Jelikož máte vypnutý JavaScript, nebudou Vám tyto stránky fungovat korektně!!!
Logo PiXEL
  HOME  |  ČASOPIS  |  E-SHOP  |  SOUTĚŽE  |  PŘEDPLATNÉ  |  INZERCE  |  REDAKCE VYHLEDÁVÁNÍ
ARCHIV PiXEL

RUBRIKY

  audio

  video

  3D grafika

  2D grafika

  internet

  DVD/CD-R

  digitální foto

  grafické stanice

  ostatní

ARCHIV AUTORŮ
ARCHIV ROČNÍKŮ
Zobrazeno: PiXEL, rubrika Ostatní << | 16-30 | >> Nalezeno: 245 článků

microsoft-ice2

 Microsoft ICE2

Ostatní    WindowsMacOSLinux

Časoprostorový mosaicing.

Microsoft ICE2

I když ne každý z grafické komunity je příznivcem společnosti Microsoft, tak je třeba přiznat, že ty největší osobnosti spojené s počítačovou grafikou pracovali nebo pracují právě v této společnosti. Za všechny jmenujme otce stínovacích algoritmů a génia Jima Blinna (ne náhodou se jeden z osvětlovacích modelů jmenuje Blinn) či průkopníka algoritmů pokročilého ray-tracingu, jenž ho dovedl až do fotorealistické podoby, tj. Andrew Glassnera. Skutečnost, že tito a jím podobní lidé jsou v pozadí hlavních myšlenek interaktivních 3D technologií rozhraní DirectX je znatelná.

Náhled článku Microsoft ICE2
1/4
223

Buriánek Jan
 PiXEL 223/224 (7-8/2015)

ex-machina

 Ex Machina

Ostatní    WindowsMacOSLinux

Jak vznikala oživlá umělá inteligence pod taktovkou Double Negative.

Ex Machina

Ex Machina, režisérská prvotina britského spisovatele a scénáristy Alexe Garlanda, je filmem, který mě tento rok překvapil zatím asi nejvíc. A zatraceně příjemně. V době, kdy valná většina "VFX-heavy" filmů spoléhá na kvanta výbuchů, přeplácané vizuální orgie a děj ubíhající tak rychle, že si běžný divák ani nevšimne, jak příběhově a emocionálně prázdné vlastně dílo je, přichází na scénu tohle atmosférické konverzační drama. Ex Machina je zkrátka něco jiného, film založený striktně na rozhovorech tří postav a spoléhající na to, že o nich divák bude přemýšlet. A panečku, je o čem přemýšlet! Hlavní motiv snímku - jak se rozezná skutečná umělá inteligence od té simulované - je totiž v dnešní éře technologií stále aktuálnější téma.

Náhled článku Ex Machina
1/4
222

Klekner Martin
 PiXEL 222 (6/2015)

fraktaly-aneb-i-matematika-muze-byt-krasna

 Fraktály aneb i matematika může být krásná

Ostatní    WindowsMacOSLinux

Matematika a počítačová grafika.

Fraktály aneb i matematika může být krásná

P ro mnohé je matematika příliš abstraktní vědou, která je náročná a nepochopitelná. Pravda je ale taková, že matematika je vědou exaktní a prolíná se prakticky do všech oborů, ať už se nám to líbí nebo nikoliv. Počítačová grafika by se bez matematiky neobešla vůbec a v případě 3D grafiky je na matematice přímo závislá. Pochopení matematiky často vede k lepšímu porozumění, proč ta která funkce nebo filtr nefunguje apod. Právě počítačová grafika občas probudí zájem o matematiku i u velmi "nematematických" lidí.

Náhled článku Fraktály aneb i matematika může být krásná
1/4
222

Buriánek Jan
 PiXEL 222 (6/2015)

chappie

 Chappie

Ostatní    WindowsMacOSLinux

Image Engine a jejich robotí triky v novém filmu od Neilla Blomkampa.

Chappie

Kdyby byl PiXEL měsíčníkem zaměřujícím se na kritiku filmových děl, nejspíš byste v tuhle chvíli četli článek, v němž bych rozebíral, proč mě Chappie zklamal. Proč promrhal svůj potenciál nepochopitelným soustředěním se na skupinku nesympatických rádoby gangstas, když měl režisér k dispozici stokrát zajímavější herce (Hugh Jackman, Sigourney Weaver, Dev Patel) se stokrát zajímavějšími vedlejšími dějovými liniemi. Proč nekonzistentní chování Chappieho, který jednou zavrhuje násilí, hned vzápětí ho však páchá, naprosto nedávalo smysl. A proč konec filmu - který zde prozrazovat nebudu - tomu filmovému guláši už jen nasadil korunu. Na konci takového článku bych si povzdechl na tím, že se vážně obávám toho, co Neill Blomkamp vytvoří z pokračování série Alien, kterou má co nevidět točit. A pak bych vás od filmu nejspíš odradil... Nebýt toho, že se v těchto článcích na stránkách PiXELu zaměřuji na vizuální triky. A ty byly skutečně skvělé.

Náhled článku Chappie
1/5
221

Klekner Martin
 PiXEL 221 (5/2015)

eizo-flexscan-ev2730q

 EIZO FlexScan EV2730Q

Ostatní    WindowsMacOSLinux

Speciální čtvercový monitor, aneb nadstandardní rozlišení i poměr stran.

EIZO FlexScan EV2730Q

V současné době začíná sílit popularita 3K a 4K zobrazovačů, které již vyžadují poněkud nadstandardní přístup co se týče rozlišení i užívání. Poměr stran obrazu 16:9 nebo 16:10 již nemusí být standardem a rozhraní DVI už je dokonce nedostačující vzhledem k požadovanému datovému toku. Není tedy divu, že se na trhu objevují naprosto nestandardní poměry stran (například ultraširoké 2560 na 1080) nebo třeba čtvercové (poměr stran 1:1), jak je tomu v případě zobrazovače EIZO EV2730Q. Rozhodli jsme pro vás toto nadstandardní LCD otestovat.

Náhled článku EIZO FlexScan EV2730Q
1/1
221

Buriánek Jan
 PiXEL 221 (5/2015)

zspace-holograficky-3d-monitor

 zSpace: Holografický 3D monitor

Ostatní    WindowsMacOSLinux

Přijatelné řešení virtuální reality nejen pro výukové aplikace.

zSpace: Holografický 3D monitor

Na stereoskopickou 3D projekci jsme si díky digitálním kinům a hollywoodské tvorbě již zvykli. Hráči počítačových her jsou též zkušení 3D uživatelé a někteří tvrdí, že jim to výrazně pomáhá při soustředění. V průmyslu jsou používány systémy typu CAVE 3D, imersivní stěny apod. Odborná veřejnost přijala fakt, že 3D je zásadním pomocníkem při návrhu a ověřování nových konceptů, designů a výrobků obecně. V zábavním průmyslu slouží stereoskopické 3D k přiblížení děje divákovi, ke vtažení do příběhu a doslova přenosu do jiného světa.

Náhled článku zSpace: Holografický 3D monitor
1/3
221

Buriánek Jan
 PiXEL 221 (5/2015)

kingsman-the-secret-service

 Kingsman: The Secret Service

Ostatní    WindowsMacOSLinux

Nápaditost a styl ve špionážních tricích.

Kingsman: The Secret Service

Film Kingsman: The Secret Service mě nesmírně potěšil, už proto, že jsem o něm vlastně vůbec nic netušil a před výletem do kina jsem neviděl ani jediný trailer. Nakonec se z téhle podívané vyklubala úžasná záležitost plná humoru, nadhledu, špionážní akce, která je jednak skvělou poctou spy filmům minulého století, ale zároveň i skutečně moderním filmem. Je to perfektní ukázka toho, jak dělat filmy navazující na odkaz starých legend, jak tenhle odkaz vzít a posunout ho o něco dál, aniž by zanikl duch původního díla. Režisér Matthew Vaughn zkrátka trefil do černého. Ostatně o jeho schopnostech vytvořit prvotřídní zábavnou "akčňárnu" není třeba pochybovat, dokázal to už třeba v Kick-Ass nebo v X-Men: First Class. Zde nicméně vytvořil své dost možná zatím nejlepší dílo a určitě dal vzniknout i nové populární filmové sérii.

Náhled článku Kingsman: The Secret Service
1/5
220

Klekner Martin
 PiXEL 220 (4/2015)

historie-virtualni-reality

 Historie virtuální reality

Ostatní    WindowsMacOSLinux

V předešlých článcích o virtuální realitě jsme si řekli spoustu informací o tom, jak virtuální realita funguje a jak vytvářet vlastní virtuální světy. Pokud se ale chcete dozvědět, jak to všechno začalo, je třeba vrátit se téměř o dvě století zpět.

Historie virtuální reality

V roce 1838 Sir Charles Wheatstone sestrojil první přístroj, pomocí kterého bylo možné pozorovat obrázek ve 3D. Šlo o dřevěné zařízení s dvojicí zrcadel, která odrážela dva obrázky pod úhlem 45 stupňů, takže každé oko vidělo jiný obrázek. Bylo to těsně před vynálezem klasické fotografie, takže pan Wheatstone použil dva nakreslené obrázky. Chtěl tak dokázat, že mozek zpracovává levý a pravý obraz z každého oka samostatně ve 2D a prostorový obraz vznikne až spojením těchto obrazů v mysli.

Náhled článku Historie virtuální reality
1/2
220

Krejčíř Jan
 PiXEL 220 (4/2015)optoma-ml750

 Optoma ML750

Ostatní    WindowsMacOSLinux

Miniprojektor s LED zdrojem světla.

Optoma ML750

Nikdo nemůže společnosti Optoma upřít její inovativnost. Prakticky nepřetržitě se objevuje přísun nových a nových projektorů a jejich variant, obecně stále výkonnějších. Optoma tak nabízí opravdu širokou škálu produktů, kde se nacházejí jak přenosné, tak instalační projektory a v neposlední řadě i profesionální výkonné vícelampové stroje. Speciální kategorie ale tvoří tzv. miniprojektory. Je jen málo výrobců, kteří tento sortiment nabízejí a i když je Optoma těmito produkty známa již mnoho let, až nyní s příchodem výkonných chytrých telefonů a tabletů se začínají miniprojektory těšit zájmu uživatelů. Často se toto řešení používá v manažerských aplikacích, kdy prezentace probíhá u klienta, který s největší pravděpodobností nemá projektor nebo dostatečně velký zobrazovač. Samo sebou se tady spíše počítá s nouzovým řešením.

Náhled článku Optoma ML750
1/1
219

Buriánek Jan
 PiXEL 219 (3/2015)

integrated-systems-europe-2015

 Integrated Systems Europe 2015

Ostatní    WindowsMacOSLinux

Konvergence AVIT k IT.

Integrated Systems Europe 2015

Není mnoho světových výstav, které by představitelé prakticky všech značek považovali za natolik významné, že si nedovolí cokoliv závažného prohlásit jinde než právě zde. Je dobře, že jedna taková výstava - Integrated Systems Europe (ISE, viz www.iseurope.org) - se každoročně koná v Evropě, navíc relativně blízko naší země v holandském Amsterdamu.

Náhled článku Integrated Systems Europe 2015
1/3
219

Buriánek Jan
 PiXEL 219 (3/2015)

unbroken

 Unbroken

Ostatní    WindowsMacOSLinux

Druhoválečné VFX v režii Angeliny Jolie a ILM.

Unbroken

ILM mají dobré zkušenosti s válečnými filmy a efekty bitevních strojů druhé světové války jim nejsou cizí - byli u tvorby filmu Saving Private Ryan režiséra Stevena Spielberga, stejně jako Pearl Harbor Michaela Baye či Red Tails George Lucase. Tentokrát si je nicméně k vytvoření efektů pro film s podobnou tematikou nenajal nikdo jiný než Angelina Jolie, herečka, která poslední dobou stále častěji vstupuje i na režijní pole. Její historický opus Unbroken podle stejnojmenné knihy spisovatelky Laury Hillenbrand se před nedávnem vyřítil do kin a ačkoliv možná film nesplnil očekávání, která se do téhle adaptace úspěšného bestselleru vkládala, přesto si ILM a VFX supervizor Bill George (a hlavní kameraman Roger Deakins) mohou udělat úspěšný zářez na pažbě. Těch několik bitevních scén a celková rekonstrukce prostředí ze 40. let 20. století jsou totiž bezesporu jedním z vrcholů celého snímku.

Náhled článku Unbroken
1/5
219

Klekner Martin
 PiXEL 219 (3/2015)

christie-pandoras-box

 Christie Pandoras Box

Ostatní    WindowsMacOSLinux

Real-time media servery nejen pro videomapping.

Christie Pandoras Box

K aždý, kdo zavítal na nějakou mappingovou show typu Signál, se jistě zamýšlel nad tím, jak je možné, že tolik výkonných projektorů synchronně promítá na různá místa, jejich vzájemné prolnutí není patrné a přitom celkové rozlišení zobrazovaných show je mnohokráte větší než HDTV.

Náhled článku Christie Pandoras Box
1/4
218

Buriánek Jan
 PiXEL 218 (2/2015)

maleficent

 Maleficent

Ostatní    WindowsMacOSLinux

Jak vznikají fotorealistické víly.

Maleficent

I tento rok se o prestižní ocenění americké filmové Akademie za vizuální efekty uchází hned několik filmů. Jsou jimi Interstellar, Dawn of the Planet of the Apes, Godzilla, Guardians of the Galaxy, třetí Hobbit, Night at the Museum: Secret of the Tomb, Transformers 4, X-Men: Days of the Future Past a v neposlední řadě také Maleficent. Volba sice pravděpodobně padne buď na Interstellar Christophera Nolana, nebo na Dawn of the Planet of the Apes režiséra Matta Reevese. To nicméně neznamená, že bychom měli ostatní filmy ignorovat. O většině z nich jsem v průběhu roku 2014 na stránkách PiXELu psal. Nyní však přichází čas probrat jeden, který bychom pro jeho triky rozhodně neměli přehlížet - temnou pohádku Maleficent, celovečerní prvotinu Roberta Stromberga.

Náhled článku Maleficent
1/6
218

Klekner Martin
 PiXEL 218 (2/2015)

optoma-hd50

 Optoma HD50

Ostatní    WindowsMacOSLinux

Malý, designově zdařilý, Full HD 3D projektor pro domácí kina.

Optoma HD50

Uhlopříčky LCD obrazovek se úctyhodně zvětšují a standardní obývací pokoje již ovládly zobrazovače o úhlopříčce nejméně 50". Při větších rozměrech však začíná být problém nejen velikost přístroje samotného (a s tím spojená hmotnost), ale též poměrně náročné uchycení a údržba displeje (čištění atd.). Není tedy žádnou výjimkou, když si movitější uživatelé ve svém domku vyhradí prostor pro důstojnou projekci ve formě domácího kina. Ukazuje se dokonce, že při použití správného projektoru a plátna lze původní posilovnu změnit na multifunkční domácí kinosál. Existuje i kombinace obojího, ale to vyžaduje poněkud náročnější ventilaci...

Náhled článku Optoma HD50
1/2
217

Buriánek Jan
 PiXEL 217 (1/2015)

eizo-flexscan-ev3237

 EIZO FlexScan EV3237

Ostatní    WindowsMacOSLinux

Profesionální 4K UHD LCD monitor od firmy EIZO.

EIZO FlexScan EV3237

O fenoménu 4K/UHD jsme již na stránkách PiXELu psali mnohokrát. Tento nastupující trend je pozorovatelný zejména ve spotřební sféře, profesionálové se na něj připravují již dlouho, ale výrobci stále váhali a dostupnost základních zobrazovačů byla prakticky nulová. Například jeden z prvních 4K monitorů na světě od japonských Astro Design stál ve své době přes milión korun. Nově začínají být 4K/UHD zobrazovače dostupné a tak není divu, že i špičkový výrobce zobrazovačů EIZO na tento trend zareagoval a uvedl na trh svůj první 4K UHD monitor EV3237, který je i přes své výjimečné parametry překvapivě cenově dostupný.

Náhled článku EIZO FlexScan EV3237
1/2
217

Buriánek Jan
 PiXEL 217 (1/2015)

Předchozí 1-15 | 16-30 | Další 31-45
NÁHLEDY ČLÁNKŮ
zobrazit / schovat

Obálka PiXEL 223
PiXEL 223/224
REKLAMA
Reforma důchodů
Spatne ID plochy.
© 2017 ATLANTIDA Publishing s.r.o.
Umístěno na serveru Stable.cz
Optimalizováno pro Microsoft Explorer
a minimální rozlišení 1024x768