Jelikož máte vypnutý JavaScript, nebudou Vám tyto stránky fungovat korektně!!!
Logo PiXEL
  HOME  |  ČASOPIS  |  E-SHOP  |  SOUTĚŽE  |  PŘEDPLATNÉ  |  INZERCE  |  REDAKCE VYHLEDÁVÁNÍ
ARCHIV PiXEL

RUBRIKY

  audio

  video

  3D grafika

  2D grafika

  internet

  DVD/CD-R

  digitální foto

  grafické stanice

  ostatní

ARCHIV AUTORŮ
ARCHIV ROČNÍKŮ
Zobrazeno: PiXEL 149 Nalezeno: 21 článků

gpu-ve-filmove-a-video-produkci

 GPU ve filmové a video produkci

3D grafika    WindowsMacOSLinux

Využití nejmodernějších GPU jednotek v grafických kartách zrychluje výpočty nejméně 10x.

GPU ve filmové a video produkci

3D rendering hraje ve filmové a video produkci stále větší roli. Požadují se stále uvěřitelnější 3D grafické výstupy, přitom produkční cykly zůstávají stejné nebo se dokonce zkracují. Čas na závěrečný výpočet resp. 3D rendering u filmu a videa je kritickou částí celého procesu. Důvodem je mimo jiné neustálá potřeba vylepšování a tím opakování podstatné části výpočtů.

Náhled článku GPU ve filmové a video produkci
1/3

Buriánek Jan
 PiXEL 149 (5/2009)

cinema-4d-zblur-a-cineview

 CINEMA 4D: zBlur a Cineview

3D grafika    WindowsMacOSLinux

Nebyl jsem minule zcela upřímný, nešlo jen o Ambient Occlusion.

CINEMA 4D: zBlur a Cineview

V minulém článku jsem se na koncepčně jednoduchém příkladu snažil demonstrovat, jak lze relativně snadnou cestou vylepšit efekt Ambient Occlusion do rovin netušených. Nakonec jsem uvedl i závěrečný obrázek bez barevných postprodukčních úprav, ale s nastaveným efektem hloubkového rozostření scény. O toto hloubkové rozostření se přitom postaral plugin, jejž jsme v článku nezmínili, ale který nám není již tak zcela neznámý. Tímto pluginem je zBlur 2 vývojáře Chrise Montesana, se kterým jsme se seznámili v našem dvoudílném článku popisujícím zásadní pluginy CINEMY 4D.

Náhled článku CINEMA 4D: zBlur a Cineview
1/4

Zoch Pavel
 PiXEL 149 (5/2009)

lightwave-3d-animace-postav

 LightWave 3D: Animace postav

3D grafika    WindowsMacOSLinux

Podrobný popis nástrojů pro animaci postav, především novinek uvedených v deváté verzi a následných updatech.

LightWave 3D: Animace postav

Nástroje pro animaci postav a tvorbu rigů byly v deváté verzi programu LightWave 3D a v následných updatech značně vylepšeny. V tomto článku jsou shrnuty původní nástroje, klasické animační techniky jako inverzní a dopředná kinematika i nástrahy při animaci kostí (Gimbal Lock). Zároveň s tím budou zmíněny nové nástroje deváté verze. Kromě nástroje IK Booster pro pokročilou IK s možností výpočtů dynamiky a tvorby kostí v modelovacím modulu Modeler bude stručně zmíněno vše, co LightWave pro animaci postav nabízí. V textu bude místy používána terminologie v angličtině, především k označení závislosti rodič dítě (anglicky Parent Child).

Náhled článku LightWave 3D: Animace postav
1/4

Novotný Zbyněk
 PiXEL 149 (5/2009)

design-postavy

 Design postavy

3D grafika    WindowsMacOSLinux

Výjimečnost, osobnost, tvar, jednoduchost a barevnost jsou dle mého názoru nejdůležitějšími faktory, které ovlivňují kvalitu a jedinečnost designu postav.

Design postavy

Tento článek vás nenaučí modelovat, rigovat či texturovat postavy. Není manuálem, který objasní technickou problematiku CG kresby nebo 3D aplikací. Je určen těm, kteří mají zájem o design postavy, ať už se rozhodnou používat jakoukoliv techniku. Cílem tohoto článku je objasnit vám pár zákonitostí a nabídnout několik rad, které vám pomohou ve vaší kreativní tvorbě. Neexistuje žádný zaručený návod, jak udělat nejlepší design postavy. Ale těchto pár rad a zásad vám jistě dopomůže zkvalitnit vaši práci.

Náhled článku Design postavy
1/2

Drbal David
 PiXEL 149 (5/2009)

v-ray-1-5-sp3

 V-Ray 1.5 SP3

3D grafika    WindowsMacOSLinux

Chaos Group po roce vydává další oficiální Service Pack, který však tentokrát přináší i několik důležitých novinek.

V-Ray 1.5 SP3

V-Ray v průběhu svého vývoje pronikl do povědomí uživatelů jako velice kvalitní a rychlý renderer. Pro ostrý provoz se začal používat již ve verzích Release Candidate, kde si právě díky rychlosti, kvalitnímu výstupu a snadnému nastavení rychle získal oblibu. Po nástupu finální verze 1.5 se síla V-Raye ještě prohloubila, což bylo způsobeno také velmi dobrou cenovou politikou. V-Ray byl nabízen za nižší cenu než konkurenční programy, přitom si však zachoval vysokou rychlost a vynikající kvalitu a to hlavně při výpočtu globálního osvětlení.

Náhled článku V-Ray 1.5 SP3
1/2

Matys Jiří
 PiXEL 149 (5/2009)

v-ray-the-complete-guide

 V-Ray: THE COMPLETE GUIDE

3D grafika    WindowsMacOSLinux

Recenze knihy věnované nejpoužívanějšímu GI rendereru.

V-Ray: THE COMPLETE GUIDE

Knih určených pro uživatele 3D programů je na našem trhu poměrně hodně. I v době masivního nasazení Internetu do všech oblastí lidské činnosti je jejich potřeba a výhoda jednoznačná. I když stále více publikací existuje v elektronické podobě, knihy stále jsou, a doufejme že ještě nějakou chvíli budou nejen ozdobou knihoven a jakýmsi měřítkem osobnosti člověka, ale také důležitým pomocníkem, který je vždy a rychle po ruce.

Náhled článku V-Ray: THE COMPLETE GUIDE
1/2

Janek Leoš
 PiXEL 149 (5/2009)

integrace-3d-elementu-do-zaberu

 Integrace 3D elementů do záběru

Video    WindowsMacOSLinux

Jak lze jednoduše vložit digitální objekt do živě natočené scény?

Integrace 3D elementů do záběru

Při tvorbě záběrů, které vyžadují určité speciální efekty ať už v podobě 2D či 3D, dříve nebo později narazíte na problematiku trackingu (sledování pohybu objektů v původním záběru), pomocí něhož můžete dané elementy do výsledného záběru plně integrovat. Trackingem jsem se zabývali v PiXELu 9/2007, tehdy se ale jednalo o jednoduchou implementaci pohyblivého titulku do záběru tak, abychom vytvořili iluzi, že "stojí" na betonu před námi. Pro tento úkol opravdu stačily nástroje, které poskytuje přímo After Effects, v nejnovější verzi CS4 navíc obohacený o aplikaci mocha, která trackovací možnosti AE výrazně rozšiřuje.

Náhled článku Integrace 3D elementů do záběru
1/4

Hamšík Petr
 PiXEL 149 (5/2009)

avid-media-composer-3-5

 Avid Media Composer 3.5

Video    WindowsMacOSLinux

Praktický pohled na nové funkce střižny.

Avid Media Composer 3.5

Po necelém roce přichází Avid s novým placeným upgradem své střihové aplikace Media Composer. Změna v názvu se tentokrát odehrává jen za desetinnou tečkou a verze 3.5 tak není vyloženě revolucí. Několika novinkami přesto dokáže zaujmout. Už v několika průběžných updatech (ten poslední nesl označení 3.1.2) Avid potěšil drobnými vylepšeními. Praktický je například soupis efektů a zdrojových médií použitých v sekvenci nebo funkce Video Satellite umožňující síťově propojit a synchronizovat přehrávání s Pro Tools pracovištěm.

Náhled článku Avid Media Composer 3.5
1/2

Hokr Ondřej
 PiXEL 149 (5/2009)

cesty-videa-po-ip

 Cesty videa po IP

Video    WindowsMacOSLinux

Iniciační vyprávění o distribuci videa po IP z hlediska poskytovatelů a uživatelů.

Cesty videa po IP

Svět komerční distribuce audiovizuálního obsahu se mění, a kromě tradiční role televizních stanic a studií se stále více uplatňují další hráči, často využívající nové technologie. Pojmy jako IPTV, VoD, headend, content syndication, nebo PPV na jedné straně působí jako magické zaklínadlo pro investory, v oblasti technologií ale mohou přinést další možnost, jak efektivně dostat obsah k divákům.

Náhled článku Cesty videa po IP
1/2

Získal Bohuš
 PiXEL 149 (5/2009)

root6-contentagent

 ROOT6 ContentAgent

Video    WindowsMacOSLinux

Profesionální kompresní software na digitální video.

ROOT6 ContentAgent

Software na kompresi videa je mnohdy považován za samozřejmý doplněk k "hlavním" videoaplikacím. Střihači přirozeně očekávají, že jejich střižna dovede načíst prakticky jakýkoliv typ videa a po sestříhání pak nezbývá než "zmáčknout" kouzelné tlačítko Export a video uložit. V mnoha případech tomu tak je. Nutno říci, že moderní střižny se v enkódování a exportu videa v mnohém vylepšily. Také nových kodeků je k dispozici velké množství (dostupné jsou zeména přes Internet) a jejich kvalita je stále lepší. Přesto je otázka dobrého kódování videa stále aktuální.

Náhled článku ROOT6 ContentAgent
1/3

Podhorecký Jiří
 PiXEL 149 (5/2009)

iamm-ntd27

 IAMM NTD27

Video    WindowsMacOSLinux

S Matrjoškou a Full HD v kapse.

IAMM NTD27

Na stránkách PiXELu jsme již probrali řadu multimediálních přehrávačů, sloužících jako domácí centra hudby, videa a obrázků. Některé byly povedené více, některé méně. Korejská značka IAMM, kterou u nás zastupuje UMAX, si tentokrát připravila neobvyklý produkt, který má velice blízko k dokonalosti, přesto není pro každého.

Náhled článku IAMM NTD27
1/1

Beneš Michal
 PiXEL 149 (5/2009)

canon-eos-5d-mark-ii

 Canon EOS 5D Mark II

Video    WindowsMacOSLinux

Fotoaparát jako HD kamera?

Canon EOS 5D Mark II

Věděl jsem, že to musí přijít. Že se objeví digitální zrcadlovka, která točí kvalitní video. Chvíli to trvalo, ale je to tady. Ještě nedávno byla hranice mezi kamerou a fotoaparátem ostrá. Kamera točila video, fotoaparát dělal fotografie. Pak se objevily první kompakty s videem nízkého rozlišení a výrobci profesionálních fotoaparátů začali prohlašovat, že funkce videa je u zrcadlovek nereálná a hlavně zbytečná. Pak začaly kompakty točit HD video, výrobci profesionální techniky ještě váhali a najednou se v létě 2008 začaly objevovat první zprávy o zrcadlovkách s videem.

Náhled článku Canon EOS 5D Mark II
1/2

Tichý Marek
 PiXEL 149 (5/2009)

magix-sequoia-10

 MAGIX Sequoia 10

Audio    WindowsMacOSLinux

Luxusní DAW aplikace pro PC 1. díl.

MAGIX Sequoia 10

V dnešní době existuje celá řada DAW aplikací od těch jednodušších až po plně profesionální. Německá firma MAGIX má ve svém výrobním programu především aplikace řady Samplitude, které začínají dostupnou variantou Music Studio, pokračují přes varianty ve střední a vyšší třídě a končí naprostou špičkou v podobě systému Sequoia. Jedná se o aplikaci, která svojí cenou několikanásobně převyšuje i nejvyšší verze DAW renomovaných výrobců. Pojďme se nyní podívat, co Sequoia verze 10 za tuto cenu nabízí. V dnešním dílu se zaměříme na základní vlastnosti aplikace, objektové zpracování audio dat, editační funkce a práci s MIDI daty. V dílu příštím probereme možnosti mixu, efektů, surroundu a masteringu.

Náhled článku MAGIX Sequoia 10
1/2

Urban Ondřej
 PiXEL 149 (5/2009)

izotope-ozone-4

 iZotope Ozone 4

Audio    WindowsMacOSLinux

Nová verze komplexního masteringového pluginu.

iZotope Ozone 4

O masteringu a jeho důležitosti již byly popsány stohy papíru. Náplň tohoto pojmu se v průběhu času měnila tak, jak se měnily názory na zvuk, technické i estetické požadavky kladené na zvukové nosiče a v neposlední řadě vývoj prostředků k dosažení těchto požadavků. Dnes je mastering nepostradatelným a vlastně povinným technologickým krokem, jímž se dovršuje proces výroby zvukového nosiče či audiovizuálního díla. Jeho úkolem není jen zajištění maximální možné hlasitosti nahrávky, jak se zjednodušeně soudí.

Náhled článku iZotope Ozone 4
1/3

Dvořák Aleš
 PiXEL 149 (5/2009)

echo-indigo-djx

 Echo Indigo DJx

Audio    WindowsMacOSLinux

Audio převodník do ExpressCard slotu.

Echo Indigo DJx

Americká firma Echo Digital Audio sídlící ve slunné Kalifornii se již 25 let věnuje návrhu a výrobě DSP čipů pro audio aplikace. Jejich DSP technologie využívá v licenci i řada světových výrobců. Sama firma pak vyrábí a prodává několik typů audio převodníků, které nabízejí uživatelům vysokou kvalitu za přijatelné peníze. V minulosti nabízela firma Echo pro mobilní studia audio převodník do PCMCIA slotů notebooků. Doba pokročila a starší PCMCIA sloty byly nahrazeny novým typem ExpressCard, na což výrobce hbitě zareagoval a přepracoval řadu Indigo pro nový typ slotu.

Náhled článku Echo Indigo DJx
1/1

Píša Miroslav
 PiXEL 149 (5/2009)

motu-traveler-mk3

 MOTU Traveler-mk3

Audio    WindowsMacOSLinux

Audio převodník napájený pomocí FireWire portu.

MOTU Traveler-mk3

Americká firma MOTU si získává mnoho uživatelů hlavně pro kvalitní zpracování svých výrobků, které vždy nabízejí něco navíc. Několik desetiletí vyvíjí profesionální MIDI a audio převodníky, jež lze nalézt ve většině světových studií. Na rozdíl od jiných výrobců se firma MOTU nevěnuje vývoji stále nových výrobků, ale především vylepšování těch stávajících. V současné době je tak uvedena třetí generace převodníků, která přináší nové vlastnosti. Koupí některého z FireWire převodníků získává uživatel několik zařízení v jednom: audio převodník, mixér s DSP efekty nebo například synchronizér a generátor digitálních hodin.

Náhled článku MOTU Traveler-mk3
1/2

Píša Miroslav
 PiXEL 149 (5/2009)

flux-bittersweet-ii

 Flux:: BitterSweet II

Audio    WindowsMacOSLinux

Jednoduchý, ale mocný dynamický procesor.

Flux:: BitterSweet II

Dnes si představíme jeden ze dvou volně dostupných efektových pluginů z dílny společnosti Flux:: Sound and Picture development. Plugin s názvem BitterSweet je uvolněn již ve druhé verzi zdarma a to bez nutnosti registrace či použití hardwarového klíče. Jde o dynamický procesor zaměřený převážně na zvýraznění nebo potlačení zvukových transientů. Dostupný je nativně pro tři druhy hostitelských aplikací jednak pro VST (tedy pro aplikace podporující standard Virtual Studio Technology od společnosti Steinberg), dále pro Audio Units (AU je standardem pro aplikace na platformě Apple Macintosh mezi ty nejrozšířenější patří bezpochyby Logic Studio) a také pro RTAS (specifický formát pluginů pro aplikaci Pro Tools).

Náhled článku Flux:: BitterSweet II
1/2

Puffler Stanislav
 PiXEL 149 (5/2009)

steinberg-sequel-2

 Steinberg Sequel 2

Audio    WindowsMacOSLinux

Druhá generace programu pro tvorbu hudby.

Steinberg Sequel 2

Německá firma Steinberg uvedla v roce 2007 na trh program jménem Sequel pro skládání hudby pomocí audio a MIDI smyček. Od dob počítačů Atari byly všechny programy založeny na technologii programu Cubase. S příchodem Nuenda byl však i Cubase přepracován a od vzniku programu Cubase SX využívají Nuendo i Cubase společné prvky. Po čase se objevila myšlenka vytvořit z těchto technologií jednoduchý program, který bude snadné ovládat a bude pochopitelný i pro hudební laiky. Tak vznikl spojením několika prvků program Sequel.

Náhled článku Steinberg Sequel 2
1/3

Píša Miroslav
 PiXEL 149 (5/2009)

adobe-bridge-cs4

 Adobe Bridge CS4

2D grafika    WindowsMacOSLinux

Staronový most mezi aplikacemi.

O univerzálním správci grafických a multimediálních souborů a jejich metadat, integrovaném do sady Adobe Creative Suite, se všeobecně moc nemluví. A přitom je to škoda, neboť Adobe Bridge nabízí řadu užitečných funkcí, což má za úkol alespoň částečně demonstrovat toto představení základních možností programu.

Náhled článku Adobe Bridge CS4
1/2

Němec Luboš
 PiXEL 149 (5/2009)

photoshop-a-pruhlednost

 Photoshop a průhlednost

2D grafika    WindowsMacOSLinux

Nástroje, techniky a možnosti využití průhlednosti pro výtvarnou práci.

Photoshop a průhlednost

Průhlednost, resp. nalezení její hranice a schopnost Photoshopu identifikovat její výskyt a intenzitu, je často klíčovým předpokladem pro fungování mnoha funkcí, nástrojů či postupů. Některé mohou být relativně komplikované, jiné jsou naopak až překvapivě prosté. O některých možnostech práce s průhledností, které mohou mít nějaký význam z hlediska výtvarné tvorby, se dnes zmíním.

Náhled článku Photoshop a průhlednost
1/4

Hovorková Alena
 PiXEL 149 (5/2009)

jak-se-vari-spojovaky-v-portu

 Jak se vaří spojováky (v PORTu)

Video    WindowsMacOSLinux

...aneb tři TV reklamy každý týden.

Jak se vaří spojováky (v PORTu)

Nahlédněme do světa TV vysílání. Možná jste na ČT2 zaregistrovali magazín Port o vědě a technice. Dost možná jste v něm také viděli spojováky. Že nevíte, o co se jedná? Spojovák možná dosud ani nemá definici. Je to asi jen "televizácký" žargon.

Náhled článku Jak se vaří spojováky (v PORTu)
1/3

redakce
 PiXEL 149 (5/2009)

NÁHLEDY ČLÁNKŮ
zobrazit / schovat

Obálka PiXEL 149
PiXEL 149
© 2017 ATLANTIDA Publishing s.r.o.
Umístěno na serveru Stable.cz
Optimalizováno pro Microsoft Explorer
a minimální rozlišení 1024x768