud se pohybujete po rovném povrchu, v terénu je to trochu horší. To je ale daň za to, že je zařízení extrémně lehké. Což je ale na druhou stranu jeho obrovskou výhodou – Osmo se vejde do kapsy. Natáčení v UHD 50p s vysokým datovým tokem a možnost manuálního nastavení expozice a manuálního ostření dělá z Osma profesionální zařízení. A když Osmo připevníte na tyč, ať už je originální či nikoliv, dokážete simulovat záběry natočené kamerovým jeřábem. Přidejte si k tomu časosběr, časosběr s panorámou, panoramatické snímky, selfie video s malou hloubkou ostrosti a dostanete geniální zařízení miniaturních rozměrů a s více, než přijatelnou cenou. Ostatně, co jiného byste čekali od DJI?

Výrobce: DJI

Marek Tichý

Odpovědět