Jelikož máte vypnutý JavaScript, nebudou Vám tyto stránky fungovat korektně!!!
Logo PiXEL
  HOME  |  ČASOPIS  |  E-SHOP  |  DOWNLOAD  |  SOUTĚŽE  |  PŘEDPLATNÉ  |  INZERCE  |  REDAKCE VYHLEDÁVÁNÍ
UŽIVATELÉ
E-mail (či ID předplatitele):

Heslo:

Automatické přihlášení
Registrace uživatele
Zapomněli jste heslo?

rss
ARCHIV PiXEL

ARCHIV SOUBORŮ

RUBRIKY

  audio

  video

  3D grafika

  2D grafika

  internet

  DVD/CD-R

  digitální foto

  grafické stanice

  ostatní

ARCHIV AUTORŮ
ARCHIV ROČNÍKŮ
Zobrazeno: PiXEL 123 Nalezeno: 22 článků

digitalizace-langweilova-modelu-prahy

 Digitalizace Langweilova modelu Prahy

3D grafika    WindowsMacOSLinux

Reportáž o jednom pozoruhodném projektu pražského magistrátu.

Digitalizace Langweilova modelu Prahy

V polovině minulého roku iniciovala pražská radnice mimořádný technologicky náročný projekt - rozhodla se digitalizovat slavný papírový Langweilův model Prahy. Díky nedávné tiskové konferenci bylo možné poodhalit detaily tohoto pozoruhodného technologického projektu a blíže se podívat na technologii digitalizace této unikátní památky. Výstupem celého procesu bude detailní povrchový 3D model starobylé Prahy před stopadesáti lety, který bude k dispozici nejen odborné veřejnosti. Plánují se také některé aplikace pro veřejnost, včetně zjednodušeného interaktivního 3D modelu na internetu.

Buriánek Jan
 PiXEL 123 (3/2007)

autodesk-maya-8-5

 Autodesk Maya 8.5

3D grafika    WindowsMacOSLinuxVýrobceZapůjčil

Je tomu sotva pět měsíců, co jsme si zde představovali poslední Mayu a společnost Autodesk má již opět své nejnovější želízko v ohni. Tentokrát s pořadovým číslem 8.5.

Autodesk Maya 8.5

Nebudu zbytečně chodit kolem horké kaše a přímo vám představím, o čem že se to neustále mluví ve spojení s touto verzí programu. Poprvé se zde totiž objevila implementace modulu Nucleus. Doposud měly na starosti výpočet dynamiky různé "solvery", jeden se staral o pevná tělesa, další zase o částice atd. S příchodem modulu Nucleus se situace mění. Ten totiž přebírá všechny úkony na sebe a dokonale propojuje celou dynamiku pod jeden systém, který je tak stabilnější, schopen zacházet s velkými objemy dat a poskytuje mnohem větší rychlost při výpočtu simulace.

Štrichel Čeněk
 PiXEL 123 (3/2007)

avid-softimage-xsi-6-0

 Avid Softimage|XSI 6.0

3D grafika    WindowsMacOSLinuxVýrobceZapůjčil

Nová verze výkonného profesionálního 3D systému.

Avid Softimage|XSI 6.0

Stalo se již dobrým zvykem, že Avid Softimage vydá nejméně každé Vánoce novou verzi svého produktu Avid Softimage|XSI. Tentokrát se již jedná o verzi v pořadí šestou, což s sebou nese zásadní změnu. Zatímco konkurence stále doplňuje "pokročilé" možnosti svých editorů, v XSI jsou tyto vlastnosti často již mnoho let implementovány. Přestože XSI obsahuje již prakticky vše, na co si může profesionální animátor či tvůrce her vzpomenout, dokáže tento produkt i po téměř 20ti letech vývoje přinášet stále něco nového a opravdu revolučního. Nová verze XSI 6.0 není v tomto směru výjimkou - navazuje na již tak revoluční verzi 5.0 a obsahuje novinky ze světa GPU a moderních animačních postupů.

Buriánek Jan
 PiXEL 123 (3/2007)

mocca-3-ik-retezec

 MOCCA 3: IK řetězec

3D grafika    WindowsMacOSLinuxVýrobce

2. díl- Praxe a základní technologie tvorby IK řetězce kloubů modulu MOCCA 3 programu CINEMA 4D R10.

Zoch Pavel
 PiXEL 123 (3/2007)

3ds-max-materialy

 3ds Max: Materiály

3D grafika    WindowsMacOSLinuxVýrobce

Stručný přehled všech materiálových typů programu 3ds Max.

3ds Max: Materiály

V minulém čísle jsme si popsali dva nové materiálové shadery pro renderer mental ray - Car Paint a Arch Design. Dovolím si nyní na problematiku materiálů navázat, i když trochu zpětně a zmíním se i o ostatních materiálových typech. Tentokrát však nejde o materiály pro mental ray, nýbrž o základní shadery, které jsou v programu 3ds Max obsaženy již v základní instalaci.

Janek Leoš
 PiXEL 123 (3/2007)

3ds-max-simulace-latek

 3ds Max: Simulace látek

3D grafika    WindowsMacOSLinuxVýrobce

Jak rychle a jednoduše vytvořit záclonu nebo jinou zavěšenou látku v 3ds Max 8/9?

Tak na tuto otázku se budu snažit odpovědět v tomto krátkém článku nebo spíše návodu, který je určen především začátečníkům a lehce pokročilým v práci s 3ds Max 8/9. V článku si popíšeme krok za krokem, jak lze pomocí modifikátoru Cloth vytvořit statickou nebo animovanou záclonu zavěšenou na jezdce.

Bačík Radim
 PiXEL 123 (3/2007)

arroway-textures

 Arroway Textures

3D grafika    WindowsMacOSLinuxVýrobceZapůjčil

Čtyři kolekce profesionálních textur ve vysokém rozlišení.

Arroway Textures

Není tomu tak dávno, co by se daly profesionální kolekce textur spočítat na prstech jedné ruky. Situace se však lepší a kolekce přibývají jako houby po dešti. Důležitou vlastností kolekce je kvalita a zejména použitelnost jednotlivých textur. Obecné kolekce mají tu nevýhodu, že obsahují textury, které třeba nikdy nepoužijete. Specializované jsou zase určeny jen některým uživatelům a často se stává, že obsahují tak specializované typy textur, že jejich reálné použití je velmi diskutabilní.

Janek Leoš
 PiXEL 123 (3/2007)

avid-ds-nitris

 Avid DS Nitris

Video    WindowsMacOSLinuxVýrobceZapůjčil

Efektové a dokončovací on-line pracoviště.

Avid DS Nitris

Nestává se často, abychom psali o počítačových sestavách, které se ve zpracování digitálního videa řadí na pomyslný vrchol techniky v oboru a to zejména díky svým vlastnostem. Představíme si nyní on-line střižnu a postprodukční nástroj Avid DS. V dvoudílném článku si nejdříve popíšeme jeho charakteristiky a poté se budeme věnovat popisu uživatelského rozhraní.

Podhorecký Jiří
 PiXEL 123 (3/2007)

barevne-korekce-v-adobe-premiere-pro

 Barevné korekce v Adobe Premiere Pro

Video    WindowsMacOSLinuxVýrobce

Jak snadno, rychle a zdarma upravit vaše video, aby získalo "filmový" nádech.

Barevné korekce v Adobe Premiere Pro

Každý, kdo se někdy pokusil cokoli natočit na digitální video, určitě zjistil, že obrazový výsledek leckdy neodpovídal jeho očekávání. Digitální video (DV) je často příliš zjevné, zejména svou ostrostí, výrazností obrazu, podáním barev, kontrastem a dalšími specifiky, která nakonec odhalují, že film byl natočen pouze na DV kameru. Jak to ale udělat, abychom získali obraz, který by byl takřka k nerozeznání od políček filmového pásu? Jednou z možností je bezesporu zakoupení příslušného plug-inu, který většinu základních úprav vykoná za vás a vy doladíte detaily. Můžete si například vybrat ze dvou výtečných plug-inů pro Adobe After Effects (respektive Adobe Premiere Pro) - Magic Bullet Suite 2.1 od firmy Red Giant Software nebo CineLook 2 od DigiEffects.

1/4
Hamšík Petr
 PiXEL 123 (3/2007)

systemy-pro-prenos-hd-sdi-videa-po-ip

 Systémy pro přenos HD-SDI videa po IP

Video    WindowsMacOSLinux

Nástup vysokorychlostních sítí umožnil nebývalý rozvoj multimediálních technologií na Internetu i v privátních sítích. V tomto článku si stručně popíšeme přenos nekomprimovaného High-Definition (HD) videa po IP sítích a nastíníme potenciál jeho využití.

Mluvíme-li v tomto článku o skutečně vysokorychlostních sítích, máme obvykle na mysli 10gigabitový Ethernet (10GE) či SONET/SDH OC-192, obé umožňující přenášet data na rychlostech těsně pod hranicí 10ti gigabitů za sekundu. Zatímco 10GE se dnes většinou nasazuje v komerční sféře zejména pro agregaci provozu v hierarchii síťových prvků či pro datové sklady, začíná se tato technologie pomalu prosazovat také u koncového uživatele, a to zejména v akademických vysokorychlostních sítích. OC-192 se pak typicky používá pro přenosy na větší vzdálenosti (WAN sítě), kde Ethernet může být problematický zejména s ohledem na obtížnou diagnostiku případných problémů.

Holub Petr
 PiXEL 123 (3/2007)

dorucovani-digitalnich-medii

 Doručování digitálních médií

Video    WindowsMacOSLinux

Před časem jsme v PiXELu psali o alternativní distribuci objemných počítačových dat po internetu a nyní se podíváme na další profesionální řešení pro přenos audiovizuálního signálu.

Doručování digitálních médií

Přenosem analogového nebo později i digitálního televizního signálu se zabývají poskytovatelé radiokomunikačních cest. Způsobů je několik, od diskrétního pozemního šíření až po satelitní přenosy. Zde představím přenos A/V dat, který propojuje jednotlivé poskytovatele a zpracovatele videa, případně televizní redakce po celém světě, mezi nimiž se obchoduje s médii. Těmi mohou být filmy, televizní nebo dokumentární pořady i reklamy. Teprve pak vzniká v místní televizní stanici programový mix, který přichází k divákům.

Podhorecký Jiří
 PiXEL 123 (3/2007)

kompozice-vrstev-ve-photoshopu

 Kompozice vrstev ve Photoshopu

2D grafika    WindowsMacOSLinuxVýrobce

Kompozice vrstev je zajímavá funkce při práci z vrstvami v Adobe Photoshopu.

Kompozice vrstev ve Photoshopu

Možná že ačkoli jste zdatnými uživateli Photoshopu, nevyužíváte zcela všech jeho funkcí a vlastností na 100 %. S vrstvami se ve Photoshopu setkal asi každý uživatel, některé úpravy obrazu si bez nich lze těžko představit. Jejich výhodou je, že můžete pracovat na části obrazu, aniž byste ovlivnili jeho další části. Díky některým speciálním typům vrstev, jako jsou například vrstvy úprav, výplně a styly vrstev, a jejich vzájemným kombinováním můžete vytvářet takřka neomezené množství různých efektů.

Čulík Miroslav
 PiXEL 123 (3/2007)

nastroje-na-zpracovani-digit-fotografii

 Nástroje na zpracování digit. fotografií

2D grafika    WindowsMacOSLinux

Importovat do počítače digitální fotografie a upravit je zvládne určitě každý uživatel počítače vybaveného vhodným softwarem. Existuje celá řada nástrojů a doplňků pro grafické editory, které mohou výrazným způsobem ušetřit práci, o efektových možnostech specializovaných plug-inů ani nemluvě. Některé z nich vám dnes souhrnně představíme.

Němec Luboš
 PiXEL 123 (3/2007)

dvd-lab-pro-2

 DVD-lab PRO 2

DVD/CD    WindowsMacOSLinuxVýrobce

V minulém čísle jsme začali seriál, v němž si přiblížíme práci s authoringovým programem DVD-lab PRO 2...

DVD-lab PRO 2

Jedná se o nástroj, který přes svou relativně nízkou cenu dokáže v DVD authoringu opravdu mnohé. Jako příklad profesionálních schopností uveďme na tomto místě práci se skripty v jazyce DVD VM.

Říha Lubomír
 PiXEL 123 (3/2007)

m-audio-profire-lightbridge

 M-Audio ProFire Lightbridge

Audio    WindowsMacOSLinuxVýrobceZapůjčil

Další přírůstek do rodiny zvukových rozhraní využívajících k připojení sběrnici FireWire.

M-Audio ProFire Lightbridge

Vybrat dnes tu pravou zvukovou kartu či externí zvukové rozhraní k počítači nebývá lehké. Ne snad proto, že by nebylo z čeho vybírat, spíše naopak. Výrobců je celá řada, od renomovaných po méně známé. Jako základní kritérium před pořízením potřebného zvukového rozhraní je především třeba zvolit, k jakému účelu by mělo sloužit. Neméně důležitým faktorem je ale také mobilita, konektivita a možnost budoucího rozšiřování systému. Zařízením, které nabízí z hlediska těchto kritérií mnohem víc, než by se na první pohled zdálo, je novinka firmy M-Audio. Ve skutečnosti je to vysoce mobilní zařízení, které umožňuje připojení až 36 vstupních a 34 výstupních kanálů.

Urban Ondřej
 PiXEL 123 (3/2007)

boss-br-600

 BOSS BR-600

Audio    WindowsMacOSLinuxVýrobceZapůjčil

Přenosné digitální nahrávací studio.

Odpradávna jsou součástí distribuční sítě firmy Roland i produkty firmy Boss, jejíž výrobní program se soustředil především na kytarové příslušenství. Hlavní devizou mezi jejími výrobky byly efektové krabičky pro kytaristy, které si díky své zvukové kvalitě a jednoduchosti ovládání získaly mnoho uživatelů. Aby mohli kytaristé trénovat i bez kapely, přibyly ve výrobním programu také rytmické automaty, od jednoduchých bicích až po automaty s celou doprovodnou sekcí. Spolu s vyvinutím technologie virtuálního modelování COSM se rozšířily také možnosti výrobků Boss, které ji využívají naplno...

Píša Miroslav
 PiXEL 123 (3/2007)

edirol-r-09

 EDIROL R-09

Audio    WindowsMacOSLinuxVýrobceZapůjčil

24bitový Wave/MP3 rekordér.

EDIROL R-09

Pro všechny lovce zvuků, reportéry a málo náročná studia připravila firma EDIROL kapesní nahrávací zařízení R-09. Do malých rozměrů se firmě podařilo umístit dva mikrofony, kvalitní předzesilovač, 24bitový audio převodník a slot pro paměťovou kartu a pro baterie. R-09 se standardně dodává v černostříbrném provedení, nově se však vyrábí i ve dvou dalších barevných "kabátcích". Plastový obal, ze kterého je rekordér vyroben, je maximálně využit; každá strana je osazena ovládacími prvky nebo konektory.

Píša Miroslav
 PiXEL 123 (3/2007)

steinberg-wavelab-studio-6

 Steinberg WaveLab Studio 6

Audio    WindowsMacOSLinuxVýrobceZapůjčil

Profesionální zvukový editor a masteringový nástroj.

Steinberg WaveLab Studio 6

V nedávné době firma Steinberg uvedla na trh šestou verzi profesionálního zvukového editoru, která přináší mnoho novinek a funkcí, jež pomáhají při úpravě zvukových souborů. Uživatel si ovšem tyto funkce musí také náležitě zaplatit. Ale co když není tak náročný, co když nepotřebuje všechny nadstandardní funkce - proč za ně platit? I na tuto situaci firma reagovala a přináší verzi programu s označením Studio 6.

Píša Miroslav
 PiXEL 123 (3/2007)

quantum-leap-colossus

 Quantum Leap COLOSSUS

Audio    WindowsMacOSLinuxVýrobceZapůjčil

Kvalitní nástrojová banka.

Quantum Leap COLOSSUS

Firma East West dodává na trh již přes 18 let kvalitní zvukové banky pro samplery. Za jejím vznikem stojí hudební producent Doug Rogers, který se již 27 let věnuje zvukovému nahrávání a produkci. Díky tomu ví, co hudebníci přesně potřebují. Byl to právě on, kdo před 18ti lety vydal jako jeden z prvních banku bicích pro hardwarové samplery. A nezůstalo jen u ní, další banky nejen bicích zvuků na sebe nedaly dlouho čekat. Díky tomu firma získala nejen prostředky, ale hlavně renomé, které bylo hlavním hnacím motorem pro další vývoj nových zvukových bank. S nástupem virtuálních nástrojů se firma East West domluvila s německou firmou Native Instruments a začala dodávat své zvukové banky společně se speciální verzí virtuálních nástrojů Intakt a Kompakt, které jsou určeny pro operační systémy Windows i Mac OS.

Píša Miroslav
 PiXEL 123 (3/2007)

disney-nejen-skola-animace

 Disney - nejen škola animace

Ostatní    WindowsMacOSLinux

Měl skvělé dětství, měl rád uniformy, na začátku zkrachoval, potom však znovu povstal, vymyslel Mickeyho Mouse, získal Oscara za první celobarevný kreslený film, jeho podnikání se rozvíjelo, začal natáčet také hrané filmy a jako slavný muž zemřel na rakovinu plic, protože neudržel na uzdě svou vášeň pro cigarety Lucky Strike a Gitanes.

V minulém dílu jsme se zabývali dynamikou pohybu a na úvod jsme "načali" popis různých škol animace, mezi nimiž byla zmíněna rovněž škola disneyovská. Autorem tohoto stylu a smyslu uvažování u animace byl Walter Elias Disney (Walt Disney). Je to vrcholná postava světové animace a byl by hřích nepodívat se na jeho život zblízka.

Sudacki Lukáš
 PiXEL 123 (3/2007)

s-pro-alfa

 S Pro Alfa

Ostatní    WindowsMacOSLinux

Zvuková postprodukce a dabing.

S Pro Alfa

Je přirozené, že kromě postprodukce videa se některé společnosti orientují více také na zvuk. Ačkoliv je zvuk nakonec pouze součástí celého audiovizuálního díla, můžeme objevit firmy, které se jím zabývají přednostně. Jednou z takových firem je S Pro Alfa. O zvuku i pracovní náplni firmy jsem si povídal s Milanem Waldsteinem.

Podhorecký Jiří
 PiXEL 123 (3/2007)

buty-karel-spi

 Buty: Karel spí

Ostatní    WindowsMacOSLinux

Pár pixelů sem, pár pixelů tam a Buty jsou ve vesmíru.

Buty: Karel spí

S trochou nadsázky by se takto dal popsat vznik nového videoklipu BUTY ke skladbě Karel spí. Samozřejmě, že tak jednoduché to zase nebylo. Nosnou část projektu si vzala na starost Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. O hrátky s pixely se starali její animátoři a střihači a o to, jak budou pixely čipu kamery exponovány, zase ostřiči a kameraman. V hlavních rolích videoklipu, jenž popisuje partu vypečených kosmonautů, uvidíme kromě členů skupiny Buty také profesionálního herce pana Ivana Kalinu ztělesnujícího papeže a další herce z Angoly a Japonska, představující posádku mezinárodní vesmírné stanice na oběžné dráze.

redakce
 PiXEL 123 (3/2007)Obálka PiXEL 123
PiXEL 123
© 2016 ATLANTIDA Publishing s.r.o.

Umístěno na serveru Stable.cz
Optimalizováno pro Microsoft Explorer
a minimální rozlišení 1024x768