BenQ SW271C

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 160
Registrován: 03 srp 2011 14:24

BenQ SW271C

Příspěvek od pixel »

Profesionální třída 4K zobrazovačů s AdobeRGB od BenQ.
7. 9. 2021

Technologický pokrok již dospěl tak daleko, že tradiční výrobce průmyslově uznávaných zobrazovačů dohání konkurence. Příkladem takového disruptivního vývoje je profesionální řada monitorů BenQ PhotoVue, která si zadá s těmi nejlepšími hráči na trhu. PhotoVue SW271C je nástupce dva roky starého modelu, který má několik zásadních vylepšení co do spotřeby, USB-C, ale i rozsahu gamutu.

Rozbalení a sestavení
Už od vlastního vybalování zobrazovače je zřejmé, že se jedná o profesionální a nadstandardní výrobek. Balení obsahuje vedle zobrazovače i umě složenou zástěnu monitoru, velmi pěkně ergonomicky provedený, robustní podstavec a sadu základních kabelů. V balení nelze přehlédnout typický prvek profesionálních zobrazovačů BenQ a to je speciální kruhový Hotkey Puck G2 pro „drátové“ ovládání nastavení monitoru.

Vlastní sestavení monitoru není nijak složité. Podstavec má velmi praktické kotvení s vestavěným šroubem a nasazení monitoru, včetně pojistky, zvládne jedna osoba, ale pozor 27“ monitor už není úplně malý, tj. pro vlastní zasazení do držáku se vám další ruce určitě budou hodit, mj. protože se jistě nechcete dotýkat matované obrazovky a rámeček je náležitě tenký.

Vedle napájení je vhodné zapojit i Hotkey Puck G2 a následně si lze dokonce vybrat další postup. Buď je možné zvolit jeden z tradičních kabelů (interface HDMI nebo DisplayPort) pro video vstup nebo použít vestavěný USB-C port a ten přímo připojit k vašemu (modernímu) notebooku, který tak pomocí jediného kabelu můžete jak napájet (až 60 W), tak se používá pro přenos videa a to do rozlišení až UHD. Ale nepředbíhejme.

LCD monitor o velikosti 27“ se pohodlně vejde na stůl a jeho velikost mnohým umožňuje přidat na stůl další, což zefektivní práci řadě profesionálů (uvádí se, že druhý monitor znamená nárůst výkonu až 21%). Druhý monitor samo sebou nemusí být na stejné úrovni nebo může jít o monitor notebooku, přesto tuto „konfiguraci“ doporučujeme.
Obrázek

4K/UHD rozlišení
Nástup 4K/UHD rozlišení zobrazovačů je realitou všedního dne. Konzumní trh už prakticky nic jiného nenabízí a to jak v oblasti herních konzolí, tak i kabelových televizí nebo streaming služeb (Netflix, YouTube…). Není tedy divu, že profesionálové už standardně také povyšují své monitory z HDTV nebo WUXGA na 4K/UHD rozlišení. S upgrade na UHD je tu však nutno počítat i s nutným zvýšením grafického výkonu počítače. Přeci jen UHD (3840x2160) je 4x více pixelů pro zpracování než HDTV (1920x1080) a to už je na potřebném výkonu poněkud znát. Je třeba si uvědomit, že i HDTV video bude na zobrazovači přehráváno pomocí „upscale“ a tudíž tzv. full-rate odpovídá UHD.

Na tomto místě je třeba ještě podotknout, jak je to s používáním onoho „4K“. Ještě stále se objevují označení typu 4K/UHD, které prakticky vždy znamenají rozlišení UHD (3840x2160 pixelů) a často označují pouze kompatibilitu se skutečným rozlišením 4K, které ve filmovém průmyslu znamená 4096px v horizontálním rozlišení a pro různé poměry je pak různé vertikální rozlišení. Opět se zažilo, že v počítačovém světě je vertikální rozlišení 2160 pixelů, tj. 4K se rozlišení se nejčastěji označuje 4096x2160. Ve světě zobrazovačů je 4K/UHD tedy to samé jako UHD s kompatibilitou se 4K. Přirozené rozlišení BenQ SW271C je UHD.

Vedle rozlišení je dnes podstatný i dynamický rozsah barev. Pro profesionální zpracování si již s 8 bity na každý RGB kanál nevystačíte, tj. vyžaduje se alespoň 10 bitů na kanál v RGB. Monitor SW271C umí přes USB-C a DisplayPort právě zmíněných 10 bitů v RGB (30 bit) nebo YCbCr 444 (tj. bez barevné komprese) a pro barevné vzorkování 422 (proklad chromatických složek) umí 12 bitů na kanál (36 bit YCbCr). Přenos přes HDMI je vždy komprimovaný, tj. zde je podpora pro vzorkování 422 i 420 a to v 8, 10 i 12 bity na kanál. To přesně odpovídá průmyslovému TV standardu SDI (seriál data interface) se kterým je monitor kompatibilní. I když neobsahuje SDI vstup, tak převodník SDI-HDMI (standardní produkt řady firem typu BlackMagic, AJA apod.) generuje výstup exaktně převedený pro 10 nebo 12bitové zobrazení monitorem. Zde je nutno poznamenat, že interní zobrazení je vždy 10bitové a 12 bitů je simulováno (dithering process).

Snímková frekvence jsou i pro vícebitová rozlišení se vzorkováním 444/422 z rozsahu 24, 25, 30, 50 a 60 Hz. Pro komprimované vzorkování 420 lze vybírat jen z 50 a 60 Hz přes HDMI rozhraní (odpovídá použití pro herní konzoli nebo BluRay atd.). Z uvedeného plyne, že SW271C skutečně respektuje průmyslové standardy pro vícebitové zobrazení a je pak možné napojovat jak speciální vstupy ve studiu, tak i standardní počítačové UHD vstupy či připojit moderní notebooky s USB-C (například Apple s M1 čipy). Co se týče velikosti pixelů, tak je třeba dát do poměru velikost zobrazovací plochy 27“ úhlopříčky a UHD rozlišení, vychází 0.155 mm šířka/výška.
Obrázek

Parametry 4K/UHD zobrazovače
Nyní shrňme základní parametry BenQ SW271C. Technologie displeje je LCD s IPS panelem a W-LED podsvícením o úhlopříčce 27“ (68,4 cm). Rozměry jsou 59.67 cm x 33.57 cm, hloubka 75 mm. Přirozené rozlišení odpovídá UHD (nikoliv tedy 4K) 3840 x 2160 pixelů (tj. poměr 16:9) s maximální obnovovací frekvencí 60Hz. Odezva displeje je uváděna 5 ms gray-to-gray, svítivost 300 cd/m2. Barevná hloubka je přirozeně 10 bitů na kanál (tj. 30 bitů na barvu), ale monitor je schopen simulovat zobrazení 12 bitů na kanál. Interní zpracování 10 bit je pomocí 8 bit zobrazení a tzv. FRC (Frame Rate Control). 3D LUT processing je interně 16 bitů na kanál. Statický kontrast je 1:1000, ale díky dynamicky řiditelnému W-LED podsvícení je možné dosáhnout teoretického poměru až 20000000:1. Zobrazovač podporuje HDR režimy HDR10 a HLG (Hybrid Log Gamma) při kterých také dosahuje maximální spotřeby (54,5 W). K dispozici je celá řada vstupní konektorů. Je tu jeden DisplayPort 1.4, dvakrát HDMI 2.0 a jedenkrát USB-C, které dokáže fungovat v DP Alternated Mode, tj. zobrazování i napájení. USB-C rozhraní podporuje přenos s napájením ve dvou režimech: 3840x2160@60Hz + USB2.0 (480Mbps) nebo 3840x2160@30Hz + USB3.1 (5Gbps).

Samozřejmostí už je dnes i USB 3.0 HUB s uplinkem, který na monitoru končí dvěma USB 2.0 porty pro připojení klávesnice/myši nebo USB-Memory, k dispozici je i užitečný slot na SD karty (kompatibilita s SD / SDHC / SDXC / MMC). Speciálním rozhraním připomínající Ethernet je připojen zmiňovaný externí ovladač s otočným tlačítkem a dalšími speciálními tlačítky s volitelnými funkcemi. Přes uplink nebo HDMI se replikuje i audio rozhraní, tj. lze připojit i sluchátka pomocí 2.5 audio-jacku. Bohužel v dnešní době by se hodil i mikrofonní vstup (kombinovaný jack), který k dispozici není, ale lze využít USB rozhraní a příslušnou náhlavní soupravu pro komunikaci.

Celkově je ergonomie zobrazovače zdařilá, má profesionálně vypadající tmavý design (grey) a elegantní, relativně úzký rámeček. Stojan je velmi povedený a robustní, umožňuje jak otočení monitoru do stran (45 stupňů doprava, doleva), tak náklon (5 stupňů dopředu, 20 stupňů dozadu) a pohodlně nastavovat jeho výšku (o cca 15 cm). Skvělé je, že stojan umožňuje i pivoting o 90 stupňů, tj. přehodit monitor do portrétního režimu. Pro tento režim se menu monitoru automaticky natočí (autorotate). Mj. portrétní režim je vhodný právě pro tiskoviny (jen zástěnu je přitom dobré odepnout). Pozorovací úhel v horizontálním či vertikálním směru je 178 stupňů.

Pokud byste monitor rádi namontovali na pevno, je to možné přes standardní VESA Mount s 10x10cm VESA interface. Hmotnost 10,9 kg by neměla být problém pro žádnou fixní instalaci. Co se týče spotřeby, tak ta se řadí do kategorie „G“, což není příliš lichotivé, ale je to dáno možností napájet připojené zařízení až 60 W nebo možností zobrazení HDR (opět vysoká spotřeba). Ale praxe je taková, že při běžné práci se pohybujeme v kategorii „E“, tj. 37 W. Pohotovostní režim má 0,5 W.
Obrázek

Praxe
Monitor BenQ SW271C je primárně pro profesionální fotografy, tj. vedle dobrého rozlišení, uniformity zobrazovací plochy a zástěn, tu musí být i práce s barevnými profily. V první řadě musíme říci, že výrobce tady přinesl velmi podrobný protokol měření gamutu monitoru, který tabeloval a přiložil, takže lze hodnoty přímo zapsat do kolorimetrického systému. Příslušné WHQL drivery a soubory Pallete Master Element jsou k dispozici ke stažení. Technologie AQCOLOR má zajistit nejen široký gamut, ale i stálost barev, tj. teoreticky lze statické ICC profily používat bez dodatečné kalibrace monitoru. Přesto výrobce přináší řadu nastavení iniciálních barevných profilů, které navíc kombinuje podle využitého vstupu. Nechybí jak standardní sRGB prostor, Rec.709 (100%, TV standard), tak AdobeRGB (99%, DTP) nebo YUV, gray-scale prostory či DCI simulace (93% DCI-P3, filmový standard). Tady je nutno říci, že výrobce udává gamut 99% pokrytí Adobe RGB prostoru, který je průmyslovým standardem v pre-press oboru! Bohužel jsem neměl možnost tuto informaci ověřit měřením pomocí kalibrační sondy. Zkoušel jsem tedy alespoň celý řetězec zobrazení fotografie a následného tisku a porovnat vše „okometricky“ (i za pomocí kalibračních barevných tabulek). Výsledek mě subjektivně připadal velmi dobrý. Pro tento účel je potřebné stáhnout příslušný software Paper Color Sync. Přepnutí monitoru do HDR režimu a testování na hrách či Netflix 4K platformě bylo velmi přesvědčivé. Kontrast byl srovnatelný s OLED displejem poblíž. Vyrovnávání černé zhasínáním podsvícení bylo místy patrné, ale při řadu záběrů tato technologie vyhověla.

Ocenil jsem simulaci omezeného dynamického rozsahu, kdy lze vybrat mezi omezeným (16-235) nebo plným (0-255) dynamickým rozsahem zobrazení kanálů. To pomůže k odhalení „vysílatelných barev“. Další specialitou je co nejvěrnější zobrazení monochromatického zobrazení na HW úrovni (optimalizuje RGB diagonálu gray-scale zobrazení, dokonce je na výběr více možností).

Výbornou vlastností zobrazovače je hardwarové podpora různých interpretací signálu co do rozlišení a poměru stran. Obraz v menším než UHD rozlišení lze hardwarově nechat zvětšit na celou obrazovku (roztažení) a to bez ohledu na vstupní poměr obrazu (plný obraz). Nebo lze obraz zobrazit 1:1, tj. vynecháním pixelů. Toto se velmi hodí pro kontrolu HDTV rozlišení apod.

Více vstupů umožňují vytvářet i tzv. duální zobrazení, tj. je možné druhý kanál zobrazit jako obraz v obraze v rámečku (tzv. PiP, Picture in Picture) nebo obraz vedle obrazu (tzv. PBP, Picture by Picture). Potenciálně lze testovat side-by-side různé typy nastavení a cílových zařízení. Monitor tak lze použít jako „virtuální dvojici“ HDTV monitorů nebo mít na alternativním PiP vstupu například kamerový systém apod.

Tlačítka pro ovládání monitoru jsou ukrytá vpravo dole pod tenkým rámečkem. UX design menu je srozumitelný, barevný a relativně přehledný. Přesto je skutečně doporučitelné nastavovat zobrazovač nikoliv tlačítky, ale za pomocí zapojeného drátového ovladače. Je praktické si příslušné profily a intenzity nastavit jako funkční tlačítka. Pomocí šipek je pak snazší procházení menu s nastavením. Jako velmi praktické se ukázalo prostřední otočné tlačítko jako regulátor hlasitosti.

Závěr
BenQ SW271C jsem testoval pomocí pracovní stanice HP Z4 s grafickou kartou Quadro RTX 6000 s využitím DisplayPort 1.4 rozhraní. Výkon počítače byl dostatečný a 4K rozlišení bylo naprosto plynulé a to i v HDR režimech a simulacích gamutu. Testoval jsme v 10bitovém RGB nekomprimovaném režimu i ve vyšších 422 12bitovém podání pro filmové nastavení. Monitor se tak ukázal být vhodný nejen pro fotografy, ale vyhověl i použitím pro video nebo film. Zajímavé bylo připojení herní konzole, kde subjektivně HDR režim vypadal lépe než při použití v počítači, což bylo nejspíš interpolačním log procesem na výstupu konzole Xbox. Velikost zobrazovače 27“ byla spolu s rozlišením dostatečná pro čtení A4kových PDF souborů zobrazovaných standardně ve formátu „dvě vedle sebe“.

UHD rozlišení bylo řádně „potrápeno“ při zpracování postprocessingu astrofotografií, kde se hodila předkalibrace ICC profilů pro následné tiskové výstupy. Skutečnost, že BenQ SW271C má 99% Adobe RGB je pro řadu fotografů „snová“, zobrazovače s tímto parametrem se pohybují standardně až na dvojnásobku ceny. Zpracování fotografií ve PhotoShopu a Lightroomu v UHD a 10 bit bylo je skvělý zážitek. Jen je třeba počítat nejen s větší spotřebou, ale zobrazovač i zřetelně více „topí“.

Možnost připojit k monitoru přes moderní USB-C rovnou notebook a ještě ho z něho napájet, to je skutečně splněný sen řady uživatelů. Je skutečně zajímavé vidět, že přes jedno rozhraní se přenese UHD obraz, zvuk a dokonce i jedno USB. Pro USB-C je třeba volit správnou kvalitu kabelu, který by měl být co nejkratší, jen tak lze příslušné připojení uskutečnit. Jakékoliv prodlužování kabelu nebo spojky přenos neumožní.

BenQ SW271C představuje poněkud vyšší investici, ale pro nasazení v profesionálním použití se jistě vyplatí, přeci jen profesionál na svůj monitor hledí většinu dne a řada nabízených funkcí (včetně filtrace modré barvy a matování displeje) je velmi vítána. Ostrost obrazu, vysoké rozlišení a věrné barvy potěší oko nejen grafika, ale i klienta.

Výrobce: BenQ

Jan Buriánek

Odpovědět